منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

پرستاری یا فیزیوتراپی؟

پرستاری یا فیزیوتراپی؟

دانش آموزان تجربی در انتخاب رشته دبیرستان و انتخاب رشته کنکور سوالات بسیاری در مورد رشته ها در ذهن خود دارند. یکی از سوالات پر تکرار این است که رشته فیزیوتراپی بهتر است یا پرستاری؟. در این مقاله قصد دارم برای افزایش آگاهی شما درباره رشته فیزیوتراپی و پرستاری توضیحات بیشتری ارائه کنم و پاسخ سوال پرستاری یا فیزیوتراپی؟ را به شما بدهم.

چرا آشنایی با رشته های دانشگاهی لازم است؟

آیا می دانید برای انتخاب رشته صحیح، باید چه اطلاعاتی داشته باشید؟ شما به عنوان یک دانش آموز تجربی در قدم اول باید رشته های دانشگاهی تجربی را بهتر بشناسید تا بتوانید بر اساس تفاوتها و شباهتهایی که با هم دارند، صحیح تر تصمیم بگیرید. در واقع این که رشته ها و دانشگاه های مناسب تان را صرفا با توجه به رتبه کنکورتان پیدا کنید، انتخاب رشته درست و کاملی نمی تواند باشد و غیر از رتبه باید به اطلاعات دیگری هم توجه کنید.

به عنوان نمونه، آشنایی با اسم دروسی که قرار است در رشته دلخواه تان بخوانید (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند) مهم است. حتما می پرسید این موضوع چه اهمیتی دارد؟ اهمیتش این است که  شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد. مثلا تصور کنید شما به درس شیمی بسیار علاقه مندید و با این تصور که در رشته مهندسی شیمی، دروس شیمی زیادی تدریس می شود این رشته را انتخاب می کنید.  در حالی که چنین نیست و سهم دروس ریاضی، مهندسی و فیزیک در این رشته بسیار بیشتر از شیمی است.

نگران نباشید! برای اطلاع از دروس هر رشته دانشگاهی می توانید از صفحه مربوط به آن رشته در سایت مسیر ایرانی دیدن کنید و ضمن کسب اطلاعات بیشتر، با اسامی دروس هر رشته آشنا شوید.(از همین صفحه هم می توانید وارد شوید: کافیست روی نام هر رشته کلیک کنید: فیزیوتراپی و پرستاری )

 مشاغل رشته تجربی که مناسب من هستند، کدامند؟

علاوه بر آشنایی با رشته های تجربی، دانستن امکان ادامه تحصیل در یک رشته تا سطح کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) و دکترا، وضعیت بازارکار رشته های دانشگاهی تجربی، محیط کار و شغل پس از پایان تحصیلات، درآمد مشاغل رشته تجربی و نظایر آن موضوعات مهمی هستند که اطلاع از آنها انتخاب رشته دانشگاهی را به مراتب آسانتر می کند. مثلا لازم است بدانید پس از پایان تحصیلات در چه محیط هایی باید کار کنید، شرایط کاری شما به چه صورت است، آیا می توانید به راحتی کار پیدا کنید یا خیر، چقدر درآمد می توانید داشته باشید و … ما همه این اطلاعات را برای شما گردآوری کرده ایم تا انتخاب درست تری پیش رو داشته باشید. این اطلاعات در کنار همه آنچه باید در مورد  انواع دانشگاه های پذیرنده، ظرفیت پذیرش و امکان ادامه تحصیل و… بدانید در قالب کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی”برای شما گردآوری شده است. اکنون می توانید با کلیک روی  اینجا اطلاعات بیشتری کسب کنید و در صورت تمایل، این مجموعه را (که نسخه الکترونیک نیز دارد)، تهیه کنید.

چه رشته ای مناسب من است؟

به دلیل اینکه ویژگی و خصوصیات افراد متفاوت است، شاید نتوان به راحتی و سریع رشته ای را که مناسب شماست، پیدا کرد. برای اینکه بتوانید بهترین رشته را انتخاب کنید، باید دقیق و با آگاهی و اطلاعات کافی باشید. موارد مختلفی هستند که قبل از انتخاب رشته تان باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین آنها، علاقمندی های شماست. شما اگر بتوانید درست خودتان، علایق و توانایی هایتان را بشناسید، رشته و شغل مناسب تان را هم به راحتی پیدا می کنید. برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.

فرآیند انتخاب رشته و شغل مناسب در زندگی هر فردی بسیار مهم است.بسیاری افراد (از جمله دانشجویان، والدین و شاید حتی پدر یا مادر خود شما) هستند که پس از سال ها متوجه می شوند که از رشته تحصیلی یا شغل شان راضی نیستند، یعنی انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید.  ما سعی کرده ایم این روش را برای انتخاب رشته و شغل مناسب در اختیار شما قرار دهیم. برای بکارگیری آن می توانید کتاب انتخاب رشته جادویی را تهیه کنید.( اینجا کلیک کنید. )

مقایسه پرستاری و فیزیوتراپی

اما در ادامه بیشتر در باره این سوال بحث خواهیم کرد : پرستاری یا فیزیوتراپی؟ ، کدام یک از این رشته ها می تواند برای شما مناسب تر باشد؟ ممکن است یکی به پرستاری علاقه بیشتری داشته باشد و دیگری با ویژگی های شغل و رشته فیزیوتراپی انطباق بیشتری داشته باشد. مهم این است که شما با آگاهی رشته خود را انتخاب کنید.

رشته پرستاری در کنکور سراسری در چه مقطعی دانشجو می پذیرد؟

در دانشگاه سراسری کشور رشته پرستاری در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو دارد. البته تعدادی از پذیرش های پرستاری در برخی از دانشگاه ها، به صورت نیمه متمرکز می باشد.

رشته فیزیوتراپی در کنکور سراسری در چه مقطعی دانشجو می پذیرد؟

در دانشگاه های سراسری رشته فیزیوتراپی در مقطع کارشناسی دانشجو می گیرد. رشته فیزیوتراپی از رشته هایی است که در هیچ نوع دانشگاه دیگر از جمله دانشگاه آزاد، پیام نور، علمی کاربردی و … تدریس نشده و دانشجو نمی پذیرد.

سر فصل دروس رشته پرستاری و سرفصل دروس رشته فیزیوتراپی چه هستند؟

 رشته های کارشناسی در دانشگاه معمولا ۱۳۰ واحد درسی دارند که گذراندن همه آنها معمولا چیزی حدود ۸ تا ۹ ترم طول می کشد. از این نظر بین این دو رشته تفاوتی وجود ندارد. اما تفاوتهایی از نظر تعداد واحدهای کارآموزی و نیز واحدهای تخصصی دارند که می توانید جزئیات را برای رشته پرستاری و فیزیوتراپی با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید.

ظرفیت پذیرش کارشناسی پرستاری چه میزان است؟

در سال ۹۵ حدود ۵ هزار نفر در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته پرستاری پذیرفته شده اند. از این تعداد تقریبا نیمی مرد و نیم دیگر زن بوده اند.

از بین دانشگاه های مختلف، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی ارومیه و دانشگاه علوم پزشکی مازندران با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۰۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی پرستاری را جذب کرده اند و دانشگاه های علوم پزشکی بم، پردیس خودگردان علوم پزشکی جندی شاپور و علوم پزشکی اصفهان با کمتر از ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش کارشناسی فیزیوتراپی چه میزان است؟

در مقابل، در سال ۹۵ حدود ۳۴۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته رادیولوژی پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی سمنان، علوم بهزیستی و توانبخشی با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۴  نفر بیشترین تعداد دانشجوی فیزیوتراپی را جذب کرده اند و پردیسهای خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان و شهید بهشتی با کمتر از ۵ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ادامه تحصیل پرستاری؟ ادامه تحصیل فیزیوتراپی؟

هردو رشته پرستاری و فیزیوتراپی، امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا را در ایران دارند. اما معمولا بیشتر افرادی که وارد این دو رشته می شوند پس از مقطع کارشناسی وارد بازار کار می شوند. چون در این دو رشته برای ورود به محیط کار الزاما نیازی به داشتن مدرک تحصیلی بالاتر از کارشناسی نیست. البته پرستاران و فیزیوتراپیست هایی که علاقه مند به کار در حوزه های پژوهشی و آموزشی هستند، باید به فکر ادامه تحصیل باشند.

علاوه بر این کارشناسان این رشته ها در مقطع ارشد و دکترا امکان تحصیل در برخی از رشته های دیگر به جز رشته خود را نیز دارند.

به طور کلی از نظر ارتباط رشته ها تا سطح دکترا و تعداد شاخه هایی (گرایشهایی) که بعدا می توانید انتخاب کنید، تفاوت هایی وجود دارد که اطلاعات بیشتر آن به همراه نکات ارزشمند درباره ادامه تحصیل در این دو رشته، رتبه لازم در کنکور در مناطق مختلف، انواع دانشگاه های پذیرنده، هزینه های تحصیل و … را در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته برتر دانشگاهی گروه تجربی”به شما ارایه شده است. (برای دریافت آن اینجا کلیک کنید).

آیا امکان تحصیل در رشته پزشکی بعد از پایان تحصیلات کارشناسی رشته فیزیوتراپی (به صورت کارشناسی به پزشکی) وجود دارد؟ در مورد پرستاری به پزشکی چطور؟

برای علاقه مندان رشته پزشکی که به هر دلیلی موفق به قبولی و تحصیل در رشته پزشکی نشده اند و به جای آن در یکی از رشته های کارشناسی گروه پزشکی و علوم ریاضی و فنی تحصیل می کنند، امکان جالبی وجود دارد. این امکان، کارشناسی به پزشکی ( لیسانس به پزشکی ) نام دارد.

در این روش، علاقه مندان پزشکی می توانند پس از پایان تحصیلات کارشناسی و گذراندن طرح (اگر که رشته آنها طرح داشته باشد)، به شرط داشتن شرایط لازم و در صورت قبولی در آزمون کارشناسی به پزشکی، به ادامه تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. در حال حاضر این طرح در یکی از بهترین دانشکده های پزشکی (علوم پزشکی تهران) اجرا می شود .

برای رشته فیزیوتراپی به پزشکی و رشته پرستاری به پزشکی هم این امکان وجود دارد و شما می توانید پس از تحصیلات دوره کارشناسی، شانس خود را برای ورود به رشته پزشکی امتحان کنید.. شما می توانید برای آشنایی با جزئیات موضوع و نیز مطالعه ” شرایط پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی ” این مقاله را مطالعه کنید.

بازارکار فیزیوتراپی چطور است؟

فارغ التحصیلان فیزیوتراپی می توانند در بیمارستانها، سازمان بهزیستی، هلال احمر، کلینیک های توانبخشی، مدارس، منازل و سازمانهای مربوط به توانبخشی مشغول به کار شوند. همچنین فارغ التحصیلان در صورت داشتن شرایط و امکانات لازم، می توانند مراکز فیزیوتراپی و توانبخشی خصوصی تاسیس کنند.

فیزیوتراپیست (که به او کارشناس توانبخشی فیزیکی هم می گویند)، با استفاده از وسایلی مانند ابزارهای الکترونیکی و حرکات ورزشی در جهت رفع معلولیت و افزایش کارآیی عضلات و اعصاب تلاش می کند. در این روشها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش و فروسرخ، گرما و جریان برق استفاده می‌شود. در واقع فیزیوتراپی حیطه‌ای از پزشکی است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت می‌باشد.

بازارکار پرستاری در ایران چطور است؟

پرستاران معمولا در محیط های درمانی و بیمارستانی کار می کنند. قطعا شما تا حدودی با کار پرستاران آشنا هستید اما آنها وظایف مختلفی دارند که ممکن است برخی از آنها برای شما بسیار ناخوشایند و برخی دیگر جذاب و چالشی باشد.

کار پرستاری سخت و طاقت فرساست و گاهی شما باید ساعت های طولانی را در محل کار سپری کنید. پرستاران معمولا با افراد مختلفی سر و کار دارند. آنها به نوعی رابط پزشکان و بیماران می باشند. در شغل پرستاری سطوح مختلفی وجود دارد و در هر سطح وظایف و شرح کار پرستار متفاوت می شود. همچنین تنوع محیط کار پرستاران زیاد است و علاوه بر محیطهای درمانی، شما می توانید آنها را در مراکز امدادی(نظیر اورژانس و هلال احمر)، حمایتی( نظیر شیرخوارگاه ها، مراکز بهزیستی، مددکاری،سرای سالمندان) مراکز تادیبی و امنیتی( نظیر زندانها و مراکز بازپروری معتادان)، مراکز آموزشی(مهد کودک ها) و… بیابید.

اطلاعات دیگری که قطعا برای شما جالب و مفید است و با کمک شاغلین این دو رشته به جزئیات شغل پرستاری و فیزیوتراپی می پردازد، در کتاب “آشنایی با رشته های برتر گروه تجربی” در دسترس شماست.

با مدرک پرستاری می توان استاد دانشگاه شد؟ با مدرک فیزیوتراپی چطور؟

اگر دانش آموز ممتازی باشید یا حداقل جزو دانش آموزان موفق در کلاس باشید شاید تا حالا به شغل استاد دانشگاه فکر کرده باشید. خوبست بدانید که از هر دوی این رشته ها می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید امکان این کار از طریق هر دو رشته وجود دارد. البته ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.

شرح وظایف پرستار چیست؟

مهمترین وظایف هر پرستار را می توان موارد زیر دانست اما با توجه به اینکه پرستار در چه محل کار می کند و در چه سطحی است میزان و تنوع آن متفاوت است.

 • ثبت مشخصات بیمار در پرونده های پزشکی او و گزارشات پرستاری
 • بررسی منظم وضعیت بیماران از جمله گرفتن دمای بدن، اندازه گیری فشار خون و کنترل وضعیت تنفسی آنها
 • کمک به پزشکان و سایر تیم درمان
 • دادن داروی بیماران مطابق با دستور پزشک
 • انجام تزریقات، تزریق خون، تمیز کردن و پانسمان زخم ها
 • استفاده از تجهیزات و دستگاه های پیشرفته پزشکی
 • احترام به بیماران و رعایت حقوق آنها
 • همکاری با بخش های مختلف بیمارستان
 • آرام سازی محیط فیزیکی، کنترل دما و نور، سر و صدای محیط و سایر عوامل محیطی و تامین شرایط استراحت به آرامش بیمار
 • کنترل و نظارت بر کار واحد پرستاری و برنامه ریزی شیفت های کاری (از وظایف سرپرستار)

شرح وظایف فیزیوتراپیست چیست؟

وظایف فیزیوتراپیست با توجه به حوزه کاری او وسیع است ، مهمترین وظایف هر فیزیوتراپیست را می توان موارد زیر دانست :

 • صحبت با بیماران در مورد دردها و مشکلات آنها به صورت دقیق
 • انجام برخی آزمایشات مانند آزمایش خون و رادیولوژی
 • توجه به تشخیص های پزشکان در مورد بیمار و همکاری با آنها
 • تهیه یک برنامه درمان برای بیماران متناسب با وضعیت روحی و جسمی آنها
 • استفاده از دستگاه های مختلف فیزیوتراپی در درمان بیماران
 • انجام اعمال فیزیوتراپی مانند ماساژ، گرما دادن و … برای بیماران
 • دادن مشاوره به بیماران در خصوص سبک زندگی، رژیم غذایی و یا انجام ورزش های خاص
 • دادن آموزش های لازم به بیماران و خانواده های آنها در جهت رفع بیماری
 • ارزیابی روند پیشرفت و بهبود بیمار
 • تهیه گزارش درمان در انتهای جلسات فیزیوتراپی برای ارائه به پزشک بیمار

دوستان گرامی امیدوارم اطلاعات این مقاله که به منظور آشنایی بیشتر شما با رشته های پرستاری و فیزیوتراپی ارائه شده است، بتواند به شما کمک کند تا بتوانید انتخاب رشته صحیح تر و بهتری انجام دهید و پاسخ پرسش پرستاری یا فیزیوتراپی؟ را پیدا کرده باشید.

لطفا توجه کنید: همانطور که قبلا اشاره شد، برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، مجموعه ارزشمند زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

4 نظر

  1. مهدی رسولی

   سلام و ممنون
   متأسفانه اطلاعات دقیقی از حقوق و درآمد مشاغل در کشور منتشر نمی شود. البته در مصاحبه های زیادی که با پرستاران و فیزیوتراپیست های مختلف انجام شده است اعداد و ارقام نسبتا دقیقی برای درآمد آنها تهیه شده است که به زودی منتشر خواهد شد.

   پاسخ
 1. امیر

  عالی بود
  فقط لطف کیند هر چه سریع تر از درآمد این دو رشته برامون بگید تا تصمیم عاقلانه تری نسبت به انتخاب رشته بگیریم.
  مرسی از اطلاعاتتون و تیم تحقیقاتی
  دوستون دارم تا ابد…
  روز بخیر

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . درآمد این دو رشته بسته به اینکه شما کجا کار کنید و چه شرایطی داشته باشید متفاوت است. پرستار می تواند یک شیفت یا چند شیفت کار کند. می تواند در یک بیمارستان یا چند مرکز مشغول به کار شود. همچینن فیزیوتراپیست می تواند در بیمارستان یا مرکزی استخدام شود و یا اینکه برای خودش مرکزی احداث کند. در همه این شرایط درآمد آنها متفاوت می شود.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی