منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

شغل مناسب من

شغل مناسب من

آیا تا به حال کسی از شما پرسیده که : “دوست داری وقتی بزرگ شدی چه کاره شوی؟” شما چه پاسخی دادید؟ احتمالا وقتی ۵-۶ سال بیشتر نداشتید و کسی این سوال را از شما می پرسید شما هم می گفتید : “دکتر یا خلبان”. اما وقتی بزرگتر شدید و دوره دبستان را تمام کرده و وارد مدرسه راهنمایی (دوره اول متوسطه جدید) شدید، دیگر پاسخ شما به آن سوال تغییر کرده بود.

“من می خواهم وقتی بزرگ شدم مهندس هواپیما شوم” یا “من آرزو دارم یک پرستار خوب و مهربان شوم” یا اینکه “من دوست دارم مثل دایی ام نقاش شوم” و شاید برخی از پسر ها بگویند: “من عاشق ماشین های بزرگم و آرزو دارم بزرگ شدم راننده کامیون شوم”.  اینها بخشی از پاسخ هایی است که شاید در سن ۹-۱۰ سالگی به این پرسش که دوست داری بزرگ شدی چه کاره شوی، داده باشیم.

اما اگر الان در سنین بین ۱۴ تا ۱۸ سالگی از شما چنین سوالی شود، پاسخ شما چه خواهد بود؟ مطمئنا با توجه به اینکه آگاهی و اطلاعات شما از محیط کار و جامعه خیلی بیشتر از قبل شده و شغل های جدیدی را کشف کردید، آرزوی شما برای شغل آینده تان هم تغییر کرده و البته تخصصی تر شده !  . “من دوست دارم در آینده فیلسوف شوم” یا “من می خواهم مهندس ساختمان شوم و برج های بزرگی بسازم” و یا “من آرزو دارم بتوانم مهندس انرژی هسته ای شوم تا به کشورم کمک کنم” یا اینکه “من می خواهم جراح مغز شوم تا هم درآمد زیادی داشته باشم و هم اینکه آدم ها را از مرگ نجات دهم”.

این سوال جذاب و چالشی را می توانیم از بزرگتر ها هم بپرسیم، اما اینطوری : “آیا از شغل خود راضی هستید. اگر نه ، پس دوست داشتید چه شغلی داشتید؟” . احتمالا پاسخ خیلی از بزرگتر ها به این سوال منفی است و اغلب افراد از شغل خود راضی نیستند ( بنا بر علت های مختلف ) ولی پاسخ آنها به این سوال که دوست داشتید چه شغلی داشته باشید متفاوت از قبل است : “من الان کارشناس فروش شرکت هستم ولی خیلی کارم سخته و دوست داشتم جای حسابدار شرکت بودم” یا “من پزشک جراح مغز و اعصاب هستم ولی دیگه خسته شدم و شغلم استرس خیلی زیادی دارد، ای کاش تخصص دیگری مثل چشم یا پوست وارد می شدم تا اینکه اینقدر استرس نداشته باشم” و یا اینکه “الان که مهندس نفت هستم فهمیدم که اشتباه کردم، چون مدام در حال مآموریت به جنوب هستم و کمتر فرصت می کنم در کنار خانواده ام باشم. ای کاش وارد شغلی می شدم که به مأموریت نیاز نداشته باشد” و یا اینکه ممکن است این طور پاسخ دهند : “وقتی به عنوان کارمند بانک در آزمون استخدامی پذیرفته شدم، خیلی خوشحال بودم اما الان بعد از ۵ سال کار کردن متوجه شدم که اشتباه کردم،  چرا که فکر می کنم مثل ربات هستم و هیچ اختیاری از خودم ندارم و هر روز باید کارهای تکراری روز های قبل را انجام دهم”.   

همانطور که دیدیم نظر ما در طول زمان نسبت به شغل و زندگی آینده مان تغییر می کند که تقریبا یک موضوع عادی و طبیعی است و بسیاری از ما این حالت را تجربه می کنیم اما اگر بتوانیم در دوران نوجوانی ، یعنی دوره متوسطه ، قبل از انتخاب رشته دبیرستان و دانشگاه و بعد از آگاهی کامل از ویژگی مشاغل مختلف و شرایط بازار کار، شغل مناسب خود را کشف کنیم، شاید دیگر در آینده از انتخاب خود پشیمان نباشیم و از هر روز کاری خود لذت بیشتری ببریم. 

   هالند (یکی از معروف ترین روانشناسان و نظریه پردازان شغلی و شخصیتی) معتقد است افرادی که خودشناسی بهتر و بیشتری دارند در مقایسه با کسانی که خودشناسی آنها کمتر است، انتخاب های بهتری را انجام خواهند داد. همچنین افرادی که خودشناسی آنها ناقص است انتخابهایشان نادرست خواهد بود. خودشناسی عبارت از دانش و اطلاعاتی است که فرد درباره خود دارد. .

برای اینکه بتوانید به خودشناسی خوبی از دست پیدا کنید، می توانید از تست های شخصیت شناسی معتبر از جمله تست هالند استفاده کنید. با کمک آن می توانید علاوه بر شناخت بیشتر خود، متوجه شوید که چه مشاغلی برای شما مناسب هستند.

امیدوارم همه ما در زمان مناسب به این موضوع خیلی مهم فکر کنیم و تصمیمات صحیح و به دور از احساسات بگیریم تا در بهترین مسیر شغلی و حرفه ای قرار بگیریم. برای قرار گرفتن در بهترین مسیر، باید راهنمای خوبی داشته باشید. 

لطفا توجه کنید: برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی و مشاغل آنها، مجموعه زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. مانلی فائقی

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بپرسم یک فارغ التحصیل رشته حسابداری مالیاتی اگه بخواد از صفر شروع کند می تواند بعنوان حسابدار در شرکت ها مشغول بکار بشود پله ب پله ارتقا پیدا کند تا به عنوان یک مشاور مالیاتی یا یک مدیر مالی باشد؟و شاخه این رشته انقدر کامل و جامع هست که اگر بخواهد با مطالعه منابع بیشتر یا رفتن به دوره های تخصصی بتواند دراون گرایش دلخواه کار کند ؟مثل به عنوان یک حسابدار صنعتی یا حسابرس یا نه طبق تعریفی که درباره حسابداری مالیاتی که گفتید فقط می تواند در دارایی مشغول بکار شود؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام
   حسابدار مالیاتی یک حسابدار با تجربه است که تخصصی خوبی در مباحث مالیاتی دارد و در این زمینه می تواند به شرکت ها مشاوره دهد. بناراین برای رسیدن به این شغل باید ابتدا حسابدار خوبی شوید و از صفر حسابداری را شروع کنید و به مرور که تخصص بیشتری کسب کردید در حوزه مالیاتی هم تخصص پیدا کنید.
   موفق باشید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی