منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی؟

رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی؟

انتخاب رشته یکی از مهم ترین مراحل تصمیم گیری برای هر دانش آموزی است، انتخاب رشته پایه نهم و انتخاب رشته کنکور. یک انتخاب رشته درست، تاثیر بسیار مثبتی در زندگی آینده شما دانش آموزان دارد. به همین دلیل هر چه دقیق تر و با آگاهی بیشتری انتخاب رشته کنید، آینده بهتر و روشن تری پیش رو خواهید داشت.

در این مقاله قصد دارم برای افزایش آگاهی شما دانش آموزان علوم تجربی درباره رشته رادیولوژی و علوم آزمایشگاهی توضیحات بیشتری ارائه کنم تا کمک خوبی به تصمیم گیری شما  شود و ابهامات شما در مورد رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی؟ پاسخ داده شود.

رشته های دانشگاهی تجربی چه هستند؟

آیا می دانید برای انتخاب رشته صحیح، باید چه اطلاعاتی داشته باشید؟ شما به عنوان یک دانش آموز در قدم اول باید رشته های دانشگاهی تجربی را بهتر بشناسید تا بتوانید بر اساس تفاوتها و شباهتهایی که با هم دارند، صحیح تر تصمیم بگیرید. در واقع، این که شما رشته و دانشگاه خود را صرفا براساس رتبه کنکور خود انتخاب کنید، کار درستی نیست. شما باید برای یک انتخاب رشته درست، به غیر از رتبه کنکور به اطلاعات دیگری از جمله بدست آوردن اطلاعات درباره رشته های دانشگاهی هم مجهز باشید.

به عنوان مثال، آشنایی با اسم دروسی که قرار است در رشته دلخواه تان بخوانید (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند) مهم است. حتما می پرسید این موضوع چه اهمیتی دارد؟ اهمیتش این است که  شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد. مثلا تصور کنید شما به درس شیمی بسیار علاقه مندید و با این تصور که در رشته مهندسی شیمی، دروس شیمی زیادی تدریس می شود این رشته را انتخاب می کنید.  در حالی که چنین نیست و سهم دروس ریاضی، مهندسی و فیزیک در این رشته بسیار بیشتر از شیمی است.

نگران نباشید! برای اطلاع از دروس رشته های دانشگاهی تجربی می توانید از صفحه مربوط به آن رشته در سایت مسیر ایرانی دیدن کنید و ضمن کسب اطلاعات بیشتر، اسامی دروس را به راحتی مشاهده کنید.( همین جا هم می توانید برای هر کدام از رشته های رادیولوژی و علوم آزمایشگاهی روی عنوان رشته کلیک کنید).

مشاغل رشته تجربی چه هستند؟

علاوه بر شناخت رشته های دانشگاهی تجربی، اطلاع از وضعیت بازارکار رشته های دانشگاهی، محیط کار و شغل پس از پایان تحصیلات، درآمد شغل های تجربی و نظایر آن موضوعات مهمی هستند که اطلاع از آنها انتخاب رشته دانشگاهی را به مراتب آسان تر می کند. این اطلاعات در کنار همه آنچه باید در مورد  انواع دانشگاه های پذیرنده، ظرفیت پذیرش و امکان ادامه تحصیل و… بدانید در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته برتر دانشگاهی تجربی”برای شما گردآوری شده است. اکنون می توانید با کلیک روی  اینجا اطلاعات بیشتری کسب کنید و در صورت تمایل، این مجموعه را (که نسخه الکترونیک نیز دارد)، تهیه کنید.

چه رشته ای برای من بهتر است؟

برای یک انتخاب رشته درست، موارد مختلفی هستند که باید آنها را در نظر بگیرید.باید اطلاعات جمع کنید، خودتان را بیشتر بشناسید، رشته ها را بشناسید و …

یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب رشته، علاقمندی های شماست. شما اگر بتوانید درست خودتان، علایق و توانایی هایتان را بشناسید، رشته و شغل مناسب تان را هم به راحتی پیدا می کنید. برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.

مسلم است که فرآیند انتخاب رشته و شغل مناسب در زندگی هر فردی بسیار حیاتی است.بسیاری افراد (از جمله دانشجویان، والدین و شاید حتی پدر یا مادر خود شما) هستند که پس از سال ها متوجه می شوند که از رشته تحصیلی یا شغل شان راضی نیستند، یعنی انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید.  ما سعی کرده ایم بهترین روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان را در اختیار شما قرار دهیم پس اگر دوست دارید روش ما را تجربه کنید معطل نکنید و کتاب انتخاب رشته جادویی را تهیه کنید( اینجا کلیک کنید. )

مقایسه علوم آزمایشگاهی و رادیولوژی

اما در ادامه بیشتر در باره این سوال بحث خواهیم کرد : رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی؟ ، کدام یک از این رشته ها می تواند برای شما مناسب تر باشد؟ ممکن است یکی به علوم آزمایشگاهی علاقه بیشتری داشته باشد و دیگری با ویژگی های شغل و رشته رادیولوژی (تکنولوژی پرتو شناسی) انطباق بیشتری داشته باشد. مهم این است که شما با آگاهی رشته خود را انتخاب کنید.

دروس رشته رادیولوژی؟ دروس رشته علوم آزمایشگاهی؟

 رشته های کارشناسی در دانشگاه معمولا ۱۳۰ واحد درسی دارند که گذراندن همه آنها معمولا چیزی حدود ۸ تا ۹ ترم طول می کشد. از این نظر بین این دو رشته رادیولوژی و علوم آزمایشگاهی تفاوتی وجود ندارد. اما تفاوتهایی از نظر تعداد واحدهای کارآموزی و نیز واحدهای تخصصی دارند که می توانید جزئیات را برای رشته رادیولوژی و علوم آزمایشگاهی با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید.

رشته رادیولوژی در کنکور سراسری در چه مقطعی دانشجو می پذیرد؟ علوم آزمایشگاهی چطور؟

رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرد و چون پذیرش مقطع کاردانی خیلی محدود هست ما در اینجا فقط بر اساس اطلاعات مقطع کارشناسی مقایسه ها را انجام می دهیم. رشته رادیولوژی هم در دانشگاه های کشور در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو دارد.

آیا علوم آزمایشگاهی امکان ادامه تحصیل بعد از کارشناسی را دارد؟ رادیولوژی چطور؟

هردو رشته امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا را در ایران دارند. اما تعداد زیادی از افرادی که وارد این دو رشته می شوند فقط تا مقطع کارشناسی ادامه می دهند و وارد بازارکار می شوند. البته در رشته رادیولوژی درصد بیشتری از فارغ التحصیلان نسبت به علوم آزمایشگاهی تا مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد و دکتری) ادامه تحصیل می دهند.

علاوه بر این کارشناسان این رشته ها در مقطع ارشد و دکترا امکان تحصیل در برخی از رشته های دیگر به جز رشته خود را نیز دارند.

آیا امکان تحصیل در رشته پزشکی بعد از پایان تحصیلات کارشناسی رشته رادیولوژی(به صورت کارشناسی به پزشکی) وجود دارد؟ در مورد علوم آزمایشگاهی به پزشکی چطور؟

برای علاقه مندان رشته پزشکی که به هر دلیلی موفق به قبولی و تحصیل در رشته پزشکی نشده اند و به جای آن در یکی از رشته های کارشناسی گروه پزشکی و علوم ریاضی و فنی تحصیل می کنند، امکان جالبی وجود دارد. این امکان، کارشناسی به پزشکی ( لیسانس به پزشکی ) نام دارد.

در این روش، علاقه مندان پزشکی می توانند پس از پایان تحصیلات کارشناسی و گذراندن طرح (اگر که رشته آنها طرح داشته باشد)، به شرط داشتن شرایط لازم و در صورت قبولی در آزمون کارشناسی به پزشکی، به ادامه تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. در حال حاضر این طرح در یکی از بهترین دانشکده های پزشکی (علوم پزشکی تهران) اجرا می شود .

برای رشته رادیولوژی به پزشکی و رشته علوم آزمایشگاهی به پزشکی هم این امکان وجود دارد و شما می توانید پس از تحصیلات دوره کارشناسی، شانس خود را برای ورود به رشته پزشکی امتحان کنید.. شما می توانید برای آشنایی با جزئیات موضوع و نیز مطالعه ” شرایط پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی ” این مقاله را مطالعه کنید.

محل کار رادیولوژیست کجاست؟ کار رادیولوژیست چیست؟

 یک فارغ التحصیل رادیولوژی معمولا در بیمارستانها، درمانگاهها و مراکز رادیولوژی و تصویربرداری مشغول به کار می شود. رادیولوژیست ها با کمک انواع فن آوری های تصویربرداری از قسمت های مختلف بدن بیمار (مطابق با دستور پزشک معالج) تصویربرداری می کنند و تصاویر را برای پزشک (جهت تشخیص) می‌فرستند. بعضی از رادیولوژیست ها فیلم های رادیولوژی ساده را تهیه می کنند. بعضی دیگر فیلم های تخصصی تر  مانند سی تی اسکن و یا ام آر آی را تهیه می کنند.

محل کار کارشناس آزمایشگاه کجاست؟ کارشناس آزمایشگاه چه کاری می کند؟

یک کارشناس آزمایشگاه طبیعتا در یک آزمایشگاه مشغول به کار می شود. این آزمایشگاه می تواند یکی از بخش های یک بیمارستان باشد یا اینکه به طور مجزا و به صورت آزمایشگاه تشخیص طبی مستقل باشد. کارشناسان آزمایشگاه در بیمارستانها و یا مراکز تشخیصی مستقل معمولا با نمونه های آزمایشگاهی، تجهیزات آزمایشگاهی و گزارش های پزشکی سر و کار دارند. تعدادی از آنها نیز ممکن است بخشی از وقت خود را با بیماران و مراجعه کنندگان و کارهایی از قبیل خون گیری یا دریافت نمونه های آزمایشگاهی بگذرانند. غیر از بیمارستان و مراکز تشخیص طبی، آنها حتی ممکن است در محیط های غیر طبی نظیر آزمایشگاههای صنعتی، دارویی، مواد غذایی و مشابه آن کار کنند. (به عنوان کارشناس آزمایشگاه یک کارخانه صنایع غذایی یا لابراتوار بهداشتی یا شرکت دارویی و …). در این صورت معمولا تمرکزشان روی تشخیص عوامل بیماریزا و پیشگیری از بیماری است و نه فرد بیمار و تشخیص بیماری او .

سختی کار رادیولوژیست بیشتر است یا کارشناس آزمایشگاه؟

کار رادیولوژی در قیاس با کارهای آزمایشگاهی و اتاق عمل و … راحت تر است . کار رادیولو‍ژی در قیاس با کارهای دیگر بیمارستانی، کاری کاملا استریل است . شاید در هنگام درس خواندن در این رشته ، رشته ساده ای به نظر برسد ولی بعد از وارد شدن به بیمارستان برای خودش اعتبار خاصی دارد.

در مقابل، دغدغه اصلی جامعه آزمایشگاهی کشور سختی کار کارشناسان آزمایشگاه است. آنها در محیط فوق‌العاده آلوده و جایی که ذرات عفونی، میکروبی، قارچ، عوامل شیمیایی، سرطان‌زا و … با انواع بیماری‌ها وجود دارد، مشغول کار هستند و در واقع این شغل باید جزو مشاغل سخت قرار بگیرد .

اگر تمایل دارید تا اطلاعات بیشتری در خصوص جزئیات این دو شغل داشته باشید و به ویژه از نظر آینده شغلی، درآمد و محیط کاری این دو بیشتر بدانید، پیشنهاد می کنیم کتاب آشنایی با رشته های برتر دانشگاهی تجربی  را که با همکاری شاغلین این دو رشته و بر اساس گفته ها و تجربه های آنان تهیه شده، مطالعه کنید.(برای تهیه، اینجا کلیک کنید).

متخصص رادیولوژی کیست؟ تفاوت او با کارشناس رادیولوژی چیست؟

متخصص رادیولوژی، پزشکی است که پس از پایان دوره پزشکی، تخصص رادیولوژی خوانده است. چون پزشکان در دوره ی پزشکی مباحث عمیق و گسترده ای از موضوعات پزشکی را مورد بررسی قرار می دهند که کارشناسان رادیولوژی در دوره کارشناسی خود این مهارت ها را به صورت سطحی تر آموزش می بینند، تسلط پزشکان بر مباحث مربوطه بیشتر است. مثلا در موضوع عفونت ریه، کارشناس رادیولوژی به اندازه یک پزشک نمی داند که عفونت ریه چه مشکلاتی را برای ریه پیش می آورد و تفسیرش از عکس رادیولوژی به دقت و جامعیت یک پزشک نیست.

شرایط استاد دانشگاه شدن در رشته های رادیولوژی و علوم آزمایشگاهی چیست؟

اگر دانش آموز ممتازی باشید یا حداقل جزو دانش آموزان موفق در کلاس باشید شاید تا حالا به شغل استاد دانشگاه (یا همان عضو هیات علمی) فکر کرده باشید. خوبست بدانید که از هر دوی این رشته ها می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید امکان این کار از طریق هر دو رشته وجود دارد. البته ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.

ظرفیت پذیرش علوم آزمایشگاهی چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۵۰۰ نفر (مرد یازن) در هر سال در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته علوم آزمایشگاهی پذیرفته شده اند. از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، مازندران و اراک و موسسه غیرانتفاعی علوم پزشکی وارستگان مشهد با ظرفیت پذیرش بیش از ۵۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی علوم آزمایشگاهی را جذب کرده اند و پردیس های خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی گلستان و مازندران و دانشگاه های علوم پزشکی ارتش و تربت حیدریه با کمتر از ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش رادیولوژی چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۷۷۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته رادیولوژی پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی تبریز، شیراز ، همدان، ایران و جندی شاپور با ظرفیت پذیرش بیش از ۳۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی رادیولوژی را جذب کرده اند و پردیسهای خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و دانشگاههای علوم پزشکی ارتش ، یاسوج ، گناباد و زاهدان با کمتر از ۱۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

همه اطلاعات تکمیلی مورد نیاز برای شما نظیر کلیات رشته های رادیولوژی و کارشناس آزمایشگاه، رتبه لازم در کنکور در مناطق مختلف، انواع دانشگاه های پذیرنده، هزینه های تحصیل و ادامه تحصیل در این دو رشته نیز در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی” در دسترس شماست.

وظایف کارشناس آزمایشگاه چیست؟

در آزمایشگاه ها و کلینیک های مختلف آزمایشگاهی به اشکال گوناگونی مسئولیت کارشناسان آزمایشگاه تعریف شده است. اما در یک نگاه کلی می توانیم بگوییم هر کارشناس آزمایشگاه به نوعی با وظایف زیر در ارتباط است :

 • گرفتن و جمع آوری نمونه های آزمایشگاهی
 • انجام آزمایشات مختلف و تکرار مجدد آن در صورت نیاز
 • استفاده از ابزارهای دستی، تجهیزات اتوماتیک و کامپیوتری در انجام آزمایشات مختلف
 • ثبت نتایج آزمایشات به منظور اعلام آنها به افراد مربوطه (پزشکان، متخصصان صنایع غذایی و دارویی و…)
 • اطمینان یافتن از استاندارد و بهداشتی بودن کلیه تجهیزات
 • نظارت برمیزان مواد آزمایشگاهی موجود و سفارش دهی در صورت لزوم

 وظایف رادیولوژیست چیست؟

در بیمارستانها، درمانگاهها و مراکز تصویربرداری مختلف به اشکال گوناگونی مسئولیت کارشناسان رادیولوژی تعریف شده است. اما در یک نگاه کلی می توانیم بگوییم هر رادیولوژیست به نوعی با وظایف زیر در ارتباط است :

 • تنظیم و نگهداری از تجهیزات و دستگاه های رادیوگرافی
 • تزریق ماده حاجب به بیمار در صورت لزوم تحت نظارت پزشک
 • عکسبرداری دقیق از نقاط بدن مطابق با دستورات پزشک
 • آماده کردن بیماران شامل گرفتن تاریخچه پزشکی و توضیح در مورد نحوه کار به آنها
 • مراقبت از بیماران در مقابل اشعه با قرار دادن محافظ روی نقاطی از بدن که از آنها عکسبرداری نمی شود
 • قراردادن بیماران و تجهیزات در مکان مناسب به منظور عکسبرداری صحیح
 • استفاده از تجهیزات کامپیوتری برای انجام عکسبرداری
 • بررسی کیفیت عکس ها برای تعیین اینکه آیا نیاز به عکسبرداری مجدد است یا خیر
 • نگهداری از سوابق بیماران

اگر بین رشته رادیولوژی و علوم آزمایشگاهی تردید داشتید که کدامیک برای شما بهتر است، رادیولوژی یا علوم آزمایشگاهی؟ ، امیدوارم اطلاعات این مقاله که به منظور آشنایی بیشتر شما با این رشته ها ارائه شده است، توانسته باشد تردید های شما را رفع و کمک تان کند تا انتخاب رشته صحیح تر و بهتری کنید.

لطفا توجه کنید: همانطور که قبلا اشاره شد، برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، مجموعه ارزشمند زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

6 نظر

 1. Alireza

  سلام ممنون از مطلب خوبتون. به سوال داشتم ما با کارشناسی رادیولوژی می تونیم برای ارشد وارد رشته دیگری در همین حوزه شویم؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. بله در مقطع ارشد می توانید وارد برخی از رشته های دیگر شوید که در اطلاعات تکمیلی که به زودی منتشر خواهد شد آنهامعرفی می شوند. موفق باشید

   پاسخ
 2. یه بنده خدا

  سلام
  خسته نباشید مطلبتون خیلی خوب بود من تازه کنکور دادم خواستم ببینم آخرین رتبه ای که کارشناسی پرتو و علوم آزمایشگاهی در سال ۹۵ قبول کرده رو اطلاعی دارین یا نه ؟
  و اینکه آیا امکان تاسیس آزمایشگاه یا بخش رادیوٖژی برای کارشناس هاش وجد داره ؟
  طول دوره تحصیل برای این دو رشته چقدره ؟
  ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز در مورد رتبه می توانید از نرم افزارهای رایگان تعیین رتبه که در اینترنت موجود است استفاده کنید. تحصیل در این دو رشته ۴ سال حداقل طول می کشد برای تاسیس آزمایشگاه و یا مرکز رادیولوژی کارشناس باید با تعداد دیگری از متخصصان به صورت مشترک این کار را انجام دهد. برای اطلاع بیشتر شما از رشته های تجربی مجموعه ای اطلاعات جامع ازاین رشته ها جمع آوری شده که به شما در انتخاب رشته تجربی می تواند بسیار کمک کند. مجموعه آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی… آن را می توانید از روی سایت تهیه کنید. موفق باشید

   پاسخ
   1. یه بنده خدا

    خب این مورد لیسانس به پزشکی با خودش پزشکی تفاوتی داره ؟
    مثلا یکی پزشک عمومی میگیره تخصص رادیولوژی میگیره و یه چیزی حدود ۱۲ سال درس داره فکر کنم ولی کارشناسی رادیولوژی ۴ ساله دوباره برای پزشکی باید چند سال درس بخونه ؟
    بعد این دو راه پزشکی رادیولوژی هیچ فرقی با هم ندارن ؟
    حقوق کارشناس رادیولوژی چقدره ماهانه ؟

    پاسخ
    1. رویا مسلمی

     سلام دوست من. اگر از طریق لیسانس وارد پزشکی شوید با افرادی که مستقیما وارد این رشته شده اند فرقی ندارید. فقط تعدادی از واحدهای مشترک شما معادل سازی می شود و بقیه واحدهای پزشکی را باید بگذرانید. کارشناس رادیولوژی هم باید بعد از معادل سازی واخدهای مشترک، بقیه واحدهای پزشکی را باید بخواند. حقوق کارشناس رادیولوژی متفاوت است بسته به اینکه کجا کار کنید درآمدهای متفاوتی خواهید داشت. اگر در یک مرکز رادیولوژی استخدام شوید با اینکه خودتان در راه اندازی مرکز رادیولوژی سهیم باشید، درآمد متفاوتی خواهید داشت.ولی به طور متوسط درآمد کارشناس رادیولوژی به طور متوسط بین ۱.۵ تا ۴ میلیون است. موفق باشید

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی