منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

مهندسی برق یا مهندسی کامپیوتر

مهندسی برق یا مهندسی کامپیوتر

آیا شما دانش آموز کنکوری هستید و دغدغه انتخاب رشته دارید؟ آیا بین انتخاب رشته مهندسی برق یا مهندسی کامپیوتر تردید دارید؟ نمی دانید برق بهتر است یا کامپیوتر؟ دروس مشترک رشته برق و کامپیوتر چه هستند؟ و….

برای رسیدن به جواب این سوالات باید اطلاعات کافی جمع آوری کنید. در این مقاله سعی شده به شما دانش آموزان ریاضی درباره رشته مهندسی برق یا مهندسی کامپیوتر توضیحات بیشتری داده شده و کمک موثری برای رسیدن به پاسخ این سوال که مهندسی برق یا کامپیوتر؟ صورت بگیرد.

رشته مناسب شما چه رشته ای است؟

برای یک انتخاب رشته صحیح علاوه بر شناخت کامل رشته ها، باید فاکتورهای مهمی مانند شناخت شخصیت، توانایی ها و استعدادها، شرایط خانوادگی، فرهنگی، اجتماعی و …را هم در نظر بگیرید. به عنوان مثال یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب رشته، علاقمندی های شماست. شما اگر بتوانید رشته ای متناسب با علایق تان انتخاب کنید، احتمال موفقیت تان در آینده بسیار بیشتر می شود. چون وقتی به رشته ای علاقه دارید، با تمام توان تلاش خواهید کرد. در همین راستا برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست های شخصیت شناسی از جمله تست هالند کمک بگیرید.

بسیاری افراد هستند که پس از سال ها متوجه می شوند که از رشته تحصیلی یا شغل شان راضی نیستند و این به خاطر این است که انتخاب رشته درستی نداشته اند و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.ما سعی کرده ایم بهترین روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان را در اختیار شما قرار دهیم. اگر می خواهید بهترین روش علمی را برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان بکار بگیرید، می توانید از کتاب “انتخاب رشته جادویی” استفاده کنید.(برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.)

راجع به رشته های مهندسی چقدر اطلاعات دارید؟

شناخت کافی نسبت به رشته های مهندسی بسیار مهم است . شما باید تفاوتها و شباهت هایی که رشته ها با هم دارند را بشناسید و بر این اساس یک انتخاب خوب و صحیح داشته باشید. پس یادتان باشد که توجه صرف به رتبه کنکور برای انتخاب رشته کافی نیست و غیر از آن باید به اطلاعات دیگری هم مجهز باشید.

اهمیت این موضوع به این خاطر است که طی چندین سال باید این دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، نمی توانید در آن رشته موفق باشید. به عنوان مثال کسی که تصمیم دارد در رشته مهندسی نفت تحصیل کند باید به دروس زمین شناسی، ریاضی و شیمی علاقه مند باشد. در غیر اینصورت مسلما با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد.

سرفصل دروس رشته مهندسی کامپیوتر؟سرفصل دروس رشته مهندسی برق؟

تعداد واحد درسی هر دو رشته حدود ۱۴۰ واحد است که حدود ۸ ترم تحصیلی طول می کشد. همچنین این دو رشته تفاوتهایی از نظر تعداد و عنوان واحدهای تخصصی و اختیاری دارند  که می توانید جزئیات را برای رشته مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق را با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید.

رشته مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق در کنکور سراسری در چه مقطعی پذیرش دانشجو دارند ؟

هر دو رشته در دانشگاه های سراسری در مقطع کاردانی و کارشناسی پذیرش دانشجو دارند. از آنجا که پذیرش در مقطع کاردانی خیلی محدود است ما در اینجا فقط مقطع کارشناسی را بررسی می کنیم .

ظرفیت پذیرش رشته مهندسی کامپیوتر در کنکور سراسری چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۴۲۰۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی، و پردیس ها ، دانشگاههای غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور در رشته مهندسی کامپیوتر پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه شیراز (مجازی) با ظرفیت حدود ۳۶۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی کامپیوتر را جذب کرده و دانشگاه شاهد با ظرفیت حدود ۲۵ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده است.

ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری برای رشته مهندسی برق چقدر است؟

رشته مهندسی برق در سال ۹۵ حدود ۱۶۷۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها ، پیام نور و دانشگاهها و موسسات غیرانتفاعی پذیرش داشته است. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه تربت حیدریه با ظرفیت پذیرش حدود ۲۰۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی برق را جذب کرده و دانشگاههای اردکان و صنعت نفت با کمتر از ۳۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

کار یک مهندس کامپیوترچیست ؟

یک مهندس کامپیوتر بعد از فارغ التحصیلی در زمینه های تخصصی مختلفی مشغول به کار می شود . وظایف هر کدام از این تخصص ها به اختصار در زیر ذکر شده است:

وظایف مهندس سخت افزار:

طراحی سخت افزار جدید

آزمایش مدلهای کامل شده سخت افزارهای ساخته شده

به روز کردن تجهیزات موجود کامپیوتر جهت آماده بودن برای کار با نرم افزارهای جدید

تعمیر کامپیوتر، چاپگر، اسکنر، فاکس و …..

وظایف برنامه نویس:

نوشتن برنامه های کامپیوتر در زبان های مختلف مانند c++ و Java  مطابق با نظر طراح (در پروژه های گروهی) یا کارفرما و مشتری (در پروژه های فردی)

به روز کردن و گسترش برنامه های موجود با توجه به نیاز کارفرما یا نیاز بازار

تست و اشکال زدایی برنامه های تولید شده

استفاده از کتابخانه کدها برای سهولت در نوشتن برنامه ها

بررسی مداوم فن آوری های جدید در حوزه برنامه نویسی و استفاده از آخرین تکنیک ها برای نوشتن کدها و برنامه های جدید

تهیه برنامه های لازم به منظور اخذ گزارشات از عملکرد سیستم ها و بررسی مستمر برای ارتقاء کارآیی آنها

همکاری با طراحان، تحلیل گران، کارشناسان شبکه و بانک های اطلاعاتی به منظور ایجاد تسهیلات لازم در بکارگیری سیستم های مورد نظر

همکاری با گرافیست ها و طراحان گرافیکی برای زیباتر شدن ظاهر نرم افزار تولیدی

وظایف طراح وب:

تهیه یک طرح که نشان دهنده ساختار سایت و نحوه ارتباط بخش های مختلف باشد – این طرح گاهی به صورت کاغذی و گاهی به صورت الکترونیکی ایجاد می شود و مبنای کار طراح وب است.

تصمیم گیری در مورد متن، رنگ ها و پس زمینه های مورد استفاده – این بخش ها نیز با مشورت کارفرما صورت می گیرد.

ایجاد صفحات، آیکون ها، لینک ها و عکس ها با استفاده از نرم افزار طراحی وب –  برای این منظور نرم افزارهای متعددی تولید شده است که به نرم افزار  Dream viewer به عنوان یکی از معروف ترین آنها می توان اشاره کرد.

اضافه کردن امکانات مولتی مدیا مانند فیلم، صدا و انیمیشن به سایت – در این بخش نیز از نرم افزارهای متعددی استفاده می گردد.

آزمایش و اصلاح طراحی سایت در صورت نیاز

گذاشتن سایت روی سرور برای شروع کار آن و تحویل به کافرما

 

وظایف کارشناس شبکه:

راه اندازی نرم افزارها و سخت افزارهای جدید – به منظور راه اندازی شبکه و یا ارتقاء عملکرد و کارایی آن

ایجاد حساب های کاربری، تعیین حیطه دسترسی و کلمه عبور برای کاربرانی که در محیط شبکه از امکانات آن استفاده می کنند.

حفظ امنیت در شبکه – زیرا استفاده کاربران از محیط شبکه باید همراه با امنیت کامل باشد تا برای آنها مشکلی ایجاد نگردد. امنیت تبادلات مالی در محیط شبکه (بانکداری الکترونیکی) از مهمترین مصادیق نیاز به حفظ امنیت در محیط شبکه است.

شناسایی و رفع عیوب شبکه

تهیه برنامه های زمانبندی برای تعمیر و نگهداری شبکه

ارائه خدمات فنی به کاربران نهایی – گاهی اوقات برخی از کاربران شبکه دچار مشکلاتی می شوند که متخصص شبکه باید برای رفع مشکل آنها اقدام نماید.

نظارت و مدیریت روزانه بر نحوه استفاده از شبکه

برنامه ریزی و استفاده از تکنولوژی های جدید – به منظور افزایش کارایی شبکه تحت کنترل یا بررسی و افزایش قابلیت های آن برای استفاده کاربران

کار مهندس برق چیست؟

با توجه به اینکه مهندسی برق دارای شاخه های مختلفی است فارغ التحصیل هر شاخه دارای وظایفی است که در زیر ذکر شده است  .

مخابرات:

طراحی سیستمهای مخابراتی جهت ارتباط اطلاعاتی، سیستمهای رادار و جنگ الکترونیک و نصب و راه اندازی شبکه های ارتباط از راه دور

طراحی اجزای فرستنده گیرنده های مخابراتی مانند طراحی آنتن ها، طراحی موج بر و شبیه سازی

تست و ارزیابی میزان امنیت شبکه های مخابراتی

انجام پروژه های مختلف بخش نظامی و غیرنظامی

 

الکترونیک:

طراحی برد های fpga ، طراحی بردهای کنترلی با استفاده از میکروکنترلرهای عمومی یا خاص

انجام تحقیقات و فعالیت در حوزه تکنولوژی نانو در بخش الکترونیک

طراحی مدارهای آنالوگ برای استفاده در وسایل خانگی، سیستمهای ارتباطی، پروژه های عمدتا تجاری

 

کنترل:

کنترل فرایندها و خروجی هایش با توجه به ورودی های آن

 

قدرت:

طراحی و نظارت بر شبکه قدرت، طراحی نیروگاهها و مشاوره در زمینه احداث نیروگاههایی که با انرژیهای نو کار می کنند.

یک مهندس کامپیوتر در چه جاهایی مشغول به کار می شود؟ محیط کار او چگونه است؟

با توجه به اینکه دانشجویان این رشته می توانند بعد از یک یا دو ترم گرایش خود را انتخاب کنند و همچنین سرعت رشد حوزه کامپیوتر و آی تی به سرعت در حال افزایش است مشاغل زیاد و متنوعی برای این رشته وجود دارد که می توان به مشاغلی چون مهندس سخت افزار، برنامه نویس کامپیوتر، وب مستر، طراح سایت، کارشناس طراحی، توسعه و پشتیبانی نرم افزار، کارشناس شبکه و … اشاره کرد. به عنوان نمونه در ادامه توضیحاتی در خصوص طراح وب و کارشناس شبکه ارائه می شود.

برای شغل طراح وب می توان گفت معمولا طراح وب سایت به صورت تمام وقت مشغول به کار است اما بسیاری از طراحان وب به صورت آزاد کار می کنند و ساعت کاری شان  در اختیار خودشان می باشد. گاهی بنا به نیاز یک پروژه یا به دلیل بروز برخی مشکلات در سایت مشتری در خارج از ساعات کاری نیز باید فعالیت کنند. محل کار طراح وب می تواند در یک شرکت و یا در خانه باشد.

کارشناس شبکه می تواند در سازمان ها و شرکت های مختلف دولتی و خصوصی کار کند. همچنین می تواند در شرکت های حوزه فناوری اطلاعات استخدام شده و یا به صورت قراردادی با آنها کار کند. با کسب تجربه بیشتر هم می توان به رده های مدیریتی در این حوزه دست یافت.

یک مهندس برق در چه جاهایی مشغول به کار می شود؟ محیط کاراو چگونه است؟

مهندس برق با توجه به گرایش های تحصیلی خود می توانند در نیروگاه ها، انواع کارخانجات (سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و…)، سازمان های حوزه مخابراتی، صنایع نظامی و دفاعی و …در بخش دولتی یا خصوصی مشغول به کار شود.

محیط کار این رشته ، محیطی تمیز است و معمولا آلودگی ندارد. محیط کار اصولا در داخل شهر است و شبیه یک محیط اداری است (هرچند اداری نیست). به طور خلاصه اکثر مهندسین برق در اتاق هایی که با ابزارهای تمیز مجهز شده کار می کنند ( به جز مهندسین قدرت که در محیطهای کارخانه ای کار می کنند).

آیا با مدرک مهندسی کامپیوترمی توان استاد دانشگاه شد؟ با مدرک مهندسی برق چطور؟

اگر شغل استاد دانشگاه را دوست دارید، خوبست بدانید که از هر دو رشته مهندسی کامپیوترو برق می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید، ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی رشته خود و یا رشته های مرتبط ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم شرکت کنید.

 

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی ارائه شود که به شما در انتخاب بین مهندسی برق و کامپیوتر کمک کند. اگر اطلاعات بیشتری در خصوص وضعیت بازارکار، درآمد، موقعیت رشته ها در خارج از کشور و … نیاز دارید، می توانید با کلیک روی عکس زیر از کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» استفاده کنید.

بهترین رشته های مهندسی

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. علیرضا

    سلام رشته تحصیلی من برق هست ولی به نظر من بازار کار رشته ی نرم افزار خیلی بهتره و رشته راحت تری هست مهارت داشته باشی راحت می تونی کار پیدا کنی

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی