منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

مهندسی کامپیوتر یا عمران

مهندسی کامپیوتر یا عمران

رشته مهندسی کامپیوتر بهتر است یا رشته مهندسی عمران؟ بازارکار رشته مهندسی کامپیوتر چطور است؟ بازارکار رشته مهندسی عمران چطور است؟ حقوق مهندس کامپیوتر بیشتر است یا مهندس عمران؟ و …

اینها برخی از سوالاتی است که دانش آموزان ریاضی در هنگام انتخاب بین رشته های مهندسی کامپیوتر یا عمران با آنها روبرو هستند. اگر آنها اطلاعات کافی در این مورد کسب کنند، می توانند راحت تر انتخاب کرده و تصمیم بهتری بگیرند. در این مقاله قصد داریم این اطلاعات را در اختیار شما قرار گرفته و به ابهامات شما در مورد مهندسی کامپیوتر یا عمران؟ پاسخ داده شود.

مهندسی کامپیوتر یا عمران، کدام رشته مناسب شماست؟

هر کدام از شما برای انتخاب رشته اولویت هایی دارد جدا از این اولویتها هر کدام دارای ویژگیهای شخصیتی متفاوت از هم و علایق و سلیقه های خاص خود هستید.به همین دلیل به راحتی و سریع نمی توان مشخص کرد که چه شغلی مناسب شما است.برای اینکه بهترین رشته را برای خودتان پیدا کنید و سال های بعد از انتخاب تان پشیمان نشوید، باید دقت لازم را به خرج داده و با اطلاع تصمیم بگیرید.

عوامل مختلفی از جمله علاقه مندی ها، استعدادها، توانایی ها، شخصیت، بازارکار، میزان درآمد و … هستند که قبل از انتخاب تان باید آنها را در نظر بگیرید. به عنوان نمونه یکی از مهم ترین و اصلی ترین آنها، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی بشناسید و از طرفی رشته های متناسب با آن پیدا کنید، مطمئنا در سال های آتی موفق تر شده و نیز از زندگی لذت بیشتری می برید. به همین خاطر برای شناخت بیشتر خود، علایق و توانایی های تان می توانید از تست های شخصیت شناسی از جمله تست هالند کمک بگیرید.

آیا شناخت کافی نسبت به رشته های مهندسی دارید؟

به طور کلی یکی از مهم ترین قدم ها برای انجام یک انتخاب رشته صحیح، شناخت بیشتر و بهتر رشته های دانشگاهی است به طوری که بتوانید با مقایسه آنها پاسخ این سوال که” کدام رشته های مهندسی بهترند؟” را پیدا کنید. به یاد داشته باشید در هنگام انتخاب رشته نباید فقط به رتبه کنکورتان توجه کنید، باید عوامل مختلفی را در نظر داشته باشید که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

برای شناخت و مقایسه رشته های مهندسی باید ابعاد مختلف آنها اعم از تفاوت ها و شباهت هایشان را بررسی کنید. یکی از این موارد، آشنایی با اسم دروس آن رشته است (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند) . اهمیت این موضوع در این است که  شما باید طی چندین سال این دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد.

مثلا تصور کنید فردی به فیزیک علاقه زیادی ندارد و بدون بررسی رشته ای را انتخاب می کند و قبول می شود. پس از شروع درسها متوجه می شود که این رشته درس فیزیک زیادی دارد و او مجبور است ترم های مختلف این درس را تحمل کرده و با نارضایتی این واحدها را بگذراند…

دروس رشته مهندسی عمران؟ دروس رشته مهندسی کامپیوتر؟

هر دو رشته حدود ۱۴۰ واحد درسی دارند که گذراندن همه آنها معمولا چیزی حدود ۸ تا ۹ ترم طول می کشد. از این نظر بین این دو رشته تفاوتی وجود ندارد. اما تفاوتهایی از نظر تعداد واحدهای تخصصی و اختیاری دارند که می توانید جزئیات را برای رشته مهندسی عمران و رشته مهندسی کامپیوتر با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید.

رشته مهندسی عمران و مهندسی کامپیوتر هر کدام در چه مقطعی دانشجو می پذیرند؟

هر دو رشته در مقطع کاردانی و کارشناسی پذیرش دانشجو دارند و چون پذیرش در مقطع کاردانی محدود است لذا ما فقط به مقطع کارشناسی می پردازیم.

وضعیت استخدام و بازارکار مهندس عمران چطور است؟

مهندس عمران معمولا در کنار متخصصانی مانند معماران، مهندسین نقشه کشی، مهندسان مکانیک، مهندسان برق ناظران و پیمانکاران ساختمان کار می کند.

همچنین یک مهندس عمران در محل کار با تکنسین های عمران که رابط بین کارگر و مهندسین می باشند، سر و کار دارند و در برخی از پروژه ها به صورت مستقیم با کارگران ساختمانی کار می کنند و مدیریت و برنامه ریزی و نظارت بر اجرای کار آنها را بر عهده دارند.

به طور کلی می توان گفت محیط نامناسب کارگاه ، ساعت کاری زیاد یک پروژه عمرانی در روز ، شرایط سخت که احتیاج به روحیه و خلق و خوی و حتی شرایط جسمی مردانه دارد می توان نتیجه گرفت بیشتر این رشته مناسب آقایان است . ولی خانمها می توانند بیشتر در شرکتهای مشاور که بیشتر کارهای آنها دفتری است مشغول به کار شوند.

وضعیت استخدام و بازارکار مهندسی کامپیوتر چطور است؟

با توجه به اینکه دانشجویان این رشته می توانند بعد از یک یا دو ترم گرایش خود را انتخاب کنند و همچنین سرعت رشد حوزه کامپیوتر و آی تی به سرعت در حال افزایش است مشاغل زیاد و متنوعی برای این رشته وجود دارد که می توان به مشاغلی چون مهندس سخت افزار، برنامه نویس کامپیوتر، وب مستر، طراح سایت، کارشناس طراحی، توسعه و پشتیبانی نرم افزار، کارشناس شبکه و … اشاره کرد. هر کدام از این مشاغل ویژگی های خاص خود را دارند که می توان با بررسی بیشتر شناخت بهتری نسبت به آنها پیدا کرد.

به عنوان نمونه با توجه به توسعه کامپیوتر حوزه برنامه نویسی کامپیوتر در حال رشد است و زمینه های کاری بسیار زیادی را برای برنامه نویس می توان تصور کرد مانند کارکردن در واحد فناوری اطلاعات سازمان های دولتی ، شرکت تولید کننده محصولات نرم افزاری و یا کار کردن به صورت پروژه ای و شخصی(Freelancing). عامل مهم در یافتن شغل مناسب در حوزه برنامه نویسی، داشتن تجربه، تخصص و تسلط بر تکنولوژی و زبان های برنامه نویسی روز دنیاست.

ظرفیت پذیرش رشته مهندسی عمران در کنکور سراسری چقدر است؟

رشته مهندسی عمران در سال ۹۵ حدود ۱۵۰۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها ، پیام نور و دانشگاهها و موسسات غیرانتفاعی پذیرش داشته است. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشکده فنی و مهندسی گرمسار با ظرفیت پذیرش حدود ۱۸۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی عمران را جذب کرده و دانشگاه الزهرا با ظرفیت ۲۵  نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری برای رشته مهندسی کامپیوتر چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۴۲۰۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی، و پردیس ها ، دانشگاههای غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور در رشته مهندسی کامپیوتر پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه شیراز (مجازی) با ظرفیت حدود ۳۶۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی کامپیوتر را جذب کرده و دانشگاه شاهد با ظرفیت حدود ۲۵ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده است.

کار مهندس کامپیوترچیست؟

یک مهندس کامپیوتر بعد از فارغ التحصیلی در زمینه های تخصصی مختلفی مشغول به کار می شود . وظایف هر کدام از این تخصص ها به اختصار در زیر ذکر شده است:

وظایف مهندس سخت افزار:

طراحی سخت افزار جدید

آزمایش مدلهای کامل شده سخت افزارهای ساخته شده

به روز کردن تجهیزات موجود کامپیوتر جهت آماده بودن برای کار با نرم افزارهای جدید

تعمیر کامپیوتر، چاپگر، اسکنر، فاکس و …..

وظایف برنامه نویس:

نوشتن برنامه های کامپیوتر در زبان های مختلف مانند c++ و Java  مطابق با نظر طراح (در پروژه های گروهی) یا کارفرما و مشتری (در پروژه های فردی)

به روز کردن و گسترش برنامه های موجود با توجه به نیاز کارفرما یا نیاز بازار

تست و اشکال زدایی برنامه های تولید شده

استفاده از کتابخانه کدها برای سهولت در نوشتن برنامه ها

بررسی مداوم فن آوری های جدید در حوزه برنامه نویسی و استفاده از آخرین تکنیک ها برای نوشتن کدها و برنامه های جدید

تهیه برنامه های لازم به منظور اخذ گزارشات از عملکرد سیستم ها و بررسی مستمر برای ارتقاء کارآیی آنها

همکاری با طراحان، تحلیل گران، کارشناسان شبکه و بانک های اطلاعاتی به منظور ایجاد تسهیلات لازم در بکارگیری سیستم های مورد نظر

همکاری با گرافیست ها و طراحان گرافیکی برای زیباتر شدن ظاهر نرم افزار تولیدی

وظایف طراح وب:

تهیه یک طرح که نشان دهنده ساختار سایت و نحوه ارتباط بخش های مختلف باشد – این طرح گاهی به صورت کاغذی و گاهی به صورت الکترونیکی ایجاد می شود و مبنای کار طراح وب است.

تصمیم گیری در مورد متن، رنگ ها و پس زمینه های مورد استفاده – این بخش ها نیز با مشورت کارفرما صورت می گیرد.

ایجاد صفحات، آیکون ها، لینک ها و عکس ها با استفاده از نرم افزار طراحی وب –  برای این منظور نرم افزارهای متعددی تولید شده است که به نرم افزار  Dream viewer به عنوان یکی از معروف ترین آنها می توان اشاره کرد.

اضافه کردن امکانات مولتی مدیا مانند فیلم، صدا و انیمیشن به سایت – در این بخش نیز از نرم افزارهای متعددی استفاده می گردد.

آزمایش و اصلاح طراحی سایت در صورت نیاز

گذاشتن سایت روی سرور برای شروع کار آن و تحویل به کافرما

 

وظایف کارشناس شبکه:

راه اندازی نرم افزارها و سخت افزارهای جدید – به منظور راه اندازی شبکه و یا ارتقاء عملکرد و کارایی آن

ایجاد حساب های کاربری، تعیین حیطه دسترسی و کلمه عبور برای کاربرانی که در محیط شبکه از امکانات آن استفاده می کنند.

حفظ امنیت در شبکه – زیرا استفاده کاربران از محیط شبکه باید همراه با امنیت کامل باشد تا برای آنها مشکلی ایجاد نگردد. امنیت تبادلات مالی در محیط شبکه (بانکداری الکترونیکی) از مهمترین مصادیق نیاز به حفظ امنیت در محیط شبکه است.

شناسایی و رفع عیوب شبکه

تهیه برنامه های زمانبندی برای تعمیر و نگهداری شبکه

ارائه خدمات فنی به کاربران نهایی – گاهی اوقات برخی از کاربران شبکه دچار مشکلاتی می شوند که متخصص شبکه باید برای رفع مشکل آنها اقدام نماید.

نظارت و مدیریت روزانه بر نحوه استفاده از شبکه

برنامه ریزی و استفاده از تکنولوژی های جدید – به منظور افزایش کارایی شبکه تحت کنترل یا بررسی و افزایش قابلیت های آن برای استفاده کاربران

کار مهندس عمران چیست؟

مهندسی عمران دارای تخصص های مختلفی است که در هر کدام از آنها وظایف خاصی را برعهده دارد. این تخصص ها عبارتند از:

سازه- سدها، ساختمان ها، سکوهای دریایی و خطوط لوله

حمل و نقل- جاده ها، راه آهن، کانال ها و فرودگاه ها

محیط زیست- شبکه های تامین آب، سیستم های آبرسانی زیر زمینی و ساخت موانع سیل

دریایی- بنادر و سیستم های دفاعی دریایی

ژئوتکنیک- استخراج از معدن، عملیات خاکی و ساخت پایه

 

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی ارائه شود که به شما در انتخاب بین مهندسی عمران و کامپیوتر کمک کند. اگر اطلاعات بیشتری در خصوص وضعیت بازارکار، درآمد، موقعیت رشته ها در خارج از کشور و … نیاز دارید، می توانید با کلیک روی عکس زیر از کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» استفاده کنید.

بهترین رشته های مهندسی

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی