منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

علوم تغذیه یا علوم آزمایشگاهی؟

علوم تغذیه یا علوم آزمایشگاهی؟

یکی از مراحل مهم و سرنوشت ساز برای هر فردی انتخاب رشته تحصیلی و شغل آینده است. انتخابی که اگر درست انجام شود، ما را به موفقیت رسانده و اگر در آن اشتباهی صورت بگیرد، حتما تاثیر منفی روی آینده ما خواهد داشت. بدست آوردن اطلاعات کافی و آشنا شدن با رشته ها و شغل های مختلف یکی از بخش های مهم یک انتخاب رشته صحیح  می باشد.

در این مقاله مقایسه ای بین رشته های علوم تغذیه و علوم آزمایشگاهی صورت گرفته تا به برخی سوالات رایج دانش آموزان تجربی که رشته علوم تغذیه بهتراست یا علوم آزمایشگاهی؟ علوم تغذیه یا علوم آزمایشگاهی؟  و … پاسخ درستی داده شود.

رشته علوم تغذیه در کنکور سراسری در چه مقطعی پذیرش دانشجو دارد؟ ادامه تحصیل رشته علوم تغذیه به چه صورت است؟

رشته علوم تغذیه در کنکور سراسری در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد. امکان ادامه تحصیل در رشته تغذیه تا مقطع دکترا در دانشگاه های کشور وجود دارد. یعنی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی علوم تغذیه می توانند با شرکت در آزمون های مرتبط وارد مقاطع ارشد و دکترا شوند.

رشته علوم آزمایشگاهی در کنکور سراسری در چه مقطعی پذیرش دانشجو دارد؟ ادامه تحصیل رشته علوم آزمایشگاهی به چه صورت است؟

رشته علوم آزمایشگاهی در کنکور سراسری در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد. امکان ادامه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی تا مقطع دکترا در دانشگاه های کشور وجود دارد. یعنی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی علوم آزمایشگاهی می توانند با شرکت در آزمون های مرتبط وارد مقاطع ارشد و دکترا شوند.

البته درصد زیادی از افرادی که وارد رشته علوم آزمایشگاهی می شوند، تا مقطع کارشناسی تحصیل کرده و وارد بازارکار می شوند.

واحدهای درسی علوم تغذیه و علوم آزمایشگاهی چه تفاوت هایی با هم دارند؟

تعداد واحد درسی هر دو رشته حدود ۱۳۰ واحد است که حدود ۸ ترم تحصیلی طول می کشد. همچنین این دو رشته تفاوتهایی از نظر تعداد و عنوان واحدهای کارآموزی و نیز واحدهای تخصصی دارند واحدهای کارآموزی رشته پرستاری حدود ۱۶ واحد ولی واحدهای کارآموزی رشته علوم تغذیه حدود ۱۸ واحد می باشد که می توانید جزئیات را برای رشته علوم تغذیه و علوم آزمایشگاهی  با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید. 

ظرفیت پذیرش علوم تغذیه در کنکور سراسری چقدر است؟ ظرفیت پذیرش علوم آزمایشگاهی چطور؟

در سال ۹۵ حدود ۵۰۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی، غیرانتفاعی و پردیس ها در رشته علوم تغذیه پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، شهید بهشتی و موسسه غیرانتفاعی علوم پزشکی وارستگان – مشهد با ظرفیت پذیرش بیش از ۳۵ نفر بیشترین تعداد دانشجوی علوم تغذیه را جذب کرده اند و پردیس های خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی گلستان، اصفهان و شهید بهشتی با کمتر از ۱۶ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

اما رشته علوم آزمایشگاهی در سال ۹۵ حدود ۱۵۰۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، مازندران و اراک و موسسه غیرانتفاعی علوم پزشکی وارستگان مشهد با ظرفیت پذیرش بیش از ۵۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی علوم آزمایشگاهی را جذب کرده اند و پردیسهای خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی گلستان و مازندران و دانشگاههای علوم پزشکی ارتش و تربت حیدریه با کمتر از ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

شما می توانید اطلاعات کاملی درباره کلیات رشته، رتبه لازم در کنکور در مناطق مختلف، انواع دانشگاه های پذیرنده، هزینه های تحصیل و امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته علوم آزمایشگاهی و علوم تغذیه را از این سایت تهیه کنید. این اطلاعات در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته برتر دانشگاهی گروه تجربی”به شما ارایه شده است. (برای دریافت آن اینجا کلیک کنید).

اهمیت آشنایی با مشاغل رشته های تجربی چیست؟

در کنار شناخت رشته های تجربی، آشنایی با شغل های مرتبط با این رشته ها ( از جمله ویژگی ها، محیط کار، وضعیت بازارکار و درآمد آنها) انتخاب شما را بسیار آسان تر می کند. لازم است بدانید پس از پایان تحصیلات در چه محیط هایی باید کار کنید، شرایط کاری شما به چه صورت است، آیا می توانید به راحتی کار پیدا کنید یا خیر، چقدر درآمد می توانید داشته باشید و … ما همه این اطلاعات را برای شما در همان کتاب رشته های برتر گروه تجربی گردآوری کرده ایم تا انتخاب درست تری پیش رو داشته باشید. بخشهایی از اطلاعات یاد شده را در ادامه می بینید.

کارشناس تغذیه چه کار می کند؟

یک کارشناس تغذیه بسته به اینکه در چه محلی کار می کند به نوعی با وظایف زیر در ارتباط است :

 • ارائه توضیحات کافی در مورد مسائل مربوط به تغذیه و رژیم درمانی به مراجعان
 • شناسایی و ارزیابی نیازهای مراجعان (برای بیماران، توصیه های پزشک معالج به متخصص تغذیه بسیار کمک می کند)
 • تهیه و ارائه برنامه های غذایی مناسب به مراجعان
 • ارزیابی اثرات برنامه های غذایی و تغییر آنها در صورت لزوم
 • صحبت کردن و انگیزه دادن به مراجعان برای دنبال کردن برنامه های غذایی خود
 • تشخیص مشکلات تغذیه ای موجود در جامعه
 • تهیه برنامه های اجرایی برای رفع مشکلات تغذیه در جامعه
 • ارائه برنامه و دستورالعمل برای افزایش ارزش غذایی مواد خوراکی
 • آگاهی از جدیدترین اطلاعات و آخرین تحقیقات مرتبط و مشارکت در انجام آنها

کارشناس آزمایشگاه چه می کند؟

در آزمایشگاه ها و کلینیک های مختلف آزمایشگاهی به اشکال گوناگونی مسئولیت کارشناسان آزمایشگاه تعریف شده است. اما در یک نگاه کلی می توانیم بگوییم هر کارشناس آزمایشگاه به نوعی با کارهای زیر را انجام می دهد:

 • گرفتن و آماده سازی نمونه های آزمایشگاهی، محیط های کشت، میکرو ارگانیسمها و…
 • انجام آزمایشات مختلف و تکرار مجدد آن در صورت نیاز
 • استفاده از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری در انجام آزمایشات مختلف
 • ثبت نتایج آزمایشات و اعلام آنها به افراد مربوطه (پزشکان، متخصصان صنایع غذایی و دارویی و…)
 • اطمینان یافتن از دقت و بهداشتی بودن کلیه تجهیزات
 • نظارت برمیزان مواد مورد نیاز موجود و سفارش دهی در صورت لزوم

کارشناس تغذیه کجا کار می کند؟ ویژگی محل کار کارشناس تغذیه چیست؟

کارشناس تغذیه در محل هایی مانند کارخانجات صنایع غذایی، بیمارستانها ، درمانگاهها و شرکتهای مختلف مشغول به کار می شود. همچنین می تواند دفتر مشاوره داشته باشد و به مراجعان مشاوره تغذیه بدهد. گروهی از کارشناس تغذیه نیز در محل هایی مانند کارخانجات صنایع غذایی مشغول به کار می شوند و از دانش تغذیه خود در فرآیند تولید مواد غذایی استفاده می کند.

در حال حاضر، آن گروه از فارغ‌التحصیلانی که دفاتر مشاوره دارند، کار پیشگیری و ارتقای سلامت جامعه را انجام می‌دهند و می‌توانند به تمام گروه‌های سنی و جنسی از جمله خانم‌های باردار،‌ کودکان و سالمندان،‌ مشاوره و توصیه تغذیه‌ای برای داشتن الگوی غذایی سالم و بهره‌مندی از زندگی سلامت‌ بدهند؛ یعنی فارغ التحصیلان از مقطع کارشناسی تا دکترا می‌توانند مشاوره‌های تغذیه‌ای لازم و مناسب را به مراجعان خود بدهند. از طرف دیگر، این افراد می‌توانند به بیماران مختلف مانند بیماران قلبی، دیابتی، گوارشی، افراد چاق یا لاغر و… که مشکلات تغذیه‌ای دارند هم مشاوره تغذیه‌ای بدهند تا کمبودهای احتمالی ریزمغذّی‌ها در بدن این بیماران برای کنترل بهتر بیماری آنها جبران شود.

اطلاعات جامعی درباره کار کارشناس تغذیه و تفاوت آن با سایر مشاغل مرتبط با رشته های علوم تجربی تهیه شده است که می توانید با کلیک روی اینجا به آن دسترسی پیدا کنید.

کارشناس آزمایشگاه کجا کار می کند؟ ویژگی محل کار کارشناس آزمایشگاه چیست؟

یک کارشناس آزمایشگاه همانطور که از نامش پیداست، معمولا در یک آزمایشگاه تشخیص طبی مشغول به کار می شود. این آزمایشگاه می تواند یکی از بخش های یک بیمارستان باشد یا اینکه به طور مجزا و به صورت آزمایشگاه تشخیص طبی مستقل باشد. کارشناسان آزمایشگاه در بیمارستانها و یا مراکز تشخیصی مستقل معمولا با نمونه های آزمایشگاهی، تجهیزات آزمایشگاهی و گزارش های پزشکی سر و کار دارند. تعدادی از آنها نیز ممکن است بخشی از وقت خود را با بیماران و مراجعه کنندگان و کارهایی از قبیل خون گیری یا دریافت نمونه های آزمایشگاهی بگذرانند. غیر از بیمارستان و مراکز تشخیص طبی، آنها حتی ممکن است در محیط های غیر طبی نظیر آزمایشگاههای صنعتی، دارویی، مواد غذایی و مشابه آن کار کنند. (به عنوان کارشناس آزمایشگاه یک کارخانه صنایع غذایی یا لابراتوار بهداشتی یا شرکت دارویی و …). در این صورت معمولا تمرکزشان روی تشخیص عوامل بیماریزا و پیشگیری از بیماری است و نه فرد بیمار و تشخیص بیماری او .

شما می توانید اطلاعات بیشتری درباره شغل، شرایط و محیط کار، آینده شغلی و درآمد کارشناس آزمایشگاه که از زبان کارشناسان مختلف در آزمایشگاه های متفاوت بیان شده است را با کلیک روی اینجا بدست آورید.

با علوم آزمایشگاهی و علوم تغذیه می شود استاد دانشگاه شد؟

اگر جزو دانش آموزان ممتاز و موفق باشید، می توانید به شغل استاد دانشگاه هم فکر کنید. خوبست بدانید که از هر دو رشته علوم آزمایشگاهی وعلوم تغذیه می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. البته برای استاد دانشگاه شدن ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.

علوم تغذیه یا علوم آزمایشگاهی، کدام رشته مناسب من است؟

به دلیل اینکه خصوصیات، ویژگی ها، طرز فکر و اولویت های افراد با هم بسیار متفاوت است، به راحتی نمی توان مشخص کرد که چه شغلی مناسب چه فردی است.برای اینکه بهترین رشته را برای خودتان پیدا کنید و سال های بعد از انتخاب تان پشیمان نشوید، باید دقت لازم را به خرج داده و اطلاعات لازم را بدست بیاورید. چیزهای مختلفی هستند که قبل از انتخاب تان باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین و اصلی ترین موارد، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی بشناسید، بسیار راحت تر رشته مناسب تان را پیدا می کنید.  برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.

فرآیند انتخاب رشته و شغل مناسب در زندگی تان بسیار مهم و حیاتی است.بسیاری از دانش آموزان و حتی دانشجویان پس از سال ها متوجه می شوند که انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید. اگر می خواهید از بهترین روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان استفاده کنید، از کتاب “انتخاب رشته جادویی” استفاده کنید.(برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه، لطفا  اینجا کلیک کنید.)

در این مقاله تلاش شد اطلاعات مفیدی برای مقایسه این دو رشته به شما ارائه شود تا راحت تر بتوانید به سوال علوم تغذیه یا علوم آزمایشگاهی؟ پاسخی قطعی دهید و بفهمید برای شما رشته علوم تغذیه بهتر است یا علوم آزمایشگاهی . امیدوارم این اطلاعات به انتخاب رشته صحیح تر و بهتر شما کمک کند.

لطفا توجه کنید: برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، مجموعه ارزشمند زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

بهترین رشته تجربی