منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

مهندسی شیمی یا مهندسی مکانیک

مهندسی شیمی یا مهندسی مکانیک

انتخاب رشته در زندگی آینده شما آنقدر اهمیت دارد که باید برای این کار وقت و انرژی کافی بگذارید و دقت بیشتری به خرج دهید تا آینده درخشان تری برای خود بسازید. اما شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که برای انجام انتخاب رشته صحیح و موفق باید از کجا شروع کنم؟

می توان به طور خلاصه گفت که شما اگر بتوانید آگاهی و شناخت خوبی نسبت به خودتان، رشته های دانشگاهی و مشاغل آینده پیدا کنید، می توانید تصمیمات درست تری بگیرید. این مقاله به شما در این مسیر کمک می کند. در واقع برای شما که دانش آموز ریاضی هستید و می خواهید رشته مهندسی شیمی و مهندسی مکانیک را با هم مقایسه کنید و ببینید مهندسی شیمی بهتر است یا مهندسی مکانیک؟ این مقاله همان چیزی است که در جستجویش بودید…

کدام رشته مهندسی بهتر است؟

در قدم اول باید رشته های دانشگاهی را بهتر بشناسید، در مورد تفاوتها و شباهتهایی که رشته ها با هم دارند مطالعه کنید تا بتوانید یک انتخاب درست و معقول داشته باشید. به خاطر داشته باشید، انتخاب رشته دانشگاه تنها بر اساس رتبه کنکور کار درستی نیست، باید در هنگام انتخاب رشته علاوه بر رتبه، به عوامل دیگری از جمله شناخت درست از رشته ها و دانشگاه ها توجه کنید.

به عنوان مثال شما باید بدانید دروس رشته مورد نظرتان در دانشگاه چه چیزهایی هستند. این موضوع مهم است چون پس از قبولی باید طی چندین سال این دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید و یا در برخی از آنها ضعیف باشید، به احتمال زیاد نمی توانید در آن رشته موفق شوید. مثلا تصور کنید فردی به دروس هنری علاقه زیادی ندارد و با این تصور که رشته معماری چون جزو رشته های دانشگاهی ریاضی بوده و حتما بیشتر دروس آن هم در حوزه ریاضی و فیزیک است، این رشته را انتخاب می کند. این در حالی است که  اگر نگاهی به دروس این رشته در دانشگاه بیاندازد، خواهد دید که این طور نیست و فرد باید بیشتر جنبه هنری قوی ای داشته باشد.

کدام رشته مناسب شما است؟

شاید بدانید تعداد زیادی از دانش آموزان و حتی دانشجویان هستند که پس از سال ها متوجه می شوند انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید. اگر می خواهید از بهترین روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان استفاده کنید، می توانید از کتاب “انتخاب رشته جادویی” استفاده کنید.(برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.)

مهندسی شیمی بهتر است یا مهندسی مکانیک؟

در ادامه بیشتر به پاسخ این سوال نزدیک می شویم: مهندسی شیمی یا مهندسی مکانیک ؟ . با اطلاع از ویژگی های اصلی این رشته ها متوجه خواهید شد که کدامیک از این رشته ها برای شما مناسب تر است. شما باید ازسرفصل دروس، مقاطع پذیرش دانشجو، ظرفیت پذیرش و امکان ادامه تحصیل در رشته های مکانیک و مهندسی شیمی اطلاع پیدا کنید.

سرفصل دروس رشته مهندسی شیمی؟سرفصل دروس رشته مهندسی مکانیک؟

تعداد واحد درسی هر دو رشته حدود ۱۴۰ واحد است که حدود ۸ ترم تحصیلی طول می کشد. همچنین این دو رشته تفاوتهایی از نظر تعداد و عنوان واحدهای تخصصی و کارآموزی دارند  که می توانید جزئیات را برای رشته مهندسی شیمی و مهندسی مکانیک را با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید.

رشته مهندسی شیمی  و مهندسی مکانیک در کنکور سراسری در چه مقطعی پذیرش دانشجو دارند ؟

رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی و در بعضی از گرایشها هم در مقطع  کاردانی دانشجو می پذیرد . رشته مکانیک هم در دانشگاه های سراسری در مقطع کاردانی و کارشناسی پذیرش دانشجو دارد. از آنجا که پذیرش در مقطع کاردانی خیلی محدود است ما در اینجا فقط مقطع کارشناسی را بررسی می کنیم .

ظرفیت پذیرش رشته مهندسی شیمی در کنکور سراسری چقدر است؟

رشته مهندسی شیمی در سال ۹۵ حدود ۵۶۰۰  نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها ، پیام نور و دانشگاهها و موسسات غیرانتفاعی پذیرش داشته است. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه سمنان با ظرفیت پذیرش حدود ۱۵۶ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی شیمی را جذب کرده و دانشگاه های قم، تبریز و اردکان با ظرفیت ۳۰  نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری برای رشته مهندسی مکانیک چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۱۳۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی، و پردیس ها ، دانشگاههای غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور در رشته مهندسی مکانیک پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه سمنان با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۰۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی مکانیک را جذب کرده و دانشگاه صنعت نفت با ظرفیت حدود ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده است.

کار مهندس شیمی چیست ؟

مهندس شیمی دارای وظایفی است که در ادامه این وظایف ذکر شده است:

آزمایش راه های جدید توسعه محصولات در آزمایشگاه

استفاده از مدل های کامپیوتری برای رسیدن به روش های تولید ایمن تر و مقرون به صرفه تر

برنامه ریزی برای چگونگی انتقال نمونه های آزمایشگاهی به محیط واقعی کار( به منظور تولید انبوه صنعتی)

توسعه روشهای ایمن و دوستدار محیط زیست برای از بین بردن مواد زائد

همکاری با تکنسین های کارخانه برای ایجاد تجهیزات لازم و ابزارهای کنترل فرآیند تولید

نظارت و بررسی فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی فرآیند تولید

طراحی سیستم ها و دستگاه ها مورد نیاز در فرآیند تولید

همکاری نزدیک با مدیران بخش های کنترل کیفیت و ایمنی و سلامت به منظور بهینه سازی فرآیند تولید از نظر اقتصادی، کیفیت محصولات، ایمنی و…

زمینه های کاری مهندس مکانیک چیست؟

زمینه های مختلف فعالیت یک مهندس مکانیک عبارتند از :

طراحی : ماشین‌ها و دستگاه‌هایی که هر نوع محصولی را ساخته و بسته‌بندی می‌کنند، تجهیزات گردنده مانند پمپ‌ها، فشرده‌سازها (کمپرسورها)، دمنده‌ها، توربوماشین‌ها (توربین‌ها و …)، موتورهای درون‌سوز، مخزن‌های تحت فشار، رآکتورها، مبادله‌کن‌های گرمایی، دیگ‌های بخار، سامانه‌های لوله‌کشی، وسیله‌های نقلیه مانند خودرو، کامیون، اتوبوس، هواپیما، قطار وغیره، تجهیزات حمل مواد مانند تسمه‌نقاله‌ها، روبات‌ها و طراحی کنترلر برای سیستم‌های دینامیکی.

تحلیل : شکست و فرسودگی دستگاه‌ها، بهبود عملکرد و قابلیت اطمینان قطعات، سیستم‌های انتقال حرارت، ارتعاشات مکانیکی، آکوستیک و پیزوالکتریک.

ساخت و تولید : فرایندهای ماشین‌کاری سنتی، فرایندهای ماشین‌کاری غیر سنتی، فرایندهای شکل‌دهی شامل شکل‌دهی ورقی و حجمی، طراحی و ساخت قالب‌ها و قیود، روش‌های اتصال و جوشکاری، عملیات حرارتی، روش‌های ریخته‌گری، مترولوژی و سیستم‌های اندازه‌گیری.

کنترل کیفیت : آزمایش کیفیت، امنیت و قابلیت اطمینانِ فرآورده‌ها، دستگاه‌ها و فرایندها،

زمینه های نوین : فناوری نانو، سیستم‌های میکروالکترومکانیکی (حسگری و عملگری)، سیستم‌های دارو‌رسانی در ابعاد نانو، سیستم‌های میکرو و نانو سیالاتی، نانو‌روبات‌ها

آینده شغلی مهندس شیمی چگونه است؟

فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی می توانند در صنایع مختلفی مانند صنایع شیمیایی ، دارویی ، غذایی ، نساجی ، صنعت پتروشیمی ، پالایشگاه های نفت و گاز مشغول به کار شوند. همچنین فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی می توانند به عنوان کارشناس مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، کارشناس تحقیقات بازار کارشناس ، مدیر خرید و تدارکات مدیر فروش مدیر تولید، مدیر بازاریابی ، مدیر کنترل پروژه  و یا کارشناس کنترل کیفیت به فعالیت بپردازند.

هر کارخانه تولیدی اعم از کوچک یا بزرگ نیاز به یک مهندس شیمی دارد. چرا که تقریبا در تمام فرآیندهای نوین از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند و در حقیقت رشد شگرف صنعت در قرن گذشته تا حدود زیادی مدیون مهندسی شیمی بوده است. به همین دلیل در کشورهای صنعتی این رشته اهمیت ویژه‌ای دارد.

آینده شغلی مهندس مکانیک چگونه است؟

مهندس مکانیک معمولا یا در دفاتر شرکت ها و یا در واحدهای تولید کارخانه ها کار می کند. مهندس مکانیکی که در سازمان، شرکت یا کارخانه استخدام می شود، معمولا به صورت تمام وقت و در ساعات اداری مشغول به کار است. البته گاهی بسته به نوع پروژه های کاری و زمانبندی آنها (به ویژه در بخش خصوصی) ساعت کاری اش می تواند تغییر کند. در ضمن یک مهندس مکانیک می تواند به عنوان کارشناس و مشاور فنی در بانکها ، شرکتهای سرمایه گذاری و بیمه و شرکت های بازرسی و نظارت امور بین المللی فعالیت بکند.

آیا با مدرک مهندسی شیمی می توان استاد دانشگاه شد؟ با مدرک مهندسی مکانیک چطور؟

اگر شغل استاد دانشگاه را دوست دارید، خوبست بدانید که از هر دو رشته مهندسی شیمی و مکانیک می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید، ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی رشته خود و یا رشته های مرتبط ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم شرکت کنید.

 

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی ارائه شود که به شما در انتخاب بین مهندسی مکانیک و شیمی کمک کند. اگر اطلاعات بیشتری در خصوص وضعیت بازارکار، درآمد، موقعیت رشته ها در خارج از کشور و … نیاز دارید، می توانید با کلیک روی عکس زیر از کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» استفاده کنید.

بهترین رشته های مهندسی

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی