منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

فیزیوتراپی یا بینایی سنجی؟

فیزیوتراپی یا بینایی سنجی؟

چه رشته ای مناسب من است؟ کدام رشته بازارکار بهتری دارد؟ پردرآمدترین رشته کدام است؟ و….اینها از جمله سوالاتی است که شما دانش آموزان پایه نهم و کنکوری شاید بارها از خودتان یا سایرین پرسیده اید.

در این مقاله قصد دارم برای افزایش آگاهی شما دانش آموزان علوم تجربی، درباره رشته بینایی سنجی و فیزیوتراپی توضیحات بیشتری ارائه کنم تا کمک خوبی به تصمیم گیری شما شود و ابهامات شما در مورد اینکه فیزیوتراپی یا بینایی سنجی؟ ، کدامیک بهتر است، رفع شود.

رشته های دانشگاهی تجربی را چطور بشناسیم؟

آیا می دانید برای انتخاب رشته صحیح، باید چه اطلاعاتی داشته باشید؟ شما به عنوان یک دانش آموز در قدم اول باید رشته های دانشگاهی تجربی را بهتر بشناسید تا بتوانید بر اساس تفاوتها و شباهتهایی که با هم دارند، صحیح تر تصمیم بگیرید. در واقع، این که شما رشته و دانشگاه خود را صرفا براساس رتبه کنکور خود انتخاب کنید، کار درستی نیست. شما باید برای یک انتخاب رشته درست، به غیر از رتبه کنکور به اطلاعات دیگری از جمله بدست آوردن اطلاعات درباره رشته های دانشگاهی هم مجهز باشید.

به عنوان مثال، آشنایی با اسم دروسی که قرار است در رشته دلخواه تان بخوانید (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند) مهم است. حتما می پرسید این موضوع چه اهمیتی دارد؟ اهمیتش این است که  شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد. مثلا تصور کنید شما به درس شیمی بسیار علاقه مندید و با این تصور که در رشته مهندسی شیمی، دروس شیمی زیادی تدریس می شود این رشته را انتخاب می کنید.  در حالی که چنین نیست و سهم دروس ریاضی، مهندسی و فیزیک در این رشته بسیار بیشتر از شیمی است.

نگران نباشید! برای اطلاع از دروس رشته های دانشگاهی تجربی می توانید از صفحه مربوط به آن رشته در سایت مسیر ایرانی دیدن کنید و ضمن کسب اطلاعات بیشتر، اسامی دروس را به راحتی مشاهده کنید. (همین جا هم می توانید برای رشته بینایی سنجی و فیزیوتراپی روی نام رشته کلیک کنید).

یکی از قدم های مهم در انتخاب رشته به شکل درست و اصولی، شناخت رشته های دانشگاهی است. اینکه این رشته ها چه واحدهای درسی دارند، دانشگاه های پذیرنده آنها کدام است، شغل های مرتبط با این رشته ها چه هستند، چطور می شود در این رشته ها در ایران و سایر کشورها ادامه تحصیل داد و …

رشته مناسب من چیست؟

شاید نتوان خیلی سریع رشته ای را که مناسب شماست، پیدا کرد. چرا؟! به این دلیل که خصوصیات، ویژگی ها، طرز فکر و اولویت های افراد با هم بسیار متفاوت است.برای اینکه بهترین رشته را برای خودتان پیدا کنید و سال های بعد از انتخاب تان پشیمان نشوید، باید دقت لازم را به خرج داده و اطلاعات لازم را بدست بیاورید. چیزهای مختلفی هستند که قبل از انتخاب تان باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین موارد، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی بشناسید، بسیار راحت تر رشته مناسب تان را پیدا می کنید.  برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.

فرآیند انتخاب رشته و شغل مناسب در زندگی تان بسیار مهم و حیاتی است.بسیاری از دانش آموزان و حتی دانشجویان پس از سال ها متوجه می شوند که انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید. اگر می خواهید از بهترین روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم از کتاب “انتخاب رشته جادویی” استفاده کنید.(برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه، لطفا  اینجا کلیک کنید.)

مقایسه بینایی سنجی و فیزیوتراپی

اما در ادامه بیشتر در باره این سوالات بحث خواهیم کرد :فیزیوتراپی یا بینایی سنجی؟ ، بینایی سنجی بهتر است یا فیزیوتراپی؟کدام یک از این رشته ها می تواند برای شما مناسب تر باشد؟ ممکن است یکی به بینایی سنجی علاقه بیشتری داشته باشد و دیگری با ویژگی های شغل و رشته فیزیوتراپی انطباق بیشتری داشته باشد. مهم این است که شما با بدست آوردن اطلاعات بیشتر، درست انتخاب کنید.

دروس رشته بینایی سنجی کدامند؟ دروس رشته فیزیوتراپی چطور؟

تعداد واحد درسی بینایی سنجی ۱۴۶ واحد می باشد که حدود ۸ ترم طول می کشد ولی تعداد واحدهای رشته فیزیوتراپی ۱۳۰ واحد می باشد که حدود ۷ ترم طول می کشد. همچنین این دو رشته تفاوتهایی از نظر تعداد و عنوان واحدهای کارآموزی و نیز واحدهای تخصصی دارند. واحدهای کارآموزی رشته فیزیوتراپی حدود ۲۴ واحد ولی واحدهای کارآموزی رشته بینایی سنجی کمتر از ۸ واحد می باشد که می توانید جزئیات را برای رشته بینایی سنجی و فیزیوتراپی با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید.

یک فیزیوتراپیست بعد از لیسانس تا چه مقطعی می تواند ادامه تحصیل دهد؟

رشته فیزیوتراپی امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا را در ایران دارد. البته از آنجا که فیزیوتراپیست ها با مدرک لیسانس هم می توانند مرکز فیزیوتراپی تاسیس کنند، بسیاری از فارغ التحصیلان کارشناسی، ادامه تحصیل نداده و وارد بازار کار می شوند. آنهایی که به امور تحقیقاتی و آموزشی علاقه بیشتری دارند، تا مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری فیزیوتراپی ادامه تحصیل می دهند.البته کارشناسان فیزیوتراپی در مقطع ارشد و دکترا امکان تحصیل در برخی از رشته های دیگر به جز فیزیوتراپی را نیز دارند.

یک اپتومتریست بعد از لیسانس تا چه مقطعی می تواند ادامه تحصیل دهد؟

رشته بینایی سنجی امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا را در ایران دارد. بسیاری از فارغ التحصیلان کارشناسی بینایی سنجی بلافاصله وارد بازار کار می شوند. ولی آنهایی که علاقه به ادامه تحصیل و کار در حوزه های آموزشی و پژوهشی دارند، می توانند تا مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند.البته کارشناسان بینایی سنجی در مقطع ارشد و دکترا امکان تحصیل در برخی از رشته های دیگر به جز بینایی سنجی را نیز دارند.

در مورد ادامه تحصیل این دو رشته نیز به ویژه در خصوص ارتباط رشته تا سطح دکترا و تعداد شاخه هایی (گرایشهایی) که بعدا می توانید انتخاب کنید، نکات ارزشمندی وجود دارد که می توانید در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی” (پایین صفحه) آنها را مطالعه کنید.

 

آیا امکان تحصیل در رشته پزشکی بعد از پایان تحصیلات کارشناسی رشته بینایی سنجی (به صورت کارشناسی به پزشکی) وجود دارد؟ در مورد فیزیوتراپی به پزشکی چطور؟

برای علاقه مندان رشته پزشکی که به هر دلیلی موفق به قبولی و تحصیل در رشته پزشکی نشده اند و به جای آن در یکی از رشته های کارشناسی گروه پزشکی و علوم ریاضی و فنی تحصیل می کنند، امکان جالبی وجود دارد. این امکان، کارشناسی به پزشکی ( لیسانس به پزشکی ) نام دارد.

در این روش، علاقه مندان پزشکی می توانند پس از پایان تحصیلات کارشناسی و گذراندن طرح (اگر که رشته آنها طرح داشته باشد)، به شرط داشتن شرایط لازم و در صورت قبولی در آزمون کارشناسی به پزشکی، به ادامه تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. در حال حاضر این طرح در یکی از بهترین دانشکده های پزشکی (علوم پزشکی تهران) اجرا می شود .

برای رشته بینایی سنجی به پزشکی و رشته فیزیوتراپی به پزشکی هم این امکان وجود دارد و شما می توانید پس از تحصیلات دوره کارشناسی، شانس خود را برای ورود به رشته پزشکی امتحان کنید.. شما می توانید برای آشنایی با جزئیات موضوع و نیز مطالعه ” شرایط پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی ” این مقاله را مطالعه کنید.

آیا با تحصیل در رشته فیزیوتراپی می توان استاد دانشگاه شد؟ رشته بینایی سنجی چطور؟

اگر دانش آموز ممتازی باشید یا حداقل جزو دانش آموزان موفق در کلاس باشید شاید تا حالا به شغل استاد دانشگاه فکر کرده باشید. خوبست بدانید که از هر دوی این رشته ها می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید امکان این کار از طریق هر دو رشته وجود دارد. البته ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.

ظرفیت پذیرش بینایی سنجی بیشتر است یا ظرفیت پذیرش فیزیوتراپی؟

در سال ۹۵ حدود ۱۰۰ نفر در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته بینایی سنجی پذیرفته شده اند. از بین دانشگاه های مختلف، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۲ نفر بیشترین تعداد دانشجوی بینایی سنجی را جذب کرده اند و پردیسهای خودگردان علوم پزشکی شهید بهشتی و زاهدان با کمتر از ۸  نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

در مقابل، در سال ۹۵ حدود ۳۴۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته فیزیوتراپی پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی سمنان، علوم بهزیستی و توانبخشی با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۴  نفر بیشترین تعداد دانشجوی فیزیوتراپی را جذب کرده اند و پردیسهای خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی اصفهان و شهید بهشتی با کمتر از ۵ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

 محل کار فیزیوتراپیست کجاست؟

فارغ التحصیلان فیزیوتراپی می توانند در بیمارستانها، سازمان بهزیستی، هلال احمر، کلینیک های توانبخشی، مدارس، منازل و سازمانهای مربوط به توانبخشی مشغول به کار شوند. همچنین فارغ التحصیلان می توانند مراکز توانبخشی خصوصی تاسیس کنند. فارغ‌التحصیل‌ فیزیوتراپی‌ علاوه‌ بر استخدام‌ در مراکز دولتی‌ می‌تواند بعد از گذراندن‌ دوران‌ طرح‌ و همچنین‌ به‌ دست‌ آوردن‌ سابقه‌ کار لازم‌ (۶ سال‌ سابقه‌ کار برای‌ فعالیت‌ در مراکز استان‌ها و ۳ سال‌ سابقه‌ کار برای‌ فعالیت‌ در شهرستان‌ها) اقدام‌ به‌ تأسیس‌ کلینیک‌ خصوصی‌ فیزیوتراپی‌ کند.

فیزیوتراپیست (که به او کارشناس توانبخشی فیزیکی هم می گویند)، با استفاده از یک سری وسایل مانند ابزارهای الکترونیکی و حرکات ورزشی در جهت رفع معلوایت و افزایش کارآیی عضلات و اعصاب تلاش می کند. در این روشها از ورزش، نور، پرتوهای فرابنفش و فروسرخ، گرما و جریان برق استفاده می‌شود. در واقع فیزیوتراپی حیطه‌ای از پزشکی است که هدف آن پیشگیری از بیماری‌ها، درمان، توانبخشی و بالا بردن سطح سلامت می‌باشد.

محیط کار بینایی سنج (اپتومتریست) کجاست؟ اپتومتریست چه کارمی کند؟

محل کار بینایی سنج در بیمارستان ها، کلینیک ها و یا دفتر کار شخصی می باشد. مسلم است اگر بینایی سنج در دفتر کار شخصی خود فعالیت کند، تعیین میزان ساعت کاری بر عهده خودش می باشد.

اپتومتریست یا بینایی سنج به عنوان یکی از مراقبین اولیه بهداشت با کمک ابزارها و دستگاه های موجود به بررسی و شناسایی مشکلات بینایی افراد می پردازد. پس از تشخیص نوع و میزان مشکلات بینایی مراجعان، از طریق تجویز وسایل کمک بینایی مانند عینک،‌ لنزهای تماسی و انجام یک سری تمرینات و ورزش های چشمی و دادن توصیه ها و دستورات بهداشتی لازم (درمان های غیر داروئی وغیر جراحی لازم) به کارایی بیشتر سیستم بینایی آن ها کمک می نماید. اپتومتریست ها تنها گروهی هستند که کار ساخت عینک را در دانشگاه فرا می گیرند.

در حال‌ حاضر یک‌ بینایی‌سنج‌ موقعیت‌ کاری‌ خوبی‌ دارد و بیشتر فارغ‌التحصیلان‌ آن جذب‌ بازار کار می‌شوند؛ چون‌ علاوه‌ بر این‌ که‌ می‌توانند به‌ طور مستقل‌ مطب‌ باز کنند و در زمینه‌ تخصص‌ خود فعالیت‌ نمایند، تنها افرادی‌ هستند که‌ در زمینه‌ ارائه‌ عینک‌های‌ مربوط‌ به‌ رفع عیوب‌ انکساری‌ به‌ طور علمی‌ و دانشگاهی‌ تخصص‌ دیده‌اند. در ضمن‌ یک‌ بینایی‌سنج‌ می‌تواند به‌ عنوان‌ مشاور در مورد بهداشت‌ چشم‌ و مشکلات‌ بینایی‌ در محیط‌های‌ آموزشی‌، خدماتی‌ و صنایع‌ با سازمان‌های‌ دولتی‌ و صنایع‌ همکاری‌ کند، یا مسؤول‌ سنجش‌ بینایی‌ جهت‌ امور استخدامی‌ و نظامی‌ و اخذ گواهی‌نامه‌ رانندگی‌ و خلبانی‌ باشد .

دو رشته‌ چشم‌ پزشکی‌ و بینایی‌ سنجی‌ گاهی در کنار هم‌ قرار دارند و گاهی نیز از هم‌ مجزا هستند. مثلاً تعیین‌ نمره‌ عینک‌ یا تصحیح‌ اختلالات‌ دید در تخصص‌ اپتومتریست‌ است‌ و چشم‌ پزشکان‌ در زمینه‌ تشخیص و درمان بیماریهای‌ چشم‌ و به خصوص‌ جراحی‌ متبحر هستند.

اطلاعات تکمیلی مربوط به شغل، شرایط و محیط کار، آینده شغلی و درآمد اپتومتریست و فیزیوتراپیست که از زبان کارشناسان مختلف در مراکز متفاوت بیان شده است نیز، در کتاب یاد شده از طریق کلیک روی  این لینک در دسترس شماست.

 شرح وظایف اپتومتریست چیست؟

مهمترین وظایف هر اپتومتریست را می توان موارد زیر دانست اما با توجه به اینکه اپتومتریست در چه محلی کار می کند و کار او در چه سطحی است میزان و تنوع آن متفاوت است:

 • بررسی نارسایی های بینایی مراجعان
 • اندازه گیری میدان بینایی
 • انجام آزمایش های تشخیصی برخی از بیماری های چشم از جمله آب مروارید، آب سیاه و … و ارجاع بیماران به متخصص مربوطه
 • انجام آزمایش های ویژه از جمله سونوگرافی چشم یا مکان نگاری (توپوگرافی)
 • تشخیص اختلالات حرکتی چشم مانند لوچی و ارائه تمرینات لازم برای درمان غیرجراحی آنها
 • ارائه تمرینات ویژه و ورزش های ارتوپتیک جهت بهبود بینایی
 • ارزیابی بینایی از نظر تشخیص رنگ، بعد و …
 • بینایی درمانی به روش های غیردارویی
 • استفاده از وسایل کمک بینایی برای درمان افراد کم بینا
 • بررسی، تعیین نمره و تجویز عینک یا لنز طبی
 • ساخت و فروش عینک های طبی

شرح وظایف فیزیوتراپیست چیست؟

وظایف فیزیوتراپیست با توجه به حوزه کاری او وسیع است ، مهمترین وظایف هر فیزیوتراپیست را می توان موارد زیر دانست :

 • صحبت با بیماران در مورد دردها و مشکلات آنها
 • انجام برخی آزمایشات مانند آزمایش خون و رادیولوژی
 • تهیه یک برنامه درمان برای بیماران متناسب با وضعیت روحی و جسمی آنها
 • استفاده از دستگاه ها و تجهیزات مختلف فیزیوتراپی در درمان بیماران
 • انجام اعمال فیزیوتراپی مانند ماساژ، گرما دادن و … برای بیماران
 • دادن مشاوره به بیماران در خصوص سبک زندگی، رژیم غذایی و یا انجام ورزش های خاص
 • دادن آموزش های لازم به بیماران و خانواده های آنها در جهت رفع بیماری وکاهش آلام بیمار
 • ارزیابی روند پیشرفت درمان و بهبود بیماری
 • تهیه گزارش درمان در انتهای جلسات فیزیوتراپی برای ارائه به پزشک بیمار

اگر بین رشته فیزیوتراپی و بینایی سنجی تردید داشتید که کدامیک برای شما بهتر است، امیدوارم اطلاعات این مقاله که به منظور آشنایی بیشتر شما با این رشته ها ارائه شده است، توانسته باشد تردید های شما را رفع و کمک تان کند تا انتخاب رشته صحیح تر و بهتری کنید.

لطفا توجه کنید: همانطور که قبلا اشاره شد، برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، مجموعه ارزشمند زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

9 نظر

 1. شمیم

  سلام . با تشکر از مطالب خوب شما. سوالی داشتم شرایط مطب زدن فیزیوتراپی بهتر و راحت تره یا بینایی سنجی؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. شما با هر دوی این رشته ها می توانید مطب زده و مستقل کار کنید. هزینه های لازم برای این کار در رشته بینایی سنجی کمتر از فیزیوتراپی است. ولی مسلما میزان موفقیت کاری شما به چیزهای دیگری مانند توانایی و تجربه، مهارت های فردی و شغلی و … بر می گردد.

   پاسخ
 2. ناشناس

  باعرض سلام وخسته نباشید میخواستم بدونم راجع به تغییر رشته از لیسانس به پزشکی تضمین شده هست واین که تاالان چند دوره برگزار شده واین که تضمینی وجود داره که تا ۵سال آینده همچنان این قانون برقرار باشه.اگر بتونید اطلاعات دقیقی راجع به سوالم به من بدید ممنون میشم.باتشکر

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام در خصوص برگزاری این آزمون و هر آزمون دیگری تضمین قطعی وجود ندارد که در سال های آینده ادامه پیدا کند. این آزمون هم ۱۰ دوره از سال ۸۶ برگزار شده است

   پاسخ
 3. ساناز

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  میخواستم بدونم بازارکار رشته بینایی سنجی چطور هست
  رشته هشبری و اتاق عمل بهترن از نظر بازارکار یا بینایی سنجی؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. رشته بینایی سنجی در کل رشته جدیدی است و در سال های اخیر وضعیت بازارکار مناسبی دارد. رشته هوشبری و اتاق عمل هم خوب هستند. شما در رشته بینایی سنجی می توانید به طور مستقل کار کرده و دفتر بینایی سنجی تاسیس کنید. به عنوان یک خانم می توانید مستقل تر کار کنید البته اگر دوست داشته باشید. برخی هستند که کار کردن و استخدام شدن در بیمارستان ها و کلینیک ها را بیشتر می پسندند. در این صورت رشته اتاق عمل و هوشبری هم برای آنها مناسب است. اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید می توانید به کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی مراجعه کتید و آنها را کاملا با هم مقایسه کنید. لینک تهیه کتاب:
   https://goo.gl/EZDMWA

   پاسخ
 4. مهناز

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  خواستم بدونم مطمینید در شهرستان میشه با کارشناسی فیزیوتراپی و یا بینایی سنجی مطب رد ؟ من شنیدم باید حتما ارشد داشته باشی

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام خیر با مدرک کارشناسی امکانش وجود دارد ربطی به تهران و شهرستان ندارد. می توانید آیین نامه تاسیس مطب فیزیوتراپی را در گوگل سرچ کنید و مطالعه کنید. موفق باشید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی