منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

علوم تغذیه یا پرستاری؟

علوم تغذیه یا پرستاری؟

مهمترین موضوع در یک انتخاب رشته صحیح و اصولی، شناخت مسیر درست آن است. مسیری که در آن به همه عوامل موثر توجه شود نه فقط رتبه کنکور و یا شانس قبولی در دانشگاههای مختلف. به طور خلاصه می توان گفت که برای انجام انتخاب رشته صحیح و موفق در ابتدا باید آگاهی و شناخت خود را نسبت به خودتان، رشته های دانشگاهی و مشاغل آینده افزایش دهید و سپس تصمیم گیری کنید. در این مقاله قصد دارم در جهت افزایش آگاهی دانش آموزان علوم تجربی  برای پاسخ به سوال علوم تغذیه یا پرستاری؟ توضیحات بیشتری ارائه کنم تا کمک موثری به تصمیم گیری این عزیزان شود.

شناخت رشته های دانشگاهی

سوال این است که برای انتخاب رشته صحیح، باید چه اطلاعاتی داشته باشید؟ تفاوت ها و شباهت های  دو رشته دانشگاهی مورد نظر یکی از اطلاعات مورد نیاز برای شماست. شما به عنوان یک دانش آموز در قدم اول باید رشته های دانشگاهی را بهتر بشناسید تا بتوانید بر اساس که با هم دارند، صحیح تر تصمیم بگیرید. در واقع، این که رشته ها و دانشگاه های مناسب با رتبه کنکور شما کدامند تنها یکی از تجهیزات ورود به صحنه انتخاب رشته و دانشگاه است و غیر از آن باید به اطلاعات دیگری هم مجهز باشید.

به عنوان مثال، آشنایی با اسم دروسی (واحدهای درسی) که قرار است در رشته دلخواه تان تدریس شود مهم است. حتما می پرسید این موضوع چه اهمیتی دارد؟ اهمیتش این است که  شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، حتما مشکل ایجاد خواهد شد. مثلا تصور کنید فردی که علاقه ای به درس شیمی ندارد، اگر وارد رشته داروسازی شود، دچار مشکل خواهد شد. چون بسیاری از دروس این رشته، درس شیمی و مباحث مرتبط با آن است.

اما شما نگران نباشید! برای اطلاع از دروس هر رشته دانشگاهی می توانید از صفحه مربوط به آن رشته در سایت مسیر ایرانی دیدن کنید و ضمن کسب اطلاعات بیشتر، اسامی دروس را به راحتی مشاهده کنید.  (در ادامه بیشتر توضیح داده شده است .)

شناخت شغل های مختلف

در کنار شناخت رشته های تجربی، آشنایی با شغل های مرتبط با این رشته ها ( از جمله ویژگی ها، محیط کار، وضعیت بازارکار و درآمد آنها) انتخاب شما را بسیار آسان تر می کند. لازم است بدانید پس از پایان تحصیلات در چه محیط هایی باید کار کنید، شرایط کاری شما به چه صورت است، آیا می توانید به راحتی کار پیدا کنید یا خیر، چقدر درآمد می توانید داشته باشید و … ما همه این اطلاعات را برای شما گردآوری کرده ایم تا انتخاب درست تری پیش رو داشته باشید. این اطلاعات در کنار همه آنچه باید در مورد  انواع دانشگاه های پذیرنده، ظرفیت پذیرش و امکان ادامه تحصیل و… بدانید در قالب کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی”برای شما گردآوری شده است. اکنون می توانید با کلیک روی  اینجا اطلاعات بیشتری کسب کنید و در صورت تمایل، این مجموعه را (که نسخه الکترونیک نیز دارد)، تهیه کنید.

چه رشته ای برای من مناسب است؟

شاید نتوان خیلی سریع رشته ای را که مناسب شماست، پیدا کرد. به دلیل اینکه خصوصیات، ویژگی ها، طرز فکر و اولویت های افراد با هم بسیار متفاوت است.برای اینکه بهترین رشته را برای خودتان پیدا کنید و سال های بعد از انتخاب تان پشیمان نشوید، باید دقت لازم را به خرج داده و اطلاعات لازم را بدست بیاورید. چیزهای مختلفی هستند که قبل از انتخاب تان باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین موارد، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی بشناسید، بسیار راحت تر رشته مناسب تان را پیدا می کنید.  برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.

فرآیند انتخاب رشته و شغل مناسب در زندگی تان بسیار مهم و حیاتی است.بسیاری از دانش آموزان و حتی دانشجویان پس از سال ها متوجه می شوند که انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید.  اگر می خواهید از بهترین روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان استفاده کنید، از کتاب “انتخاب رشته جادویی” استفاده کنید.(برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه، لطفا  اینجا کلیک کنید.)

مقایسه علوم تغذیه و پرستاری

اکنون می خواهیم عمیق تر و کاربردی تر وارد موضوع شویم : علوم تغذیه یا پرستاری؟ ، کدام یک از این رشته ها می تواند برای شما مناسب تر باشد؟ ممکن است یکی به علوم تغذیه علاقه بیشتری داشته باشد و ویژگی های دیگری با ویژگی های شغل و رشته پرستاری نزدیک تر باشد. مهم این است که شما با آگاهی رشته خود را انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

رشته علوم تغذیه در کنکور سراسری در چه مقطعی پذیرش دانشجو دارد ؟ پرستاری چطور؟

رشته علوم تغذیه در کنکور سراسری در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد. رشته پرستاری نیز تنها در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو دارد.

ظرفیت پذیرش پرستاری بیشتر است یا علوم تغذیه؟

در سال ۹۵ حدود ۵ هزار نفر در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته پرستاری پذیرفته شده اند. از این تعداد تقریبا نیمی مرد و نیم دیگر زن بوده اند.

از بین دانشگاه های مختلف، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علوم پزشکی ارومیه و دانشگاه علوم پزشکی مازندران با ظرفیت پذیرش بیش از ۲۰۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی پرستاری را جذب کرده اند و دانشگاه های علوم پزشکی بم، پردیس خودگردان علوم پزشکی جندی شاپور و علوم پزشکی اصفهان با کمتر از ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

در مقابل، در سال ۹۵ حدود ۵۰۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی، غیرانتفاعی و پردیس ها در رشته علوم تغذیه پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، شهید بهشتی و موسسه غیرانتفاعی علوم پزشکی وارستگان – مشهد با ظرفیت پذیرش بیش از ۳۵ نفر بیشترین تعداد دانشجوی علوم تغذیه را جذب کرده اند و پردیس های خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی گلستان، اصفهان و شهید بهشتی با کمتر از ۱۶ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

واحدهای درسی علوم تغذیه و پرستاری چه تفاوت هایی با هم دارند؟

تعداد واحد درسی هر دو رشته حدود ۱۳۰ واحد است که حدود ۸ ترم تحصیلی طول می کشد. همچنین این دو رشته تفاوتهایی از نظر تعداد و عنوان واحدهای کارآموزی و نیز واحدهای تخصصی دارند واحدهای کارآموزی رشته پرستاری حدود ۳۹ واحد ولی واحدهای کارآموزی رشته علوم تغذیه حدود ۱۸ واحد می باشد که می توانید جزئیات را برای رشته علوم تغذیه و پرستاری با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید.

اطلاعات تکمیلی در مورد کلیات رشته، رتبه لازم در کنکور در مناطق مختلف، انواع دانشگاه های پذیرنده، هزینه های تحصیل و ادامه تحصیل در رشته علوم تغذیه و پرستاری نیز در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی” با کلیک روی  این لینک در دسترس شماست.

آیا پرستار فقط در بیمارستان کار می کند؟ تنوع محل کار پرستار چگونه است؟

پرستاران معمولا در محیط های درمانی و بیمارستانی کار می کنند. قطعا شما تا به حال با نحوه کار یک پرستار در فیلم های سینمایی و تلویزیونی آشنا شده اید اما کار به همین جا ختم نمی شود و انجام وظایف پرستاری دارای نکات و ویژگی هایی است که ممکن است برای شما بسیار ناخوشایند و شاید هم جذاب و چالشی باشد.

تنوع محیط کار پرستاران زیاد است و علاوه بر محیطهای درمانی، شما می توانید آنها را در مراکز امدادی (نظیر اورژانس و هلال احمر)، حمایتی( نظیر شیرخوارگاه ها، مراکز بهزیستی، مددکاری،سرای سالمندان) مراکز تادیبی و امنیتی ( نظیر زندانها و مراکز بازپروری معتادان)، مراکز آموزشی(مهد کودک ها) و… بیابید.

کارشناس تغذیه کجا کار می کند؟ ویژگی محل کار کارشناس تغذیه چیست؟

کارشناس تغذیه در محل هایی مانند کارخانجات صنایع غذایی، بیمارستانها ، درمانگاهها و شرکتهای مختلف مشغول به کار می شود. همچنین می تواند دفتر مشاوره داشته باشد و به مراجعان مشاوره تغذیه بدهد. گروهی از کارشناس تغذیه نیز در محل هایی مانند کارخانجات صنایع غذایی مشغول به کار می شوند و از دانش تغذیه خود در فرآیند تولید مواد غذایی استفاده می کند.

در حال حاضر، آن گروه از فارغ‌التحصیلانی که دفاتر مشاوره دارند، کار پیشگیری و ارتقای سلامت جامعه را انجام می‌دهند و می‌توانند به تمام گروه‌های سنی و جنسی از جمله خانم‌های باردار،‌ کودکان و سالمندان،‌ مشاوره و توصیه تغذیه‌ای برای داشتن الگوی غذایی سالم و بهره‌مندی از زندگی سلامت‌ بدهند؛ یعنی فارغ التحصیلان از مقطع کارشناسی تا دکترا می‌توانند مشاوره‌های تغذیه‌ای لازم و مناسب را به مراجعان خود بدهند. از طرف دیگر، این افراد می‌توانند به بیماران مختلف مانند بیماران قلبی، دیابتی، گوارشی، افراد چاق یا لاغر و… که مشکلات تغذیه‌ای دارند هم مشاوره تغذیه‌ای بدهند تا کمبودهای احتمالی ریزمغذّی‌ها در بدن این بیماران برای کنترل بهتر بیماری آنها جبران شود.

شما می توانید اطلاعات بیشتری درباره شغل، شرایط و محیط کار، آینده شغلی و درآمد کارشناس تغذیه که از زبان کارشناسان مختلف بیان شده است به همراه همین اطلاعات برای شغل پرستار، در کتاب یاد شده از طریق کلیک روی  این لینک ملاحظه کنید.

ادامه تحصیل پرستاری بعد از لیسانس تا چه مقطعی امکان پذیر است؟ ادامه تحصیل تغذیه چطور؟

هردو رشته امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا را در ایران دارند. یعنی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی پرستاری و علوم تغذیه می توانند با شرکت در آزمون های مرتبط وارد مقاطع ارشد و دکترا شوند. البته از آنجا که در این دو رشته با مدرک لیسانس هم می توان وارد بازارکار شد، بسیاری از فارغ التحصیلان کارشناسی ترجیح می دهند وارد حوزه کسب و کار شوند. به طور کلی از نظر ارتباط رشته ها تا سطح دکترا و تعداد شاخه هایی (گرایشهایی) که بعدا می توانید انتخاب کنید، تفاوت هایی وجود دارد که اطلاعات بیشتر آن به همراه نکات ارزشمند درباره ادامه تحصیل در این دو رشته را می توانید درکتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی” با کلیک روی  این لینک پیدا کنید.

با پرستاری و علوم تغذیه می شود استاد دانشگاه شد؟

اگر جزو دانش آموزان ممتاز و موفق باشید، می توانید به شغل استاد دانشگاه هم فکر کنید. خوبست بدانید که از هر دو رشته پرستاری و علوم تغذیه می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. البته برای استاد دانشگاه شدن ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.

 پرستار چه کار می کند؟

مهمترین وظایف هر پرستار را می توان موارد زیر دانست اما با توجه به اینکه پرستار در چه محل کار می کند و در چه سطحی است میزان و تنوع آن متفاوت است.

 • ثبت مشخصات بیمار در پرونده های پزشکی او و تهیه گزارش پرستاری
 • بررسی منظم وضعیت بیماران از جمله گرفتن دمای بدن، اندازه گیری فشار خون و کنترل وضعیت تنفسی آنها
 • کمک به پزشکان و سایر تیم درمان
 • دادن داروی بیماران مطابق با دستور پزشک
 • انجام تزریقات، تمیز کردن و پانسمان زخم ها
 • استفاده از تجهیزات و دستگاه های پیشرفته پزشکی
 • احترام به بیماران و رعایت حقوق آنها
 • همکاری با بخش های مختلف بیمارستان
 • آرام سازی محیط فیزیکی، کنترل دما و نور، سر و صدای محیط و سایر عوامل محیطی و تامین شرایط استراحت به آرامش بیمار
 • کنترل و نظارت بر کار واحد پرستاری و برنامه ریزی شیفت های کاری (از وظایف سرپرستار)

کارشناس تغذیه چه کار می کند؟

یک کارشناس تغذیه بسته به اینکه در چه محلی کار می کند به نوعی با وظایف زیر در ارتباط است :

 • ارائه توضیحات کافی در مورد مسائل مربوط به تغذیه و رژیم درمانی به مراجعان
 • شناسایی و ارزیابی نیازهای مراجعان (برای بیماران، توصیه های پزشک معالج به متخصص تغذیه بسیار کمک می کند)
 • تهیه و ارائه برنامه های غذایی مناسب به مراجعان
 • ارزیابی اثرات برنامه های غذایی و تغییر آنها در صورت لزوم
 • صحبت کردن و انگیزه دادن به مراجعان برای دنبال کردن برنامه های غذایی خود
 • تشخیص مشکلات تغذیه ای موجود در جامعه
 • تهیه برنامه های اجرایی برای رفع مشکلات تغذیه در جامعه
 • ارائه برنامه و دستورالعمل برای افزایش ارزش غذایی مواد خوراکی
 • آگاهی از جدیدترین اطلاعات و آخرین تحقیقات مرتبط و مشارکت در انجام آنها

اگر یکی از سوالات ذهنی شما در انتخاب رشته این بود که علوم تغذیه یا پرستاری؟ ، امیدوارم اطلاعات این مقاله توانسته باشد ابهامات شما را رفع کرده و انتخاب رشته شما را آسان تر کرده باشد. اطمینان داشته باشید اگر آگاهانه انتخاب کنید، بهترین تصمیم را خواهید گرفت.

لطفا توجه کنید: همانطور که قبلا اشاره شد، برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، مجموعه ارزشمند زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی