منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

مهندسی مواد یا مهندسی شیمی

مهندسی مواد یا مهندسی شیمی

انتخاب رشته صحیح می تواند نقش بسیار مهمی در موفقیت های آینده هر فردی داشته باشد. اگر با شناخت و کسب اطلاعات رشته ای را انتخاب کنید، یقینا در سال های بعد با انگیزه و پیشتکار بیشتری تلاش خواهید کرد و حتما موفق خواهید شد.

سوالات زیادی در ذهن داوطلبان گروه ریاضی در هنگام انتخاب رشته وجود دارد. اگر آنها بتوانند مجموعه ای از اطلاعات درست در خصوص رشته های مختلف و وضعیت آینده آنها بدست بیاورند، به پاسخ بسیاری از این سوالات می رسند. در این مقاله سعی شده است برای افزایش دانش شما، مقایسه ای بین دو رشته مهندسی مواد و مهندسی شیمی انجام شود و به سوال مهندسی مواد بهتر است یا مهندسی شیمی ؟ “پاسخ داده شود.

رشته مناسب من چیست؟

از آنجایی که خصوصیات، ویژگی ها، طرز فکر و اولویت های افراد متفاوت و پیچیده می باشد، نمی توان به راحتی و به سرعت مشخص کرد که چه رشته ای مناسب چه کسی است. برای اینکه بتوانید بهترین رشته را برای خودتان پیدا کنید و سال های بعد از انتخاب تان پشیمان نشوید، باید دقت زیادی کرده و اطلاعات لازم را کسب کنید. شما باید عوامل مختلفی را قبل از انتخاب تان در نظر بگیرید.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین موارد، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی بشناسید، بسیار راحت تر رشته مناسب تان را پیدا می کنید.  برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست های شخصیت شناسی مانند تست هالند کمک بگیرید.

باید بدانید فرآیند انتخاب رشته و شغل مناسب در زندگی شما بسیار حیاتی است.تعداد زیادی از دانش آموزان و حتی دانشجویان هستند که پس از سال ها متوجه می شوند انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید.  اگر می خواهید بهترین روش را برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان بکار بگیرید، می توانید از کتاب “انتخاب رشته جادویی” استفاده کنید.(برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.)

رشته های مهندسی در دانشگاه کدامند؟

یکی از قدم های اصلی برای داشتن یک انتخاب رشته صحیح، شناخت رشته های دانشگاهی مهندسی است. با یک شناخت درست به راحتی می توانید آنها را با هم مقایسه کرده و از تفاوت ها و شباهت های آنها اطلاع پیدا کنید. اینکه در زمان انتخاب رشته شما صرفا به رتبه کنکور خود توجه کنید، کار درستی نیست. شما باید خودتان را به اطلاعات بیشتر و کامل تری مجهز کنید.

به عنوان مثال، آشنایی با دروسی که قرار است در رشته دلخواه تان بخوانید (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند) مهم است. حتما می پرسید این موضوع چه اهمیتی دارد؟ شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر آنها را تا حدودی نشناسید و به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد. همچنین گاهی تفاوت تعداد و نوع واحدهای درسی دو رشته می تواند در تصمیم گیری شما در انتخاب رشته موثر باشد.

به عنوان مثال کسی که تصمیم دارد در رشته مهندسی صنایع تحصیل کند باید در دروس ریاضی و فیزیک و مخصوصا آمار و احتمالات خیلی قوی باشد.اگر در این دروس ضعیف باشد مسلما نمی تواند در این رشته موفق شود.

حال برای مقایسه سرفصل و برنامه درسی رشته های مهندسی مواد و مهندسی شیمی می توانید با کلیک روی نام رشته مهندسی مواد و یا مهندسی شیمی ، ضمن کسب اطلاعات بیشتر، اسامی دروس آنها را هم مشاهده کنید.

مقایسه مهندسی مواد و مهندسی شیمی

در ادامه بیشتر به پاسخ این سوال نزدیک می شویم: مهندسی مواد یا مهندسی شیمی؟ . با اطلاع از ویژگی های اصلی این رشته ها متوجه خواهید شد که کدامیک از این رشته ها برای شما مناسب تر است. ممکن است یکی از شما علاقه بیشتری به مهندسی مواد داشته باشد و شرایط دیگری با ویژگی های شغل و رشته مهندسی شیمی تطبیق بیشتری داشته باشد. مهم این است که شما با دانش و اطلاعات کافی رشته خود را انتخاب کنید.

ظرفیت پذیرش مهندسی مواد در کنکور سراسری چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۳۸۰۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی ، دانشگاههای غیرانتفاعی، پیام نوردر رشته مهندسی مواد پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه سمنان با ظرفیت حدود ۱۶۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی مواد را جذب کرده است و دانشگاه رازی و کاشان  با ۳۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش مهندسی شیمی در کنکور سراسری چقدر است؟

رشته مهندسی شیمی در سال ۹۵ حدود ۵۶۰۰  نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها ، پیام نور و دانشگاهها و موسسات غیرانتفاعی پذیرش داشته است. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه سمنان با ظرفیت پذیرش حدود ۱۵۶ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی شیمی را جذب کرده و دانشگاه های قم، تبریز و اردکان با ظرفیت ۳۰  نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

با مدرک مهندسی مواد یا مهندسی شیمی می توان استاد دانشگاه شد؟

اگر تا بحال به شغل استاد دانشگاه فکر کرده اید، خوبست بدانید که از هر دو رشته مهندسی شیمی و مهندسی مواد می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید، ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم شرکت کنید.

وضعیت بازار کار رشته مهندسی مواد چگونه است؟

امروزه مهندسی متالورژی و مواد، نقشی کلیدی در پیشرفت صنایع فوق مدرن و جدید مانند صنایع هسته‌ای، صنایع انرژی، تکنولوژی پزشکی و کاربرد‌های فضای و نظامی داشته و تحقیقات کاربردی و پایه‌ای‌ در متالورژی و مواد، پیوسته افق‌های جدیدی را فرآوری پیشرفت تمدن بشری‌ گشوده است .

از آنجائیکه مواد ، واحدهای سازنده تمامی تولیدات می باشند ، مهندسین مواد در طیف وسیعی از صنایع تولید کننده به کار مشغولند. درصد بالائی از این مهندسین در صنایع مربوط به فلز ، قطعات الکترونیکی ، وسائل حمل و نقل تجهیزات صنعتی کارمی کنند . نیاز به مهندسین مواد در کار تولید مواد جدید برای مواد الکترونیکی وپلاستیکی رو به افزایش است.

استخدام مهندس مواد می تواند در صنایع تولید فولاد، ذوب‌آهن، صنایع خودروسازی،‌ صنایع هوا- فضا، صنایع نظامی و صنعت نفت و پتروشیمی، کارخانجات تولید قطعات فلزی ( مانند صنایع ریخته‌گری، صنایع متالورژی پودر، صنایع‌ فولادسازی‌، صنایع‌ دفاع‌، هواپیماسازی‌، کشتی‌سازی‌، تراکتورسازی‌، خودروسازی‌ و ساخت‌ قطعات‌ مختلف‌ وسایل‌ خانگی‌ از جمله‌ یخچال‌، کولر، ماشین‌لباسشویی‌، تلویزیون‌ و ضبط صوت)، صنایع ساختمان‌سازی،‌ معادن ‌و صنعت سیمان صورت گیرد. با کسب تجربه بیشتر مهندس مواد می تواند در رده های بالاتر مانند مدیریت پروژه، متخصص گروه خاصی از مواد، کار در حوزه تحقیقات و مشاوره استخدام شود.

وضعیت بازارکار رشته مهندسی شیمی چگونه است؟

فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی می توانند در صنایع مختلفی مانند صنایع شیمیایی ، دارویی ، غذایی ، نساجی ، صنعت پتروشیمی ، پالایشگاه های نفت و گاز مشغول به کار شوند. همچنین فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی می توانند به عنوان کارشناس مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، کارشناس تحقیقات بازار کارشناس ، مدیر خرید و تدارکات مدیر فروش مدیر تولید، مدیر بازاریابی ، مدیر کنترل پروژه  و یا کارشناس کنترل کیفیت به فغالیت بپردازند.

ساعت کاری مهندس شیمی معمولا مطابق با ساعات کاری اداری است . البته وقتی روی پروژه ای کار می کند، گاهی لازم است زمان بیشتری را سر کار خود باشد تا بتواند پروژه را به موقع تحویل دهد. محل کار مهندس شیمی معمولا در آزمایشگاه ،دفتر کار یا بخش های مختلف کارخانه یا پالایشگاه ها می باشد.

وظایف مهندس شیمی چیست؟

وظایف کلی مهندس شیمی شامل موارد زیر است:

آزمایش راه های جدید توسعه محصولات در آزمایشگاه

استفاده از مدل های کامپیوتری برای رسیدن به روش های تولید ایمن تر و مقرون به صرفه تر

برنامه ریزی برای چگونگی انتقال نمونه های آزمایشگاهی به محیط واقعی کار( به منظور تولید انبوه صنعتی)

توسعه روشهای ایمن و دوستدار محیط زیست برای از بین بردن مواد زائد

همکاری با تکنسین های کارخانه برای ایجاد تجهیزات لازم و ابزارهای کنترل فرآیند تولید

نظارت و بررسی فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی فرآیند تولید

طراحی سیستم ها و دستگاه ها مورد نیاز در فرآیند تولید

همکاری نزدیک با مدیران بخش های کنترل کیفیت و ایمنی و سلامت به منظور بهینه سازی فرآیند تولید از نظر اقتصادی، کیفیت محصولات، ایمنی و…

وظایف مهندس مواد چیست؟

مهندس مواد معمولا در مکان های خاصی که موادی  اعم از فلزات، پوشش ها و یا مواد شیمیایی وجود دارد، کار می کند. وظایف مهندس مواد شامل موارد زیر می باشد :

تعیین چگونگی عملکرد مواد و نحوه فاسد شدن و از بین رفتن آنها

تحقیق روی خواص مواد و راه های جدید ترکیب آنها

آزمایش مواد تحت شرایط مختلف

تحلیل داده های حاصل از آزمایشات با استفاده از نرم افزارهای مدلسازی کامپیوتری

ایجاد نمونه های اولیه محصولات جدید

کمک در طراحی فرآیند تولید محصولات با استفاده از مواد جدید

بررسی دلیل شکست های ساختاری و یا جزئی

نظارت بر تکنسین ها

 

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی ارائه شود که به شما در انتخاب بین مهندسی مواد و شیمی کمک کند. اگر اطلاعات بیشتری در خصوص وضعیت بازارکار، درآمد، موقعیت رشته ها در خارج از کشور و … نیاز دارید، می توانید با کلیک روی عکس زیر از کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» استفاده کنید.

بهترین رشته های مهندسی

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی