منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

فیزیوتراپی یا رادیولوژی؟

فیزیوتراپی یا رادیولوژی؟

برای اینکه یک انتخاب رشته صحیح و اصولی  داشته باشید، در ابتدا باید آگاهی و شناخت نسبت به خودتان، رشته های دانشگاهی و مشاغل مرتبط پیدا کنید. کسب اطلاعات و مقایسه رشته های مختلف با هم می تواند بسیار کمک کننده باشد. به همین جهت در این مقاله سعی شده تا برای افزایش اطلاعات دانش آموزان علوم تجربی درباره رشته فیزیوتراپی و رادیولوژی توضیحات بیشتری ارائه و کمک موثری در رسیدن به پاسخ به سوال فیزیوتراپی یا رادیولوژی؟ انجام شود.

تا چه میزان با رشته های دانشگاهی تجربی آشنایی دارم؟

بیایید از اینجا شروع کنیم که برای انتخاب رشته صحیح، باید در قدم اول رشته های دانشگاهی را بهتر بشناسید تا بتوانید بر اساس تفاوتها و شباهتهایی که با هم دارند، صحیح تر تصمیم بگیرید. در واقع، این که رشته ها و دانشگاههای مناسب با رتبه کنکور شما کدامند تنها یکی از تجهیزات ورود به صحنه انتخاب رشته و دانشگاه است و غیر از آن باید به اطلاعات دیگری هم مجهز باشید.

به عنوان مثال، آشنایی با اسم دروسی که قرار است در رشته دلخواه تان بخوانید (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند) مهم است. حتما می پرسید این موضوع چه اهمیتی دارد؟ اهمیتش این است که  شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد. مثلا تصور کنید شخصی که به درس شیمی بسیار علاقه مند است، با این تصور که در رشته مهندسی شیمی، دروس شیمی زیادی تدریس می شود این رشته را انتخاب می کند. او به زودی متوجه اشتباه خود خواهد شد چرا که برعکس، سهم دروس ریاضی، مهندسی و فیزیک در این رشته بسیار بیشتر از شیمی است.

اما لازم نیست نگران باشید! برای اطلاع از دروس هر رشته دانشگاهی می توانید از صفحه مربوط به آن رشته در سایت مسیر ایرانی دیدن کنید و ضمن کسب اطلاعات بیشتر، اسامی دروس را به راحتی مشاهده کنید.(در ادامه بیشتر توضیح خواهم داد).

یکی از قدم های مهم در انتخاب رشته به شکل درست و اصولی، شناخت رشته های دانشگاهی است. اینکه این رشته ها چه واحدهای درسی دارند، دانشگاه های پذیرنده آنها کدام است، شغل های مرتبط با این رشته ها چه هستند، چطور می شود در این رشته ها در ایران و سایر کشورها ادامه تحصیل داد و …

 

چه رشته ای برای من مناسب تر است؟

برای یک انتخاب رشته درست، موارد مختلفی هستند که باید آنها را در نظر بگیرید.باید اطلاعات جمع کنید، خودتان را بیشتر بشناسید، رشته ها را بشناسید و …

یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب رشته، علاقمندی های شماست. شما اگر بتوانید درست خودتان، علایق و توانایی هایتان را بشناسید، رشته و شغل مناسب تان را هم به راحتی پیدا می کنید. برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.

مسلم است که فرآیند انتخاب رشته و شغل مناسب در زندگی هر فردی بسیار حیاتی است.بسیاری افراد (از جمله دانشجویان، والدین و شاید حتی پدر یا مادر خود شما) هستند که پس از سال ها متوجه می شوند که از رشته تحصیلی یا شغل شان راضی نیستند، یعنی انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید. اگر می خواهید از این روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان استفاده کنید، از کتاب “انتخاب رشته جادویی” استفاده کنید.(برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه، لطفا  اینجا کلیک کنید.)

مقایسه فیزیوتراپی و رادیولوژی

اجازه دهید تا بیشتر وارد مقایسه شویم : فیزیوتراپی یا رادیولوژی؟ ، کدام یک از این رشته ها می تواند برای شما مناسب تر باشد؟ ممکن است علاقه یکی به فیزیوتراپی بیشتر باشد و خصوصیات دیگری با ویژگی های شغل و رشته رادیولوژی انطباق بیشتری داشته باشد. مهم این است که شما با آگاهی رشته خود را انتخاب کنید.

محیط کار فیزیوتراپیست چگونه است و کجا کار می کند؟

فارغ التحصیلان فیزیوتراپی می توانند در بیمارستانها، سازمان بهزیستی، هلال احمر، کلینیک های توانبخشی، مدارس، منازل و سازمانهای مربوط به توانبخشی مشغول به کار شوند. همچنین فارغ التحصیلان می توانند مراکز توانبخشی خصوصی تاسیس کنند. فارغ‌التحصیل‌ فیزیوتراپی‌ علاوه‌ بر استخدام‌ در مراکز دولتی‌ می‌تواند بعد از گذراندن‌ دوران‌ طرح‌ و همچنین‌ به‌ دست‌ آوردن‌ سابقه‌ کار لازم‌ (۶ سال‌ سابقه‌ کار برای‌ فعالیت‌ در مراکز استان‌ها و ۳ سال‌ سابقه‌ کار برای‌ فعالیت‌ در شهرستان‌ها) اقدام‌ به‌ تأسیس‌ کلینیک‌ خصوصی‌ فیزیوتراپی‌ کند.

فیزیوتراپیست (که به او کارشناس توانبخشی فیزیکی هم می گویند)، با استفاده از یک سری وسایل مانند ابزارهای الکترونیکی و حرکات ورزشی در جهت رفع معلوایت و افزایش کارآیی عضلات و اعصاب تلاش می کند. در این روشها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش و فروسرخ (یا همان ماوراء بنفش و مادون قرمز)، گرما و جریان برق استفاده می‌شود. در واقع فیزیوتراپی حیطه‌ای از پزشکی است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت می‌باشد.

شرح وظایف فیزیوتراپیست چیست؟

وظایف فیزیوتراپیست با توجه به حوزه کاری او وسیع است ، مهمترین وظایف هر فیزیوتراپیست را می توان موارد زیر دانست :

 • صحبت با بیماران در مورد دردها و مشکلات آنها به صورت دقیق
 • انجام برخی آزمایشات مانند آزمایش خون و رادیولوژی محدود
 • توجه به تشخیص های پزشکان در مورد بیمار و همکاری با آنها
 • تهیه یک برنامه درمان برای بیماران متناسب با وضعیت روحی و جسمی آنها
 • استفاده از دستگاه های مختلف فیزیوتراپی در درمان بیماران
 • انجام اعمال فیزیوتراپی مانند ماساژ، گرما دادن و … برای بیماران
 • دادن مشاوره به بیماران در خصوص سبک زندگی، رژیم غذایی و یا انجام ورزش های خاص
 • دادن آموزش های لازم به بیماران و خانواده های آنها در جهت رفع بیماری
 • ارزیابی روند پیشرفت و بهبود بیمار
 • تهیه گزارش درمان در انتهای جلسات فیزیوتراپی برای ارائه به پزشک بیمار

رادیولوژیست کجا کار می کند؟

 یک فارغ التحصیل رادیولوژی معمولا در بیمارستانها، درمانگاهها و مراکز رادیولوژی و تصویربرداری مشغول به کار می شود. رادیولوژیست ها با کمک انواع فن آوری های تصویربرداری از قسمت های مختلف بدن بیمار (مطابق با دستور پزشک معالج) تصویربرداری می کنند و تصاویر را برای پزشک (جهت تشخیص) می‌فرستند. بعضی از رادیولوژیست ها فیلم های رادیولوژی ساده را تهیه میکنند. بعضی دیگر فیلم های تخصصی تر  مانند سی تی اسکن و یا ام آر آی را تهیه میکنند.

شرح وظایف رادیولوژیست چیست؟

در بیمارستانها، درمانگاهها و مراکز تصویربرداری مختلف به اشکال گوناگونی مسئولیت کارشناسان رادیولوژی تعریف شده است. اما در یک نگاه کلی می توانیم بگوییم هر رادیولوژیست به نوعی با وظایف زیر در ارتباط است :

 • تنظیم و نگهداری از تجهیزات و دستگاه های رادیوگرافی
 • تزریق ماده حاجب به بیمار در صورت لزوم تحت نظارت پزشک
 • عکسبرداری دقیق از نقاط بدن مطابق با دستورات پزشک
 • آماده کردن بیماران شامل گرفتن تاریخچه پزشکی و ارایه توضیحات لازم به آنها
 • مراقبت از بیماران در مقابل اشعه با قرار دادن محافظ روی نقاطی از بدن که از آنها عکسبرداری نمی شود
 • تنظیم موقعیت بیماران و تجهیزات به منظور عکسبرداری صحیح
 • بررسی کیفیت عکس ها برای تعیین اینکه آیا نیاز به عکسبرداری مجدد وجود دارد یا خیر
 • نگهداری از سوابق بیماران

شما می توانید اطلاعات بیشتری درباره شغل، شرایط و محیط کار، آینده شغلی و درآمد رادیولوژیست ها که از زبان تعدادی از رادیولوژیستها بیان شده است به همراه همین اطلاعات برای شغل فیزیوتراپیست، در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی” با کلیک روی  این لینک ملاحظه کنید.

برنامه درسی رشته فیزیوتراپی چیست؟ دروس رشته رادیولوژی چه هستند؟

تعداد واحد درسی هردو رشته ۱۳۰ واحد می باشد که حدود ۷ ترم طول می کشد. همچنین این دو رشته تفاوتهایی از نظر تعداد و عنوان واحدهای تخصصی دارند واحدهای کارآموزی رشته رادیولوژی حدود ۲۴ واحد و واحدهای کارآموزی رشته فیزیوتراپی هم ۲۴ واحد می باشد . شما می توانید جزئیات دروس را برای رشته فیزیوتراپی و رادیولوژی با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید. (منبع: سایت مسیر ایرانی).

ظرفیت پذیرش فیزیوتراپی در کنکور سراسری چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۳۴۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته فیزیوتراپی پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی سمنان، علوم بهزیستی و توانبخشی با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۴  نفر بیشترین تعداد دانشجوی فیزیوتراپی را جذب کرده اند و پردیسهای خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان و شهید بهشتی با کمتر از ۵ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش رشته رادیولوژی در کنکور سراسری چقدر است؟

در مقابل، در سال ۹۵ حدود ۷۷۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته رادیولوژی پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی تبریز، شیراز ، همدان، ایران و جندی شاپور با ظرفیت پذیرش بیش از ۳۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی رادیولوژی را جذب کرده اند و پردیسهای خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و دانشگاههای علوم پزشکی ارتش ، یاسوج ، گناباد و زاهدان با کمتر از ۱۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

اطلاعات تکمیلی در مورد کلیات رشته، رتبه لازم در کنکور در مناطق مختلف، انواع دانشگاه های پذیرنده، هزینه های تحصیل و ادامه تحصیل در رشته های رادیولوژی و فیزیوتراپی در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی” با کلیک روی  این لینک در دسترس شماست.

یک رادیولوژیست بعد از لیسانس تا چه مقطعی می تواند ادامه تحصیل دهد؟

رشته رادیولوژی امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا را در ایران دارد. البته در مقطع ارشد و دکترا گرایش ها و رشته های مختلفی وجود دارد که علاقه مندان به ادامه تحصیل می توانند در آنها وارد شوند. از نظر ارتباط رشته تا سطح دکترا و تعداد شاخه هایی (گرایشهایی) که بعدا می توانید انتخاب کنید، اطلاعات مفیدی وجود دارد که آنها را به همراه نکات ارزشمند درباره ادامه تحصیل در این رشته می توانید در کتاب یاد شده مطالعه کنید.

یک فیزیوتراپیست بعد از لیسانس تا چه مقطعی می تواند ادامه تحصیل دهد؟

رشته فیزیوتراپی امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا را در ایران دارد. بسیاری از فارغ التحصیلان فیزیوتراپی در مقطع کارشناسی هستند و بلافاصله وارد بازارکا رمی شوند. آنهایی که بیشتر به حوزه تحقیق و پژوهش علاقه مند هستند، در همین رشته ادامه تحصیل می دهند. در مورد این رشته نیز اطلاعات تکمیلی در خصوص ارتباط رشته تا سطح دکترا و تعداد شاخه هایی (گرایشهایی) که بعدا می توانید انتخاب کنید، به همراه نکات ارزشمند دیگر در کتاب وجود دارد.

آیا امکان تحصیل در رشته پزشکی بعد از پایان تحصیلات کارشناسی رشته فیزیوتراپی (به صورت کارشناسی به پزشکی ) وجود دارد؟ در مورد کارشناسی رادیولوژی به پزشکی چطور؟

برای علاقه مندان رشته پزشکی که به هر دلیلی موفق به قبولی و تحصیل در رشته پزشکی نشده اند و به جای آن در یکی از رشته های کارشناسی گروه پزشکی و علوم ریاضی و فنی تحصیل می کنند، امکان جالبی وجود دارد. این امکان، کارشناسی به پزشکی ( لیسانس به پزشکی ) نام دارد.

در این روش، علاقه مندان پزشکی می توانند پس از پایان تحصیلات کارشناسی و گذراندن طرح (اگر که رشته آنها طرح داشته باشد)، به شرط داشتن شرایط لازم و در صورت قبولی در آزمون کارشناسی به پزشکی، به ادامه تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. در حال حاضر این طرح در یکی از بهترین دانشکده های پزشکی (علوم پزشکی تهران) اجرا می شود .

برای هر دو رشته فیزیوتراپی به پزشکی و رشته رادیولوژی به پزشکی هم این امکان وجود دارد و شما می توانید پس از تحصیلات دوره کارشناسی، شانس خود را برای ورود به رشته پزشکی امتحان کنید. شما می توانید برای آشنایی با جزئیات موضوع و نیز مطالعه ” شرایط پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی ” این مقاله را مطالعه کنید.

 آیا با تحصیل در رشته رادیولوژی می توان استاد دانشگاه شد؟ رشته فیزیوتراپی چطور؟

اگر دانش آموز ممتازی باشید یا حداقل جزو دانش آموزان موفق در کلاس باشید شاید تا حالا به شغل استاد دانشگاه فکر کرده باشید. خوبست بدانید که از هر دوی این رشته ها می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید امکان این کار از طریق هر دو رشته وجود دارد. البته ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.

در این مقاله تلاش شد اطلاعاتی ارائه شود که اگر بین رشته فیزیوتراپی و رادیولوژی تردید داشتید که کدامیک برای شما بهتر است، تردید های شما رفع شده و پاسخ سوال فیزیوتراپی یا رادیولوژی؟ را پیدا کرده باشید و در نتیجه انتخاب رشته صحیح تر و بهتری انجام دهید.

لطفا توجه کنید: همانطور که قبلا اشاره شد، برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، مجموعه ارزشمند زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی