منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

دندانپزشکی یا داروسازی؟

دندانپزشکی یا داروسازی؟

از آنجایی که چیزی تا زمان انتخاب رشته نمانده، بدست آوردن اطلاعات کافی از رشته های مختلف بسیار می تواند برای شما کمک کننده و مفید باشد. انتخاب رشته صحیح می تواند نقش بسیار مهمی در موفقیت های آینده شما داشته باشد. اگر با شناخت و کسب اطلاعات رشته مورد نظرتان را انتخاب کنید، یقینا در سال های بعد با انگیزه و پیشتکار بیشتری تلاش خواهید کرد و حتما موفق خواهید شد.

سوالات زیادی در ذهن داوطلبان گروه علوم تجربی در هنگام انتخاب رشته وجود دارد که از ما می پرسند. اگر آنها بتوانند مجموعه ای از اطلاعات درست در خصوص رشته های مختلف و وضعیت آینده آنها بدست بیاورند، به پاسخ بسیاری از این سوالات می رسند. در این مقاله سعی شده است برای افزایش دانش شما، مقایسه ای بین دو رشته پرطرفدار تجربی یعنی داروسازی و دندانپزشکی انجام شود و به سوال معروف دندانپزشکی یا داروسازی؟ یا ” دندانپزشکی بهتر است یا داروسازی؟ “پاسخ داده شود.

رشته های تجربی در دانشگاه کدامند؟

یکی از قدم های اصلی برای داشتن یک انتخاب رشته صحیح، شناخت رشته های دانشگاهی تجربی است. با یک شناخت درست به راحتی می توانید آنها را با هم مقایسه کرده و از تفاوت ها و شباهت های آنها اطلاع پیدا کنید. اینکه در زمان انتخاب رشته شما صرفا به رتبه کنکور خود توجه کنید، کار درستی نیست! شما باید خودتان را به اطلاعات بیشتر و کامل تری مجهز کنید.

به عنوان مثال، آشنایی با دروسی که قرار است در رشته دلخواه تان بخوانید (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند) مهم است. حتما می پرسید این موضوع چه اهمیتی دارد؟ شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر آنها را تا حدودی نشناسید و به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد. همچنین گاهی تفاوت تعداد و نوع واحدهای درسی دو رشته می تواند در تصمیم گیری شما در انتخاب رشته موثر باشد.

تصور کنید دانش آموزی فکر می کند به رشته گیاه پزشکی علاقه مند است تنها به این دلیل که به اشتباه تصور می کند موضوع دروس رشته گیاه پزشکی، انجام امور پزشکی با کمک گیاهان است. او با این تصور غلط این رشته را انتخاب می کند و تازه در اولین جلسات دانشگاه است که متوجه اشتباه خود می شود. این دانش آموز اگر  حداقل واحدهای درسی این رشته را قبلا بررسی می کرد، متوجه می شد که این رشته به حفظ گیاهان و درمان بیماری های آنان می پردازد و به درمان انسان ارتباطی ندارد.

شغل های رشته تجربی کدامند؟

در کنار شناخت رشته های تجربی، آشنایی با شغل های مرتبط با این رشته ها ( از جمله ویژگی ها، محیط کار، وضعیت بازارکار و درآمد آنها) انتخاب شما را بسیار آسان تر می کند. لازم است بدانید پس از پایان تحصیلات در چه محیط هایی باید کار کنید، شرایط کاری شما به چه صورت است، آیا می توانید به راحتی کار پیدا کنید یا خیر، چقدر درآمد می توانید داشته باشید و … ما همه این اطلاعات را برای شما گردآوری کرده ایم تا انتخاب درست تری پیش رو داشته باشید. این اطلاعات در کنار همه آنچه باید در مورد  انواع دانشگاه های پذیرنده، ظرفیت پذیرش و امکان ادامه تحصیل و… بدانید در قالب کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی”برای شما گردآوری شده است. اکنون می توانید با کلیک روی  اینجا اطلاعات بیشتری کسب کنید و در صورت تمایل، این مجموعه را (که نسخه الکترونیک نیز دارد)، تهیه کنید.

رشته مناسب من چیست؟

به دلیل خصوصیات، ویژگی ها، طرز فکر و اولویت های متفاوت و پیچیده افراد مختلف، نمی توان به راحتی و به سرعت مشخص کرد که چه رشته ای برای شما مناسب می باشد.برای اینکه بهترین رشته را برای خودتان پیدا کنید و سال های بعد از انتخاب تان پشیمان نشوید، باید دقت لازم را به خرج داده و اطلاعات لازم را بدست بیاورید. عوامل مختلفی هستند که قبل از انتخاب تان باید آنها را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال یکی از مهم ترین موارد، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی بشناسید، بسیار راحت تر رشته مناسب تان را پیدا می کنید.  برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.

باید بدانید فرآیند انتخاب رشته و شغل مناسب در زندگی شما بسیار حیاتی است.تعداد زیادی از دانش آموزان و حتی دانشجویان هستند که پس از سال ها متوجه می شوند انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید.  اگر می خواهید از بهترین روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان استفاده کنید، از کتاب “انتخاب رشته جادویی” استفاده کنید.(برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه، لطفا  اینجا کلیک کنید.)

مقایسه دندانپزشکی و داروسازی

در ادامه بیشتر به پاسخ این سوال نزدیک می شویم: دندانپزشکی یا داروسازی؟ . با اطلاع از ویژگی های اصلی این رشته ها متوجه خواهید شد که کدامیک از این رشته ها برای شما مناسب تر است. ممکن است یکی از شما علاقه بیشتری به دندانپزشکی داشته باشد و شرایط دیگری با ویژگی های شغل و رشته داروسازی تطبیق بیشتری داشته باشد. مهم این است که شما با دانش و اطلاعات کافی رشته خود را انتخاب کنید.

دندانپزشکی چند سال طول می کشد؟ داروسازی چند ترم است؟

تعداد واحدهای درسی رشته دندانپزشکی ۲۱۷ واحد درسی می باشد که گذراندن همه آنها معمولا چیزی حدود ۶ سال طول می کشد. در حالی که رشته داروسازی دارای ۲۱۲ واحد درسی است که چیزی حدود ۶ سال زمان می برد.

شما می توانید برای اطلاع از جزئیات دروس رشته دندانپزشکی و داروسازی با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید.

ظرفیت پذیرش دندانپزشکی در کنکور سراسری چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۳۰۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته دندانپزشکی پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، تهران اصفهان با ظرفیت پذیرش بیش از ۴۸ نفر بیشترین تعداد دانشجوی دندانپزشکی را جذب کرده اند و پردیس خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی کرمان و دانشگاههای علوم پزشکی شهرکرد ایلام با کمتر از ۱۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

اطلاعات تکمیلی در مورد کلیات رشته، رتبه لازم در کنکور در مناطق مختلف، انواع دانشگاه های پذیرنده، هزینه های تحصیل و ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی نیز در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی” با کلیک روی  این لینک در دسترس شماست.

ظرفیت پذیرش داروسازی در کنکور سراسری چقدر است؟

 در سال ۹۵ حدود ۱۱۰۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی و پردیس ها در رشته داروسازی پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی شیراز، تهران اصفهان و البرز با ظرفیت پذیرش بیش از ۵۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی داروسازی را جذب کرده اند و پردیسهای خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی بندرعباس، جندی شاپور و اردبیل با کمتر از ۱۴ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند. (اطلاعات بیشتر را در کتاب یاد شده بخوانید).

شرایط ادامه تحصیل دندانپزشکی به چه صورت است؟ در داروسازی چطور؟

دانشجویان رشته دندانپزشکی بعد از اتمام دوره دندانپزشکی عمومی می توانند به چند صورت ادامه تحصیل دهند :

– ادامه تحصیل در رشته های تخصصی (دستیاری)

– ادامه تحصیل در رشته های دکترای Ph.D(در رشته دندانپزشکی، تعدادی از گرایش های تخصصی داروسازی و برخی از رشته های علوم پزشکی)

اما در مورد رشته داروسازی! در رشته داروسازی هم امکان ادامه تحصیل تا سطح دکترای تخصصی در ایران وجود دارد. این کار بعد از اتمام دوره داروسازی عمومی امکان پذیراست. از حدود ۱۲ گرایش تخصصی، فارغ التحصیلان می توانند یکی را  انتخاب کنند و ادامه تحصیل دهند.

با مدرک دندانپزشکی یا داروسازی می توان استاد دانشگاه شد؟

اگر تا بحال به شغل استاد دانشگاه فکر کرده اید، خوبست بدانید که از هر دو رشته دندانپزشکی و داروسازی می توانید به شغل جذاب و پردرآمد استاد دانشگاه برسید. بنابراین اگر می خواهید استاد دانشگاه شوید، ابتدا باید تا مقطع دکترای تخصصی این رشته ها ادامه تحصیل بدهید و سپس در فراخوان جذب هیات علمی وزارت بهداشت شرکت کنید.

شرح وظایف داروساز چیست؟

داروساز با توجه به نوع کاری که انجام می دهد، وظایف مختلفی دارد. داروسازی که در داروخانه فعالیت می کند وظایف زیر را بر عهده دارد:

 • دریافت نسخه های پزشکان و آماده کردن داروهای تجویزی برای تحویل به بیماران و مراجعین داروخانه
 • کنترل ناهمگونی های نسخه بیمار و عوارض ناشی از تداخل داروها و اطلاع به پزشک معالج که می تواند از بروز یک بحران فیزیولوژی جلوگیری نماید .
 • ارائه توضیح به بیمار در مورد نحوه مصرف صحیح داروها شامل زمان ، میزان مصرف و عوارض دارو
 • ارائه توضیح به بیمار در مورد مسائل عمومی سلامتمانند رژیم های غذایی، ورزش، استرس، تجهیزات و وسایل مفید برای رفع برخی بیماری ها
 • همکاری با شرکت های بیمه در زمینه خدمات بیمه بیماران
 • نظارت بر موجودی داروخانه و تهیه محصولات و داروهای مورد نیاز
 • مدیریت کارکنان داروخانه

برخی از وظایف داروسازانی که در بخش های تحقیقاتی و دارویی کار می کنند، عبارتند از :

 • انجام تحقیقات علمی و کاربردی روی داروهای جدید و شناسایی خواص، عوارض وتاثیرات درمانی آنها
 • آموزش نحوه استفاده و اثرات داروها به داروسازان و کارکنان داروخانه ها و بیمارستان ها و …
 • تحقیق و نظارت بر اجرای مطلوب فعالیت های آزمایشگاهی و ساخت دارو ها در واحدهای تولیدی دارو
 • نظارت و بررسی کیفیت داروهای موجود
 • کنترل و نظارت بر فعالیت های داروخانه های شخصی و بیمارستانی، شرکت های تولید و توزیع دارو و سایر بخش های دارویی (مخصوص مشاغل دولتی)
 • کنترل و نظارت بر وضعیت بازار دارویی کشور (مخصوص مشاغل دولتی)

شرح وظایف دندانپزشک چیست؟

در یک نگاه کلی می توانیم بگوییم هر دندانپزشک به نوعی با وظایف زیر در ارتباط است :

 • ویزیت اولیه و دادن مشاوره های لازم به بیماران
 • دادن آرامش به بیماران قبل از شروع کار به خصوص در مورد کودکان و افرادی که از دندانپزشکی می ترسند.
 • استفاده از روشهای مناسب برای کنترل و کاهش درد بیمار
 • عکس برداری در صورت لزوم
 • درمان‌های دندانپزشکی از جمله جرم‌گیری، پر کردن، کشیدن دندان و گذاشتن دندان‌های مصنوعی و روکش و بریج کردن (پل گذاشتن) و…
 • اقدامات مربوط به زیبایی فک و دندانها با درخواست بیمار نظیر سفید کردن دندانها، مرتب سازی دندانها و…

دندانپزشک کجا کار می کند؟ محل کار داروساز کجاست؟

یک دندانپزشک معمولا در مطب شخصی، بیمارستان، درمانگاه و یا کلینیک های درمانی مشغول به کار می شود. دندانپزشک کسی است که در زمینه پیشگیری، بررسی علائم و درمان بیماری های دهان و دندان تخصص دارد. او باید تمرکز بالا برای مدت طولانی، هماهنگی خوب بین دستها و چشم ها و مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشد.

از سوی دیگر محل کار داروساز معمولا در داروخانه های شخصی و بیمارستانی یا سازمانها و شرکتهای تحقیقاتی یا دارویی می باشد. داروساز متخصصی است که در زمینه‌های تحقیقات، فرمولاسیون و تولید محصولات دارویی انسانی و دامی و فراورده‌های آرایشی و بهداشتی و نیز راهنمایی و ارایه مشاوره به پزشکان و بیماران و مصرف‌کنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی فعالیت می‌کند.

اکنون اگر علاقه مندید تا اطلاعات بیشتری را درباره شغل و محیط کار دندانپزشک و یا داروساز (از جمله بازارکار، درآمد و …) کسب کنید با ما همراه شوید و برای دریافت این اطلاعات جامع اینجا کلیک کنید.(لینک به زودی فعال می شود)

در این مقاله تلاش شد اطلاعات مفیدی برای مقایسه این دو رشته به شما ارائه شود تا راحت تر بتوانید به سوال دندانپزشکی یا داروسازی؟ پاسخی قطعی دهید و بفهمید رشته دندانپزشکی برای شما بهتر است یا داروسازی . امیدوارم این اطلاعات به انتخاب رشته صحیح تر و بهتر شما کمک کند.

لطفا توجه کنید: همانطور که قبلا اشاره شد، برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، مجموعه ارزشمند زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید:

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. رویا مسلمی

   سلام انتخاب رشته به عوامل مختلفی بستگی دارد مثل علاقه، استعداد، توانایی ها، شرایط خانوادگی و … هر رشته ای باید از جوانب مختلف سنجیده شده و با شرایط شما تطبیق داده بشود تا مشخص شود کدام رشته بهتر است. اطلاعات مربوط به دو رشته را لطفا بخوانیدو بعد خودتان نتیجه گیری کنید. اطلاعات کاملی در خصوص رشته های تجربی از جمله دامپزشکی و داروسازی در کتاب آشنایی با ۱۰+۳ رشته تجربی گردآوری شده است که از لینک زیر می توانید آن را تهیه کنید:
   http://donyayekar.ir/%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%b1%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%aa%d8%ac%d8%b1%d8%a8%db%8c/

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی