منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

پرستاری یا بینایی سنجی؟

پرستاری یا بینایی سنجی؟

اگر زمان انتخاب رشته فرا رسیده و به رشته های مختلف فکر می کنید ولی هنوز ابهامات زیادی دارید، نگران نباشید. ما راه را به شما نشان می دهیم.

در این مقاله برای افزایش اطلاعات شما دانش آموزان تجربی برای یک انتخاب رشته صحیح، سعی شده تا به بسیاری از سوالات و ابهامات شما پاسخ داده شود. مقایسه رشته های مختلف تجربی بسیار به شما کمک می کند که بتوانید بهترین و مناسب ترین رشته را پیدا کنید. یکی از سوالات رایج بین دانش آموزان تجربی این است که رشته پرستاری بهتراست یا بینایی سنجی؟  یا پرستاری یا بینایی سنجی؟ . با خواندن این مقاله تا حد زیادی به جواب سوالات خود خواهید رسید…

چطور رشته های دانشگاهی تجربی را بشناسم؟

برای شروع کار انتخاب رشته و قبل از هر چیز، باید رشته های تجربی در دانشگاه را خوب بشناسید و با مقایسه شباهت ها و تفاوت های آنها، بهترین و مناسب ترین را انتخاب کنید. یادتان باشد اینکه فقط بر اساس رتبه کنکورتان تصمیم بگیرید که چه رشته ای بروید، اصلا کار درستی نیست. باید خودتان را به اطلاعات کامل تر و بیشتری مجهز کنید.

به عنوان مثال آشنایی با دروس رشته ای که قرار است در دانشگاه وارد آن شوید (که به آن واحدهای درسی یا چارت درسی می گویند)، بسیار مهم است. شاید بپرسید این چه اهمیتی دارد؟ اهمیتش این است که  شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد. مثلا دانش آموزی که به فیزیک علاقه زیادی ندارد و تصمیم داشته باشد وارد رشته بینایی سنجی شود، شاید فکر کند اگر وارد این رشته شود، دیگر خبری از فیزیک نیست. در صورتی که کار اصلی بینایی سنج با دستگاه های مختلف است، به همین خاطر دروس فیزیک در واحدهای درسی این رشته وجود دارد.

حالا شما برای اطلاع از دروس هر رشته دانشگاهی می توانید از صفحه مربوط به رشته پرستاری و بینایی سنجی دیدن کنید و با دروس آنها آشنا شوید.

یکی از قدم های مهم در انتخاب رشته به شکل درست و اصولی، شناخت رشته های دانشگاهی است. اینکه این رشته ها چه واحدهای درسی دارند، دانشگاه های پذیرنده آنها کدام است، شغل های مرتبط با این رشته ها چه هستند، چطور می شود در این رشته ها در ایران و سایر کشورها ادامه تحصیل داد و …

 چه رشته ای مناسب من است؟

از آنجایی که خصوصیات، ویژگی ها، طرز فکر و اولویت های افراد بسیار متفاوت و پیچیده است، نمی توان به راحتی و به سرعت مشخص کرد که چه رشته ای برای شما مناسب می باشد.برای اینکه بهترین رشته را برای خودتان پیدا کنید و سال های بعد از انتخاب تان پشیمان نشوید، باید دقت لازم را به خرج داده و اطلاعات لازم را بدست بیاورید. عوامل مختلفی هستند که قبل از انتخاب تان باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین موارد، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی بشناسید، بسیار راحت تر رشته مناسب تان را پیدا می کنید.  برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.

باید بدانید فرآیند انتخاب رشته و شغل مناسب در زندگی شما بسیار حیاتی است.تعداد زیادی از دانش آموزان و حتی دانشجویان هستند که پس از سال ها متوجه می شوند انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید. اگر می خواهید از بهترین روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان استفاده کنید، از کتاب “انتخاب رشته جادویی” استفاده کنید.(برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه، لطفا  اینجا کلیک کنید.)

مقایسه پرستاری و بینایی سنجی

در ادامه بیشتر به پاسخ این سوال نزدیک می شویم: پرستاری یا بینایی سنجی؟ . با اطلاع از ویژگی های اصلی این رشته ها متوجه خواهید شد که کدامیک از این رشته ها برای شما مناسب تر است. ممکن است یکی از شما به پرستاری علاقه بیشتری داشته باشد و دیگری با ویژگی های شغل و رشته بینایی سنجی انطباق بیشتری داشته باشد. مهم این است که شما با آگاهی کافی رشته خود را انتخاب کنید.

 رشته پرستاری در کنکور سراسری چه مقطعی دانشجو می پذیرد؟ رشته بینایی سنجی چطور؟

در  دانشگاه های کشور رشته های پرستاری و بینایی سنجی در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو دارند. اما در هردو رشته امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا هم وجود دارد. بنابراین فارغ التحصیلان کارشناسی پرستاری یا بینایی سنجی با شرکت در آزمون می توانند در مقطع ارشد ودکترا ادامه تحصیل دهند. البته معمولا بسیاری از افرادی که وارد این دو رشته می شوند تا مقطع کارشناسی تحصیل کرده و وارد بازارکار می شوند.

رشته پرستاری در کنکور سراسری چقدر ظرفیت پذیرش دارد؟

در سال ۹۵ حدود ۵ هزار نفر در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته پرستاری پذیرفته شده اند. از این تعداد تقریبا نیمی مرد و نیم دیگر زن بوده اند.

از بین دانشگاه های مختلف، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی ارومیه و دانشگاه علوم پزشکی مازندران با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۰۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی پرستاری را جذب کرده اند و دانشگاه های علوم پزشکی بم، پردیس خودگردان علوم پزشکی جندی شاپور و علوم پزشکی اصفهان با کمتر از ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

رشته بینایی سنجی در کنکور سراسری چقدر ظرفیت پذیرش دارد؟

در سال ۹۵ حدود ۱۰۰ نفر در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته بینایی سنجی پذیرفته شده اند. از بین دانشگاه های مختلف، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۲ نفر بیشترین تعداد دانشجوی بینایی سنجی را جذب کرده اند و پردیسهای خودگردان علوم پزشکی شهید بهشتی و زاهدان با کمتر از ۸  نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

شما می توانید اطلاعات کاملی درباره کلیات رشته، رتبه لازم در کنکور در مناطق مختلف، انواع دانشگاه های پذیرنده، هزینه های تحصیل و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته پرستاری را نیز در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی” با کلیک روی  این لینک به دست آورید.

پرستاری چند ترم طول می کشد؟ بینایی سنجی چند ترم است؟

تعداد واحد درسی بینایی سنجی ۱۴۶ واحد می باشد که حدود ۸ ترم طول می کشد. تعداد واحدهای رشته پرستاری ۱۳۰ واحد می باشد که حدود ۷ یا ۸ ترم طول می کشد. همچنین این دو رشته تفاوتهایی از نظر تعداد و عنوان واحدهای کارآموزی و نیز واحدهای تخصصی دارند. واحدهای کارآموزی رشته پرستاری حدود ۳۹ واحد ولی واحدهای کارآموزی رشته بینایی سنجی کمتر از ۸ واحد می باشد که می توانید جزئیات را برای رشته بینایی سنجی و پرستاری با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید.

تحصیل مجدد در رشته پزشکی با مدرک کارشناسی پرستاری امکان پذیر است ؟ در مورد کارشناسی بینایی سنجی چطور؟

برای علاقه مندان رشته پزشکی که به هر دلیلی موفق به قبولی و تحصیل در رشته پزشکی نشده اند و به جای آن در رشته کارشناسی پرستاری یا بینایی سنجی تحصیل می کنند، امکان جالبی وجود دارد. این امکان، کارشناسی به پزشکی ( لیسانس به پزشکی ) نام دارد.

در این روش، علاقه مندان پزشکی می توانند پس از پایان تحصیلات کارشناسی و گذراندن طرح (اگر که رشته آنها طرح داشته باشد)، به شرط داشتن شرایط لازم و در صورت قبولی در آزمون کارشناسی به پزشکی، به ادامه تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. در حال حاضر این طرح در یکی از بهترین دانشکده های پزشکی (علوم پزشکی تهران) اجرا می شود .

برای هر دو رشته پرستاری به پزشکی و رشته بینایی سنجی به پزشکی هم این امکان وجود دارد و شما می توانید پس از تحصیلات دوره کارشناسی، شانس خود را برای ورود به رشته پزشکی امتحان کنید. شما می توانید برای آشنایی با جزئیات موضوع و نیز مطالعه ” شرایط پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی ” این مقاله را مطالعه کنید.

 آیا با مدرک پرستاری می توان استاد دانشگاه شد؟ با مدرک بینایی سنجی چطور؟

اگر تا بحال به شغل استاد دانشگاه فکر کرده اید، خوبست بدانید که از هر دوی رشته پرستاری و بینایی سنجی می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید، ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.

آینده شغلی رشته پرستاری چطور است؟

پرستاران معمولا در محیط های درمانی و بیمارستانی کار می کنند. انجام وظایف پرستاری دارای نکات و ویژگی های خاصی است که ممکن است برای شما بسیار ناخوشایند و شاید هم جذاب و چالشی باشد. تنوع محیط کار پرستاران زیاد است و علاوه بر محیط های درمانی، شما می توانید آنها را در مراکز امدادی (نظیر اورژانس و هلال احمر)، حمایتی( نظیر شیرخوارگاه ها، مراکز بهزیستی، مددکاری،سرای سالمندان) مراکز تادیبی و امنیتی ( نظیر زندانها و مراکز بازپروری معتادان)، مراکز آموزشی(مهد کودک ها) و… بیابید.

شما می توانید اطلاعات بیشتری را درباره شغل و محیط کار پرستار که از مصاحبه با پرستاران مختلف در مراکز درمانی جمع آوری شده است را از اینجا (لینک به زودی اضافه خواهد شد) ملاحظه کنید. این اطلاعات نیز درباره شغل پرستار به شما کمک می کند تا شناخت بهتری از این شغل بیابید.

آینده شغلی رشته بینایی سنجی چطور است؟

محل کار بینایی سنج در بیمارستان ها، کلینیک ها و یا دفتر کار شخصی می باشد. مسلم است اگر بینایی سنج در دفتر کار شخصی خود فعالیت کند، تعیین میزان ساعت کاری بر عهده خودش می باشد.

اپتومتریست یا بینایی سنج به عنوان یکی از مراقبین اولیه بهداشت با کمک ابزارها و دستگاه های موجود به بررسی و شناسایی مشکلات بینایی افراد می پردازد. پس از تشخیص نوع و میزان مشکلات بینایی مراجعان، از طریق تجویز وسایل کمک بینایی مانند عینک،‌ لنزهای تماسی و انجام یک سری تمرینات و ورزش های چشمی و دادن توصیه ها و دستورات بهداشتی لازم (درمان های غیر داروئی وغیر جراحی لازم) به کارایی بیشتر سیستم بینایی آن ها کمک می نماید. اپتومتریست ها تنها گروهی هستند که کار ساخت عینک را در دانشگاه فرا می گیرند.

در حال‌ حاضر یک‌ بینایی‌سنج‌ موقعیت‌ کاری‌ خوبی‌ دارد و بیشتر فارغ‌التحصیلان‌ آن جذب‌ بازار کار می‌شوند؛ چون‌ علاوه‌ بر این‌ که‌ می‌توانند به‌ طور مستقل‌ مطب‌ باز کنند و در زمینه‌ تخصص‌ خود فعالیت‌ نمایند، تنها افرادی‌ هستند که‌ در زمینه‌ ارائه‌ عینک‌های‌ مربوط‌ به‌ رفع عیوب‌ انکساری‌ به‌ طور علمی‌ و دانشگاهی‌ تخصص‌ دیده‌اند. در ضمن‌ یک‌ بینایی‌سنج‌ می‌تواند به‌ عنوان‌ مشاور در مورد بهداشت‌ چشم‌ و مشکلات‌ بینایی‌ در محیط‌های‌ آموزشی‌، خدماتی‌ و صنایع‌ با سازمان‌های‌ دولتی‌ و صنایع‌ همکاری‌ کند، یا مسؤول‌ سنجش‌ بینایی‌ جهت‌ امور استخدامی‌ و نظامی‌ و اخذ گواهی‌نامه‌ رانندگی‌ و خلبانی‌ باشد .

اطلاعات جامعی درباره کار اپتومتریست و تفاوت آن با سایر مشاغل مرتبط با رشته های علوم تجربی تهیه شده است که در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی” با کلیک روی  این لینک در دسترس شماست.

وظایف پرستار چه هستند؟

مهمترین وظایف هر پرستار را می توان موارد زیر دانست اما با توجه به اینکه پرستار در چه محل کار می کند و در چه سطحی است میزان و تنوع آن متفاوت است.

 • ثبت مشخصات بیمار در پرونده های پزشکی او و تهیه گزارش پرستاری
 • بررسی منظم وضعیت بیماران از جمله گرفتن دمای بدن، اندازه گیری فشار خون و کنترل وضعیت تنفسی آنها
 • کمک به پزشکان و سایر تیم درمان
 • دادن داروی بیماران مطابق با دستور پزشک
 • انجام تزریقات، تمیز کردن و پانسمان زخم ها
 • استفاده از تجهیزات و دستگاه های پیشرفته پزشکی
 • احترام به بیماران و رعایت حقوق آنها
 • همکاری با بخش های مختلف بیمارستان
 • آرام سازی محیط فیزیکی، کنترل دما و نور، سر و صدای محیط و سایر عوامل محیطی و تامین شرایط استراحت به آرامش بیمار
 • کنترل و نظارت بر کار واحد پرستاری و برنامه ریزی شیفت های کاری (از وظایف سرپرستار)

 وظایف بینایی سنج یا اپتومتریست چیست؟

مهمترین وظایف هر اپتومتریست را می توان موارد زیر دانست اما با توجه به اینکه اپتومتریست در چه محلی کار می کند و کار او در چه سطحی است میزان و تنوع آن متفاوت است:

 • بررسی نارسایی های بینایی مراجعان
 • اندازه گیری میدان بینایی
 • انجام آزمایش های تشخیصی برخی از بیماری های چشم از جمله آب مروارید، آب سیاه و … و ارجاع بیماران به متخصص مربوطه
 • انجام آزمایش های ویژه از جمله سونوگرافی چشم یا مکان نگاری (توپوگرافی)
 • تشخیص اختلالات حرکتی چشم مانند لوچی و ارائه تمرینات لازم برای درمان غیرجراحی آنها
 • ارائه تمرینات ویژه و ورزش های ارتوپتیک جهت بهبود بینایی
 • ارزیابی بینایی از نظر تشخیص رنگ، بعد و …
 • بینایی درمانی به روش های غیردارویی
 • استفاده از وسایل کمک بینایی برای درمان افراد کم بینا
 • بررسی، تعیین نمره و تجویز عینک یا لنز طبی
 • ساخت و فروش عینک های طبی

در این مقاله تلاش شد اطلاعات مفیدی برای مقایسه این دو رشته به شما ارائه شود تا راحت تر بتوانید به سوال پرستاری یا بینایی سنجی؟ پاسخی قطعی دهید و بفهمید رشته پرستاری برای شما بهتر است یا بینایی سنجی. امیدوارم این اطلاعات به انتخاب رشته صحیح تر و بهتر شما کمک کند.

لطفا توجه کنید: همانطور که قبلا اشاره شد، مجموعه ارزشمند زیر به منظورآشنایی کامل شما با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید:

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

 

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. نرگس قربانی

  سلام مدیر سایت دنیای کار
  از سایت خوبتون خیلی ممنونم و اطلاعات زیادی به من داد
  اما می خواستم با مشاورتون بیشتر درباره رشته پرستاری و بقیه رشته های تجربی صحبت کنم چطور میتونم؟؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. شما می توانید از کتاب آشنایی با ۱۰+۳ رشته برتر تجربی که حاصل نحقیقات و مصاحبه های زیادی است استفاده کنید بسیار کتاب مفید و کمک کننده ای است. بعد از آن باز هم اگر مشکل و سوالی بود می توانید پیام بزارید. لینک تهیه کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی:
   https://goo.gl/w1pdoK

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی