منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

پزشکی یا داروسازی؟

پزشکی یا داروسازی؟

دوستان دانش آموز من! برای انتخاب رشته صحیح در کنکور، همانند انتخاب رشته دبیرستان، باید ابتدا و قبل از هر تصمیمی، آگاهی و شناخت تان را نسبت به خود، رشته های دانشگاهی و مشاغل آینده مربوط به آنها افزایش دهید و سپس تصمیم گیری کنید. این مقاله به شما در این مسیر کمک می کند. در این مقاله قصد دارم برای افزایش آگاهی شما دانش آموزان عزیز گروه علوم تجربی، مقایسه ای بین رشته پزشکی و داروسازی انجام دهم تا کمک خوبی به تصمیم گیری شما دوستان کنم و ابهامات تان در مورد پزشکی یا داروسازی؟ رفع شود.

رشته های دانشگاهی تجربی کدامند؟

آیا می دانید برای انتخاب رشته صحیح، باید چه اطلاعاتی داشته باشید؟ شما به عنوان یک دانش آموز در قدم اول باید رشته های دانشگاهی تجربی را بهتر بشناسید تا بتوانید بر اساس تفاوتها و شباهتهایی که با هم دارند، صحیح تر تصمیم بگیرید. در واقع، این که رشته ها و دانشگاه های مناسب با رتبه کنکور شما کدامند تنها یکی از تجهیزات ورود به صحنه انتخاب رشته و دانشگاه است و غیر از آن باید به اطلاعات دیگری هم مجهز باشید.

به عنوان مثال، آشنایی با اسم دروسی که قرار است در رشته دلخواهتان بخوانید (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند) مهم است. حتما می پرسید این موضوع چه اهمیتی دارد؟ خوب از چند جهت مهم است. مثلا این که شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر آنها را نشناسید و به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد. همچنین گاهی تفاوت تعداد و نوع واحدهای درسی دو رشته می تواند در تصمیم گیری شما در انتخاب رشته موثر باشد.

همین طور اطلاع از دروس این رشته ها ذهنیت صحیح تری به شما می دهد که این رشته به چه موضوعاتی می پردازد. تصور کنید دانش آموزی فکر می کند به رشته گیاه پزشکی علاقه مند است تنها به این دلیل که به اشتباه تصور می کند موضوع دروس رشته گیاهپزشکی، انجام امور پزشکی با کمک گیاهان است. او با این تصور غلط این رشته را انتخاب می کند و تازه در اولین جلسات دانشگاه است که متوجه اشتباه خود می شود. این دانش آموز اگر  حداقل واحدهای درسی این رشته را قبلا بررسی می کرد، متوجه می شد که این رشته به حفظ گیاهان و درمان بیماریهای آنان می پردازد و به درمان انسان مربوط نیست.

یکی از قدم های مهم در انتخاب رشته به شکل درست و اصولی، شناخت رشته های دانشگاهی است. اینکه این رشته ها چه واحدهای درسی دارند، دانشگاه های پذیرنده آنها کدام است، شغل های مرتبط با این رشته ها چه هستند، چطور می شود در این رشته ها در ایران و سایر کشورها ادامه تحصیل داد و …

چه رشته ای مناسب من است؟

به دلیل اینکه ویژگی و خصوصیات افراد متفاوت است، شاید نتوان به راحتی و سریع رشته ای را که مناسب شماست، پیدا کرد. برای اینکه بتوانید بهترین رشته را انتخاب کنید، باید دقیق باشید و آگاهی و اطلاعات کافی داشته باشید. موارد مختلفی هستند که قبل از انتخاب رشته تان باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین آنها، علاقمندی های شماست. شما اگر بتوانید درست خودتان، علایق و توانایی هایتان را بشناسید، رشته و شغل مناسب تان را هم به راحتی پیدا می کنید. برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.

فرآیند انتخاب رشته و شغل مناسب در زندگی هر فردی بسیار مهم است.بسیاری افراد (از جمله دانشجویان، والدین و شاید حتی پدر یا مادر خود شما) هستند که پس از سال ها متوجه می شوند که از رشته تحصیلی یا شغل شان راضی نیستند، یعنی انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید. ما سعی کرده ایم این روش را برای انتخاب رشته و شغل مناسب در اختیار شما قرار دهیم. برای بکارگیری آن می توانید کتاب انتخاب رشته جادویی را تهیه کنید.( اینجا کلیک کنید. )

مقایسه پزشکی و داروسازی

اما در ادامه بیشتر در باره این سوالات بحث خواهیم کرد : پزشکی یا داروسازی؟ پزشکی بهتر است یا داروسازی؟ کدام یک از این رشته ها می تواند برای شما مناسب تر باشد؟ ممکن است یکی به پزشکی علاقه بیشتری داشته باشد و دیگری با ویژگی های شغل و رشته داروسازی انطباق بیشتری داشته باشد. به عنوان مثال کسی که به یاری رساندن به بیماران در بدترین شرایط آنان علاقه دارد، پزشکی را انتخاب می کند و آنکه به یاری رساندن به بیماران در آرامش بیشتر علاقه مند است، داروسازی را برمی گزیند. مهم این است که شما با آگاهی رشته خود را انتخاب کنید.

دروس پزشکی و داروسازی چه هستند؟

همچنان که قبلا گفته شد، یکی از عوامل انتخاب بین دو رشته پزشکی و داروسازی، بررسی عنوان دروس این دو رشته در دانشگاه است. این دو رشته تفاوتهایی از نظر تعداد و عنوان واحدهای درسی، واحدهای کارآموزی و نیز واحدهای تخصصی دارند که می توانید جزئیات را در صفحات دروس این دو رشته ببینید. به طور کلی حجم دروس در پزشکی بیشتر است و از واحدهای عملی و بیمارستانی رشته پزشکی نیز در داروسازی خبری نیست. برای مقایسه دروس داروسازی و پزشکی می توانید از صفحه مربوط به این دو رشته در سایت مسیر ایرانی دیدن کنید. (یا این که دروس رشته پزشکی را از اینجـا و دروس داروسازی را از اینــجا مشاهده کنید.)

پزشکی عمومی چند سال طول می کشد؟ داروسازی چند سال است؟

تعداد واحد های درسی داروسازی کمتر و مدت تحصیل در این رشته کوتاه تر از پزشکی است. رشته داروسازی دارای ۲۱۲ واحد درسی می باشد با که گذراندن همه آنها معمولا داروسازی چیزی حدود ۶ سال طول می کشد. در حالی که پزشکی حداقل ۲۹۰ واحد درسی دارد و حداقل حدود ۷ سال طول می کشد.

بازارکار پزشکی کجاست؟ بازارکار داروسازی چطور؟

یک فارغ التحصیل پزشکی معمولا در مطب، بیمارستان، درمانگاه و یا کلینیک های درمانی مشغول به کار می شود. در حالی که محل کار داروساز معمولا در داروخانه های شخصی و بیمارستانی یا سازمانها و شرکتهای تحقیقاتی یا دارویی می باشد.

داروساز متخصصی است که در زمینه‌های تحقیقات، فرمولاسیون و تولید محصولات دارویی انسانی و دامی و فراورده‌های آرایشی و بهداشتی و نیز راهنمایی و ارایه مشاوره به پزشکان و بیماران و مصرف‌کنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی فعالیت می‌کند.

تفاوت های شغلی پزشک و داروساز چه هستند؟

علاوه بر موارد فوق تفاوتهای مهم دیگری نیز بین رشته پزشکی و داروسازی است که برخی از آنها عبارتند از:

 • برخلاف پزشکی، در داروسازی معمولا خبری از خون و مرگ و احیاء و کادر درمانی نیست.
 • در داروسازی با حضور کمتر در داروخانه هم درآمد داروخانه را دارید ولی در پزشکی برای کسب درآمد باید حضور داشته باشید.
 • وجهه اجتماعی پزشکی تاحدی بالاتر است و این ناشی از عدم آگاهی مردم نسبت به تحصیلات و جایگاه دکتر داروساز و نقش حیاتی اوست.
 • برخلاف پزشکی در داروسازی بعد از گذراندن حدود ۱۴۰ واحد می توانید وارد داروخانه شده و برای خود کسب درآمد کنید.
 • هزینه های داروسازی (ناشی از تاسیس و نگهداری داروخانه) بالاتر از هزینه های شغلی یک پزشک است.
 • داروسازی بر خلاف پزشکی کشیک اجباری و شیفت شب ندارد.

اطلاعات تکمیلی مربوط به شغل، شرایط و محیط کار، آینده شغلی و درآمد پزشکان و داروسازان که از زبان این افراد در مراکز متفاوت بیان شده است، در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته برتر دانشگاهی تجربی” از طریق کلیک روی  این لینک در دسترس شماست.

ادامه تحصیل در پزشکی به چه صورت است؟

در رشته پزشکی امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترای تخصصی در ایران وجود دارد.

 ادامه تحصیل دانشجویان رشته پزشکی بعد از اتمام دوره پزشکی عمومی در دو مرحله امکان‌پذیر است:

۱- ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی بالینی که داوطلب بعد از قبولی در امتحان پذیرش دستیاری سراسری کشور می‌تواند در رشته‌های تخصصی که در حال حاضر در داخل کشور ارائه می‌شوند (نظیر تخصص چشم، قلب، مغز و…) ادامه تحصیل دهد.

۲- ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پایه که فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی می‌توانند در تخصصهای علوم پایه پزشکی نظیر فیزیولوژی ، ایمونولوژی، ژنتیک و … شرکت کنند.

ادامه تحصیل در داروسازی به چه صورت است؟

در رشته داروسازی هم امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترای تخصصی در ایران وجود دارد. این کار بعد از اتمام دوره داروسازی عمومی امکان پذیراست. از حدود ۱۲ گرایش تخصصی، فارغ التحصیلان می توانند یکی را  انتخاب کنند و ادامه تحصیل دهند. البته بر خلاف پزشکی در اینجا گرایش بالینی بسیار محدود و در حد یکی دو گرایش است. (گرایش بالینی به زبان ساده گرایشی است که مستقیما با بیمار و محیط درمان ارتباط دارد).

همچنان که می بینید، به طور کلی از نظر ارتباط رشته ها تا سطح تخصص و تعداد شاخه هایی (گرایشهایی) که بعدا می توانید انتخاب کنید، تفاوت هایی بین این دو رشته وجود دارد.

شما می توانید اطلاعات کاملی درباره رشته های پزشکی و داروسازی، رتبه لازم در کنکور در مناطق مختلف، انواع دانشگاه های پذیرنده، هزینه های تحصیل و امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را از این سایت تهیه کنید. این اطلاعات در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته برتر دانشگاهی گروه تجربی”برای شما ارایه شده است. (برای دریافت آن اینجا کلیک کنید).

چگونه استاد دانشگاه شوم؟

اگر دانش آموز ممتازی باشید یا حداقل جزو دانش آموزان موفق در کلاس باشید شاید تا حالا به شغل استاد دانشگاه فکر کرده باشید. خوبست بدانید که از هر دو رشته پزشکی و داروسازی می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید امکان این کار از طریق هر دو رشته پزشکی و داروسازی وجود دارد. البته ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.

ظرفیت پذیرش پز شکی چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۴۹۰۰ هزار نفر در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته پزشکی  پذیرفته شده اند. از این تعداد تقریبا نیمی مرد و نیم دیگر زن بوده اند.

از بین دانشگاه های مختلف، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی شیراز و دانشگاه علوم پزشکی تهران با ظرفیت پذیرش بیش از ۱۶۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی پزشکی را جذب کرده اند و دانشگاه های علوم پزشکی بم، پردیس خودگردان علوم پزشکی ارومیه و علوم پزشکی آبادان با کمتر از ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش داروسازی چقدر است؟

در مقابل، در سال ۹۵ حدود ۱۱۰۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته داروسازی پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، تهران اصفهان و البرز با ظرفیت پذیرش بیش از ۵۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی داروسازی را جذب کرده اند و پردیسهای خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی بندرعباس، جندی شاپور و اردبیل با کمتر از ۱۴ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

شرح وظایف پزشک چیست؟

مهمترین وظایف هر پزشک را می توان موارد زیر دانست اما با توجه به اینکه پزشک در چه محل کار می کند و در چه سطحی است میزان و تنوع آن متفاوت است.

 • تشخیص بیماری ها: به این معنا که پزشک بر اساس دانش خود که از دانشگاه و مطالعه کتاب های تخصصی پزشکی به دست آورده و تجارب تشخیص و معالجه های قبلی نسبت به تشخیص بیماری اقدام می کند. در بسیاری از اوقات برای تشخیص بیماری از ابزارهای کمکی خارج از محل طبابت خود (مثل نتایج آزمایشات پزشکی، سونوگرافی و عکس برداری) نیز بهره می گیرد.
 • توصیه های درمانی: گاهی ممکن است پزشک بدون تجویز دارو تنها نسبت به ارائه توصیه های کلی اقدام نماید.
 • تجویز دارو: تجویز دارو از جمله وظایف تخصصی پزشک است و مسئولیت زیادی را برای پزشک به همراه دارد و باید بسیار با دقت و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه صورت پذیرد.
 • انجام جراحی ها (در صورت داشتن تخصص مربوطه) – در صورتی که یک پزشک دارای تخصص و مجوز انجام عمل جراحی باشد، عمل جراجی نیز جزو وظایف او قرار می گیرد.
 • ارجاع بیمار به متخصصان دیگر علوم پزشکی برای تکمیل درمان و یا تشخیص بهتر در صورت لزوم. گاهی اوقات پزشکان عمومی بعد از ویزیت اولیه بیمار و در صورتی که از تشخیص خود اطینان کافی نداشته باشند و یا این تشخیص را کامل ندانند،  او را به پزشکان متخصص و یا فوق تخصص معرفی می کنند. گاهی اوقات نیز بیماری فرد مراجعه کننده از حیطه تخصص پزشک متخصص خارج است و برای تشخیص و درمان بهتر او را نزد متخصص ذیصلاح معرفی می کند

یک پزشک همچنین با کارهای اجرایی مانند موارد زیر سر و کار دارد:

 • کمک گرفتن از دیگر حرفه های حوزه بهداشت و درمان مانند فیزیوتراپیست ها و پرستاران.
 • مدیریت و امور اداری مانند سازماندهی و کنترل پرستاران و کادر پزشکی درمانگاه یا بیمارستان، نوشتن شرح حال و گزارش و نگهداری سوابق بیمار.
 • آموزش های بهداشتی برای گروه های بیمار مانند زنان باردار، افراد سیگاری و افراد دیابتی.

شرح وظایف داروساز چیست؟

داروساز با توجه به نوع کاری که انجام می دهد، وظایف مختلفی دارد. داروسازی که در داروخانه فعالیت می کند وظایف زیر را بر عهده دارد:

 • دریافت نسخه های پزشکان و آماده کردن داروهای تجویزی برای تحویل به بیماران و مراجعین داروخانه
 • کنترل ناهمگونی های نسخه بیمار و عوارض ناشی از تداخل داروها و اطلاع به پزشک معالج که می تواند از بروز یک بحران فیزیولوژی جلوگیری نماید .
 • ارائه توضیح به بیمار در مورد نحوه مصرف صحیح داروها شامل زمان ، میزان مصرف و عوارض دارو
 • ارائه توضیح به بیمار در مورد مسائل عمومی سلامتمانند رژیم های غذایی، ورزش، استرس، تجهیزات و وسایل مفید برای رفع برخی بیماری ها
 • همکاری با شرکت های بیمه در زمینه خدمات بیمه بیماران
 • نظارت بر موجودی داروخانه و تهیه محصولات و داروهای مورد نیاز
 • مدیریت کارکنان داروخانه

برخی از وظایف داروسازانی که در بخش های تحقیقاتی و دارویی کار می کنند، عبارتند از :

 • انجام تحقیقات علمی و کاربردی روی داروهای جدید و شناسایی خواص، عوارض وتاثیرات درمانی آنها
 • آموزش نحوه استفاده و اثرات داروها به داروسازان و کارکنان داروخانه ها و بیمارستان ها و …
 • تحقیق و نظارت بر اجرای مطلوب فعالیت های آزمایشگاهی و ساخت دارو ها در واحدهای تولیدی دارو
 • نظارت و بررسی کیفیت داروهای موجود
 • کنترل و نظارت بر فعالیت های داروخانه های شخصی و بیمارستانی، شرکت های تولید و توزیع دارو و سایر بخش های دارویی (مخصوص مشاغل دولتی)
 • کنترل و نظارت بر وضعیت بازار دارویی کشور (مخصوص مشاغل دولتی)

اگر بین رشته پزشکی و داروسازی تردید داشتید که پزشکی یا داروسازی؟ ، کدامیک برای شما بهتر است، امیدوارم اطلاعات این مقاله که به منظور آشنایی بیشتر شما با رشته های پزشکی و داروسازی ارائه شد، توانسته باشد تردید های شما را رفع و کمک تان کند تا انتخاب رشته صحیح تر و بهتری انجام دهید.

لطفا توجه کنید: همانطور که قبلا اشاره شد، برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، مجموعه ارزشمند زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

6 نظر

 1. فرشته

  سلام . دروس پزشکی با دروس داروسازی چه تفاوت هایی دارند منظورم اینه کدوم سخت تره؟ در ضمن دانشگاه ها بیشتر داروسازی دانشجو می گیرند یا پزشکی؟ ممنون از شما

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. دروس رشته داروسازی از دروس پزشکی کمتر است.ولی داروسازی دروس سختی دارد به طور کلی برای هر دو رشته باید علاقه و پشتکار کافی را داشته باشید. در کنار اینها ظرفیت پذیرش دانشگاه ها هر سال در رشته پزشکی بیشتر از داروسازی است. به طور مثال در سال ۹۵ دانشگاه های دولتی حدود ۴۹۰۰ نفر پذیرش در پزشکی و ۱۱۰۰ نفر در داروسازی داشته اند. موفق باشید

   پاسخ
 2. شادی

  سلام رتبه لازم برای قبولی در پزشکی در تهران چقدر باید باشه؟ با رتبه زیر ۵۰۰می شه پزشکی در تهران قبول شد؟…

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز برای بررسی رتبه های لازم برای پزشکی می توانید از نرم افزارهای تخمین رتبه که به صورت رایگان در اینترنت موجود است استفاده کنید.

   پاسخ
 3. فاطمه

  سلام
  من امسال کنکور دادم
  رشتم تجربیه
  به شددددددت بین پزشکی & داروسازی موندم
  نمیتونم تصمیم بگیرم کدومشو انتخاب کنم و برم …
  شما میتونین کمکم کنین?
  ممنون میشم …

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. دوست عزیز هر دو رشته خوب هستند ولی تفاوت هایی با هم دارند. نمی توان گفت دقیقا کدام بهتر است چون بهتر بودن آنها بسیار به شرایط شما بستگی دارد. مثلا داروسازی ۶ سال تحصیل دارد ولی پزشکی ۷ سال دوره عمومی است و بعد از آن برای تخصص باید اقدام کنید. هر دو رشته دروس سختی دارند. شرایط کاری پزشکی شاید بتوان گفت در برخی مناطق بهتر از داروسازی است. البته همه اینها به شما، شرایط تان و توانمندی هایتان بستگی دارد. اگر اطلاعات بیشتری برای مقایسه این دو رشته نیاز دارید می توانید به کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی مراجعه کنید. برای تهیه آن روی لینک زیر کلیک کنید:
   https://goo.gl/EZDMWA

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی