منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

مشاوره انتخاب رشته

مشاوره انتخاب رشته

برای رسیدن به موفقیت در زندگی همیشه با انتخاب های مختلف و مهمی روبرو هستید انتخاب رشته، انتخاب دانشگاه، انتخاب شغل، انتخاب محل کار، انتخاب همسر و…. یکی از اساسی ترین انتخاب ها برای شما دانش آموزان انتخاب رشته پایه نهم و انتخاب رشته کنکور سراسری است. دانش آموزان معمولا از مشاوره انتخاب رشته به صورت های مختلف برای رسیدن به بهترین رشته استفاده می کنند.  برای انتخاب رشته شما هم باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید و مطمئنا افراد زیادی بر تصمیم شما اثر می گذارند که از مهم ترین آنها، پدر و مادر شما هستند. نقش والدین در انتخاب رشته بسیار حیاتی و تعیین کننده است. والدین به دلیل شناخت خوبی که معمولا از فرزندان دارند، می توانند در انتخاب رشته کمک زیادی کنند.

در مشاوره های بسیاری که با دانش آموزان داشته ام، والدین نقش کلیدی در انتخاب رشته فرزندان داشتند. بسیاری از والدین شرایط لازم را فراهم کرده، با دانش آموزان به نزد مشاور رفته، به آنها در بدست آوردن اطلاعات لازم کمک می کنند و …. اما متاسفانه تعدادی از والدین، مانع ورود فرزندانشان به رشته مورد علاقه شان می شوند. آنها اغلب احساس می کنند فرزندشان توانایی انتخاب درست را ندارند، اطلاعات لازم در دسترس شان نیست، شناخت درستی از رشته ها، شغل ها و واقعیات جامعه ندارند، بنابراین خود را متقاعد می کنند که به جای فرزندان خود تصمیم بگیرند.

یکی از مهم ترین چالش ها و سوالات دانش آموزان در مورد انتخاب رشته این است که چطور والدین را برای انتخاب رشته مورد علاقه مان قانع کنیم؟ . به یاد داشته باشید در بسیاری از موارد والدین اگر مطمئن شوند که فرزندان با آگاهی و اطلاعات کافی تصمیم به انتخاب رشته خاصی گرفته اند، مخالفت نکرده و این انتخاب را می پذیرند. بنابراین در اینجا سعی دارم راهکارهایی را به شما نشان دهم تا بتوانید اعتماد والدین را جلب کرده و آنها را در انتخاب رشته و شغل همراه خود کنید.

پس این کارها را فراموش نکنید:

 • هدف خودتان را مشخص کنید. اگر می خواهید بتوانید والدین خود را متقاعد کنید، باید به طور واضح هدف خود (رشته یا شغل مورد نظر) و راه رسیدن به آن را مشخص کنید. برای مثال اگر می خواهید مکانیک، مهندس هوافضا یا پرستار شوید ولی نمی دانید که برای رفتن به این رشته ها و شغل ها چه راهی را باید بروید، نمی توانید از والدین خود بخواهید که به حرف شما گوش کنند. پس قبل از هر چیز این مرحله را به خوبی انجام بدهید.
 • تحقیق و جستجو کنید. اگر رشته و شغلی را دوست دارید که احتمالا پدر و مادرتان با آن موافق نیستند، شروع به جستجو و تحقیق کنید. هر اطلاعاتی که به شغل مورد نظرتان مربوط است، را پیدا کنید، دانشگاه ها، رشته ها، دوره های آزاد، آزمون های ورودی، موقعیت های شغلی، بازارکار، درآمد و …. با داشتن این اطلاعات اعتماد به نفس لازم برای صحبت کردن و قانع کردن والدین خود را پیدا می کنید. بسیاری از والدین معمولا اطلاعات کافی در مورد رشته و شغل مورد نظر شما ندارند و شما می توانید نتیجه تحقیقات تان را به آنها منتقل کنید. در واقع پدر و مادر شما وقتی تلاش و جدیت شما را ببینند، متوجه می شوند چقدر در این انتخاب مصر هستید.
 • با افرادی که در شغل مورد نظر شما کار می کنند صحبت کنید. وقتی به کار خاصی علاقه زیادی دارید، یکی از بهترین روش ها برقراری ارتباط با افرادی است که در آن زمینه مشغول به کار هستند. شما می توانید به محل کار آنها بروید. همچنین می توانید در شبکه های اجتماعی آنها را پیدا کرده و ارتباط برقرار کنید. تجربیات، نظرات و دیدگاه های این افراد در مورد ویژگی ها، ساعت کاری، درآمد، بازارکار، پیشرفت شغلی و بسیاری موارد دیگر در خصوص شغل مورد نظر شما می تواند بسیار مفید بوده و در تصمیم گیری به شما کمک کند. همچنین در صورت لزوم می توانید از والدین خود بخواهید با این افراد ارتباط برقرار کنند تا خودشان اطلاعات لازم را گرفته و مطمئن شوند.
 • کارآموزی کنید. اگر به شغلی علاقه دارید که امکان کارآموزی در آن وجود دارد، در ایام فراغت و تعطیلات می توانید آن را تجربه کنید. با این کار هم اطمینان پیدا می کنید که انتخاب درستی کرده اید و همچنین والدین جدیت و پشتکار شما را دیده و حمایت بیشتری از انتخاب تان خواهند کرد.
 • یک مسیر شغلی مناسب و منطقی برای خود تعیین کنید. وقتی رشته و شغل مورد علاقه و مسیر رسیدن به آن برای خود شما مشخص و واضح باشد، راضی کردن والدین کار راحت تری خواهد بود. فراموش نکنید در این راه عوامل مختلفی از جمله علاقه، شخصیت، استعداد و مهارت و نقش آنها در تعیین شغل آینده تان را باید در نظر داشته باشید.
 • از یک مشاور کمک بگیرید. اگر با انجام کارهای قبلی باز هم احساس کردید نمی توانید والدین خود را درباره انتخاب رشته قانع کنید، از کمک مشاور استفاده کنید. مشاور انتخاب رشته با موارد مشابه زیادی سروکار داشته و می داند چطور با والدین مخالف شما صحبت کند. گاهی پدر و مادرها به مشاور به عنوان یک متخصص انتخاب رشته اعتماد بیشتری دارند.

در نهایت اگر بتوانید ارتباط موثری با والدین خود برقرار کنید،به احتمال زیاد موفق خواهید شد و آنها را قانع خواهید کرد. البته فراموش نکنید که قبل از آن با کسب اطلاعات و انجام بررسی های مناسب، مطمئن شوید که رشته و شغلی را که انتخاب کرده اید، واقعا مناسب شماست. برای کسب این اطمینان باید راه درستی را بروید تا به تصمیم درستی هم برسید. راه درست را به شما نشان می دهیم!

اکنون برای شما خبر فوق العاده ای داریم: برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی با تکیه بر جدیدترین تحقیقات و یافته ها تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

علاوه بر این اگر دانش آموز گروه تجربی هستید، برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، کتاب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

مطالب مرتبط

1 نظر

 1. علیرضا

  سلام. من دبیرستانی هستم و با والدینم برای انتخاب رشته اختلاف نظر داریم. البته من دوست دارم کمکم کنند ولی اطلاعاتشون خیلی کمه.ازشون خواستم سایت شما رو ببینند. لطفا مطالب بیشتری برای والدین و انتخاب رشته بذارید.ممنون

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی