منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

مهندسی عمران یا صنایع

مهندسی عمران یا صنایع

شناخت رشته های دانشگاهی مختلف قبل از انتخاب رشته بسیار ضروری و در عین حال مفید است، تصمیم در خصوص اینکه هر رشته چه ویژگی هایی دارد، در حال حاضر وضعیت این رشته در دانشگاه ها به چه صورت است، شغل آینده مرتبط با آن چه بازارکار و درآمدی دارد و …

در بسیاری موارد افراد بین دو راهی انتخاب بین دو رشته می مانند. به همین جهت در اینجا سعی شده، با ارائه اطلاعات کمک شود تا این تردیدها و ابهامات راحت تر رفع شود. در این مقاله به مقایسه رشته عمران و صنایع پرداخته شده و به پرسش عمران یا صنایع؟ پاسخ داده می شود. امید است این توضیحات بتواند کمک موثری به انتخاب رشته شما کند.

کدام رشته مهندسی بهتر است؟

این سوال شاید سوال و دغدغه ذهنی بسیاری از داوطلبان گروه ریاضی در هنگام انتخاب رشته باشد. اینکه کدام رشته مهندسی بهتر است، کدام درآمد بیشتری دارد، بازارکار کدام رشته مهندسی بهتر است و … . یادتان باشد اینکه در زمان انتخاب رشته صرفا به رتبه کنکور خود توجه کنید، کار درستی نیست. شما برای یک انتخاب رشته اصولی به اطلاعات بیشتری نیاز دارید.

برای شناخت و مقایسه رشته های مهندسی باید ابعاد مختلف آنها اعم از تفاوت ها و شباهت هایشان را بررسی کنید. یکی از این موارد که باید به آن توجه کنید، آشنایی با دروسی است که باید در رشته دلخواه تان بخوانید (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند).

اهمیت این موضوع به این علت است که  شما باید طی چندین سال این دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد. به عنوان مثال فردی که تصمیم دارد در رشته مهندسی صنایع تحصیل کند باید در دروس ریاضی و فیزیک و مخصوصا آمار و احتمالات خیلی قوی باشد. بنابراین اگر به این دروس علاقه زیادی نداشته و در آنها قوی نباشد، حتما با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

مقایسه دروس رشته های دانشگاهی مهندسی عمران و صنایع

برای مقایسه سرفصل و برنامه درسی رشته های صنایع و عمران می توانید از سایت مسیر ایرانی کمک بگیرید. (در اینجا می توانید با کلیک روی نام رشته مهندسی صنایع و یا مهندسی عمران ، ضمن کسب اطلاعات بیشتر، اسامی دروس آنها را هم مشاهده کنید.)

رشته مناسب من چیست؟

توجه داشته باشید حتی زمانی که بهترین رشته مهندسی را شناختید، باید ببینید آن رشته مناسب شما هست یا نه؟ به دلیل وجود پیچیدگی در ویژگی ها و شخصیت افراد مختلف، نمی توان به سرعت رشته مناسب هر فرد را پیدا و مشخص کرد. برای اینکه بتوانید بهترین رشته مناسب خودتان را پیدا کنید، باید مجهز به اطلاعات کافی باشید. موارد بسیاری هستند که قبل از انتخاب رشته تان باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین آنها، علاقمندی ها و استعدادهای شماست. شما اگر بتوانید درست خودتان، علایق و توانایی ها و استعدادتان را بشناسید، رشته و شغل مناسب تان را هم به راحتی پیدا می کنید. برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست های شخصیت شناسی از جمله تست هالند کمک بگیرید.(برای آشنایی با این تست اینجـــا کلیک کنید).

عمران بهتر است یا صنایع؟

بیایید ادامه دهیم تا ببینیم بالاخره” عمران بهتر است یا صنایع؟ “از دیگر مواردی که برای پاسخ به این سوال لازم است اطلاع از مقاطع پذیرش دانشجو، ظرفیت پذیرش و امکان ادامه تحصیل در رشته های صنایع و عمران است.

رشته عمران در کنکور سراسری در چه مقطعی پذیرش دانشجو دارد ؟ صنایع چطور؟

رشته عمران در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرد . از آنجا که پذیرش در مقطع کاردانی خیلی محدود است ما در اینجا فقط مقطع کارشناسی را بررسی می کنیم .  رشته صنایع  هم در دانشگاه های سراسری در مقطع کاردانی و کارشناسی پذیرش دانشجو دارد.

ظرفیت پذیرش رشته مهندسی عمران در کنکور سراسری چقدر است؟

رشته مهندسی عمران در سال ۹۵ حدود ۱۵۰۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها ، پیام نور و دانشگاهها و موسسات غیرانتفاعی پذیرش داشته است. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشکده فنی و مهندسی گرمسار با ظرفیت پذیرش حدود ۱۸۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی عمران را جذب کرده و دانشگاه الزهرا با ظرفیت ۲۵  نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری برای رشته مهندسی صنایع چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۵۲۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی، و پردیس ها ، دانشگاههای غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور در رشته مهندسی صنایع پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشکده فنی و مهندسی گرمسار با ظرفیت پذیرش بیش از ۱۸۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی صنایع را جذب کرده و دانشگاه ارومیه با ظرفیت حدود ۲۵ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده است.

یک کارشناس مهندسی عمران بعد از لیسانس تا چه مقطعی می تواند ادامه تحصیل دهد؟ کارشناس صنایع چطور؟

درهر دو رشته مهندسی عمران و مهندسی صنایع در حال امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا وجود دارد. البته اطلاعات تکمیلی و ارزشمند دیگری درباره وضعیت رشته، رتبه لازم در کنکور در مناطق مختلف، انواع دانشگاه های پذیرنده، هزینه های تحصیل و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در رشته های مهندسی عمران و صنایع وجود دارد که برای دریافت آنها اینجا کلیک کنید.

وظایف مهندس عمران چیست؟

مهندسی عمران دارای تخصص های مختلفی است که این تخصص ها عبارتند از:

سازه- سدها، ساختمان ها، سکوهای دریایی و خطوط لوله

حمل و نقل- جاده ها، راه آهن، کانال ها و فرودگاه ها

محیط زیست- شبکه های تامین آب، سیستم های آبرسانی زیر زمینی و ساخت موانع سیل

دریایی- بنادر و سیستم های دفاعی دریایی

ژئوتکنیک- استخراج از معدن، عملیات خاکی و ساخت پایه

 

برخی از وظایف در  زمینه های تخصصی مهندسی عمران مشترک هستند که عبارتند از:

تعهد در قبال مطالعات فنی و امکان سنجی انجام پروژه از جمله تحقیقات در زمینه محل انجام پروژه

استفاده کردن از نرم افزارهای کامپیوتری در گستره مختلف به منظور توسعه طراحی‌های دقیق

انجام محاسبات پیچیده لازم برای طراحی کارآمد

برطرف ساختن مشکلات طراحی مسئله

مدیریت بودجه‌ها و منابع پروژه

برنامه ریزی برای مصالح و خرید تجهیزات و تحویل آن‌ها

مطمئن شدن از اینکه پروژه با الزامات قانونی، به ویژه بهداشت و ایمنی اجرا شده است

ارزیابی دوام پذیری و اثرات زیست محیطی پروژه

بحث و گفتگو درباره تجهیزات لازم با مشتری، کارفرما یا همکاران

آزمایش خاک برای تعیین کیفیت و قدرت پایه سازه

تهیه پیشنهاد برای مناقصه ها، گزارش به مشتریان، مراکز دولتی و سازمان های برنامه ریز

وظایف مهندس صنایع چیست؟

برای وظلیف یک مهندس صنایع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تحلیل و بررسی سیستم های موجود، بازنگری جدول زمانبندی تولید، مشخصات فنی، جریان کار تولید و سایر اطلاعات برای درک روش ها و فعالیت های بخش تولید یا خدمات

سنجش چگونگی تولید محصولات یا ارائه خدمات با حداکثر کارآیی

توسعه  سیستم های کنترل مدیریت برای برنامه ریزی مالی و تحلیل هزینه ها به شکل موثرتر

پیاده سازی روش های کنترل کیفیت برای حل مشکلات تولید و کاهش هزینه ها

همکاری با مشتریان و مدیریت برای توسعه استانداردهای طراحی و تولید

طراحی سیستم های کنترلی برای هماهنگی فعالیت ها و برنامه ریزی تولید برای اطمینان از کیفیت مناسب محصولات

آموزش مدیران، سرپرستان و کارگران در صورت نیاز

رعایت کلیه اصول ایمنی در کار

مهندس عمران کجا کار می کند؟ آیا این رشته برای خانمها مناسب است؟

مهندس عمران معمولا در کنار متخصصانی مانند معماران، مهندسین نقشه کشی، مهندسان مکانیک، مهندسان برق ناظران و پیمانکاران ساختمان کار می کند.

همیچنین یک مهندس عمران در محل کار با تکنسین های عمران که رابط بین کارگر و مهندسین می باشند، سر و کار دارند و در برخی از پروژه ها به صورت مستقیم با کارگران ساختمانی کار می کنند و مدیریت و برنامه ریزی و نظارت بر اجرای کار آنها را بر عهده دارند.

به طور کلی می توان گفت محیط نامناسب کارگاه ، ساعت کاری زیاد یک پروژه عمرانی در روز ، شرایط سخت که احتیاج به روحیه و خلق و خوی و حتی شرایط جسمی مردانه دارد . از این رو  می توان نتیجه گرفت بیشتر این رشته مناسب آقایان است . ولی خانمها می توانند در شرکتهای مشاور که بیشتر کارهای آنها دفتری است مشغول به کار شوند.

مهندس صنایع کجا کار می کند؟ آیا این رشته برای خانمها مناسب است؟

به دلیل گستردگی حوزه کاری مهندسی صنایع، امکان کار در همه مراکز و کارخانجات صنعتی، تولیدی و خدماتی برای مهندسان صنایع وجود دارد. به عبارتی مهندسی صنایع در حرفه‌ها و مشاغلی مانند بانکداری، خدمات مشاوره‌ای، صنعت بیمه، شرکتهای هواپیمایی، کشتیرانی، بیمارستانها، کارخانجات، کشت و صنعت، خدمات شهری، استادیوم های ورزشی و یا هر مکان دیگری که نیاز به برنامه‌ریزی، هدایت، مدیریت و ارتقا بهره‌وری دارد، کاربرد دارد. به علت شباهت زیاد این شغل با مدیریت صنعتی، بسیاری از مهندسان صنایع در حوزه های مدیریتی فعالیت می کنند.

می توان گفت که مهندسی صنایع رشته ای مناسب هم برای خانمها و هم برای آقایان می باشد. و خانمها هم می توانند در شغل مهندس صنایع موفق شوند.

آیا با مدرک مهندسی عمران می توان استاد دانشگاه شد؟ با مدرک مهندسی صنایع چطور؟

اگر شغل استاد دانشگاه را دوست دارید، خوبست بدانید که از هر دو رشته عمران و صنایع می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید، ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی رشته خود و یا رشته های مرتبط ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم شرکت کنید.

 

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی ارائه شود که به شما در انتخاب بین عمران و مکانیک کمک کند. اگر اطلاعات بیشتر و دقیق تری در خصوص وضعیت بازارکار، درآمد، موقعیت رشته ها در خارج از کشور و … این رشته های نیاز دارید، می توانید با کلیک روی عکس زیر از کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» استفاده کنید.

بهترین رشته های مهندسی

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

 

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. فرهاد

    سلام باید بگم موقعیت شغلی صنایع بهتر از عمران هست فارغ التحصیلان عمران با مشکل بیکاری مواجه هستن

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی