منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

فیزیوتراپی یا علوم آزمایشگاهی؟

فیزیوتراپی یا علوم آزمایشگاهی؟

تابحال چقدر جدی به آینده تان فکر کرده اید؟ اینکه در دانشگاه در چه رشته ای تحصیل خواهید کرد؟ به چه دانشگاهی خواهید رفت؟ چه شغلی را انتخاب خواهید کرد؟ شغل مورد نظر شما بازارکار خوبی دارد؟ چقدر درآمد می توانید از این شغل کسب کنید؟ و…

اینها سوالاتی است که قبل از انتخاب رشته در ذهن بسیاری از شما وجود دارد. اگر بتوانید جواب درستی برای آنها پیدا کنید، مطمئنا قدم بزرگی در جهت موفقیت آینده تان برمی دارید. برای یک انتخاب رشته درست باید دانش و آگاهی تان را زیاد کنید. باید در خصوص رشته ها و دانشگاه های مختلف از منابع موثق اطلاعات جمع کنید، باید شغل های مورد نظرتان را بیشتر بشناسید، با کارشناسان و مشاوران صحبت کنید و ….

یکی از سوالات رایج بین دانش آموزان تجربی این است که رشته فیزیوتراپی بهتراست یا علوم آزمایشگاهی؟ با خواندن ادامه مطلب تا حد زیادی به جواب سوالات خود می رسید…

چرا باید با رشته های دانشگاهی تجربی آشنا شوم؟

شما برای اینکه انتخاب رشته درستی انجام دهید، باید قبل از همه رشته های تجربی در دانشگاه را خوب بشناسید و با مقایسه شباهت ها و تفاوت های آنها، بهترین و مناسب ترین را انتخاب کنید. یادتان باشد اینکه فقط بر اساس رتبه کنکورتان تصمیم بگیرید که چه رشته ای بروید، اصلا کار درستی نیست. باید خودتان را به اطلاعات کامل تر و بیشتری مجهز کنید.

به عنوان مثال آشنایی با دروس رشته ای که قرار است در دانشگاه وارد آن شوید (که به آن واحدهای درسی یا چارت درسی می گویند)، بسیار مهم است. شاید بپرسید این چه اهمیتی دارد؟ اهمیتش این است که  شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد. مثلا دانش آموزی که به فیزیک علاقه زیادی ندارد و تصمیم داشته باشد وارد رشته بینایی سنجی شود، شاید فکر کند اگر وارد این رشته شود، دیگر خبری از فیزیک نیست. در صورتی که کار اصلی بینایی سنج با دستگاه های مختلف است، به همین خاطر دروس فیزیک در واحدهای درسی این رشته وجود دارد.

حالا شما برای اطلاع از دروس هر رشته دانشگاهی می توانید از صفحه مربوط به رشته فیزیوتراپی و علوم آزمایشگاهی دیدن کنید و با دروس آنها آشنا شوید.

یکی از قدم های مهم در انتخاب رشته به شکل درست و اصولی، شناخت رشته های دانشگاهی است. اینکه این رشته ها چه واحدهای درسی دارند، دانشگاه های پذیرنده آنها کدام است، شغل های مرتبط با این رشته ها چه هستند، چطور می شود در این رشته ها در ایران و سایر کشورها ادامه تحصیل داد و …

 چه رشته ای برای من مناسب تر است؟

از آنجایی که خصوصیات، ویژگی ها، طرز فکر و اولویت های افراد بسیار متفاوت و پیچیده است، نمی توان به راحتی و به سرعت مشخص کرد که چه رشته ای برای شما مناسب می باشد.برای اینکه بهترین رشته را برای خودتان پیدا کنید و سال های بعد از انتخاب تان پشیمان نشوید، باید دقت لازم را به خرج داده و اطلاعات لازم را بدست بیاورید. عوامل مختلفی هستند که قبل از انتخاب تان باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین موارد، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی بشناسید، بسیار راحت تر رشته مناسب تان را پیدا می کنید.  برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.

باید بدانید فرآیند انتخاب رشته و شغل مناسب در زندگی شما بسیار حیاتی است.تعداد زیادی از دانش آموزان و حتی دانشجویان هستند که پس از سال ها متوجه می شوند انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید. اگر می خواهید از بهترین روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان استفاده کنید، از کتاب “انتخاب رشته جادویی” استفاده کنید.(برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه، لطفا  اینجا کلیک کنید.)

مقایسه فیزیوتراپی و علوم آزمایشگاهی

در ادامه بیشتر به پاسخ این سوال نزدیک می شویم: فیزیوتراپی یا علوم آزمایشگاهی؟ . با اطلاع از ویژگی های اصلی این رشته ها متوجه خواهید شد که کدامیک از این رشته ها برای شما مناسب تر است. ممکن است یکی از شما به فیزیوتراپی علاقه بیشتری داشته باشد و دیگری با ویژگی های شغل و رشته علوم آزمایشگاهی انطباق بیشتری داشته باشد. مهم این است که شما با آگاهی رشته خود را انتخاب کنید.

 رشته فیزیوتراپی در کنکور سراسری چه مقطعی دانشجو می پذیرد؟ رشته علوم آزمایشگاهی چطور؟

در  دانشگاه های کشور  رشته فیزیوتراپی و علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو دارند. اما در هردو رشته امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا هم وجود دارد. بنابراین فارغ التحصیلان کارشناسی فیزیوتراپی یا علوم آزمایشگاهی با شرکت در آزمون می توانند در مقطع ارشد ودکترا ادامه تحصیل دهند.

بسیاری از افرادی که وارد این دو رشته می شوند تا مقطع کارشناسی تحصیل کرده و وارد بازارکار می شوند. البته در رشته علوم آزمایشگاهی درصد بیشتری از فارغ التحصیلان نسبت به فیزیوتراپی تا مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد و دکتری) ادامه تحصیل می دهند.

رشته فیزیوتراپی در کنکور سراسری چقدر ظرفیت پذیرش دارد؟

در سال ۹۵ ظرفیت پذیرش در رشته فیزیوتراپی حدود ۳۴۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها بوده است.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی سمنان، علوم بهزیستی و توانبخشی با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۴  نفر بیشترین تعداد دانشجوی فیزیوتراپی را جذب کرده اند و پردیس های خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان و شهید بهشتی با کمتر از ۵ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

رشته علوم آزمایشگاهی در کنکور سراسری چقدر ظرفیت پذیرش دارد؟

در رشته علوم آزمایشگاهی در سال ۹۵ حدود ۱۵۰۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، مازندران و اراک و موسسه غیرانتفاعی علوم پزشکی وارستگان مشهد با ظرفیت پذیرش بیش از ۵۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی علوم آزمایشگاهی را جذب کرده اند و پردیسهای خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی گلستان و مازندران و دانشگاههای علوم پزشکی ارتش و تربت حیدریه با کمتر از ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

شما می توانید اطلاعات تکمیلی درباره کلیات رشته، رتبه لازم در کنکور در مناطق مختلف، انواع دانشگاه های پذیرنده، هزینه های تحصیل و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته های علوم آزمایشگاهی و فیزیوتراپی را در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی” مطالعه کنید. این کتاب با کلیک روی  این لینک قابل تهیه است.

فیزیوتراپی چند ترم طول می کشد؟ علوم آزمایشگاهی چند ترم است؟

تعداد واحد درسی رشته فیزیوتراپی و علوم آزمایشگاهی ۱۳۰ واحد می باشد که حدود ۷ تا ۸ ترم طول می کشد دروس علوم آزمایشگاهی و فیزیوتراپی شامل دروس عمومی، دروس پایه، دروس اختصاصی و دروس کارآموزی می باشد. این دو رشته تفاوتهایی از نظر تعداد و عنوان واحدهای تخصصی دارند. واحدهای کارآموزی رشته علوم آزمایشگاهی حدود ۱۶ واحد و واحدهای کارآموزی رشته فیزیوتراپی هم ۲۴ واحد می باشد . شما می توانید جزئیات بیشتر در مورد دروس رشته فیزیوتراپی و علوم آزمایشگاهی را با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید.

پذیرش در رشته پزشکی با مدرک کارشناسی فیزیوتراپی به چه صورت است ؟ در مورد کارشناسی علوم آزمایشگاهی چطور؟

برای علاقه مندان رشته پزشکی که به هر دلیلی موفق به قبولی و تحصیل در رشته پزشکی نشده اند و به جای آن در رشته کارشناسی فیزیوتراپی یا علوم آزمایشگاهی تحصیل می کنند، امکان جالبی وجود دارد. این امکان، کارشناسی به پزشکی ( لیسانس به پزشکی ) نام دارد.

در این روش، علاقه مندان پزشکی می توانند پس از پایان تحصیلات کارشناسی و گذراندن طرح (اگر که رشته آنها طرح داشته باشد)، به شرط داشتن شرایط لازم و در صورت قبولی در آزمون کارشناسی به پزشکی، به ادامه تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. در حال حاضر این طرح در یکی از بهترین دانشکده های پزشکی (علوم پزشکی تهران) اجرا می شود .

برای هر دو رشته فیزیوتراپی به پزشکی و رشته علوم آزمایشگاهی به پزشکی هم این امکان وجود دارد و شما می توانید پس از تحصیلات دوره کارشناسی، شانس خود را برای ورود به رشته پزشکی امتحان کنید. شما می توانید برای آشنایی با جزئیات موضوع و نیز مطالعه ” شرایط پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی ” این مقاله را مطالعه کنید.

 آیا با رشته فیزیوتراپی می توان استاد دانشگاه شد؟ رشته علوم آزمایشگاهی چطور؟

اگر تا بحال به شغل استاد دانشگاه فکر کرده اید، خوبست بدانید که از هر دوی رشته فیزیوتراپی و علوم آزمایشگاهی می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید، ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.

بازارکار رشته فیزیوتراپی چطور است؟

فیزیوتراپیست ها می توانند در بیمارستان ها، سازمان بهزیستی، هلال احمر، کلینیک های توانبخشی، مدارس، منازل و سازمانهای مربوط به توانبخشی مشغول به کار شوند. همچنین فارغ‌التحصیل‌ فیزیوتراپی‌ علاوه‌ بر استخدام‌ در مراکز دولتی‌ می‌تواند بعد از گذراندن‌ دوران‌ طرح‌ و همچنین‌ به‌ دست‌ آوردن‌ سابقه‌ کار لازم‌ (۶ سال‌ سابقه‌ کار برای‌ فعالیت‌ در مراکز استان‌ها و ۳ سال‌ سابقه‌ کار برای‌ فعالیت‌ در شهرستان‌ها) اقدام‌ به‌ تأسیس‌ کلینیک‌ خصوصی‌ فیزیوتراپی‌ کند.

فیزیوتراپیست (که به او کارشناس توانبخشی فیزیکی هم می گویند)، با استفاده از وسایل و ابزارهای مختلف مانند ابزارهای الکترونیکی و حرکات ورزشی در جهت رفع معلولیت و افزایش کارآیی عضلات و اعصاب تلاش می کند. در واقع فیزیوتراپی حیطه‌ای از پزشکی است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت می‌باشد.

وضعیت بازارکار و آینده شغلی رشته علوم آزمایشگاهی چطور است؟

یک کارشناس آزمایشگاه همانطور که از نامش پیداست، معمولا در یک آزمایشگاه تشخیص طبی مشغول به کار می شود. این آزمایشگاه می تواند یکی از بخش های یک بیمارستان باشد یا اینکه به طور مجزا و به صورت آزمایشگاه تشخیص طبی مستقل باشد. کارشناسان آزمایشگاه در بیمارستانها و یا مراکز تشخیصی مستقل معمولا با نمونه های آزمایشگاهی، تجهیزات آزمایشگاهی و گزارش های پزشکی سر و کار دارند. تعدادی از آنها نیز ممکن است بخشی از وقت خود را با بیماران و مراجعه کنندگان و کارهایی از قبیل خون گیری یا دریافت نمونه های آزمایشگاهی بگذرانند. غیر از بیمارستان و مراکز تشخیص طبی، آنها حتی ممکن است در محیط های غیر طبی نظیر آزمایشگاههای صنعتی، دارویی، مواد غذایی و مشابه آن کار کنند. (به عنوان کارشناس آزمایشگاه یک کارخانه صنایع غذایی یا لابراتوار بهداشتی یا شرکت دارویی و …). در این صورت معمولا تمرکزشان روی تشخیص عوامل بیماریزا و پیشگیری از بیماری است و نه فرد بیمار و تشخیص بیماری او .

شما می توانید اطلاعات بیشتری درباره شغل، شرایط و محیط کار، آینده شغلی و درآمد کارشناس آزمایشگاه که از زبان کارشناسان مختلف در آزمایشگاه های متفاوت بیان شده است به همراه همین اطلاعات برای شغل فیزیوتراپیست، در کتاب یاد شده از طریق کلیک روی  این لینک ملاحظه کنید.

وظایف فیزیوتراپیست چه هستند؟

وظایف فیزیوتراپیست با توجه به حوزه کاری او وسیع است ، مهمترین وظایف هر فیزیوتراپیست را می توان موارد زیر دانست :

 • صحبت با بیماران در مورد دردها و مشکلات آنها به صورت دقیق
 • انجام برخی آزمایشات مانند آزمایش خون و رادیولوژی محدود
 • توجه به تشخیص های پزشکان در مورد بیمار و همکاری با آنها
 • تهیه یک برنامه درمان برای بیماران متناسب با وضعیت روحی و جسمی آنها
 • استفاده از دستگاه های مختلف فیزیوتراپی در درمان بیماران
 • انجام اعمال فیزیوتراپی مانند ماساژ، گرما دادن و … برای بیماران
 • دادن مشاوره به بیماران در خصوص سبک زندگی، رژیم غذایی و یا انجام ورزش های خاص
 • دادن آموزش های لازم به بیماران و خانواده های آنها در جهت رفع بیماری
 • ارزیابی روند پیشرفت و بهبود بیمار
 • تهیه گزارش درمان در انتهای جلسات فیزیوتراپی برای ارائه به پزشک بیمار

وظایف کارشناس آزمایشگاه چیست؟

در آزمایشگاه ها و کلینیک های مختلف آزمایشگاهی به اشکال گوناگونی مسئولیت کارشناسان آزمایشگاه تعریف شده است. اما در یک نگاه کلی می توانیم بگوییم هر کارشناس آزمایشگاه به نوعی با کارهای زیر را انجام می دهد:

 • گرفتن و آماده سازی نمونه های آزمایشگاهی، محیط های کشت، میکرو ارگانیسمها و…
 • انجام آزمایشات مختلف و تکرار مجدد آن در صورت نیاز
 • استفاده از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری در انجام آزمایشات مختلف
 • ثبت نتایج آزمایشات و اعلام آنها به افراد مربوطه (پزشکان، متخصصان صنایع غذایی و دارویی و…)
 • اطمینان یافتن از دقت و بهداشتی بودن کلیه تجهیزات
 • نظارت برمیزان مواد مورد نیاز موجود و سفارش دهی در صورت لزوم

 

در این مقاله تلاش شد اطلاعات مفیدی برای مقایسه این دو رشته به شما ارائه شود تا راحت تر بتوانید به سوال فیزیوتراپی یا علوم آزمایشگاهی؟ پاسخی قطعی دهید و بفهمید رشته فیزیوتراپی برای شما بهتر است یا علوم آزمایشگاهی. امیدوارم این اطلاعات به انتخاب رشته صحیح تر و بهتر شما کمک کند.

لطفا توجه کنید: همانطور که قبلا اشاره شد، برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، مجموعه ارزشمند زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی