منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

رادیولوژی یا هوشبری؟

رادیولوژی یا هوشبری؟

از آنجا که  انتخاب رشته دانشگاه در زندگی و آینده داوطلبان بسیار تاثیر گذار بوده و یکی از مهم ترین تصمیمات در زندگی آنها به حساب می آید، انجام یک انتخاب رشته صحیح از اولویت های اصلی دانش آموزان و خانواده های آنها به حساب می آید.

به همین جهت در این مقاله قصد دارم به مقایسه رشته رادیولوژی با هوشبری پرداخته و به پرسش رادیولوژی یا هوشبری؟ پاسخ دهم. امید است این توضیحات بتواند کمک موثری به تصمیم گیری دانش آموزان عزیز کند.

کدام رشته های دانشگاهی تجربی بهترند؟

یکی از قدم های اصلی برای انجام یک انتخاب رشته صحیح، شناخت بیشتر و بهتر رشته های دانشگاهی تجربی می باشد به طوری که بتوانید با مقایسه آنها بهترین رشته راپیدا کنید. به یاد داشته باشید اینکه در زمان انتخاب رشته صرفا به رتبه کنکور خود توجه کنید، کار درستی نیست. شما برای یک انتخاب رشته اصولی به اطلاعات و ابزار بیشتری نیاز دارید.

برای شناخت رشته های تجربی باید موارد مختلف آنها اعم از تفاوت ها و شباهت هایشان را بررسی کنید. به عنوان مثال، آشنایی با اسم دروسی که قرار است در رشته دلخواه تان بخوانید (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند) مهم است. اهمیت این موضوع در این است که  شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد. مثلا تصور کنید فردی به درس شیمی بسیار علاقه مند است و با تصور این که در رشته مهندسی شیمی، دروس شیمی زیادی تدریس می شود این رشته را انتخاب می کند. او به زودی خواهد فهمید که اشتباه کرده و سهم دروس ریاضی، مهندسی و فیزیک در این رشته بسیار بیشتر از شیمی است.

برای مقایسه دروس و واحدهای دانشگاهی رشته های رادیولوژی و هوشبری می توانید با کلیک روی نام آنها ضمن کسب اطلاعات بیشتر، اسامی دروس را به راحتی مشاهده کنید.

یکی از قدم های مهم در انتخاب رشته به شکل درست و اصولی، شناخت رشته های دانشگاهی است. اینکه این رشته ها چه واحدهای درسی دارند، دانشگاه های پذیرنده آنها کدام است، شغل های مرتبط با این رشته ها چه هستند، چطور می شود در این رشته ها در ایران و سایر کشورها ادامه تحصیل داد و …

رشته مناسب من چیست؟

به دلیل وجود پیچیدگی در ویژگی ها و شخصیت افراد مختلف، نمی توان به سرعت رشته مناسب هر فرد را پیدا کرد. برای اینکه بتوانید بهترین رشته مناسب خودتان را پیدا کنید، باید دقیق و با اطلاعات کافی باشید. موارد بسیاری هستند که قبل از انتخاب رشته تان باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین آنها، علاقمندی های شماست. شما اگر بتوانید درست خودتان، علایق و توانایی هایتان را بشناسید، رشته و شغل مناسب تان را هم به راحتی پیدا می کنید. برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.

بسیاری افراد (از جمله دانشجویان، والدین و شاید حتی پدر یا مادر خود شما) هستند که پس از سال ها متوجه می شوند که از رشته تحصیلی یا شغل شان راضی نیستند، یعنی انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید.  ما در این مسیر در کنار شما هستیم.

رادیولوژی بهتر است یا هوشبری؟

اما در ادامه بیشتر در باره این سوال بحث خواهیم کرد : رادیولوژی یا هوشبری؟ ، کدام یک از این رشته ها می تواند برای شما مناسب تر باشد؟ ممکن است یکی به رادیولوژی علاقه مند باشد و ویژگی ها و شرایط دیگری با شغل هوشبری بیشتر تطابق داشته باشد. مهم این است که شما آگاهانه رشته خود را انتخاب کنید.

رشته هوشبری در کنکور سراسری در چه مقطعی پذیرش دانشجو دارد ؟ رادیولوژی چطور؟

رشته هوشبری در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرد . از آنجا که پذیرش در مقطع کاردانی خیلی محدود است ما در اینجا فقط مقطع کارشناسی را بررسی می کنیم .  اما رشته رادیولوژی در دانشگاه های سراسری کشور تنها در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو دارد.

ظرفیت پذیرش رشته رادیولوژی در کنکور سراسری چقدر است؟

رشته رادیولوژیِ در سال ۹۵ حدود ۷۷۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها  پذیرش داشته است.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی تبریز، شیراز ، همدان، ایران و جندی شاپور با ظرفیت پذیرش بیش از ۳۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی رادیولوژی را جذب کرده اند و پردیسهای خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و دانشگاههای علوم پزشکی ارتش ، یاسوج ، گناباد و زاهدان با کمتر از ۱۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش در کنکور سراسری برای رشته هوشبری چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۱۹۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی، و پردیس ها در رشته هوشبری پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، لرستان و بیرجند با ظرفیت پذیرش بیش از ۳۵ نفر بیشترین تعداد دانشجوی هوشبری را جذب کرده اند و پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دانشگاه علوم پزشکی ارتش و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با کمتر از ۱۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

یک کارشناس هوشبری بعد از لیسانس تا چه مقطعی می تواند ادامه تحصیل دهد؟ کارشناس رادیولوژی چطور؟

  رشته هوشبری در حال حاضر حداکثر در مقطع کارشناسی پذیرش دانشجو می کند. ولی فارغ التحصیلان کارشناسی هوشبری می توانند در برخی از رشته های دیگر با شرکت در آزمون های مرتبط در مقطع ارشد و دکترا ادامه تحصیل دهند.

از طرف دیگر رشته رادیولوژی امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترا را در ایران دارد. البته در مقطع ارشد و دکترا گرایش ها و رشته های مختلفی وجود دارد که علاقه مندان به ادامه تحصیل می توانند در آنها وارد شوند.

اطلاعات تکمیلی درباره کلیات رشته، رتبه لازم در کنکور در مناطق مختلف، انواع دانشگاه های پذیرنده، هزینه های تحصیل و ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در رشته های رادیولوژی و هوشبری را در کتاب یاد شده برایتان جمع آوری کرده ایم که می توانید مطالعه نمایید.(  روی  اینجا کلیک کنید).

  تحصیل مجدد در رشته پزشکی با مدرک کارشناسی رادیولوژی امکان پذیر است ؟ در مورد کارشناسی هوشبری چطور؟

برای علاقه مندان رشته پزشکی که به هر دلیلی موفق به قبولی و تحصیل در رشته پزشکی نشده اند و به جای آن در رشته کارشناسی رادیولوژی یا هوشبری تحصیل می کنند، امکان جالبی وجود دارد. این امکان، کارشناسی به پزشکی ( لیسانس به پزشکی ) نام دارد.

در این روش، علاقه مندان پزشکی می توانند پس از پایان تحصیلات کارشناسی و گذراندن طرح (اگر که رشته آنها طرح داشته باشد)، به شرط داشتن شرایط لازم و در صورت قبولی در آزمون کارشناسی به پزشکی، به ادامه تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. در حال حاضر این طرح در یکی از بهترین دانشکده های پزشکی (علوم پزشکی تهران) اجرا می شود .

امکان این تحصیل مجدد به صورت رادیولوژی به پزشکی و هوشبری به پزشکی هم وجود دارد و شما می توانید پس از تحصیلات دوره کارشناسی، شانس خود را برای ورود به رشته پزشکی امتحان کنید. شما می توانید برای آشنایی با جزئیات موضوع و نیز مطالعه ” شرایط پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی ” این مقاله را مطالعه کنید.

شرح وظایف کارشناس رادیولوژی چیست؟

در بیمارستانها، درمانگاهها و مراکز تصویربرداری مختلف به اشکال گوناگونی مسئولیت کارشناسان رادیولوژی تعریف شده است. اما در یک نگاه کلی می توانیم بگوییم هر رادیولوژیست به نوعی با وظایف زیر در ارتباط است :

 • تنظیم و نگهداری از تجهیزات و دستگاه های رادیوگرافی
 • تزریق ماده حاجب به بیمار در صورت لزوم تحت نظارت پزشک
 • عکسبرداری دقیق از نقاط بدن مطابق با دستورات پزشک
 • آماده کردن بیماران شامل گرفتن تاریخچه پزشکی و ارایه توضیحات لازم به آنها
 • مراقبت از بیماران در مقابل اشعه با قرار دادن محافظ روی نقاطی از بدن که از آنها عکسبرداری نمی شود
 • تنظیم موقعیت بیماران و تجهیزات به منظور عکسبرداری صحیح
 • بررسی کیفیت عکس ها برای تعیین اینکه آیا نیاز به عکسبرداری مجدد وجود دارد یا خیر
 • نگهداری از سوابق بیماران

 شرح وظایف کارشناس بیهوشی چیست؟

یک کارشناس بیهوشی بسته به اینکه در چه سطحی می باشد دارای وظایفی است که در زیر اورده شده است  :

 • استرلیزه کردن و آماده کردن دستگاه های مربوط به بیهوشی در اتاق عمل
 • آماده کردن داروها و سایر تجهیزات لازم برای بیهوشی
 • آماده کردن اولیه بیمار برای بیهوشی
 • کمک به متخصص بیهوشی در امور مختلف از جمله هوشبری، احیای قلبی و ریوی و …
 • تزریق داروها، خون یا فرآورده های خونی به بیمار مطابق با دستور متخصص بیهوشی
 • انجام برخی از بیهوشی های سطحی زیر نظر متخصص بیهوشی
 • مراقبت قلبی و تنفسی مداوم از بیمار در طول عمل
 • کنترل بیمار پس از عمل در ریکاوری، بیدار کردن و انجام مراقبت های لازم از او
 • انجام مراقبت های ویژه از بیماران بدحال

 رادیولوژیست کجا کار می کند؟

 یک فارغ التحصیل رادیولوژی معمولا در بیمارستانها، درمانگاهها و مراکز رادیولوژی و تصویربرداری مشغول به کار می شود. رادیولوژیست ها با کمک انواع فن آوری های تصویربرداری از قسمت های مختلف بدن بیمار (مطابق با دستور پزشک معالج) تصویربرداری می کنند و تصاویر را برای پزشک (جهت تشخیص) می‌فرستند. بعضی از رادیولوژیست ها فیلم های رادیولوژی ساده را تهیه میکنند. بعضی دیگر فیلم های تخصصی تر  مانند سی تی اسکن و یا ام آر آی را تهیه میکنند.

کارشناس هوشبری کجا کار می کند؟

کارشناس بیهوشی در بیمارستان و کلینیک های جراحی و مراکز اورژانس کار می کند. بیشتر تکنسین های بیهوشی در بیمارستان ها و برخی در مراکز عمل های سرپایی مشغول به کار هستند. کار آنها به صورت تمام وقت است و گاهی در شب ها و روزهای تعطیل به صورت شیفتی باید سرکار خود باشند.

محیط کار هوشبران در واقع همان اتاق عمل است که در آن کار می کنند زیرا هوشبر به عنوان دستیار متخصص بیهوشی در بخش هوشبری اتاق عمل مشغول به کار است. ساعت کار مشخصی ندارند و در صورت لزوم در زمانی که لازم باشد باید در اتاق عمل حاضر شوند. محیط کار هوشبران باید ساکت باشد و آنها کار خود را در سکوت انجام دهند. هم چنین باید بتوانند ارتباط خوبی با پزشکان برقرار کنند.

کارشناس بیهوشی با نحوه استفاده از دستگاه های مختلف مرتبط با بیهوشی از جمله دستگاه اندازه گیری گاز خون و … آشنا بوده و در طول عمل علائم حیاتی بیمار از جمله ضربان قلب، نوار قلب، فشار خون و تنفس را مرتبا کنترل می کند.. او همچنین توانایی به هوش آوردن بیمار پس از عمل و انجام مراقبت های ویژه از بیماران بدحال را دارد. لازم به ذکر است که در هر مرکز درمانی این کارشناسان حتما باید زیرنظر متخصص بیهوشی فعالیت کنند.

 آیا با مدرک هوشبری می توان استاد دانشگاه شد؟ با مدرک رادیولوژی چطور؟

اگر شغل استاد دانشگاه را دوست دارید، اگر تا بحال بارها به شغل استاد دانشگاه فکر کرده اید، خوبست بدانید که از هر دو رشته رادیولوژی و هوشبری می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید، ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی رشته خود و یا رشته های مرتبط ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی ارائه شود که اگر بین رشته هوشبری و رادیولوژی تردید داشتید که کدامیک برای شما بهتر است، تردید های شما رفع شده و پاسخ سوال رادیولوژی یا هوشبری؟ را پیدا کرده باشید و در آخر انتخاب رشته صحیح تر و بهتری انجام دهید.

لطفا توجه کنید: برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، مجموعه ارزشمند زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید:

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. سارا

  رادیولوژی در چه مقطعی میتونیم مطب بزنیم؟
  رتبه ش در دانشگاه ازاد منطقه ١چنده؟
  درامدش واس خانمها خوبه یا نه؟
  در چ درسی باید قوی باشم؟
  أیا بزار کارش خوبه؟
  شاخه های پزشکی و برای من بگید؟
  ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. رشته رادیولوژی با کارشناسی هم می توان برای تاسیس مرکز تصویربرداری اقدام کرد ولی مهم این است که شما به تنهایی مجوز این کار را ندارید باید باتعدادی از پزشکان و متخصصان دیگر این کار را بکنید . برای اطلاعات کامل می توانید آیین نامه تاسیس مرکز رادیولوژی را در اینتزنت جستجو کرده و مطالعه کنید. برای سایر اطلاعات در خصوص رتبه درآمد و … می توانید به کتاب آشنایی با ۱۰+۳ رشته برتر تجربی مراجعه کنید. لینک تهیه کتاب:
   https://goo.gl/yDnn94

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی