منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

مهندسی شیمی یا مهندسی نفت

مهندسی شیمی یا مهندسی نفت

مهندسی شیمی رشته خوبی است؟ بازارکار آن چطور است؟ تفاوت رشته مهندسی شیمی با مهندسی نفت چیست؟ مهندسی شیمی بهتر است یا مهندسی نفت؟ مهندسی نفت چطور رشته ای است؟ بازارکار و درآمد رشته مهندسی نفت خوب است؟ و …
اینها بخشی از سوالات دانش آموزان ریاضی است که در هنگام انتخاب بین رشته های مهندسی نفت و مهندسی شیمی با آنها روبرو هستند. اگر اطلاعات کافی در اختیار داشته باشند ، می توانند بسیار بهتر مقایسه ها را انجام داده و به انتخاب خوبی برسند. در این مقاله سعی شده اطلاعات خوبی به صورت مقایسه ای در خصوص دو رشته مهندسی نفت و مهندسی شیمی در اختیار شما قرار داده شده و به سوال مهندسی شیمی بهتر است یا مهندسی نفت ؟ “پاسخ داده شود.

چظور می توانید رشته های مهندسی را بهتر بشناسید؟

شناخت رشته های مهندسی برای انتخاب رشته از اهمیت زیادی برخوردار است. با یک شناخت درست به راحتی می توانید آنها را با هم مقایسه کرده و از تفاوت ها و شباهت های آنها اطلاع پیدا کنید. قطعا برای انتخاب رشته تنها در نظرگرفتن رتبه کنکور کافی نیست . شما باید اطلاعات بیشتری از جمله شناخت کامل از رشته های مهندسی داشته باشید.
به عنوان نمونه آشنایی با دروس رشته دانشگاهی مورد نظرتان (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند) مهم است. به این دلیل که شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر آنها را تا حدودی نشناسید و به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد. همچنین گاهی تفاوت تعداد و نوع واحدهای درسی دو رشته می تواند در تصمیم گیری شما در انتخاب رشته موثر باشد.
مثلا فردی به درس شیمی بسیار علاقه مند است و با تصور این که در رشته مهندسی شیمی دروس شیمی زیادی تدریس می شود، این رشته را انتخاب می کند. او به زودی خواهد فهمید که اشتباه کرده و سهم دروس ریاضی، مهندسی و فیزیک در این رشته بسیار بیشتر از شیمی است.
برای مقایسه سرفصل و برنامه درسی رشته های مهندسی نفت و مهندسی شیمی می توانید با کلیک روی نام رشته مهندسی نفت و یا مهندسی شیمی ، ضمن کسب اطلاعات بیشتر، اسامی دروس آنها را هم مشاهده کنید.

رشته مناسب شما چه رشته ای است؟

اگر شما بعد از شناخت کامل رشته های مهندسی رشته خود را انتخاب کردید باید ببینید آن رشته مناسب شما هست یا نه؟ یعنی آیا این رشته با علایق واقعی، استعدادها، توانایی ها، شرایط اجتماعی و خانوادگی شما سازگار است یا خیر. درواقع به دلیل اینکه شخصیت افراد دارای پیچیدگی های زیادی می باشد، نمی توان به سرعت رشته مناسب هر فرد را پیدا کرد. برای اینکه بتوانید بهترین رشته مناسب خودتان را پیدا کنید، باید مجهز به اطلاعات کافی باشید و موارد مختلفی را در نظر بگیرید.
به عنوان مثال یکی از مهم ترین موارد، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی بشناسید، بسیار راحت تر رشته مناسب تان را پیدا می کنید. برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست های شخصیت شناسی از جمله تست هالند کمک بگیرید.
تعداد زیادی از دانش آموزان و حتی دانشجویان هستند که پس از ورود به دانشگاه متوجه می شوند انتخاب رشته درستی نداشته اند و نمی توانند تحصیلات خود را ادامه دهند. برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید. اگر می خواهید از بهترین روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان استفاده کنید، از کتاب “انتخاب رشته جادویی” استفاده کنید.(برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.)

مقایسه مهندسی نفت و مهندسی شیمی

در ادامه بیشتر به پاسخ این سوال نزدیک می شویم: مهندسی شیمی یا مهندسی نفت ؟ . با اطلاع از ویژگی های اصلی این رشته ها متوجه خواهید شد که کدامیک از این رشته ها برای شما مناسب تر است. هر کدام از شما ممکن است به یکی از این رشته ها علاقه داشته باشید و یا اینکه ویژگیهای شخصیتی و روحی برخی از شما با شرایط شغلی یکی از این رشته ها منطبق باشد.

ظرفیت پذیرش مهندسی نفت در کنکور سراسری چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۴۳۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته مهندسی نفت پذیرفته شده اند. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشکده فنی و مهندسی گرمسار با ظرفیت حدود ۲۰۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی نفت را جذب کرده است و پردیس خودگردان دانشگاه امیر کبیر با ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش مهندسی شیمی در کنکور سراسری چقدر است؟

رشته مهندسی شیمی در سال ۹۵ حدود ۵۶۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها ، پیام نور و دانشگاهها و موسسات غیرانتفاعی پذیرش داشته است. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه سمنان با ظرفیت پذیرش حدود ۱۵۶ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی شیمی را جذب کرده و دانشگاه های قم، تبریز و اردکان با ظرفیت ۳۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

آینده شغلی مهندسی شیمی چگونه است؟

فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی می توانند در صنایع مختلفی مانند صنایع شیمیایی ، دارویی ، غذایی ، نساجی ، صنعت پتروشیمی ، پالایشگاه های نفت و گاز مشغول به کار شوند. همچنین فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی می توانند به عنوان کارشناس مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، کارشناس تحقیقات بازار کارشناس ، مدیر خرید و تدارکات مدیر فروش مدیر تولید، مدیر بازاریابی ، مدیر کنترل پروژه و یا کارشناس کنترل کیفیت به فعالیت بپردازند.
ساعت کاری مهندس شیمی معمولا مطابق با ساعات کاری اداری است . البته وقتی روی پروژه ای کار می کند، گاهی لازم است زمان بیشتری را سر کار خود باشد تا بتواند پروژه را به موقع تحویل دهد.

آینده شغلی مهندسی نفت چگونه است؟

مهندسان نفت می توانند در سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه نفت،گاز و پتروشیمی استخدام شوند. همچنین با کسب مدارک عالی دانشگاهی امکان کار در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی فراهم می شود.
فارغ التحصیلان گرایش های مختلف مهندسی نفت به طور کلی یابه شرکت های دولتی یا شرکت های خصوصی وارد می شوند.
باید بدانید به دلیل عدم انطباق نیاز بازار کار با میزان پذیرش دانشجو در دانشگاه های کشور در اکثر رشته ها از جمله مهندسی نفت، یافتن شغل مناسب و ایده آل برای فارغ التحصیلان کار راحتی نیست. لذا چند فاکتور برای ورود به بازار کار مهم است که باید در نظر بگیرید از جمله: تسلط به زبان انگلیسی، نوع دانشگاهی که تحصیل می کنید و معدل کسب شده در دانشگاه.
ساعات کار مهندس نفت با توجه به نوع تخصص و محل کار او متفاوت است. به طور کلی پرسنل دکل و سکوهای نفتی (منطقه عملیاتی) به صورت اقماری (دو هفته کار و دو هفته استراحت) و در دو شیفت کاری (روزکار و شب کار) مشغول به کارند. به عبارت دیگر در یک ماه، چهار شیفت کاری وجود دارد. سایر کارکنان دکل همچون کمپانی‌من، رئیس دستگاه، زمین‌شناس، گل‌نگار، گلشناس، پزشک، مکانیک و برقکار که حدود ۱۰۰ نفر برای یک دکل می شوند، معمولا در طول شبانه‌روز در محل دکل حضور دارند.

وظایف مهندس شیمی چیست؟

وظایف یک مهندسی شیمی به طور کلی عبارتند از:
آزمایش راه های جدید توسعه محصولات در آزمایشگاه
استفاده از مدل های کامپیوتری برای رسیدن به روش های تولید ایمن تر و مقرون به صرفه تر
برنامه ریزی برای چگونگی انتقال نمونه های آزمایشگاهی به محیط واقعی کار( به منظور تولید انبوه صنعتی)
توسعه روشهای ایمن و دوستدار محیط زیست برای از بین بردن مواد زائد
همکاری با تکنسین های کارخانه برای ایجاد تجهیزات لازم و ابزارهای کنترل فرآیند تولید
نظارت و بررسی فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی فرآیند تولید
طراحی سیستم ها و دستگاه ها مورد نیاز در فرآیند تولید
همکاری نزدیک با مدیران بخش های کنترل کیفیت و ایمنی و سلامت به منظور بهینه سازی فرآیند تولید از نظر اقتصادی، کیفیت محصولات، ایمنی و…

وظایف مهندس نفت چیست؟

وظایف و مسئولیت های مهندس نفت (در صورتی که مطابق با تخصصش به کار مشغول شده باشد) به حوزه ای که کار می کند بستگی دارد. به طور کلی وظایف کلی مهندس نفت در بخش های مختلف شامل موارد زیر است :
طراحی تجهیزات برای استخراج نفت و گاز به سودآورترین روش
توسعه راه های تزریق آب، مواد شیمیایی، گازها یا بخار به ذخیره های نفتی
توسعه برنامه های حفر زمین های نفت خیز و بازیابی نفت و گاز
اطمینان یافتن از ارزیابی درست چاه ها
استفاده از تجهیزات کامپیوتری برای شناسایی محل چاه ها و انجام درست عمل حفاری
اطمینان یافتن از نصب، بکارگیری و نگهداری درست از تجهیزات
همکاری با سایر متخصصان مانند زمین شناسان، مهندسان شیمی و…

با مدرک مهندسی شیمی یا مهندسی نفت می توان استاد دانشگاه شد؟

اگر تا بحال به شغل استاد دانشگاه فکر کرده اید، خوبست بدانید که از هر دو رشته مهندسی شیمی و مهندسی نفت می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید، ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.

 

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی ارائه شود که به شما در انتخاب بین مهندسی نفت و شیمی کمک کند. اگر اطلاعات بیشتری در خصوص وضعیت بازارکار، درآمد، موقعیت رشته ها در خارج از کشور و … نیاز دارید، می توانید با کلیک روی عکس زیر از کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» استفاده کنید.

بهترین رشته های مهندسی

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی