منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

مهندسی مکانیک یا مهندسی عمران

مهندسی مکانیک یا مهندسی عمران

یکی از ابهاماتی که در فرآیند انتخاب رشته برای بسیاری پیش می آید، تردید در انتخاب بین چند رشته است. معمولا پس از بررسی های اولیه چند رشته دانشگاهی انتخاب می شود و حال باید از بین آنها ببینیم کدامیک برای ما بهتر است . در بین رشته های دانشگاهی ریاضی هم این مساله بسیار رایج است. به همین جهت در این مقاله قصد داریم به مقایسه دو رشته مکانیک و عمران پرداخته و به پرسش مکانیک یا عمران؟ پاسخ دهیم.

رشته های برتر مهندسی کدامند؟

یکی از مراحل اصلی یک انتخاب رشته صحیح، شناخت بیشتر و بهتر رشته های دانشگاهی است به طوری که بتوانید با مقایسه آنها پاسخ این سوال که” کدام رشته مهندسی بهتر است؟” را پیدا کنید. باید سعی کنید در انتخاب رشته دید جامعی داشته باشید و علاوه بر رتبه کنکور خود، عوامل مهم دیگر را هم در نظر بگیرید.
برای مقایسه رشته های مهندسی باید ابعاد مختلف آنها اعم از تفاوت ها و شباهت هایشان را بررسی کنید. یکی از موارد مهم این بررسی، آشنایی با اسم دروسی است که باید در رشته دلخواه تان بخوانید (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند). شما باید ظرف چند سال این دروس را مطالعه کنید، اگر به آنها علاقه نداشته باشید و یا در برخی دروس اصلی ضعیف باشید، حتما با مشکل روبرو خواهید شد. مثلا تصور کنید فردی به درس شیمی بسیار علاقه مند است و با تصور این که در رشته مهندسی شیمی دروس شیمی زیادی تدریس می شود، این رشته را انتخاب می کند. او پس از قبولی به زودی خواهد فهمید که اشتباه کرده و سهم دروس ریاضی، مهندسی و فیزیک در این رشته بسیار بیشتر از شیمی است.

مقایسه دروس رشته های دانشگاهی مهندسی مکانیک و مهندسی عمران

برای مقایسه دقیق سرفصل و برنامه درسی رشته های مکانیک و عمران می توانید از سایت مسیر ایرانی کمک بگیرید. (در اینجا می توانید با کلیک روی نام رشته مهندسی مکانیک و یا مهندسی عمران ، ضمن کسب اطلاعات بیشتر، اسامی دروس آنها را هم مشاهده کنید.)

چه رشته ای برای من مناسب است؟

توجه داشته باشید بهترین رشته مهندسی رشته ای است که برای شما مناسب باشد. البته به دلیل وجود پیچیدگی در ویژگی ها و شخصیت افراد مختلف، نمی توان به سرعت رشته مناسب برای هر فرد را پیدا کرد. برای اینکه بتوانید بهترین رشته را پیدا کنید، باید دقیق و مجهز به اطلاعات کافی باشید. موارد بسیار مهمی هستند که قبل از انتخاب رشته تان باید آنها را در نظر بگیرید.
به عنوان مثال یکی از مهم ترین آنها، علاقمندی های شماست. شما اگر بتوانید به درستی علایق و توانایی هایتان را بشناسید، رشته و شغل مناسب تان را هم به راحتی پیدا می کنید. برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست های شخصیت شناسی از جمله تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.(برای آشنایی بیشتر با این تست اینجـــا کلیک کنید).
توجه به این موارد بسیار مهم است. چون بسیاری افراد (از جمله دانشجویان، والدین و شاید حتی پدر یا مادر خود شما) هستند که پس از سال ها متوجه شده اند که از رشته تحصیلی یا شغل شان راضی نیستند، یعنی انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند. پس شما تلاش کنید جزو این گروه نباشید و با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید. (برای انجام یک انتخاب رشته دقیق و علمی می توانید از کتاب انتخاب رشته جادویی کمک بگیرید)

عمران بهتر است یا مکانیک؟

بیایید ادامه دهیم تا ببینیم بالاخره” عمران بهتر است یا مکانیک؟ “از دیگر مواردی که برای پاسخ به این سوال لازم است بدانید، آگاهی از مقاطع پذیرش دانشجو، ظرفیت پذیرش و امکان ادامه تحصیل در رشته های عمران و مکانیک است.

رشته عمران در کنکور سراسری در چه مقطعی پذیرش دانشجو دارد ؟ مکانیک چطور؟

رشته عمران در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرد . از آنجا که پذیرش در مقطع کاردانی خیلی محدود است ما در اینجا فقط مقطع کارشناسی را بررسی می کنیم . رشته مکانیک هم در دانشگاه های سراسری در مقطع کاردانی و کارشناسی پذیرش دانشجو دارد. البته لازم به ذکر است این دو رشته تا مقطع دکتری در دانشگاه های کشور پذیرش دانشجو دارند.

ظرفیت پذیرش رشته مهندسی عمران در کنکور سراسری چقدر است؟

رشته مهندسی عمران در سال ۹۵ حدود ۱۵۰۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها ، پیام نور و دانشگاهها و موسسات غیرانتفاعی پذیرش داشته است. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشکده فنی و مهندسی گرمسار با ظرفیت پذیرش حدود ۱۸۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی عمران را جذب کرده و دانشگاه الزهرا با ظرفیت ۲۵ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری برای رشته مهندسی مکانیک چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۱۳۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی، و پردیس ها ، دانشگاههای غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور در رشته مهندسی مکانیک پذیرفته شده اند. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه سمنان با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۰۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی مکانیک را جذب کرده و دانشگاه صنعت نفت با ظرفیت حدود ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده است.

وظایف مهندس عمران چیست؟

مهندسی عمران دارای تخصص های مختلفی است که این تخصص ها عبارتند از:
سازه- سدها، ساختمان ها، سکوهای دریایی و خطوط لوله
حمل و نقل- جاده ها، راه آهن، کانال ها و فرودگاه ها
محیط زیست- شبکه های تامین آب، سیستم های آبرسانی زیر زمینی و ساخت موانع سیل
دریایی- بنادر و سیستم های دفاعی دریایی
ژئوتکنیک- استخراج از معدن، عملیات خاکی و ساخت پایه
برخی از وظایف در زمینه های تخصصی مهندسی عمران مشترک هستند که عبارتند از:
تعهد در قبال مطالعات فنی و امکان سنجی انجام پروژه از جمله تحقیقات در زمینه محل انجام پروژه
استفاده کردن از نرم افزارهای کامپیوتری در گستره مختلف به منظور توسعه طراحی‌های دقیق
انجام محاسبات پیچیده لازم برای طراحی کارآمد
برطرف ساختن مشکلات طراحی مسئله
مدیریت بودجه‌ها و منابع پروژه
برنامه ریزی برای مصالح و خرید تجهیزات و تحویل آن‌ها
مطمئن شدن از اینکه پروژه با الزامات قانونی، به ویژه بهداشت و ایمنی اجرا شده است
ارزیابی دوام پذیری و اثرات زیست محیطی پروژه
بحث و گفتگو درباره تجهیزات لازم با مشتری، کارفرما یا همکاران
آزمایش خاک برای تعیین کیفیت و قدرت پایه سازه
تهیه پیشنهاد برای مناقصه ها، گزارش به مشتریان، مراکز دولتی و سازمان های برنامه ریز

 

وظایف مهندس مکانیک چیست؟

مهندس مکانیک با توجه به تخصص خود و زمینه کاری وظایف خاصی را دارد. به عنوان مثال برخی از آنها به طراحی اجزا و مکانیزم ماشین آلات مختلف می پردازند (اکثرا فارغ التحصیلان مهندسی مکانیک گرایش جامدات). گروهی هم طراحی و محاسبه اجزای سیستم های مبتنی بر تبدیل انرژی، انتقال حرارت و سیالات مانند مولدهای حرارتی، نیروگاه های آبی و… را برعهده دارند(عمدتا فارغ التحصیلان مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات).
به طور کلی زمینه های مختلف فعالیت یک مهندس مکانیک عبارتند از :
طراحی : ماشین‌ها و دستگاه‌هایی که هر نوع محصولی را ساخته و بسته‌بندی می‌کنند، تجهیزات گردنده مانند پمپ‌ها، فشرده‌سازها (کمپرسورها)، دمنده‌ها، توربوماشین‌ها (توربین‌ها و …)، موتورهای درون‌سوز، مخزن‌های تحت فشار، رآکتورها، مبادله‌کن‌های گرمایی، دیگ‌های بخار، سامانه‌های لوله‌کشی، وسیله‌های نقلیه مانند خودرو، کامیون، اتوبوس، هواپیما، قطار وغیره، تجهیزات حمل مواد مانند تسمه‌نقاله‌ها، روبات‌ها و طراحی کنترلر برای سیستم‌های دینامیکی.
تحلیل : شکست و فرسودگی دستگاه‌ها، بهبود عملکرد و قابلیت اطمینان قطعات، سیستم‌های انتقال حرارت، ارتعاشات مکانیکی، آکوستیک و پیزوالکتریک.
ساخت و تولید : فرایندهای ماشین‌کاری سنتی، فرایندهای ماشین‌کاری غیر سنتی، فرایندهای شکل‌دهی شامل شکل‌دهی ورقی و حجمی، طراحی و ساخت قالب‌ها و قیود، روش‌های اتصال و جوشکاری، عملیات حرارتی، روش‌های ریخته‌گری، مترولوژی و سیستم‌های اندازه‌گیری.
کنترل کیفیت : آزمایش کیفیت، امنیت و قابلیت اطمینانِ فرآورده‌ها، دستگاه‌ها و فرایندها،
زمینه های نوین : فناوری نانو، سیستم‌های میکروالکترومکانیکی (حسگری و عملگری)، سیستم‌های دارو‌رسانی در ابعاد نانو، سیستم‌های میکرو و نانو سیالاتی، نانو‌روبات‌ها

مهندس عمران کجا کار می کند؟

مهندس عمران معمولا در کنار متخصصانی مانند معماران، مهندسین نقشه کشی، مهندسان مکانیک، مهندسان برق ناظران و پیمانکاران ساختمان کار می کند.
همیچنین یک مهندس عمران در محل کار با تکنسین های عمران که رابط بین کارگر و مهندسین می باشند، سر و کار دارند و در برخی از پروژه ها به صورت مستقیم با کارگران ساختمانی کار می کنند و مدیریت و برنامه ریزی و نظارت بر اجرای کار آنها را بر عهده دارند.
به طور کلی می توان گفت محیط نامناسب کارگاه ، ساعت کاری زیاد یک پروژه عمرانی در روز ، شرایط سخت که احتیاج به روحیه و خلق و خوی و حتی شرایط جسمی مردانه دارد می توان نتیجه گرفت بیشتر این رشته مناسب آقایان است . ولی خانمها می توانند بیشتر در شرکتهای مشاور که بیشتر کارهای آنها دفتری است مشغول به کار شوند.

مهندس مکانیک کجا کار می کند؟

مهندس مکانیک معمولا یا در دفاتر شرکت ها و یا در واحدهای تولید کارخانه ها کار می کند. مهندس مکانیکی که در سازمان، شرکت یا کارخانه استخدام می شود، معمولا به صورت تمام وقت و در ساعات اداری مشغول به کار است. البته گاهی بسته به نوع پروژه های کاری و زمانبندی آنها (به ویژه در بخش خصوصی) ساعت کاری اش می تواند تغییر کند. مهندس مکانیکی هم که به صورت مستقل فعالیت کرده و شرکت شخصی دارد، تعیین ساعت کاری بر عهده خودش است. دانشجوی این رشته باید از نظر جسمی، آمادگی کار در محیطهای پر جمعیت و کارخانجات دور از شهر را داشته باشد.

آیا با مدرک مهندسی عمران می توان استاد دانشگاه شد؟ با مدرک مهندسی مکانیک چطور؟

اگر شغل استاد دانشگاه را دوست دارید، خوبست بدانید که از هر دو رشته عمران و مکانیک می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید، ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی رشته خود و یا رشته های مرتبط ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم شرکت کنید.
در این مقاله سعی شد اطلاعاتی ارائه شود که به شما در انتخاب بین عمران و مکانیک کمک کند. اگر اطلاعات بیشتر و دقیق تری در خصوص وضعیت بازارکار، درآمد، موقعیت رشته ها در خارج از کشور و … این رشته های نیاز دارید، می توانید با کلیک روی عکس زیر از کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» استفاده کنید.

بهترین رشته های مهندسی

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی