منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

علوم آزمایشگاهی یا دامپزشکی؟

علوم آزمایشگاهی یا دامپزشکی؟

بدون تردید  انتخاب رشته تاثیر زیادی در زندگی آینده شما دانش آموزان دارد و به این دلیل، یکی از مهمترین و شاید سرنوشت ساز ترین انتخاب های زندگی شما همین انتخاب رشته است. گاهی یک سوال اساسی در مسیر انتخاب رشته بسیار وقت و انرژی شما را می گیرد. مثلا این که می خواهید بدانید رشته دامپزشکی بهتر است یا علوم آزمایشگاهی؟ در این مقاله قصد دارم برای افزایش آگاهی شما دانش آموزان رشته علوم تجربی درباره رشته علوم آزمایشگاهی و دامپزشکی توضیحات بیشتری ارائه کنم تا در حداقل زمان بتوانید به پاسخ سوال دامپزشکی یا علوم آزمایشگاهی ؟ برسید.

رشته های دانشگاهی تجربی کدامند؟

آیا می دانید برای انتخاب رشته صحیح، باید چه اطلاعاتی داشته باشید؟ شما به عنوان یک دانش آموز در قدم اول باید رشته های دانشگاهی را بهتر بشناسید تا بتوانید بر اساس تفاوتها و شباهتهایی که با هم دارند، صحیح تر تصمیم بگیرید. در واقع قبل از این که صرفا با توجه به رتبه کنکور خود، رشته ها و دانشگاه های مناسب تان را پیدا کنید، باید خود را به اطلاعات دیگری برای انتخاب رشته هم مجهز باشید.

به عنوان مثال، آشنایی با اسم دروسی که قرار است در رشته دلخواهتان تدریس شود (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت درسی هم می گویند) مهم است. حتما می پرسید این موضوع چه اهمیتی دارد؟ اهمیتش این است که  شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید یا اطلاع کافی از آنها نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد.مثلا وقتی می خواهید بین رشته پزشکی، داروسازی و دامپزشکی مقایسه کنید، باید بدانید که در پزشکی باید ۲۹۰ واحد درسی، دامپزشکی ۲۲۴ واحد و داروسازی ۲۱۲ واحد بگذرانید.

شغل های رشته تجربی کدامند؟

در کنار شناخت رشته های تجربی، آشنایی با شغل های مرتبط با این رشته ها ( از جمله ویژگی ها، محیط کار، وضعیت بازارکار و درآمد آنها) انتخاب شما را بسیار آسان تر می کند. لازم است بدانید پس از پایان تحصیلات در چه محیط هایی باید کار کنید، شرایط کاری شما به چه صورت است، آیا می توانید به راحتی کار پیدا کنید یا خیر، چقدر درآمد می توانید داشته باشید و … ما همه این اطلاعات را برای شما گردآوری کرده ایم تا انتخاب درست تری پیش رو داشته باشید. این اطلاعات در کنار همه آنچه باید در مورد  انواع دانشگاه های پذیرنده، ظرفیت پذیرش و امکان ادامه تحصیل و… بدانید در قالب کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی”برای شما گردآوری شده است. اکنون می توانید با کلیک روی  اینجا اطلاعات بیشتری کسب کنید و در صورت تمایل، این مجموعه را (که نسخه الکترونیک نیز دارد)، تهیه کنید.

چه رشته ای مناسب من است؟

شاید نتوان خیلی سریع رشته ای را که مناسب شماست، پیدا کرد. به دلیل اینکه خصوصیات، ویژگی ها، طرز فکر و اولویت های افراد با هم بسیار متفاوت است.برای اینکه بهترین رشته را برای خودتان پیدا کنید و سال های بعد از انتخاب تان پشیمان نشوید، باید دقت لازم را به خرج داده و اطلاعات لازم را بدست بیاورید. چیزهای مختلفی هستند که قبل از انتخاب تان باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین موارد، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی بشناسید، بسیار راحت تر رشته مناسب تان را پیدا می کنید.  برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.

فرآیند انتخاب رشته و شغل مناسب در زندگی تان بسیار مهم و حیاتی است.بسیاری از دانش آموزان و حتی دانشجویان پس از سال ها متوجه می شوند که انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید.  اگر می خواهید از بهترین روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان استفاده کنید، از کتاب انتخاب رشته جادویی کمک بگیرید و  اینجا کلیک کنید. 

 مقایسه علوم آزمایشگاهی و دامپزشکی

اما در ادامه بیشتر در باره این سوال بحث خواهیم کرد : علوم آزمایشگاهی یا دامپزشکی؟ ، کدام یک از این رشته ها می تواند برای شما مناسب تر باشد؟ ممکن است یکی به دامپزشکی علاقه بیشتری داشته باشد و دیگری با ویژگی های شغل و رشته علوم آزمایشگاهی انطباق بیشتری داشته باشد. مهم این است که شما با آگاهی رشته خود را انتخاب کنید.

رشته دامپزشکی در آزمون سراسری در چه مقطعی دانشجو می پذیرد؟

در دانشگاه های سراسری ایران دامپزشکی در دو مقطع دکترای حرفه ای دامپزشکی (دکترای عمومی دامپزشکی) و کاردانی دامپزشکی دانشجو پذیرش می شود.

رشته علوم آزمایشگاهی در آزمون سراسری در چه مقطعی دانشجو می پذیرد؟

در دانشگاه سراسری کشور رشته علوم آزمایشگاهی عمدتا در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو دارد. ولی در تعداد بسیار کمی از دانشگاه ها به صورت نیمه متمرکز رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کاردانی (فوق دیپلم) دانشجو می گیرد.

سر فصل دروس رشته دامپزشکی چه هستند؟

رشته دامپزشکی در مقطع دکتر حداقل ۲۲۰ واحد درسی دارد. از این رو، گذراندن دوره دکترای دامپزشکی در ایران حدود ۷ سال طول می‎کشد که اگر با سرعت درس بخوانید و تعداد واحدهای بیشتری بردارید، می‎توانید این دوره را حدود ۶ تا ۶ سال و نیم تمام کنید. دروس دامپزشکی شامل دروس عمومی، دروس پایه، دروس اصلی، دروس اختصاصی، دروس بالینی و دروس کارآموزی می باشد. برای اطلاع از نام و مشخصات دروس رشته دامپزشکی   روی نام رشته کلیک کنید.

سر فصل دروس رشته علوم آزمایشگاهی چه هستند؟

رشته های کارشناسی از جمله علوم آزمایشگاهی در دانشگاه معمولا ۱۳۰ واحد درسی دارند که گذراندن همه آنها معمولا چیزی حدود ۸ تا ۹ ترم (حدود ۴ تا ۴سال و نیم) طول می کشد.دروس علوم آزمایشگاهی شامل دروس عمومی، دروس پایه، دروس اختصاصی و دروس کارآموزی می باشد. برای اطلاع از نام و مشخصات دروس رشته علوم آزمایشگاهی  روی نام رشته کلیک کنید.

ظرفیت پذیرش دکتری عمومی دامپزشکی چقدر است؟

در سال ۹۵حدود ۷۰۰ نفر در دانشگاه های دولتی در رشته دامپزشکی پذیرفته شده اند. از این تعداد تقریبا نیمی مرد و نیم دیگر زن بوده اند.

از بین دانشگاه های مختلف دولتی، ۱۲ دانشگاه در شهرهای مختلف دانشجوی دامپزشکی پذیرش می کنند که از این میان، دانشگاههای تهران و شهید چمران اهواز با ظرفیت حدود ۱۰۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی دامپزشکی و دانشگاه های زابل و شهرکرد با حدود ۴۰ نفر کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته را داشته اند.

ظرفیت پذیرش کارشناسی علوم آزمایشگاهی چقدر است؟

در مقابل، در سال ۹۵حدود ۱۵۰۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته علوم آزمایشگاهی پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، مازندران و اراک و موسسه غیرانتفاعی علوم پزشکی وارستگان مشهد با ظرفیت پذیرش بیش از ۵۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی علوم آزمایشگاهی را جذب کرده اند و پردیسهای خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی گلستان و مازندران و دانشگاههای علوم پزشکی ارتش و تربت حیدریه با کمتر از ۲۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ادامه تحصیل در دامپزشکی به چه صورت است؟ در علوم آزمایشگاهی چطور؟

دامپزشکی رشته ای در مقطع دکترای عمومی یا حرفه ای است که بلافاصله پس از فراغت از تحصیل در مقطع دکترای حرفه ای می توانید در آزمون دکترای تخصصی شرکت کنید. دامپزشکی حدود ۲۰ گرایش تخصصی در مقطع دکترای تخصصی دارد که علاقه مندان بر حسب علاقه می توانند وارد هر یک از آنها شوند و تخصص بگیرند.

اما رشته علوم آزمایشگاهی در سطح کارشناسی است. در رشته علوم آزمایشگاهی در صورت تمایل به ادامه تحصیل باید ابتدا کارشناسی ارشد بخوانید و سپس دکترای تخصصی بگیرید . البته بسیای از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی به جای ادامه تحصیل، وارد بازارکار می شوند. همچنین پس از کارشناسی امکان ورود به برخی از رشته های دیگر در مقطع ارشد و دکترا برای فارغ التحصیلان علوم آزمایشگاهی وجود دارد.

همچنین در رشته علوم آزمایشگاهی، پس از پایان تحصیلات کارشناسی می توانید از امکان جالب کارشناسی به پزشکی (لیسانس به پزشکی) استفاده کنید و وارد رشته پزشکی شوید. برای اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه کنید.

کارشناس آزمایشگاه کجا کار می کند؟

 یک کارشناس آزمایشگاه معمولا در یک آزمایشگاه مشغول به کار می شود. این آزمایشگاه می تواند یکی از بخش های یک بیمارستان باشد یا اینکه به طور مجزا و به صورت آزمایشگاه تشخیص طبی مستقل باشد. کارشناسان آزمایشگاه در بیمارستانها و یا مراکز تشخیصی مستقل معمولا با نمونه های آزمایشگاهی، تجهیزات آزمایشگاهی و گزارش های پزشکی سر و کار دارند. تعدادی از آنها نیز ممکن است بخشی از وقت خود را با بیماران و مراجعه کنندگان و کارهایی از قبیل خون گیری یا دریافت نمونه های آزمایشگاهی بگذرانند. غیر از بیمارستان و مراکز تشخیص طبی، آنها حتی ممکن است در محیط های غیر طبی نظیر آزمایشگاههای صنعتی، دارویی، مواد غذایی و مشابه آن کار کنند. (به عنوان کارشناس آزمایشگاه یک کارخانه صنایع غذایی یا لابراتوار بهداشتی یا شرکت دارویی و …). در این صورت معمولا تمرکزشان روی تشخیص عوامل بیماریزا و پیشگیری از بیماری است و نه فرد بیمار و تشخیص بیماری او .

محل کار دامپزشک چگونه است؟

دامپزشک در بخش های مختلفی می تواند کار کند. برخی از آنها که در حوزه سلامت عمومی فعالیت دارند مسئول پیشگیری و کنترل بیماری های دام در مراکز دامداری و دامپروری هستند. یا این که به تایید عدم بیماری دامها در کشتارگاهها می پردازند. برخی دیگر که در صنعت شاغل هستند، مسئول آزمایش و نظارت بر تولید دارو، محصولات شیمیایی و بیولوژیکی مربوط به حیوانات هستند.

 همچنین یک دامپزشک می تواند با موافقت مراجع دولتی نسبت به تأسیس مطب دامپزشکی، داروخانه دامپزشکی، آزمایشگاه دامپزشکی و یا مرکز واکسیناسیون دام و طیور اقدام نماید. قطعا شما تا به حال با نحوه کار یک دامپزشک در فیلم های سینمایی و تلویزیونی آشنا شده اید اما کار به همین جا ختم نمی شود و انجام وظایف دامپزشکی دارای نکات و ویژگی هایی است که ممکن است برای شما بسیار ناخوشایند و شاید هم جذاب و چالشی باشد.

دامپزشک معمولا با حیوانات مختلفی سر و کار دارد. کار دامپزشک در عین جذابیت، ممکن است برای برخی افراد سخت و طاقت فرسا باشد. دامپزشک با حیوانی که نمی تواند درد و بیماری خود را توضیح دهد روبروست و لذا شغلش هنر و ظرافت زیادی می طلبد. او گاهی باید ساعت های طولانی را در محل کار سپری کند.

اطلاعات تکمیلی مربوط به شغل، شرایط و محیط کار، آینده شغلی و درآمد دامپزشک و کارشناس آزمایشگاه که از زبان کارشناسان  مراکز متفاوت بیان شده است در کنار همه آنچه باید در مورد  انواع دانشگاه های پذیرنده، ظرفیت پذیرش و امکان ادامه تحصیل و… بدانید در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی”برای شما گردآوری شده است. اکنون می توانید با کلیک روی  اینجا اطلاعات بیشتری کسب کنید و در صورت تمایل، این مجموعه را (که نسخه الکترونیک نیز دارد)، تهیه کنید.

آیا با مدرک دامپزشکی و علوم آزمایشگاهی می توانید استاد دانشگاه شوید؟

اگر دانش آموز ممتازی باشید یا حداقل جزو دانش آموزان موفق در کلاس باشید شاید تا حالا به شغل استاد دانشگاه فکر کرده باشید. خوبست بدانید که از هر دوی این رشته ها می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید امکان این کار از طریق هر دو رشته وجود دارد. البته ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی  وزارت بهداشت و یا فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم شرکت کنید.

شرح وظایف دامپزشک چه هستند؟

مهمترین وظایف هر دامپزشک را می توان موارد زیر دانست اما با توجه به اینکه دامپزشک در چه محل کار می کند و در چه سطحی است میزان و تنوع آن متفاوت است.

 • دامپزشک حیوان را بررسی کرده و بیماریش را تشخیص می‌دهد و بیماری‌های حیوانات را مانند بیماری‌های عفونی، حرکتی و تغذیه‌ای و… را درمان می‌کند.
 • درد ناشی از بیماری را در حیوان معالجه می‌کند.
 • زخم‌ها را شستشو داده و مداوا می‌کند.
 • شکستگی‌ها را درمان کرده و در صورت نیاز با استفاده ازتکنیک‌های جراحی، حیوان را جراحی می‌کند.
 • به صاحب حیوان درمورد تغذیه ونگهداری مشاوره می‌دهد.
 • به صاحب حیوان روش‌های پیشگیری از بیماریهای مشترک با انسان را مانند هاری، بروسلوز، مشمشه و… می‌آموزد.
 • برای تشخیص بیماری‌ها نمونه گرفته، به آزمایشگاه دامپزشکی ارسال و نتایج را تحلیل می‌کند.
 • تست ها و آزمایش‌های خاص مانند نوار قلب (ECG) ، ادار و مدفوع، سونوگرافی و… را انجام می‌دهد.
 • کمک به بهبود زندگی انسان و دام می‌کند.
 • انجام معاینات منظم برای بررسی سلامت حیوانات، آزمایش و واکسیناسیون آنها برای مقابله با بیماری ها را انجام می دهد.
 • برای حیوانات بیمار  دارو تجویز می کند.
 • بررسی محل زندگی حیوانات و مشاوره دادن در خصوص راه های جلوگیری از گسترش بیماری را انجام می دهد.
 • مدیریت و نظارت بر پرستاران و پرسنل مراقب حیوانات را بر عهده دارد و به آنها مشاوره می دهد.
 • پیشگیری از بروز و شیوع بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان بر عهده دامپزشک است.

شرح وظایف کارشناس آزمایشگاه چه هستند؟

در آزمایشگاه ها و کلینیک های مختلف آزمایشگاهی به اشکال گوناگونی مسئولیت کارشناسان آزمایشگاه تعریف شده است. اما در یک نگاه کلی می توانیم بگوییم هر کارشناس آزمایشگاه به نوعی با وظایف زیر در ارتباط است :

 • گرفتن و آماده سازی نمونه های آزمایشگاهی، محیط های کشت، میکرو ارگانیسمها و…
 • انجام آزمایشات مختلف و تکرار مجدد آن در صورت نیاز
 • استفاده از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری در انجام آزمایشات مختلف
 • ثبت نتایج آزمایشات و اعلام آنها به افراد مربوطه (پزشکان، متخصصان صنایع غذایی و دارویی و…)
 • اطمینان یافتن از دقت و بهداشتی بودن کلیه تجهیزات
 • نظارت برمیزان مواد مورد نیاز موجود و سفارش دهی در صورت لزوم

دوستان گرامی امیدوارم اطلاعات این مقاله که به منظور آشنایی بیشتر شما با رشته های دامپزشکی و علوم آزمایشگاهی ارائه شده است، بتواند به شما کمک کند تا انتخاب رشته صحیح تر و بهتری انجام دهید و پاسخ سوال علوم آزمایشگاهی یا دامپزشکی؟ را پیدا کنید.

لطفا توجه کنید: همانطور که قبلا اشاره شد، برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، مجموعه ارزشمند زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

8 نظر

 1. محمد

  دمتون گرم با این سایتتون
  انصافا گیج و گنگ شده بودم خیلی کمکم کردی آقای رسولی خدا خیرت بده

  پاسخ
 2. محمدرضا

  سلام
  من دامپزشکی‌نزدم علوم ازمایشگاهی روزانه قبول شدم به نظرتون اشتبا کردم؟ دام اهواز در میومدم ساکن اهوازم نمیدونم اصن یه‌وععضیه

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. باید رشته ها را قبل از انتخاب رشته بررسی می کردید. ولی بدانید که رشته دامپرشکی هم بازارکار خیلی مناسبی ندارد. به امید موفقیت شما

   پاسخ
 3. Romin

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من امسال کنکور دادم و پزشکی میخواستم اما قبول نشدم
  میکروبیولوژی دانشگاه اصفهان و دامپزشکی آزاد شهرکرد قبول شدم
  به نظر شما کدوم به علاقه ام که پزشکی بوده نزدیکتره؟!
  کدوم بهتره؟!
  ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  1. آرش

   سلام. هر کدوم شباهتهایی به پزشکی دارند و باید بر حسب علاقه شرایط و اهدافتون یکی رو انتخاب کنید. میکروبیولوژی در آینده و با ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکترا، گرایشهای خوبی به حوزه پزشکی داره البته بازار کارش عمدتا در حوزه فعالیتهای آزمایشگاهی قرار میگیره. در مقابل، دامپزشکی شباهت دوره تحصیل و واحدهای درسیش به پزشکی بیشتره اما کل فعالیت و بازارکار آینده اش در حوزه حیوانات انجام میشه. میکروبیولوژی رو به هر دلیل اگه ادامه ندی به احتمال زیاد بیکار میمونی ولی دامپزشکی موقعیتهای شغلی داره هرچند سخت تره و علاقه زیادی میخواد

   پاسخ
 4. Mohammad.nazeri

  سلام میخواستم بدونم از کارشناسی علوم آزمایشگاهی میتونم واسه ارشد همون دامپزشکی بخونم

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام برای اطلاع از جدیدترین شرایط پذیرش به دفترچه ارشد رشته های علوم پزشکی مراجعه کنید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی