شرایط استخدام حسابدار در ایران

بازار کار حسابدار

وضعیت استخدام حسابدار در ایران

تقریبا شغلی را نمی توان یافت که در تمامی شرکت ها و سازمان ها، بزرگ و کوچک، خدماتی، بازرگانی و یا تولیدی مانند شغل حسابداری همیشه خواهان و طرفدار داشته باشد. در سال های اخیر با توجه به اجرای قوانین مالیاتی توسط دولت، بر رونق بازار کار اشخاصی که مسلط به مهارت های مالی و حسابداری هستند افزوده شده و بسیاری از اصناف و شرکت های کوچک نیز مجبور به استفاده از تخصص حسابداران برای انجام امور مالی خود و ارائه گزارش های مالی قانونی به مراجع ذیصلاح هستند.  حسابداران در هر شهر و منطقه ای که اصناف، شرکت ها و سازمان های خصوصی و دولتی وجود دارند، بازار کار و فرصت های شغلی متعدد دارند.

 

وضعیت درآمد حسابدار در ایران و سایر کشورها

آمریکا – متوسط حقوق و درآمد حسابدار در این کشور  ۴۷،۵۶۳ دلار آمریکا است (سالانه – ۲۰۱۵).

استرالیا – متوسط حقوق و درآمد حسابدار در این کشور ۳۹،۷۸۰ دلار آمریکا است(سالانه – ۲۰۱۵)

کانادا – متوسط حقوق و درآمد حسابدار در این کشور ۳۶،۶۷۰ دلار آمریکا است (سالانه – ۲۰۱۵).

انگلستان – متوسط حقوق و درآمد حسابدار در این کشور ۴۳،۰۰۰ دلار آمریکا است (سالانه – ۲۰۱۵).

ترکیه – متوسط حقوق و درآمد حسابدار در این کشور ۳۳،۰۰۰ دلار آمریکا است (سالانه – ۲۰۱۵).

امارات متحده عربی – متوسط حقوق و درآمد حسابدار در این کشور  ۱۹،۲۲۵ دلار آمریکا است(سالانه – ۲۰۱۵).

ایران – متوسط حقوق و درآمد حسابدار در سطح کارشناسی ۱،۴۰۰،۰۰۰ تومان، در سطح سرپرستی ۱،۷۵۰،۰۰۰ تومان و در سطح مدیریت ۳،۷۵۰،۰۰۰ تومان (ماهانه – ۱۳۹۳). برای آگاهی از حداقل و حداکثر حقوق و سایر جزئیات درآمد شغل حسابدار در ایران، از این صفحه بازدید کنید.

 

استخدام حسابدار یا کارشناس رسمی دادگستری

برای کسانی که علاوه بر استخدام به عنوان حسابدار ، به یک فعالیت تخصصی پاره وقت و درآمدزا می اندیشند، حرفه کارشناس رسمی دادگستری گزینه مناسبی است. (اگر در خصوص کارشناس رسمی اطلاعات کافی ندارید، این مقاله را مطالعه کنید).

فارغ التحصیلان رشته های مرتبط به این حوزه از جمله حسابداری، مدیریت مالی و مدیریت بازرگانی مجاز به شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری حسابداری و حسابرسی هستند.

 برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به آزمون این رشته و سوالات آن نیز، این مقاله را ببینید.

 

استخدام رشته حسابداری در شغل هیئت علمی

امروزه با افزایش آگاهی نسل جوان و ابزارهای اطلاع رسانی نوین، دستیابی به شغلهایی که تا پیش از این رویا محسوب می شد، امکان پذیرتر شده است. از جمله این مشاغل می توان به عضویت در هیئت علمی (یا به اصطلاح استاد دانشگاه شدن) اشاره کرد.

امروزه نحوه ورود به این شغل، شرایط لازم ، معیارهای مورد نظر داوران و حتی امتیاز هر یک از این معیارها در دسترس علاقه مندان است و از این رو برای افراد علاقه مندی که صلاحیت تدریس در دانشگاه و موسسات آموزش عالی را داشته باشند یک هدف جدی محسوب می شود.

اگر شما هم به این شغل علاقه مندید برای کسب اطلاعات بیشتر از این صفحه دیدن فرمایید.

 

نقش مدرک حسابدار رسمی در استخدام حسابدار

مسوولیت اعطای مدرک حسابدار رسمی به طور معمول برعهده “جامعه حسابداران رسمی ایران” است که از طریق برگزاری آزمون حسابدار رسمی انجام می شود، داشتن این مدرک از آنجا که نشان دهنده تجربه لازم (داشتن تجربه مفید در حسابرسی یا امور حسابداری، خدمات مالی، مدیریت مالی و نظایر آن از شروط شرکت در آزمون است) و صلاحیت علمی فرد پذیرفته شده است، یک گام اساسی در استخدام حسابدار به شمار می رود.

شما می توانید سوالات دوره های قبل این آزمون را از طریق این لینک دریافت کنید.

 

مزیت استخدام شدن به عنوان حسابدار

حداقل ۸ مزیت اساسی را می توان برای استخدام حسابدار برشمرد؛ از جمله بازار کار گسترده، عدم نیاز به تحصیلات تکمیلی،تقاضای دائمی از سوی بازار کار برای استخدام حسابدار ، امکان دورکاری (کار در منزل). برای کسب اطلاعات بیشتر و جزئیات موارد یاد شده این مقاله مفید خواهد بود.

نظر خود را بنویسید