منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

مهندسی برق یا مهندسی مکانیک؟

مهندسی برق یا مهندسی مکانیک؟

بدون تردید  انتخاب رشته دانشگاه در زندگی و آینده افراد بسیار تاثیر گذار بوده و یکی از مهم ترین تصمیمات در زندگی به حساب می آید. در بسیاری مواقع دانش آموزان و دانشجویان در هنگام انتخاب رشته بین چندین رشته دچار تردید می شوند که کدامیک بهتر است، کدامیک بازارکار بهتری در ایران دارد و …

به همین جهت در این مقاله قصد داریم به مقایسه رشته برق با مکانیک پرداخته و به پرسش برق یا مکانیک؟ پاسخ دهیم. امید است این توضیحات بتواند کمک موثری به تصمیم گیری شما کند.

کدام رشته های مهندسی بهترند؟

به طور کلی مهم ترین قدم برای انجام یک انتخاب رشته صحیح، شناخت بیشتر و بهتر رشته های دانشگاهی است به طوری که بتوانید با مقایسه آنها پاسخ این سوال که” کدام رشته های مهندسی بهترند؟” را پیدا کنید. به یاد داشته باشید، اینکه در زمان انتخاب رشته صرفا به رتبه کنکور خود توجه کنید، کار درستی نیست. شما برای یک انتخاب رشته اصولی به اطلاعات و ابزار بیشتری نیاز دارید.

برای شناخت و مقایسه رشته های مهندسی هم باید ابعاد مختلف آنها اعم از تفاوت ها و شباهت هایشان را بررسی کنید. یکی از این موارد، آشنایی با اسم دروسی می باشد که قرار است در رشته دلخواه تان بخوانید (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند).

اهمیت این موضوع در این است که  شما باید طی چندین سال این دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد. مثلا تصور کنید فردی به درس شیمی بسیار علاقه مند است و با تصور این که در رشته مهندسی شیمی دروس شیمی زیادی تدریس می شود، این رشته را انتخاب می کند. او پس از قبولی به زودی خواهد فهمید که اشتباه کرده و سهم دروس ریاضی، مهندسی و فیزیک در این رشته بسیار بیشتر از شیمی است.

مقایسه دروس رشته های دانشگاهی مهندسی برق و مکانیک

برای مقایسه سرفصل و برنامه درسی رشته های برق و مکانیک می توانید از سایت مسیر ایرانی کمک بگیرید. (در اینجا می توانید با کلیک روی نام رشته مهندسی برق و یا مهندسی مکانیک ، ضمن کسب اطلاعات بیشتر، اسامی دروس آنها را هم مشاهده کنید.)

از قدم های مهم دیگر در انتخاب رشته دانشگاه، بررسی دانشگاههای پذیرنده، شغل های مرتبط با این رشته ها ، وضعیت بازار کار و درآمد، امکان ادامه تحصیل در ایران و سایر کشورها و … است.

رشته مناسب من چیست؟

توجه داشته باشید حتی زمانی که بهترین رشته مهندسی را شناختید، باید ببینید آن رشته مناسب شما هست یا نه؟ در واقع می خواهیم توجه تان را به این نکته جلب کنیم که به دلیل وجود پیچیدگی در ویژگی ها و شخصیت افراد مختلف، نمی توان به سرعت رشته مناسب هر فرد را پیدا کرد. برای اینکه بتوانید بهترین رشته مناسب خودتان را پیدا کنید، باید دقیق و مجهز به اطلاعات کافی باشید. موارد بسیاری هستند که قبل از انتخاب رشته تان باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین آنها، علاقمندی های شماست. شما اگر بتوانید درست خودتان، علایق و توانایی های تان را بشناسید، رشته و شغل مناسب تان را هم به راحتی پیدا می کنید. برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.(برای آشنایی با این تست اینجـــا کلیک کنید).

توجه به همین نکات کوچک هم مهم است. چرا؟ چون بسیاری افراد (از جمله دانشجویان، والدین و شاید حتی پدر یا مادر خود شما) هستند که پس از سال ها متوجه شده اند که از رشته تحصیلی یا شغل شان راضی نیستند، یعنی انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید. (به این منظور می توانید از کتاب انتخاب رشته جادویی کمک بگیرید)

برق بهتر است یا مکانیک؟

در ادامه برای رسیدن به یک تصمیم درست باید همچنین اطلاعاتی از مقاطع پذیرش دانشجو، ظرفیت پذیرش و امکان ادامه تحصیل در رشته های برق و مکانیک کسب کنید.

رشته برق در کنکور سراسری در چه مقطعی پذیرش دانشجو دارد ؟ مکانیک چطور؟

رشته برق در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرد . از آنجا که پذیرش در مقطع کاردانی خیلی محدود است ما در اینجا فقط مقطع کارشناسی را بررسی می کنیم .  رشته مکانیک هم در دانشگاه های سراسری در مقطع کاردانی و کارشناسی پذیرش دانشجو دارد.

ظرفیت پذیرش رشته مهندسی برق در کنکور سراسری چقدر است؟

رشته مهندسی برق در سال ۹۵ حدود ۱۶۷۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها ، پیام نور و دانشگاهها و موسسات غیرانتفاعی پذیرش داشته است. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه تربت حیدریه با ظرفیت پذیرش حدود ۲۰۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی برق را جذب کرده و دانشگاههای اردکان و صنعت نفت با کمتر از ۳۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری برای رشته مهندسی مکانیک چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۱۳۰۰ نفر (مرد و زن) در دانشگاه های دولتی، و پردیس ها ، دانشگاههای غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور در رشته مهندسی مکانیک پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه سمنان با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۰۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی مهندسی مکانیک را جذب کرده و دانشگاه صنعت نفت با ظرفیت حدود ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده است.

ادامه تحصیل یک کارشناس مهندسی برق بعد از لیسانس به چه صورت است؟ کارشناس مکانیک چطور؟

درهر دو رشته مهندسی برق و مهندسی مکانیک امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا در دانشگاه های کشور وجود دارد.

البته اطلاعات تکمیلی و ارزشمند دیگری درباره وضعیت رشته، رتبه لازم در کنکور در مناطق مختلف، انواع دانشگاه های پذیرنده، هزینه های تحصیل و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در رشته های مهندسی برق و مکانیک وجود دارد که با کلیک روی تصویر کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» در انتهای مقاله، می توانید آنها را کسب کنید.

وظایف مهندسی برق چیست؟

شاید بهتر باشد با وظایف کلی یک مهندس برق آشنا شوید تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.

با توجه به اینکه مهندسی برق دارای شاخه های مختلفی است فارغ التحصیل هر شاخه دارای وظایفی است که در زیر ذکر شده است  :

 

مخابرات:

طراحی سیستمهای مخابراتی جهت ارتباط اطلاعاتی، سیستمهای رادار و جنگ الکترونیک و نصب و راه اندازی شبکه های ارتباط از راه دور

طراحی اجزای فرستنده گیرنده های مخابراتی مانند طراحی آنتن ها، طراحی موج بر و شبیه سازی

تست و ارزیابی میزان امنیت شبکه های مخابراتی

انجام پروژه های مختلف بخش نظامی و غیرنظامی

 

الکترونیک:

طراحی برد های fpga ، طراحی بردهای کنترلی با استفاده از میکروکنترلرهای عمومی یا خاص

انجام تحقیقات و فعالیت در حوزه تکنولوژی نانو در بخش الکترونیک

طراحی مدارهای آنالوگ برای استفاده در وسایل خانگی، سیستمهای ارتباطی، پروژه های عمدتا تجاری

 

کنترل:

کنترل فرایندها و خروجی هایش با توجه به ورودی های آن

 

قدرت:

طراحی و نظارت بر شبکه قدرت، طراحی نیروگاهها و مشاوره در زمینه احداث نیروگاههایی که با انرژیهای نو کار می کنند.

 

وظایف مهندس مکانیک چیست؟

زمینه های مختلف فعالیت یک مهندس مکانیک عبارتند از :

طراحی : ماشین‌ها و دستگاه‌هایی که هر نوع محصولی را ساخته و بسته‌بندی می‌کنند، تجهیزات گردنده مانند پمپ‌ها، فشرده‌سازها (کمپرسورها)، دمنده‌ها، توربوماشین‌ها (توربین‌ها و …)، موتورهای درون‌سوز، مخزن‌های تحت فشار، رآکتورها، مبادله‌کن‌های گرمایی، دیگ‌های بخار، سامانه‌های لوله‌کشی، وسیله‌های نقلیه مانند خودرو، کامیون، اتوبوس، هواپیما، قطار وغیره، تجهیزات حمل مواد مانند تسمه‌نقاله‌ها، روبات‌ها و طراحی کنترلر برای سیستم‌های دینامیکی.

تحلیل : شکست و فرسودگی دستگاه‌ها، بهبود عملکرد و قابلیت اطمینان قطعات، سیستم‌های انتقال حرارت، ارتعاشات مکانیکی، آکوستیک و پیزوالکتریک.

ساخت و تولید : فرایندهای ماشین‌کاری سنتی، فرایندهای ماشین‌کاری غیر سنتی، فرایندهای شکل‌دهی شامل شکل‌دهی ورقی و حجمی، طراحی و ساخت قالب‌ها و قیود، روش‌های اتصال و جوشکاری، عملیات حرارتی، روش‌های ریخته‌گری، مترولوژی و سیستم‌های اندازه‌گیری.

کنترل کیفیت : آزمایش کیفیت، امنیت و قابلیت اطمینانِ فرآورده‌ها، دستگاه‌ها و فرایندها،

زمینه های نوین : فناوری نانو، سیستم‌های میکروالکترومکانیکی (حسگری و عملگری)، سیستم‌های دارو‌رسانی در ابعاد نانو، سیستم‌های میکرو و نانو سیالاتی، نانو‌روبات‌ها

مهندس برق کجا کار می کند؟

محیط کار این رشته ، محیطی تمیز است و معمولا آلودگی ندارد. محیط کار اصولا در داخل شهر است و شبیه یک محیط اداری است (هرچند اداری نیست). به طور خلاصه اکثر مهندسین برق در اتاق هایی کار می کنند که با ابزارهای تمیز مجهز شده ( به جز مهندسین قدرت که در محیطهای کارخانه ای کار می کنند).

مهندس مکانیک کجا کار می کند؟

مهندس مکانیک معمولا یا در دفاتر شرکت ها و یا در واحدهای تولید کارخانه ها کار می کند. مهندس مکانیکی که در سازمان، شرکت یا کارخانه استخدام می شود، معمولا به صورت تمام وقت و در ساعات اداری مشغول به کار است. البته گاهی بسته به نوع پروژه های کاری و زمانبندی آنها (به ویژه در بخش خصوصی) ساعت کاری اش می تواند تغییر کند. مهندس مکانیکی هم که به صورت مستقل فعالیت کرده و شرکت شخصی دارد، تعیین ساعت کاری بر عهده خودش است.

 آیا با مدرک مهندسی برق می توان استاد دانشگاه شد؟ با مدرک مهندسی مکانیک چطور؟

اگر شغل استاد دانشگاه را دوست دارید، خوبست بدانید که از هر دو رشته برق و مکانیک می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید، ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی رشته خود و یا رشته های مرتبط ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم شرکت کنید.

 

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی ارائه شود که به شما در انتخاب بین مکانیک و برق کمک کند. اگر اطلاعات بیشتری در خصوص وضعیت بازارکار، درآمد، موقعیت رشته ها در خارج از کشور و … نیاز دارید، می توانید با کلیک روی عکس زیر از کتاب «آشنایی با برترین رشته های مهندسی» استفاده کنید.

 

بهترین رشته های مهندسی

 

 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

 

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. سمیرا

    سلام مقاله خوبی بود . برای خانمها رشته ی برق خیلی بهتره کارش بیشتره ولی مکانیک فقط برای آقایان مناسبه

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی