شرایط کار و درآمد فروشنده ها در تهران

کار فروشنده در تهران

اگر به شغل فروشندگی علاقه مندید…

قبلاً در مقاله “چرا شغل فروش و بازاریابی را انتخاب کنم” از ویژگیهای جالب شغل فروشندگی و بازاریابی حرفه ای برایتان گفتیم. همچنین در چند مقاله مرتبط به ابعاد مختلف ویژگیهای شغلی  مدیر فروش (که سطح بالاتری از شغل کارشناس فروش است) پرداختیم.

در این بخش قصد داریم تا شما را کمی با شغل فروشندگی و شرایط و درآمد آن در تهران آشنا کنیم.

اگرچه اطلاعات دسته بندی شده و معتبری در این خصوص منتشر نشده است اما نگاهی به گزارش میدانی خبرنگاران از چند شغل متنوع در سطح شهر تا حد زیادی شما را با واقعیات شغل کارشناس فروش و شرایطی مثل ساعت کار ، شرایط ورود و میزان درآمد این شغل در تهران آشنا می سازد.

ورود به شغل فروشندگی و درآمد فروشندگان در تهران

طبق گزارش خبرآنلاین، یکی از مغازه‌داران پوشاک در مورد استخدام فروشنده می‌گوید: من از فروشنده‌ها ۲۰ میلیون تومان سفته دریافت می‌کنم و باید حتما یک ضامن نیز معرفی کند. یک میلیون تومان حقوق پایه نیز در نظر گرفته‌ام و در صورت رضایت کامل از فروشنده پس از سه ماه بیمه تامین اجتماعی خواهم کرد.

یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شمال تهران هم یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان برای هر فروشنده حقوق ماهانه در نظر گرفته است. ساعت کاری این فروشگاه از ۹ صبح تا ۱۰ شب است و فروشنده‌ها یک روز در هفته مرخصی دارند.

یکی از فروشندگان لباس مردانه در خیابان ولیعصر می‌گوید که برای فروشندگان خود ۴۰۰ هزار تومان حقوق پایه با پورسانت در نظر گرفته است.

مدیر یکی از فروشگاه‌های بزرگ بازار مبل نیز می‌گوید که برای فروشندگان خود حداقل پایه وزارت کار تا یک میلیون تومان حقوق همراه با پورسانت و بیمه در نظر گرفته و ‌این در حالی است که فروشندگان این فروشگاه در صورت دریافت پورسانت، حداقل دو میلیون تومان دریافت می‌کنند.

یکی از قنادی‌ های معروف تهران نیز به فروشندگان خود ماهی یک میلیون و ۴۰۰ هزار تا یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان حقوق می‌دهد.

ساعت کاری بسیاری از مغازه‌ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۲ است و از ساعت ۱۴ تا ۱۶ هم برای استراحت فروشندگان در نظر گرفته شده است. در برخی از فروشگاه‌های بزرگ نیز ساعت کاری به صورت شیفتی بوده، یعنی فروشندگان یک هفته از هشت تا ساعت ۱۶ مشغول به کار هستند و در هفته بعد از ساعت ۱۶ تا ۲۲ کار می‌کنند.

این در حالی است که عمده فروشنده‌ها یک روز اواسط هفته تعطیل بوده و یک روز در هفته نیز به صورت تمام وقت باید در فروشگاه‌ مشغول به کار باشند.

ویژگیهای شغل فروشندگی در جنوب تهران

بیشتر مغازه‌داران در نقاط مختلف شهر، حداقل حقوق مصوب وزارت کار تا حداکثر یک میلیون تومان برای فروشنده خود در نظر می‌گیرند و به گفته خود آنها پس از سه ماه بیمه تامین اجتماعی به آنها تعلق می‌گیرد. ولی در برخی فروشگاه‌های مناطق جنوبی تهران متأسفانه حقوق دریافتی فروشندگان کمتر و معمولا همان ۷۱۲ هزار تومان حداقل حقوق وزارت کار است و از بیمه نیز برخوردار نخواهند بود.

چنانچه شما دوست عزیز نیز تجربه خاصی در خصوص نحوه ورود ، شرایط کار و درآمد شغل فروشندگی دارید، لطفاً با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید. همچنین در صورت تمایل به مشاهده آگهی های استخدامی حوزه فروش ( مشاغل کارشناس فروش ، مدیر فروش و… ) می توانید از اینجا وارد شوید.