منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی

یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی

 

احتمالا شما هم در بین دوستان و آشنایان خود افراد زیادی را می شناسید که سالها در مدارس به یادگیری مکالمه زبان انگلیسی پرداخته اند اما تنها چیزی که بعد از این همه سال فرا گرفته اند، تنها یکسری جملات ابتدایی در حد“.It is a book”  است!  این افراد در حالی از بیان یک پاراگراف صحیح به زبان انگلیسی ناتوانند که اگر همین مدت را به فراگیری مهارت دیگری مثل نقاشی، کار با کامپیوتر، رانندگی، موسیقی و… می پرداختند، قطعا نتیجه بهتری می گرفتند. در نقطه مقابل احتمالا دوستانی هم دارید که با یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی شما را شگفت زده کرده اند.

 اصلا به خودتان رجوع کنید. شما هم سالها در مدرسه در مقاطع مختلف به یادگیری زبان انگلیسی مشغول بوده اید و معلمین مختلف با سبکهای متفاوت به شما آموزش داده اند. پس چرا هنوز اکثر شما دوستان از انجام یک مکالمه انگلیسی ساده ناتوان هستید؟

در واقع سوال اساسی اینجاست که چه تفاوتی بین افراد در یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی هست که بعضی موفق اند و بعضی ناموفق؟

پاسخ همه این سوالات در یک جمله یا بهتر است بگوییم در یک عبارت خلاصه می شود: ” انتخاب روش آموزش مکالمه سریع زبان انگلیسی”. در واقع نه تفاوت افراد بلکه تفاوت در روشهای انتخابی افراد است که تعیین کننده است و باعث موفقیت یا عدم موفقیت خواهد شد.

یادگیری مکالمه زبان انگلیسی در کوتاه مدت

به طور خلاصه، روش صحیح آموزش سریع مکالمه زبان انگلیسی بر سبک  یادگیری زبان مادری استوار است. در آموزش مکالمه زبان ، بین دو روش مدرسه ای (سنتی) و زبان مادری تفاوتهای اساسی و در عین حال ظریفی وجود دارد که شاید در نگاه اول به چشم نیاید اما به شدت در تعیین سرعت و کیفیت یادگیری موثر است.

ما در خصوص روش صحیح آموزش مکالمه زبان انگلیسی به سبک زبان مادری در مقاله ” آموزش مکالمه زبان انگلیسی ” به تفصیل صحبت کرده ایم. بنابراین قصد نداریم دوباره این موضوع را مطرح کنیم. تنها برخی از تفاوتها را در اینجا با هم مرور می کنیم:

الف- یادگیری مستقیم زبان انگلیسی به جای یادگیری از طریق ترجمه: در یادگیری به سبک زبان مادری واسطه وجود ندارد اما در روش مدرسه ای، معمولا سعی می شود در یک گام واسط، مفهوم جمله اصلی ( جمله زبان انگلیسی) ابتدا ترجمه و سپس درک شود. به عبارت دیگر فهم موضوع نه از طریق درک زبان انگلیسی، بلکه از طریق زبان فارسی و پس از انجام ترجمه اتفاق می افتد.

ب- استفاده ازبهترین ابزارهای کمک آموزشی طبیعی از قبیل مثالهای بصری، داستان، شوخی و طنز و…: یادگیری زبان مادری مملو از مثالهای بصری، داستان، شوخی و طنز و… است در حالی که در روش مدرسه ای از لیست های عریض و طویل گرامر، قوانین پیچیده و تمرینات خسته کننده و رسمی برای یادگیری لغات و گرامر استفاده می شود.

ج- یادگیری لغات و اصطلاحات گفتاری و روزمره (محاوره ای) در زبان مادری: بر خلاف روش مدرسه ای که زبان انگلیسی را مودبانه و رسمی (کتابی) آموزش می دهد و این سبک زبان در جامعه انگلیسی زبان هم کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، سبک مادری بر یادگیری زبان غیر رسمی و محاوره ای تاکید دارد که بسیار کاربردی تر و لذا شیرین تر و ماندگارتر است.

۵ نکته کلیدی در یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی

اکنون که با روش صحیح یادگیری مکالمه سریع زبان انگلیسی آشنا شدید، احتمالا با این سوال مواجه هستید که چه نکاتی در یادگیری مکالمه سریع زبان باید مورد توجه قرار گیرد تا موفقیت بیشتری حاصل شود؟

این هم چند نکته کلیدی برای یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی . مطمئن باشید توجه به همین اصول به ظاهر ساده می توانید قدرت فراگیری شما را تا چند برابر افزایش داده و زمان یادگیری زبان را برای شما به طرز شگفت آوری کوتاه سازد:

۱ یادگیری زبان انگلیسی را از حالت اختیار به حالت اجبار درآورید

آیا تا کنون برایتان پیش آمده که در یک جمع انگلیسی زبان مجبور باشید به هر نحو ممکن کمی به مفهوم صحبت ها پی ببرید. یا مثلا در هنگام مشاهده یک فیلم سینمایی جذاب به زبان انگلیسی ، بخشی از اتفاقات فیلم یا مکالمات آن را را برای اعضای خانواده بازگو نمایید؟

اتفاقی که معمولا در این مواقع رخ می دهد، افزایش تمرکز شما بر روی موضوع زبان انگلیسی است. در این حالت شما تمامی حواس، تجربه های قبلی، آموخته های ناقص و کامل مدرسه و… را فرا می خوانید هر طور شده حتی اندکی از مفهوم مکالمه زبان را بفهمید. اگر دقت کنید، در چنین موقعیت های مبتنی بر اجبار و اضطرار، اشتیاق شما برای دانستن و فهمیدن در بالاترین سطح خود قرار دارد. کارشناسان، این حالت را که همه ما کم و بیش آن را تجربه کرده ایم، زمینه ساز بالاترین سطح یادگیری و کلید مکالمه سریع زبان انگلیسی می دانند چرا که مبتنی بر اجبار است و میل شدید به یادگیری ناشی از آن. 

اما شاید بپرسید که چگونه و با چه روشهایی اجبار را برای خود ایجاد کنم؟ ما در مقالات مختلف مثل این مقاله ، به برخی از این روشها اشاره کرده ایم. اما به هر حال روش‌های متعدد دیگری هم وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان یادگیری انگلیسی را اجباری نمود. خود شما هم با کمی خلاقیت نمونه هایی خواهید یافت. مثلاً تغییر زبان موبایل خود و یا هر رسانه اجتماعی دیگر به انگلیسی. همچنین می‌توانید اشیاء گوناگون آشپزخانه، حمام، اتاق خواب، و اتاق کار خود را با برچسب با نام انگلیسی آن‌ها نام‌گذاری کنید تا مرتبا این تمرین جلوی چشمتان باشد. وقتی این‌گونه خود را مجبور به استفاده از زبان انگلیسی می‌کنید درنتیجه یادگیری با سرعت و به‌طور تضمینی اتفاق می‌افتد.

۲مهم این است که روان صحبت کنید نه دقیق و کاملا درست

منظور از روان صحبت کردن این است که قادر باشیم به‌راحتی منظور خود را منتقل کنیم بدون این که در تلاش باشیم تا گرامر یا لغات صد در صد درستی انتخاب کنیم.  درست مثل یادگیری و بکارگیری زبان فارسی که زبان مادری است. در اینجا هم می بینید که بیان کامل منظور مهم است نه رعایت کامل ساختار گرامر و … به این طریق تا حد زیادی در وقت خود صرفه‌جویی کنید.

۳از وارد کردن حجم زیادی از لغات و اصطلاحات به مغز بدون رعایت استاندارد لازم خودداری کنید

یکی از وسوسه های دائم در شروع یادگیری مکالمه زبان ، وارد کردن حجم زیادی لغات جدید به مغز به روش تکرار مستمر یا به اصطلاح طوطی وار است. درست است که این کار جذاب و حتی در کوتاه مدت کاربردی است اما در دراز مدت به دلیل عدم قرارگیری لغات در حافظه بلند مدت، کارایی ندارد.

راه جایگزین، استفاده از روشهای استاندارد موجود است. با اندکی جستجو در اینترنت تعداد زیادی از این روشها را پیدا خواهید کرد. بکارگیری فلش کارتهای زبان و به ویژه لایتنر در ورود لغات به حافظه درازمدت مثالهایی از روشهای استاندارد است.

۴به دوستان علاقه مند به یادگیری مکالمه زبان انگلیسی نزدیک تر شوید

اهمیت وجود دوستانی که آنها هم در حال یادگیری مکالمه سریع زبان انگلیسی هستند را دست کم نگیرید! هر دوست با هدف مشترک، یک ابزار کمک آموزشی بسیار مفید برای شماست که می تواند ضمن افزایش سرعت یادگیری و افزایش انگیزه و تلاش تان، بسیاری از نقاط ضعف و نواقص کار را که از چشم شما دور مانده، به شما گوشزد کند.

۵از اشتباهات تان مایوس نشوید و از موفقیت هایتان پلی برای موفقیت ها و شادی های بیشتر بسازید

در مسیر یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی ، باید منتظر اشتباهات فراوان باشید. شما می‌توانید باهوش‌ترین فرد دنیا باشید اما در عین حال اشتباه کنید! تا اینجای کار اشکالی ندارد اما  این خیلی مهم است که در برابر اشتباهات مکرر خود مایوس نشوید و به جای آن سعی کنید به اشتباهات خود به عنوان ابزاری برای تجربه اندوزی و درس گرفتن برای آینده نگاه کنید.

باید فراز و نشیب های آموزش مکالمه زبان را بپذیرید و به آن به چشم بخشی از فرایند آموزش مکالمه نگاه کنید. اشتباهات و شکست های شما در این مسیر چیزی شبیه اشتباهات داوری در فوتبال است. تلخ اما نیازمند پذیرش از سوی ما.

به همین ترتیب از کنار موفقیتها و پیروزی هایتان در مسیر یادگیری مکالمه سریع زبان نباید به سادگی عبور کنید. باید خودتان را تشویق کنید و پس از هر مرحله به خودتان پاداش و جایزه بدهید. به این ترتیب، ذهن شما فرایند یادگیری را به عنوان رویدادی جذاب و شادی آفرین تلقی کرده و این موضوع سبب می شود تا تلاشهای بعدی شما با رویکرد ذهنی مثبت و بهتری همراه شود.

 

در پایان امیدوارم با تلاش و پشتکار کافی، مراحل یادگیری مکالمه زبان انگلیسی را هرچه سریعتر طی کنید و به پایان برسانید. راستی شما چه تجربه های موفقی از این موضوع دارید که می توانید با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید؟

 

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. زهرا

    سلام یادگیری سریع مکالمه زبان انگلیسی علاقه و انگیزه میخاد و گرنه خیلی سخته

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی