منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

پزشکی یا دندانپزشکی؟

پزشکی یا دندانپزشکی؟

 یادتان هست زمانی را که شما دانش آموز پایه نهم بودید و قصد انتخاب رشته تجربی را داشتید؟ به سرعت زمان سپری شد و شما دانش آموز رشته تجربی هستید و می خواهید برای کنکور انتخاب رشته کنید. واقعیت این است که انتخاب رشته تاثیر بسیار زیادی در زندگی آینده شما دارد. بنابراین هر چه دقیق تر و با آگاهی بیشتری انجام شود، آینده موفق تری پیش رو خواهید داشت.

این مقاله به شما در این مسیر کمک می کند. در واقع برای شما که دانش آموز علوم تجربی هستید و می خواهید رشته پزشکی و دندانپزشکی را با هم مقایسه کنید و ببینید پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی؟ این مقاله همان چیزی است که در جستجویش بودید…

فوت و فن آشنایی با رشته های دانشگاهی تجربی چیست؟

آیا می دانید برای انتخاب رشته صحیح، باید چه اطلاعاتی داشته باشید؟ شما به عنوان یک دانش آموز در قدم اول باید رشته های دانشگاهی را بهتر بشناسید تا بتوانید بر اساس تفاوتها و شباهتهایی که با هم دارند، صحیح تر تصمیم بگیرید. در واقع، این که رشته و دانشگاه خود را صرفا براساس رتبه کنکورتان انتخاب کنید، کار درستی نیست. شما حتما باید  خود را به اطلاعات دیگری هم مجهز کنید.

به عنوان مثال، آشنایی کلی با دروسی که قرار است در رشته دلخواه تان بخوانید (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند) مهم است. حتما می پرسید این موضوع چه اهمیتی دارد؟ اهمیتش این است که  شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد.

علاوه بر این نگاهی به واحدهای درسی رشته های جذاب ممکن است برای برخی افراد هشداری باشد که مثلا فلان درس که در آن ضعیف هستند، در این رشته سهم زیادی دارد. مثلا به رشته مهندسی بهداشت محیط در رشته های گروه تجربی توجه کنید. این رشته به نسبت نا شناخته تر است اما به خاطر نام مهندسی اش برای برخی دانش آموزان ضعیف تر هم جذابیت خاص خود را دارد. این در حالی است که اگر سرفصل دروس این رشته را ببینید متوجه می شوید که دانشجو در ترم های آغازین تحصیل که دروس پایه را می گذراند، با دروس ریاضی و فیزیک و مهندسی زیادی روبرو خواهد بود. لذا این رشته مناسب دانش آموزان ضعیف نیست.

یکی از قدم های مهم در انتخاب رشته به شکل درست و اصولی، شناخت رشته های دانشگاهی است. اینکه این رشته ها چه واحدهای درسی دارند، دانشگاه های پذیرنده آنها کدام است، شغل های مرتبط با این رشته ها چه هستند، چطور می شود در این رشته ها در ایران و سایر کشورها ادامه تحصیل داد و …

چه رشته ای مناسب من است؟

شاید نتوان خیلی سریع رشته ای را که مناسب شماست، پیدا کرد. به دلیل اینکه خصوصیات، ویژگی ها، طرز فکر و اولویت های افراد با هم بسیار متفاوت است.برای اینکه بهترین رشته را برای خودتان پیدا کنید و سال های بعد از انتخاب تان پشیمان نشوید، باید دقت لازم را به خرج داده و اطلاعات لازم را بدست بیاورید. چیزهای مختلفی هستند که قبل از انتخاب تان باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین موارد، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی بشناسید، بسیار راحت تر رشته مناسب تان را پیدا می کنید.  برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.

فرآیند انتخاب رشته و شغل مناسب در زندگی تان بسیار مهم و حیاتی است.بسیاری از دانش آموزان و حتی دانشجویان پس از سال ها متوجه می شوند که انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید. ما سعی کرده ایم این روش را برای انتخاب رشته و شغل مناسب در اختیار شما قرار دهیم. برای بکارگیری آن می توانید کتاب انتخاب رشته جادویی را تهیه کنید.( اینجا کلیک کنید. )

پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی؟

در ادامه بیشتر در باره این سوال بحث خواهیم کرد : پزشکی یا دندانپزشکی؟ ، کدام یک از این رشته ها می تواند برای شما مناسب تر باشد؟ ممکن است یکی به پزشکی علاقه بیشتری داشته باشد و دیگری با ویژگی های شغل و رشته دندانپزشکی انطباق بیشتری داشته باشد. مهم این است که شما با کسب اطلاعات کافی، رشته خود را انتخاب کنید.

دروس رشته دندانپزشکی چه هستند؟ دندانپزشکی چند سال طول می کشد؟

یکی از عواملی که قبل از انتخاب رشته باید بررسی کنید سرفصل دروس است. برای دیدن سرفصل دروس رشته دندانپزشکی و مقایسه آن با دروس رشته پزشکی می توانید از صفحه مربوط در سایت مسیر ایرانی دیدن کنید. (دروس رشته پزشکی را از اینجـا و دروس دندانپزشکی را از اینــجا مشاهده کنید.)

از نظر تعداد واحد درسی باید گفت، تعداد واحدهای درسی دندانپزشکی کمتر از واحدهای درسی پزشکی و مدت تحصیل در این رشته کوتاهتر از پزشکی است. رشته دندانپزشکی دارای ۲۱۷ واحد درسی می باشد که گذراندن همه آنها معمولا چیزی حدود ۶ سال طول می کشد.

دروس رشته پزشکی چه هستند؟ پزشکی چند سال است؟

یکی از راه های شناخت بیشتر رشته پزشکی و مقایسه آن با رشته های دیگر شناخت سرفصل دروس پزشکی است. برای دیدن سرفصل دروس رشته پزشکی و مقایسه آن با دروس رشته دندان پزشکی می توانید از صفحه مربوط در سایت مسیر ایرانی دیدن کنید. (دروس رشته پزشکی را از اینجـا و دروس دندانپزشکی را از اینــجا مشاهده کنید.)

واحدهای درسی رشته پزشکی حداقل ۲۹۰ واحد است. مدت تحصیل رشته پزشکی هم حداقل ۷ سال می باشد.

توجه کنید رشته پزشکی و دندانپزشکی تفاوتهایی از نظر تعداد و عنوان واحدهای کارآموزی و نیز واحدهای تخصصی دارند که می توانید جزئیات را در صفحات دروس این دو رشته، ببینید.

محل کار پزشک عمومی کجاست؟ دندانپزشک کجا کار می کند؟

 یک فارغ التحصیل پزشکی معمولا در مطب، بیمارستان، درمانگاه و یا کلینیک های درمانی مشغول به کار می شود. در مورد دندانپزشکان هم وضعیت مشابهی وجود دارد و آنها هم معمولا در چنین مراکزی کار می کنند.

اما معمولا تنوع محل کار پزشک بیشتر از دندانپزشک است. به همین دلیل است که شما در یک قطار یا کشتی یا در یک مسابقه بزرگ فوتبال انتظار بیشتری دارید که با یک پزشک مواجه شوید تا یک دندانپزشک. دلایل این تفاوت هم مشخص است. مثلا این که خدمات پزشکی مستقیما با جان افراد در ارتباط است و به اصطلاح اورژانسی است و باید همه جا در دسترس باشد. همچنین خدمات ساده و اولیه دندانپزشکی  بر خلاف خدمات ساده پزشکی، به تجهیزات و مکان ویژه ای نیاز دارد.

اکنون اگر علاقه مندید تا اطلاعات بیشتری را درباره شغل و محیط کار پزشک و یا دندانپزشک کسب کنید با ما همراه شوید و از این لینک برای مشخصات کامل شغل پزشک و این لینک برای شغل دندانپزشک دیدن کنید.

 درآمد پزشک چقدر است؟ درآمد دندانپزشکی چطور؟

درآمد پزشک و دندانپزشک به محل استخدام، موقعیت جغرافیایی و ساعات کار او بستگی دارد. یک پزشک یا دندانپزشک اگر در استخدام مؤسسات و یا وزارتخانه های دولتی باشد، بر اساس قوانین استخدامی کشور حقوق ماهانه دریافت می کند و در صورتی که مطب خصوصی داشته باشد، درآمدی به مراتب بیشتر از حقوق دولتی خواهد داشت. البته این به میزان توانمندی و تبحر در کار و میزان جذب بیماران بستگی دارد.

البته اگر پزشک یا دندانپزشک دارای تخصص یا فوق تخصص باشد، به دلیل تمایل بسیاری از مردم برای مراجعه به متخصص ها و فوق تخصص ها، می تواند درآمد بیشتری داشته باشد.

تخصص های پزشکی؟ تخصص های دندانپزشکی؟

رشته های پزشکی و دندانپزشکی امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترای تخصصی را در ایران به شرح زیر دارند:

الف) ادامه تحصیل دانشجویان رشته پزشکی بعد از اتمام دوره پزشکی عمومی در دو مرحله امکان‌پذیر است:

۱- ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی بالینی که داوطلب بعد از قبولی در امتحان پذیرش دستیاری سراسری کشور می‌تواند در رشته‌های تخصصی که در حال حاضر در داخل کشور ارائه می‌شوند (نظیر تخصص چشم، قلب، مغز و…) ادامه تحصیل دهد.

۲- ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پایه که فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی می‌توانند در تخصصهای علوم پایه پزشکی نظیر فیزیولوژی ، ایمونولوژی، ژنتیک و … شرکت کنند.

ب) ادامه تحصیل دانشجویان رشته دندانپزشکی بعد از اتمام دوره دندانپزشکی عمومی در دو مرحله امکان پذیراست:

۱- ادامه تحصیل در رشته های تخصصی (دستیاری)

۲- ادامه تحصیل در رشته های دکترای Ph.D

البته از نظر تعداد تخصصهایی که بعدا می توانید انتخاب کنید، تفاوت هایی وجود دارد که اطلاعات بیشتر آن به همراه نکات ارزشمند درباره ادامه تحصیل در این دو رشته و کلی اطلاعات ارزشمند دیگر از زبان پزشکان و دندانپزشکان مراکز مختلف در کتابی با نام “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی” در دسترس شماست.

شرایط استاد دانشگاه شدن با پزشکی و دندانپزشکی چیست؟

اگر دانش آموز ممتازی باشید یا حداقل جزو دانش آموزان موفق در کلاس باشید شاید تا حالا به شغل استاد دانشگاه فکر کرده باشید. خوبست بدانید که از هر دوی این رشته ها می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید امکان این کار از طریق هر دو رشته پزشکی و دندانپزشکی وجود دارد. البته ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و گواهی اجازه تدریس دریافت کنید. سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.

ظرفیت پذیرش پزشکی چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۴۹۰۰ هزار نفر در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته پزشکی  پذیرفته شده اند. از این تعداد تقریبا نیمی مرد و نیم دیگر زن بوده اند.

از بین دانشگاه های مختلف، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی شیراز و دانشگاه علوم پزشکی تهران با ظرفیت پذیرش بیش از ۱۶۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی پزشکی را جذب کرده اند و دانشگاه های علوم پزشکی بم، پردیس خودگردان علوم پزشکی ارومیه و علوم پزشکی آبادان با کمتر از ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش دندانپزشکی چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۳۰۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته دندانپزشکی پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، تهران اصفهان با ظرفیت پذیرش بیش از ۴۸ نفر بیشترین تعداد دانشجوی دندانپزشکی را جذب کرده اند و پردیس خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی کرمان و دانشگاههای علوم پزشکی شهرکرد ایلام با کمتر از ۱۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص ظرفیتها و رتبه ها به تفکیک مناطق به کتاب یاد شده در بالا مراجعه کنید.

شرح وظایف پزشک چیست؟

مهمترین وظایف هر پزشک را می توان موارد زیر دانست اما با توجه به اینکه پزشک در چه محل کار می کند و در چه سطحی است میزان و تنوع آن متفاوت است.

 • تشخیص بیماری ها: به این معنا که پزشک بر اساس دانش خود که از دانشگاه و مطالعه کتاب های تخصصی پزشکی به دست آورده و تجارب تشخیص و معالجه های قبلی نسبت به تشخیص بیماری اقدام می کند. در بسیاری از اوقات برای تشخیص بیماری از ابزارهای کمکی خارج از محل طبابت خود (مثل نتایج آزمایشات پزشکی، سونوگرافی و عکس برداری) نیز بهره می گیرد.
 • توصیه های درمانی: گاهی ممکن است پزشک بدون تجویز دارو تنها نسبت به ارائه توصیه های کلی اقدام نماید.
 • تجویز دارو: تجویز دارو از جمله وظایف تخصصی پزشک است و مسئولیت زیادی را برای پزشک به همراه دارد و باید بسیار با دقت و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه صورت پذیرد.
 • انجام جراحی ها (در صورت داشتن تخصص مربوطه) – در صورتی که یک پزشک دارای تخصص و مجوز انجام عمل جراحی باشد، عمل جراجی نیز جزو وظایف او قرار می گیرد.
 • ارجاع بیمار به متخصصان دیگر علوم پزشکی برای تکمیل درمان و یا تشخیص بهتر در صورت لزوم. گاهیاوقات پزشکان عمومی بعد از ویزیت اولیه بیمار و در صورتی که از تشخیص خود اطینان کافی نداشته باشند و یا این تشخیص را کامل ندانند،  او را به پزشکان متخصص و یا فوق تخصص معرفی می کنند. گاهی اوقات نیز بیماری فرد مراجعه کننده از حیطه تخصص پزشک متخصص خارج است و برای تشخیص و درمان بهتر او را نزد متخصص ذیصلاح معرفی می کند

یک پزشک همچنین با کارهای اجرایی مانند موارد زیر سر و کار دارد:

 • کمک گرفتن از دیگر حرفه های حوزه بهداشت و درمان مانند فیزیوتراپیست ها و پرستاران.
 • مدیریت و امور اداری مانند سازماندهی و کنترل پرستاران و کادر پزشکی درمانگاه یا بیمارستان، نوشتن شرح حال و گزارش و نگهداری سوابق بیمار.
 • آموزش های بهداشتی برای گروه های بیمار مانند زنان باردار، افراد سیگاری و افراد دیابتی.

شرح وظایف دندانپزشک چیست؟

در یک نگاه کلی می توانیم بگوییم هر دندانپزشک به نوعی با وظایف زیر در ارتباط است :

 • ویزیت اولیه و دادن مشاوره های لازم به بیماران
 • دادن آرامش به بیماران قبل از شروع کار به خصوص در مورد کودکان و افرادی که از دندانپزشکی می ترسند.
 • استفاده از روشهای مناسب برای کنترل و کاهش درد بیمار
 • عکس برداری در صورت لزوم
 • درمان‌های دندانپزشکی از جمله جرم‌گیری، پر کردن، کشیدن دندان و گذاشتن دندان‌های مصنوعی و روکش و بریج کردن (پل گذاشتن) و…
 • اقدامات مربوط به زیبایی فک و دندانها با درخواست بیمار نظیر سفید کردن دندانها، مرتب سازی دندانها و…

اگر بین رشته پزشکی و دندانپزشکی تردید داشتید که کدامیک برای شما بهتر است؟ امیدوارم اطلاعات این مقاله که به منظور آشنایی بیشتر شما با رشته های پزشکی و دندانپزشکی ارائه شده است، توانسته باشد شک های شما را رفع و کمک تان کند تا انتخاب رشته صحیح تر و بهتری کنید.

 لطفا توجه کنید: همانطور که قبلا اشاره شد، برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، مجموعه ارزشمند زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

10 نظر

 1. شادی

  سلام ببخشید رشته پزشکی راحت تره یا دندانپزشکی؟ اگر بخوایم تخصص هم بگیریم چی؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   دوست عزیز سلام. دقیق نمی شود گفت کدام راحت تر و کدام سخت تر است. اما پزشکی دروس بیشتری دارد و زمان بیشتری طول می کشد. شاید بتوان گفت دروس پزشکی کمی بیشتر و سخت تر از دندانپزشکی است. اگر بخواهید تخصص هم بگیرید تعداد تخصص های پزشکی از دندانپزشکی بیشتر است و شما انتخاب های بیشتری پیش رو خواهید داشت. موفق باشید

   پاسخ
 2. احمد

  سلام. بازارکار و اینده شغلی پزشکی و دندانپزشکی چطوره؟ برای پزشکی حتما باید تخصص گرفت؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. این رشته ها بازارکار مناسبی دارد البته نه در همه جای کشور. در برخی مناطق بهتره و در برخی مناطق مانند بسیاری از مناطق تهران و شهرهای بزرگ اشباع شده. باید قبل از تصمیم به ورود به این رشته ها تحقیقات لازم را انجام بدید. در مورد پزشکی در حال حاضر هم پزشکی عمومی خیلی ارزشی ندارد و گرفتن تخصص بسیار رایج و لازم است . تاچند سال دیگر که گرفتن تخصص واجب تر می شود. موفق باشید

   پاسخ
 3. عرفان

  سلام اگه میشه خیلی زود پاسخ بدید بسیار ضروریه
  میشه بگید درامد یه دندون پزشک که تازه درسش تموم شده ویمخواد کار کنه چه قدره؟(هم برای شهرهای بزرگ و هم کوچک بگید لطفا)
  پیدا کردن کار برای یک دندان پزشک تازه کار در یک کلینیک راحت است؟؟؟؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   دوست عزیز سلام
   درآمد یک دندانپزشک، پزشک، داروساز یا هر متخصص دیگری به خیلی از چیزها از جمله تلاش خودش بستگی داره. اینکه در چه شهری زندگی می کنه، در بیمارستان کار می کنه یا مطب شخصی داره، و اگر مطب شخصی داره چقدر مشتری داره و … همه اینها در درآمد او تأثیر میگذاره

   پاسخ
 4. atena.hr

  سلام.اگه میشه سریع جوابم رو بدی اخه تا ۲۳م فقط فرصت انتخاب رشته دارم .رتبه من ۳۷۰ شده و در حال حاضر بین پزشکی و دندان پزشکی دو دلم .من مشکل گردن دارم که این کار دندان پزشکی رو واسم سخت کرده اما اهل بکوب درس خوندن نیستم و کار عملیم خیلی عالی تره که این یه امتیاز برای این رشتست.از طرفی عاشق جراحی بو و رنگ خون و حتی بوی بیمارستانم که این یه امتیاز برای پزشکیه ولی درسای پزشکی خیلی سخته و من نمیتونم از همه زندگیم بزنم برای خوندن و بالاخره کم میارم واقعا درگیرم نمیفهمم کدوم رشته رو انتخاب کنم لطفا کمکم کنید.در مورد بازارکار و درامد هم اطلاعی ندارم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام این دو رشته شاید بتوان گفت از لحاظ بازار کار شرایط مشابهی دارند. فقط همانطور که خودتان گفتید باید به این نکته ها توجه کنید که دروس پزشکی سخت تر از دندانپزشکی است. دوره پزشکی طولانی تر است چون تا چند سال بعد پزشک عمومی در شهرهای بزرگ مطلوبیتی ندارد و باید به سمت تخصص بروید که کار را سخت تر می کند. اما برای دندانپزشکی بعد از گرفتن دکترای عمومی می توانید وارد کار شوید. در دندانپزشکی هم باید ببینید مشکل جسمی تان چقدر مشکل ساز می شود اگر لازم است با یک متخصص مشورت کنید. این مسایل شخصی است و خودتان با توجه به شرایطی که دارید باید تصمیم بگیرید. موفق باشید

   پاسخ
 5. F.Gh

  سلام ایا مکن است که طول تحصیل در رشته پزشکی و دندان بیشتر از مدت تعیین شده طول بکشد ویا کمتر؟ میشه در این مورد توضیحات کامل تری.بدید ممنون میشم

  پاسخ
  1. علی

   سلام. تغییرات معمولا خیلی کم و غیرقابل توجهه. اگرچه زمانهای اعلام شده تقریبی و متوسطه و طبیعتا دانشگاههای مختلف بسته به شرایط و امکانات ممکنه نتونن جدول زمانی رو دقیقا رعایت کنن ولی تجربه نشون داده که طول دوره و زمانبندی اعلام شده تغییر چندانی نمی کنه

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی