منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

مهندسی شیمی یا مهندسی صنایع

مهندسی شیمی یا مهندسی صنایع

بی شک یک انتخاب رشته صحیح و درست به آگاهی و شناخت کافی نسبت به خودتان، رشته های دانشگاهی و مشاغل مرتبط وابسته می باشد. به همین جهت کسب اطلاعات و مقایسه رشته های مختلف دانشگاهی با یکدیگر می تواند بسیار مفید باشد.

به همین جهت در این مقاله سعی می کنیم تا برای افزایش اطلاعات دانش آموزان ریاضی درباره رشته مهندسی شیمی یا مهندسی صنایع توضیحات بیشتری ارائه دهیم و کمک موثری در رسیدن به پاسخ به سوال مهندسی شیمی یا صنایع؟ انجام دهیم.

 آیا رشته های مهندسی را کامل می شناسید؟

یکی از قدم های اصلی برای داشتن یک انتخاب خوب، آشنایی کافی با رشته های مختلف مهندسی است . شناخت کافی نسبت به تفاوتها و شباهتهایی که رشته های مهندسی با هم دارند به شما کمک می کند تا صحیح تر تصمیم بگیرید. یادتان باشد برای رسیدن به بهترین و مناسب ترین فقط نباید رتبه کنکور خود را در نظر بگیرید، بلکه به اطلاعات بیشتری نیاز دارید.

یکی از مواردی که در شناخت رشته ها به شما بسیار کمک می کند، آشنایی با واحدهای درسی آنها در دانشگاه است. اهمیت این موضوع در این است که شما باید طی چندین سال این دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد مثلا تصور کنید فردی به درس شیمی بسیار علاقه مند است ولی علاقه زیادی به ریاضی و فیزیک ندارد. او با تصور این که در رشته مهندسی شیمی دروس شیمی زیادی تدریس می شود، این رشته را انتخاب می کند. او به زودی خواهد فهمید که اشتباه کرده و سهم دروس ریاضی و فیزیک در این رشته بسیار بیشتر از شیمی است.

چه رشته ای برای شما مناسب است؟

بسیاری از افراد هستند که پس از سال ها متوجه می شوند که از رشته تحصیلی یا شغل شان راضی نیستند، یعنی رشته مناسبی را انتخاب نکرده و چند سال و شاید تمام عمر خود را تلف کرده اند. یکی از دلایل اصلی آن نداشتن شناخت کافی و به موقع از علایق، استعدادها و توانایی های خودشان بوده است.

بنابراین یکی از مهم ترین عوامل موثر در انتخاب رشته، علاقه شماست. شما اگر بتوانید شناخت درستی نسبت به خودتان، علایق و توانایی هایتان داشته باشید، راحت تر می توانید رشته و شغل مورد علاقه خود را پیدا کنید. برای رسیدن به این شناخت می توانید از تست های شخصیت شناسی از جمله تست هالند استفاده کنید.

ما سعی کرده ایم بهترین روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان را در اختیار شما قرار دهیم. اگر می خواهید از بهترین روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان به صورت مرحله به مرحله و کاربردی استفاده کنید، از کتاب “انتخاب رشته جادویی” استفاده کنید.(برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.)

سرفصل دروس رشته مهندسی شیمی؟سرفصل دروس رشته مهندسی صنایع؟

تعداد واحد درسی هر دو رشته حدود ۱۴۰ واحد است که حدود ۸ ترم تحصیلی طول می کشد. همچنین این دو رشته تفاوتهایی از نظر تعداد و عنوان واحدهای تخصصی دارند واحدهای تخصصی رشته مهندسی شیمی حدود ۵۵ واحد ولی واحدهای تخصصی رشته مهندسی صنایع حدود ۶۶ واحد می باشد که می توانید جزئیات را برای رشته مهندسی شیمی و مهندسی صنایع را با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید.

رشته مهندسی شیمی و مهندسی صنایع در کنکور سراسری در چه مقطعی پذیرش دانشجو دارند ؟

رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی و در بعضی از گرایشها هم در مقطع  کاردانی دانشجو می پذیرد . رشته صنایع  هم در دانشگاه های سراسری در مقطع کاردانی و کارشناسی پذیرش دانشجو دارد. از آنجا که پذیرش در مقطع کاردانی خیلی محدود است ما در اینجا فقط مقطع کارشناسی را بررسی می کنیم .

ظرفیت پذیرش رشته مهندسی شیمی در کنکور سراسری چقدر است؟

رشته مهندسی شیمی در سال ۹۵ حدود ۵۶۰۰  نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها ، پیام نور و دانشگاهها و موسسات غیرانتفاعی پذیرش داشته است. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه سمنان با ظرفیت پذیرش حدود ۱۵۶ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی شیمی را جذب کرده و دانشگاه های قم، تبریز و اردکان با ظرفیت ۳۰  نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری برای رشته مهندسی صنایع چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۵۲۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی، و پردیس ها ، دانشگاههای غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور در رشته مهندسی صنایع پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشکده فنی و مهندسی گرمسار با ظرفیت پذیرش بیش از ۱۸۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی صنایع را جذب کرده و دانشگاه ارومیه با ظرفیت حدود ۲۵ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده است.

یک مهندس شیمی چه کارهایی انجام می دهد؟

وظایف مهندس شیمی را می توان موارد زیر دانست:

آزمایش راه های جدید توسعه محصولات در آزمایشگاه

استفاده از مدل های کامپیوتری برای رسیدن به روش های تولید ایمن تر و مقرون به صرفه تر

برنامه ریزی برای چگونگی انتقال نمونه های آزمایشگاهی به محیط واقعی کار( به منظور تولید انبوه صنعتی)

توسعه روشهای ایمن و دوستدار محیط زیست برای از بین بردن مواد زائد

همکاری با تکنسین های کارخانه برای ایجاد تجهیزات لازم و ابزارهای کنترل فرآیند تولید

نظارت و بررسی فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی فرآیند تولید

طراحی سیستم ها و دستگاه ها مورد نیاز در فرآیند تولید

همکاری نزدیک با مدیران بخش های کنترل کیفیت و ایمنی و سلامت به منظور بهینه سازی فرآیند تولید از نظر اقتصادی، کیفیت محصولات، ایمنی و…

یک مهندس صنایع چه کارهایی انجام می دهد؟

مهندس صنایع به صورت کلی وظایف زیر را برعهده دارد:

تحلیل و بررسی سیستم های موجود، بازنگری جدول زمانبندی تولید، مشخصات فنی، جریان کار تولید و سایر اطلاعات برای درک روش ها و فعالیت های بخش تولید یا خدمات

سنجش چگونگی تولید محصولات یا ارائه خدمات با حداکثر کارآیی

توسعه  سیستم های کنترل مدیریت برای برنامه ریزی مالی و تحلیل هزینه ها به شکل موثرتر

پیاده سازی روش های کنترل کیفیت برای حل مشکلات تولید و کاهش هزینه ها

همکاری با مشتریان و مدیریت برای توسعه استانداردهای طراحی و تولید

طراحی سیستم های کنترلی برای هماهنگی فعالیت ها و برنامه ریزی تولید برای اطمینان از کیفیت مناسب محصولات

آموزش مدیران، سرپرستان و کارگران در صورت نیاز

رعایت کلیه اصول ایمنی در کار

مهندس شیمی کجا می تواند استخدام شود؟

فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی می توانند در صنایع مختلفی مانند صنایع شیمیایی ، دارویی ، غذایی ، نساجی ، صنعت پتروشیمی ، پالایشگاه های نفت و گاز مشغول به کار شوند. همچنین فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی می توانند به عنوان کارشناس مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، کارشناس تحقیقات بازار کارشناس ، مدیر خرید و تدارکات مدیر فروش مدیر تولید، مدیر بازاریابی ، مدیر کنترل پروژه  و یا کارشناس کنترل کیفیت به فغالیت بپردازند.

هر کارخانه تولیدی اعم از کوچک یا بزرگ نیاز به یک مهندس شیمی دارد. چرا که تقریبا در تمام فرآیندهای نوین از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند و در حقیقت رشد شگرف صنعت در قرن گذشته تا حدود زیادی مدیون مهندسی شیمی بوده است. به همین دلیل در کشورهای صنعتی این رشته اهمیت ویژه‌ای دارد.

مهندس صنایع کجا می تواند استخدام شود؟

به دلیل گستردگی حوزه کاری مهندسی صنایع، امکان کار در همه مراکز و کارخانجات صنعتی، تولیدی و خدماتی برای مهندسان صنایع وجود دارد. به عبارتی مهندسی صنایع در حرفه‌ها و مشاغلی مانند بانکداری، خدمات مشاوره‌ای، صنعت بیمه، شرکتهای هواپیمایی، کشتیرانی، بیمارستانها، کارخانجات، کشت و صنعت، خدمات شهری، استادیوم های ورزشی و یا هر مکان دیگری که نیاز به برنامه‌ریزی، هدایت، مدیریت و ارتقا بهره‌وری دارد، کاربرد دارد. به علت شباهت زیاد این شغل با مدیریت صنعتی، بسیاری از مهندسان صنایع در حوزه های مدیریتی فعالیت می کنند.

آیا با مدرک مهندسی شیمی می توان استاد دانشگاه شد؟ با مدرک مهندسی صنایع چطور؟

اگر شغل استاد دانشگاه را دوست دارید، خوبست بدانید که از هر دو رشته مهندسی شیمی و صنایع می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید، ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی رشته خود و یا رشته های مرتبط ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم شرکت کنید.

 

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی ارائه شود که به شما در انتخاب بین شیمی و صنایع کمک کند. اگر اطلاعات بیشتری در خصوص وضعیت بازارکار، درآمد، موقعیت رشته ها در خارج از کشور و … نیاز دارید، می توانید با کلیک روی عکس زیر از کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» استفاده کنید.

بهترین رشته های مهندسی

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. فرشته

  سلام ممنون مقاله خوبی بود علاقه من به مهندسی شیمی بهتره فقط نمیدونم چه رتبه ای باید بیارم برای قبولی؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام برای اینکه اطلاعات بیشتری از رشته های برتر مهندسی پیدا کنید می توانید از بخش محصولات کتاب آشنایی با برترین رشته های مهندسی را تهیه کنید. موفق باشید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی