منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

مهندسی برق یا نفت

مهندسی برق یا نفت

سوالات زیادی در ذهن دانش آموزان ریاضی در خصوص رشته های دانشگاهی ریاضی وجود دارد. اگر آنها بتوانند مجموعه ای از اطلاعات درست در خصوص رشته های مختلف، بازارکار، میزان حقوق و … بدست آورند، به بسیاری از تردیدها و ابهامات ذهنی آنها پاسخ داده می شود. در این مقاله سعی شده است مقایسه خوبی بین دو رشته مهندسی نفت و برق انجام شود و به سوال مهندسی نفت بهتر است یا مهندسی برق ؟ “پاسخ داده شود.

رشته مناسب من چیست؟

فرآیند انتخاب رشته و شغل مناسب در زندگی شما بسیار مهم و حیاتی است.تعداد زیادی از دانش آموزان و حتی دانشجویان هستند که پس از سال ها متوجه می شوند انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید.

برای پیدا کردن رشته مناسب تان باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. باید شناخت خوبی از خودتان داشته باشید، باید آشنایی کاملی از رشته ها کسب کنید، شرایط فرهنگی و خانوادگی خود را بررسی کنید و …. به عنوان مثال در خصوص شناخت خود علایق، استعداد و و توانایی های تان را باید به خوبی شناسایی کنید. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی بشناسید، بسیار راحت تر رشته مناسب تان را پیدا می کنید.  برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست های شخصیت شناسی از جمله تست هالند کمک بگیرید.

رشته های مهندسی در دانشگاه کدامند؟

یکی از قدم های اصلی برای داشتن یک انتخاب رشته ریاضی به شیوه صحیح، شناخت رشته های دانشگاهی مهندسی است. با یک شناخت درست به راحتی می توانید آنها را با هم مقایسه کرده و از تفاوت ها و شباهت های آنها اطلاع پیدا کنید. اینکه در زمان انتخاب رشته شما صرفا به رتبه کنکور خود توجه کنید، کار درستی نیست! شما باید خودتان را به اطلاعات بیشتر و کامل تری مجهز کنید.

به عنوان مثال، آشنایی با دروسی که قرار است در رشته دلخواه تان بخوانید (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند) مهم است. حتما می پرسید این موضوع چه اهمیتی دارد؟ شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر آنها را تا حدودی نشناسید و به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد. به عنوان مثال کسی که تصمیم دارد در رشته مهندسی صنایع تحصیل کند باید در دروس ریاضی و فیزیک و مخصوصا آمار و احتمالات باید خیلی قوی باشد.اگر در این دروس ضعیف باشد به هیچ وجه نمی تواند در این رشته موفق باشد.

مقایسه مهندسی نفت و مهندسی برق

در ادامه بیشتر به پاسخ این سوال نزدیک می شویم: مهندسی نفت یا مهندسی برق؟ . با اطلاع از ویژگی های اصلی این رشته ها متوجه خواهید شد که کدامیک از این رشته ها برای شما مناسب تر است. ممکن است یکی از شما علاقه بیشتری به مهندسی نفت داشته باشد و شرایط دیگری با ویژگی های شغل و رشته مهندسی برق تطبیق بیشتری داشته باشد. مهم این است که شما با دانش و اطلاعات کافی رشته خود را انتخاب کنید.

برای مقایسه سرفصل و برنامه درسی رشته های مهندسی نفت و مهندسی برق می توانید از سایت مسیر ایرانی کمک بگیرید. (در اینجا می توانید با کلیک روی نام رشته مهندسی نفت و یا مهندسی برق ، ضمن کسب اطلاعات بیشتر، اسامی دروس آنها را هم مشاهده کنید.)

ظرفیت پذیرش مهندسی نفت در کنکور سراسری چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۴۳۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته مهندسی نفت پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشکده فنی و مهندسی گرمسار با ظرفیت حدود ۲۰۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی نفت را جذب کرده است و پردیس خودگردان دانشگاه امیر کبیر با ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش مهندسی برق در کنکور سراسری چقدر است؟

رشته مهندسی برق در سال ۹۵ حدود ۱۶۷۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها ، پیام نور و دانشگاهها و موسسات غیرانتفاعی پذیرش داشته است. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه تربت حیدریه با ظرفیت پذیرش حدود ۲۰۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی برق را جذب کرده و دانشگاههای اردکان و صنعت نفت با کمتر از ۳۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

وظایف مهندسی برق چیست؟

شاید بهتر باشد با وظایف کلی یک مهندس برق آشنا شوید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.  با توجه به اینکه مهندسی برق دارای شاخه های مختلفی است فارغ التحصیل هر شاخه دارای وظایفی است که در زیر ذکر شده است  :

 

مخابرات:

طراحی سیستمهای مخابراتی جهت ارتباط اطلاعاتی، سیستمهای رادار و جنگ الکترونیک و نصب و راه اندازی شبکه های ارتباط از راه دور

طراحی اجزای فرستنده گیرنده های مخابراتی مانند طراحی آنتن ها، طراحی موج بر و شبیه سازی

تست و ارزیابی میزان امنیت شبکه های مخابراتی

انجام پروژه های مختلف بخش نظامی و غیرنظامی

 

الکترونیک:

طراحی برد های fpga ، طراحی بردهای کنترلی با استفاده از میکروکنترلرهای عمومی یا خاص

انجام تحقیقات و فعالیت در حوزه تکنولوژی نانو در بخش الکترونیک

طراحی مدارهای آنالوگ برای استفاده در وسایل خانگی، سیستمهای ارتباطی، پروژه های عمدتا تجاری

 

کنترل:

کنترل فرایندها و خروجی هایش با توجه به ورودی های آن

 

قدرت:

طراحی و نظارت بر شبکه قدرت، طراحی نیروگاهها و مشاوره در زمینه احداث نیروگاههایی که با انرژیهای نو کار می کنند.

وظایف مهندس نفت چیست؟

وظایف و مسئولیت های مهندس نفت (در صورتی که مطابق با تخصصش به کار مشغول شده باشد) به حوزه ای که کار می کند بستگی دارد. به طور کلی وظایف کلی مهندس نفت در بخش های مختلف شامل موارد زیر است :

طراحی تجهیزات برای استخراج نفت و گاز به سودآورترین روش

توسعه راه های تزریق آب، مواد شیمیایی، گازها یا بخار به ذخیره های نفتی

توسعه برنامه های حفر زمین های نفت خیز و بازیابی نفت و گاز

اطمینان یافتن از ارزیابی درست چاه ها

استفاده از تجهیزات کامپیوتری برای شناسایی محل چاه ها و انجام درست عمل حفاری

اطمینان یافتن از نصب، بکارگیری و نگهداری درست از تجهیزات

همکاری با سایر متخصصان مانند زمین شناسان، مهندسان شیمی و…

وضعیت بازارکار رشته مهندسی برق چگونه است؟

مهندس برق با توجه به گرایش های تحصیلی خود می توانند در نیروگاه ها، انواع کارخانجات (سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و…)، سازمان های حوزه مخابراتی، صنایع نظامی و دفاعی و …در بخش دولتی یا خصوصی مشغول به کار شود.

محیط کار این رشته محیطی تمیز است و معمولا آلودگی ندارد. محیط کار اصولا در داخل شهر است و شبیه یک محیط اداری است (هرچند اداری نیست). به طور خلاصه اکثر مهندسین برق در اتاق هایی کار می کنند که با ابزارهای تمیز مجهز شده است( به جز مهندسین قدرت که در محیطهای کارخانه ای کار می کنند).

وضعیت بازار کار رشته مهندسی نفت چگونه است؟

مهندسان نفت می توانند در سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی حوزه نفت،گاز و پتروشیمی استخدام شوند. همچنین با کسب مدارک عالی دانشگاهی امکان کار در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی فراهم می شود.

فارغ التحصیلان گرایش های مختلف مهندسی نفت به طور کلی به شرکت های دولتی یا شرکت های خصوصی وارد می شوند. محل کار مهندس نفت در دفاتر کاری، پالایشگاه ها، محل های حفاری و یا آزمایشگاه های تحقیقاتی می باشد.

باید بدانید به دلیل عدم انطباق نیاز بازار کار با میزان پذیرش دانشجو در دانشگاه های کشور در اکثر رشته ها از جمله مهندسی نفت، یافتن شغل مناسب و ایده آل برای فارغ التحصیلان کار راحتی نیست. لذا چند فاکتور برای ورود به بازار کار مهم است که باید در نظر بگیرید از جمله: تسلط به زبان انگلیسی، نوع دانشگاهی که تحصیل می کنید و معدل کسب شده در دانشگاه.

ساعات کار مهندس نفت با توجه به نوع تخصص و محل کار او متفاوت است. به طور کلی پرسنل دکل و سکوهای نفتی (منطقه عملیاتی) به صورت اقماری (دو هفته کار و دو هفته استراحت) و در دو شیفت کاری (روزکار و شب کار) مشغول به کارند. به عبارت دیگر در یک ماه، چهار شیفت کاری وجود دارد. سایر کارکنان دکل همچون کمپانی‌من، رئیس دستگاه، زمین‌شناس، گل‌نگار، گلشناس، پزشک، مکانیک و برقکار که حدود ۱۰۰ نفر برای یک دکل می شوند، معمولا در طول شبانه‌روز در محل دکل حضور دارند.

 

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی ارائه شود که به شما در انتخاب بین مهندسی نفت و برق کمک کند. اگر اطلاعات بیشتری در خصوص وضعیت بازارکار، درآمد، موقعیت رشته ها در خارج از کشور و … نیاز دارید، می توانید با کلیک روی عکس زیر از کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» استفاده کنید.

بهترین رشته های مهندسی

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی