منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

مهندسی معماری یا صنایع

مهندسی معماری یا صنایع

بدون تردید شناخت و آگاهی نسبت به خودتان ، رشته های دانشگاهی و مشاغل مرتبط شرط لازم برای یک انتخاب رشته اصولی و صحیح می باشد.پس کسب اطلاعات و مقایسه رشته های مختلف با یکدیگر می تواند بسیار کمک کننده باشد.

به همین جهت در این مقاله سعی شده تا برای افزایش اطلاعات دانش آموزان ریاضی درباره مقایسه رشته مهندسی معماری و مهندسی صنایع توضیحات بیشتری ارائه و کمک موثری در رسیدن به پاسخ به سوال مهندسی معماری یا صنایع  انجام شود.

تا چه میزان با رشته های مهندسی آشنا هستید؟

برای انتخاب رشته صحیح، در قدم اول باید رشته های دانشگاهی مختلف را بهتر بشناسید تا بتوانید بر اساس تفاوتها و شباهت هایی که با هم دارند، صحیح تر تصمیم بگیرید. فراموش نکنید زمان انتخاب رشته فقط رتبه تان را در نظر نگیرید، چندین عامل وجود دارد که باید حتما مدنظر قرار داده شوند.

یکی از چیزهایی که برای آشنایی بیشتر با رشته های دانشگاهی باید به آن توجه کنید، واحدهای درسی آنها است. زیرا شما باید طی چندین سال این دروس را بخوانید و اگر بدون شناخت و علاقه آنها را انتخاب کنید، حتما دچار مشکل خواهید شد. به عنوان نمونه تصور کنید فردی به درس شیمی بسیار علاقه مند است و با تصور این که در رشته مهندسی شیمی دروس شیمی زیادی تدریس می شود، این رشته را انتخاب می کند. او پس از قبولی به زودی خواهد فهمید که اشتباه کرده و سهم دروس ریاضی، و فیزیک در این رشته بسیار بیشتر از درس شیمی است.

سرفصل دروس رشته مهندسی معماری و مهندسی صنایع چیست؟

تعداد واحد درسی هر دو رشته حدود ۱۴۰ واحد است که حدود ۸ ترم تحصیلی طول می کشد. این دو رشته تفاوتهایی از نظر تعداد و عنوان واحدهای تخصصی و اختیاری دارند که می توانید جزئیات آنها را با کلیک بر روی نام رشته مهندسی معماری و مهندسی صنایع مشاهده کنید.

چه رشته ای برای شما مناسب است؟

برای یک انتخاب رشته درست، موارد مختلفی هستند که باید آنها را در نظر بگیرید.باید اطلاعات زیادی جمع کنید، خودتان را بیشتر بشناسید، استعدادهای تان را کشف کنید، شغل های مختلف را بشناسید و …

شاید بتوان یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب رشته را علایق شما دانست. شما اگر بتوانید درست خودتان، علایق و توانایی هایتان را بشناسید، رشته و شغل مناسب تان را هم به راحتی پیدا می کنید. برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست های شخصیت شناسی از جمله هالند کمک بگیرید. (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تست هالند اینجا کلیک کنید)

بسیاری افراد هستند که پس از سال ها متوجه می شوند که از رشته تحصیلی یا شغل شان راضی نیستند، یعنی انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.ما سعی کرده ایم بهترین و استاندارد ترین روش برای انتخاب رشته و شغل را در اختیار شما قرار دهیم تا شما جزو این گروه نشوید. برای آشنایی بیشتر و استفاده از این روش، کتاب “انتخاب رشته جادویی” را مطالعه کنید.(برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.)

مهندسی معماری بهتر است یا صنایع؟

بیایید ادامه دهیم تا ببینیم بالاخره”  مهندسی معماری یا صنایع  “. اطلاعات دیگری که می تواند به شما کمک کند، اطلاع ازسرفصل دروس، مقاطع پذیرش دانشجو، ظرفیت پذیرش و امکان ادامه تحصیل در رشته های صنایع و مهندسی معماری می باشد که در ادامه آورده شده است.

رشته مهندسی معماری در کنکور سراسری در چه مقطعی پذیرش دانشجو دارد ؟ صنایع چطور؟

هر دو رشته در دانشگاه های سراسری در مقطع کاردانی و کارشناسی پذیرش دانشجو دارد. از آنجا که پذیرش در مقطع کاردانی خیلی محدود است ما در اینجا فقط مقطع کارشناسی را مورد بررسی قرار می دهیم.

ظرفیت پذیرش رشته مهندسی معماری در کنکور سراسری چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۳۳۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی، و پردیس ها ، دانشگاههای غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور در رشته مهندسی معماری پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشکده فنی و مهندسی گرمسار با ظرفیت پذیرش بیش از ۱۸۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی معماری را جذب کرده و دانشگاه های کاشان، مازندران وهنر با ظرفیت حدود ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده است.

ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری برای رشته مهندسی صنایع چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۳۳۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی، و پردیس ها ، دانشگاههای غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور در رشته مهندسی صنایع پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشکده فنی و مهندسی گرمسار با ظرفیت پذیرش بیش از ۱۸۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی صنایع را جذب کرده و دانشگاه ارومیه با ظرفیت حدود ۲۵ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده است.

یک مهندس معمار چه کارهایی انجام می دهد؟

مهندسین معماری با توجه به اینکه در چه محیط های کار می کنند دارای وظایف مختلفی می باشند. هر یک از مهندسین معماری با توجه به اینکه در چه محیطی و چه شرکت یا سازمانی فعالیت می کنند چند وظیفه از وظایف زیر را بر عهده دارند:

یافتن پروژه جدید از طریق بازاریابی و دادن توضیحات لازم برای مشتری

مشورت با مشتری برای تعیین نیاز مشتری و الزامات لازم برای ساختمان ها

بررسی و تحلیل شرایط و خصوصیات زمین و محوطه ساخت و ساز

تعیین خصوصیات فیزیکی و کمی طرح همراه با تخمین مواد و تجهیزات لازم و هزینه یابی و زمان بندی اولیه پروژه

تهیه طرح ها و نقشه های پروژه با استفاده از نرم افزارهای طراحی و مدلسازی کامپیوتری

همکاری با سایر مهندسان از جمله مهندسان تاسیسات مکانیک، مهندسان برق و … در انجام محاسبات فنی و تاسیسات مکانیکی و برقی و …

نظارت بر کار تکنسین ها و کارگران

بستن قرارداد با پیمانکاران

مدیریت پروژه های ساخت و ساز

بازدید از محل پروژه برای اطمینان یافتن از پیشرفت آن مطابق با برنامه

مهندس صنایع چه کارهایی انجام می دهد؟

یک مهندس صنایع معمولا وظایف زیر را برعهده دارد:

تحلیل و بررسی سیستم های موجود، بازنگری جدول زمانبندی تولید، مشخصات فنی، جریان کار تولید و سایر اطلاعات برای درک روش ها و فعالیت های بخش تولید یا خدمات

سنجش چگونگی تولید محصولات یا ارائه خدمات با حداکثر کارآیی

توسعه  سیستم های کنترل مدیریت برای برنامه ریزی مالی و تحلیل هزینه ها به شکل موثرتر

پیاده سازی روش های کنترل کیفیت برای حل مشکلات تولید و کاهش هزینه ها

همکاری با مشتریان و مدیریت برای توسعه استانداردهای طراحی و تولید

طراحی سیستم های کنترلی برای هماهنگی فعالیت ها و برنامه ریزی تولید برای اطمینان از کیفیت مناسب محصولات

آموزش مدیران، سرپرستان و کارگران در صورت نیاز

رعایت کلیه اصول ایمنی در کار

آینده شغلی مهندس معماری چگونه است؟

معمولا بیشتر مهندسان معمار می توانند طراح فنی ساختمانها، ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره شوند. مهندسان معماری که مدارک عالی در مقطع تحصیلات تکمیلی دارند، به دلیل گذراندن دروس هنری معماری بیشتر، علاوه‌ بر طراحی‌ بناها می‌توانند به‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماکت‌ و طراحی‌ معماری‌ داخلی‌ بپردازند یا به‌ عنوان‌ ناظر ساخت‌ فعالیت‌ کنند.

همچنین مهندس معمار فرصت های شغلی زیادی را به صورت کارهای پروژه ای پیش رو دارد. پیشرفت کاری مهندس معمار به میزان زیادی به مهارت ها، شایستگی ها و تجارب او ارتباط دارد.

در ضمن فارغ‌التحصیل معماری آمادگی کار در رشته‌های مرتبط با معماری مثل طراحی صحنه و یا طراحی صنعتی را نیز دارد.

با توجه به وضعیت رو به رشد انواع ساخت و سازهای مسکونی، تجاری، فرهنگی و … و سود آور بودن این عرصه، به نظر می رسد بازار کار نسبتا مناسبی پیش روی مهندسان معماری باشد.

آینده شغلی مهندس صنایع چگونه است؟

به دلیل گستردگی حوزه کاری مهندسی صنایع، امکان کار در همه مراکز و کارخانجات صنعتی، تولیدی و خدماتی برای مهندسان صنایع وجود دارد. به عبارتی مهندسی صنایع در حرفه‌ها و مشاغلی مانند بانکداری، خدمات مشاوره‌ای، صنعت بیمه، شرکتهای هواپیمایی، کشتیرانی، بیمارستانها، کارخانجات، کشت و صنعت، خدمات شهری، استادیوم های ورزشی و یا هر مکان دیگری که نیاز به برنامه‌ریزی، هدایت، مدیریت و ارتقا بهره‌وری دارد، کاربرد دارد. به علت شباهت زیاد این شغل با مدیریت صنعتی، بسیاری از مهندسان صنایع در حوزه های مدیریتی فعالیت می کنند.

آیا با مدرک مهندسی معماری می توان استاد دانشگاه شد؟ با مدرک مهندسی صنایع چطور؟

اگر شغل استاد دانشگاه را دوست دارید، خوبست بدانید که از هر دو رشته مهندسی صنایع و معماری می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید، ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی رشته خود و یا رشته های مرتبط ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم شرکت کنید.

 

 

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی ارائه شود که به شما در انتخاب بین معماری و صنایع کمک کند. اگر اطلاعات بیشتر و دقیق تری در خصوص وضعیت بازارکار، درآمد، موقعیت رشته ها در خارج از کشور و … این رشته های نیاز دارید، می توانید با کلیک روی عکس زیر از کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» استفاده کنید.

بهترین رشته های مهندسی

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. سارا

    برای رشته معماری باید طراحی خیلی خوب باشه همچنین برای موفقیت در این رشته باید ذهن فعال برای زدن طرح از اجسام و خلق اجسام جدید داشته باشی

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی