منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

مهندسی مکانیک یا مهندسی هوافضا

مهندسی مکانیک یا مهندسی هوافضا

یکی از مراحل مهم و سرنوشت ساز برای هر فردی انتخاب رشته تحصیلی و شغل آینده است. انتخابی که اگر درست انجام شود، ما را به موفقیت رسانده و اگر در آن اشتباهی صورت بگیرد، حتما تاثیر منفی روی آینده ما خواهد داشت. بدست آوردن اطلاعات کافی و آشنا شدن با رشته ها و شغل های مختلف یکی از بخش های مهم یک انتخاب رشته صحیح  می باشد.

به همین جهت در این مقاله قصد دارم به مقایسه رشته مکانیک یا هوافضا پرداخته و به پرسش مکانیک یا هوافضا؟ پاسخ دهم. امید است این توضیحات بتواند کمک موثری به تصمیم گیری دانش آموزان عزیز کند.

رشته های مهندسی را چطور بشناسیم؟

برای شروع کار انتخاب رشته و قبل از هر چیز، باید رشته های مهندسی در دانشگاه را خوب بشناسید و با مقایسه شباهت ها و تفاوت های آنها، بهترین و مناسب ترین را انتخاب کنید. یادتان باشد اینکه فقط بر اساس رتبه کنکورتان تصمیم بگیرید که چه رشته ای بروید، اصلا کار درستی نیست. باید خودتان را به اطلاعات کامل تر و بیشتری مجهز کنید.

به عنوان مثال، آشنایی با اسم دروسی که قرار است در رشته دلخواه تان بخوانید (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند) مهم است. اهمیت این موضوع در این است که  شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد.

به عنوان مثال کسی که تصمیم دارد در رشته مهندسی صنایع تحصیل کند باید در دروس ریاضی و فیزیک و به خصوص در آمار و احتمالات خیلی قوی باشد. و اگر در این دروس ضعیف باشد مسلما در این رشته موفق نخواهد شد.

مقایسه دروس رشته های دانشگاهی مهندسی مکانیک و مهندسی هوافضا

مقایسه واحدهای درسی دو رشته می تواند به شما بسیار کمک کند. برای مقایسه سرفصل و برنامه درسی رشته های مکانیک و هوافضا می توانید از سایت مسیر ایرانی کمک بگیرید. (در اینجا می توانید با کلیک روی نام رشته مهندسی مکانیک و یا مهندسی هوافضا ، ضمن کسب اطلاعات بیشتر، اسامی دروس آنها را هم مشاهده کنید.)

رشته مناسب من چیست؟

به دلیل وجود پیچیدگی در ویژگی ها و شخصیت افراد مختلف، نمی توان به سرعت رشته مناسب هر فرد را پیدا کرد. برای اینکه بتوانید بهترین رشته مناسب خودتان را پیدا کنید، باید دقیق و مجهز به اطلاعات کافی باشید. موارد بسیاری هستند که قبل از انتخاب رشته تان باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین آنها، علاقمندی های شماست. شما اگر بتوانید درست خودتان، علایق و توانایی هایتان را بشناسید، رشته و شغل مناسب تان را هم به راحتی پیدا می کنید. برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.(برای آشنایی با این تست اینجـــا کلیک کنید).

بسیاری افراد (از جمله دانشجویان، والدین و شاید حتی پدر یا مادر خود شما) هستند که پس از سال ها متوجه شده اند که از رشته تحصیلی یا شغل شان راضی نیستند، یعنی انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید. (به این منظور می توانید از کتاب انتخاب رشته جادویی کمک بگیرید)

مکانیک بهتر است یا هوافضا؟

بیایید ادامه دهیم تا ببینیم بالاخره” مکانیک بهتر است یا هوافضا؟ “از دیگر مواردی که برای پاسخ به این سوال لازم است آگاهی از مقاطع پذیرش دانشجو، ظرفیت پذیرش و امکان ادامه تحصیل در رشته های مکانیک و هوافضا است.

رشته مکانیک در کنکور سراسری در چه مقطعی پذیرش دانشجو دارد ؟ هوافضا چطور؟

رشته مکانیک در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرد . از آنجا که پذیرش در مقطع کاردانی خیلی محدود است ما در اینجا فقط مقطع کارشناسی را بررسی می کنیم . اما رشته هوافضا فقط در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو دارد.

ظرفیت پذیرش رشته مهندسی هوافضا در کنکور سراسری چقدر است؟

رشته مهندسی هوافضا در سال ۹۵ حدود ۷۵۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها ، پیام نور و دانشگاهها و موسسات غیرانتفاعی پذیرش داشته است. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا با ظرفیت پذیرش حدود ۱۱۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی هوافضا را جذب کرده و پردیس خودگردان دانشگاه امیرکبیر با ظرفیت ۳۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری برای رشته مهندسی مکانیک چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۱۳۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی، و پردیس ها ، دانشگاههای غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور در رشته مهندسی مکانیک پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه سمنان با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۰۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی مکانیک را جذب کرده و دانشگاه صنعت نفت با ظرفیت حدود ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده است.

یک کارشناس مهندسی مکانیک بعد از لیسانس تا چه مقطعی می تواند ادامه تحصیل دهد؟ کارشناس هوافضا چطور؟

درهر دو رشته مهندسی هوافضا و مهندسی مکانیک در حال حاضر امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا وجود دارد.

 

وظایف مهندس هوافضا چیست؟

وظایف مهندس هوافضا با توجه به محل کارش متفاوت است ولی به طور کلی شامل موارد زیر می باشد:

توسعه سیستم های هواپیمایی مانند سیستم های ارتباطی و ابزارهای هوانوردی

تحقیق بر روی روش های جدید ساخت بخش های هواپیما مانند بدنه، بال، موتور و…با هدف مصرف بهینه سوخت

استفاده از نرم افزارهای طراحی کامپیوتری برای طراحی پروژه ها

انجام تست های مختلف زمینی و هوایی

جمع آوری و تحلیل داده های حاصل از تست ها

طراحی و نظارت بر فرآیند ساخت و نصب قطعات و هواپیماها

انجام و تایید پروژه ها مطابق با قوانین نظارتی موجود

نظارت بر فرودگاه ها و مراکز تعمیر و نگهداری هواپیماها

بررسی وسایل یا قطعات آسیب دیده و با عملکرد ناقص برای شناسایی علت و یافتن راه حل مناسب برای آن

تخمین هزینه های پروژه

نوشتن گزارشات فنی

تشخیص علل تصادفات هوایی (در صورت تجربه لازم)

 

وظایف مهندس مکانیک چیست؟

زمینه های مختلف فعالیت یک مهندس مکانیک عبارتند از :

طراحی : ماشین‌ها و دستگاه‌هایی که هر نوع محصولی را ساخته و بسته‌بندی می‌کنند، تجهیزات گردنده مانند پمپ‌ها، فشرده‌سازها (کمپرسورها)، دمنده‌ها، توربوماشین‌ها (توربین‌ها و …)، موتورهای درون‌سوز، مخزن‌های تحت فشار، رآکتورها، مبادله‌کن‌های گرمایی، دیگ‌های بخار، سامانه‌های لوله‌کشی، وسیله‌های نقلیه مانند خودرو، کامیون، اتوبوس، هواپیما، قطار وغیره، تجهیزات حمل مواد مانند تسمه‌نقاله‌ها، روبات‌ها و طراحی کنترلر برای سیستم‌های دینامیکی.

تحلیل : شکست و فرسودگی دستگاه‌ها، بهبود عملکرد و قابلیت اطمینان قطعات، سیستم‌های انتقال حرارت، ارتعاشات مکانیکی، آکوستیک و پیزوالکتریک.

ساخت و تولید : فرایندهای ماشین‌کاری سنتی، فرایندهای ماشین‌کاری غیر سنتی، فرایندهای شکل‌دهی شامل شکل‌دهی ورقی و حجمی، طراحی و ساخت قالب‌ها و قیود، روش‌های اتصال و جوشکاری، عملیات حرارتی، روش‌های ریخته‌گری، مترولوژی و سیستم‌های اندازه‌گیری.

کنترل کیفیت : آزمایش کیفیت، امنیت و قابلیت اطمینانِ فرآورده‌ها، دستگاه‌ها و فرایندها،

زمینه های نوین : فناوری نانو، سیستم‌های میکروالکترومکانیکی (حسگری و عملگری)، سیستم‌های دارو‌رسانی در ابعاد نانو، سیستم‌های میکرو و نانو سیالاتی، نانو‌روبات‌ها

 

مهندس هوافضا کجا کار می کند ؟ محیط کار مهندس هوافضا چگونه است؟

مهمترین شرکت ها و سازمان های فعال در صنعت هوافضا که مهندسان هوافضا می توانند در آنها مشغول کار شوند به شرح زیر است :

سازمان صنایع هوایی  (ساخت و تعمیرات اساسی انواع پرنده های نظامی و تجاری)

شرکت صنایع هواپیماسازی ایران

شرکت پنها (بزرگترین پشتیبان تعمیرات سنگین ناوگان بالگردهای کشور)

صنایع هوایی قدس (طراحی، ساخت، ارائه‌ی خدمات گسترده پس از فروش انواع پهپاد و پرنده‌های بدون سرنشین، تولید و بهسازی انواع ملخ، چترهای نجات و چترهای فرود خودکار و غیر خودکار، طراحی و ساخت ایستگاه‌های کنترل زمینی (G.C.S)، سیستم‌های الکترونیک پروازی، تصویربرداری هوایی، هدف‌یابی، ردگیری و رهیابی اپتیکی، اویونیکی و غیره)

محل کار مهندس هوافضا در دفتر کاری یا در کارخانه می باشد. امروزه در مقایسه با قبل، مهندس هوافضا زمان زیادی را در دفاتر کاری می گذراند چون بیشتر کارهای طراحی، مدلسازی، آزمایش ها، ارزیابی و آموزش را با کمک برنامه ها و نرم افزارهای شبیه ساز کامپیوتری انجام می دهند.  البته گاهی برای بازرسی یا تست هواپیماها در محل های مختلف، باید در سفرهای کاری باشند.

مهندس مکانیک کجا کار می کند؟محیط کار مهندس مکانیک چگونه است؟

مهندس مکانیک معمولا یا در دفاتر شرکت ها و یا در واحدهای تولید کارخانه ها کار می کند. مهندس مکانیکی که در سازمان، شرکت یا کارخانه استخدام می شود، معمولا به صورت تمام وقت و در ساعات اداری مشغول به کار است. البته گاهی بسته به نوع پروژه های کاری و زمانبندی آنها (به ویژه در بخش خصوصی) ساعت کاری اش می تواند تغییر کند. مهندس مکانیکی هم که به صورت مستقل فعالیت کرده و شرکت شخصی دارد، تعیین ساعت کاری بر عهده خودش است. دانشجوی این رشته باید از نظر جسمی، آمادگی کار در محیطهای پر جمعیت و کارخانجات دور از شهر را داشته باشد.

 

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی ارائه شود که به شما در انتخاب بین مکانیک و هوافضا کمک کند. امیدوارم این چنین باشد و در نهایت بتوانید انتخاب رشته صحیح تر و بهتری انجام دهید. اگر اطلاعات بیشتری در خصوص وضعیت بازارکار، درآمد، موقعیت رشته ها در خارج از کشور و … نیاز دارید، می توانید با کلیک روی عکس زیر از کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» استفاده کنید.

 

 

بهترین رشته های مهندسی

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

 

 

 

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی