منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
بهترین رشته های علوم تجربی

بهترین رشته های علوم تجربی

چه رشته ای بهتر است؟ چه شغلی بهتر است؟ کدامیک را انتخاب کنم؟ بهترین رشته دبیرستان چیست و….

اینها سوالاتی است که بسیاری از دانش آموزان تجربی قبل از انتخاب رشته با آنها روبرو هستند. تردیدهای زیادی در ذهن آنها وجود دارد. البته وقتی می خواهید انتخابی درست داشته باشید، این موارد طبیعی است.

بهترین راه برای کاهش شک و تردیدها، افزایش اطلاعات و آگاهی است. در مورد انتخاب رشته هم همین طور است! اگر سعی کنید شناخت و اطلاعات درستی را بدست آورید، کار برایتان بسیار راحت تر خواهد شد. البته یادتان باشد برای انتخاب رشته قبل از کسب اطلاعات، باید از روش درستی استفاده کنید. اگر روش تان درست باشد، رفتن بقیه مسیر بسیار آسان تر می شود. برای اینکه با این روش درست و کامل آشنا شوید  اینجا کلیک کنید. 

حال شما دانش آموز عزیز اگر قصد دارید وارد رشته تجربی شوید، باید قبل از آن بدانید که دروس رشته تجربی چه هستند، رشته های دانشگاهی تجربی در دانشگاه های کشور کدامند، دانشگاه های معتبر رشته تجربی و نحوه پذیرش آنها به چه صورت است، بهترین رشته های علوم تجربی چه هستند و …

دروس رشته علوم تجربی در دبیرستان چه هستند؟

دانش آموزان رشته علوم تجربی دبیرستان باید در دروس زیست شناسی و شیمی قوی باشند. البته یادتان باشد اگر دانش آموزی در درس هایی مثل ریاضی و فیزیک هم وضعیت خوبی داشته باشد، مطمئنا از سایر دوستان و رقیبان خود جلوتر خواهد بود. برخی از کتاب های اصلی علوم تجربی در دوره دوم متوسطه شامل این موارد می باشد: فیزیک، ریاضی، آزمایشگاه، شیمی، زیست شناسی، زمین شناسی، علوم زمین، امار، عربی، انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی

 شما دانش آموز علوم تجربی باید هم این درس ها علاقه کافی داشته و هم در آنها قوی باشید تا بتوانید نتیجه خوبی در کنکور سراسری تجربی کسب کنید.

شاخه های رشته علوم تجربی کدامند؟

رشته علوم تجربی یکی از رشته های اصلی در کنکور سراسری است که در سال ۹۶ حدود ۵۸۰.۰۰۰ نفر داوطلب در آن شرکت کرده اند که حدود ۱۵۵۰۰۰ نفر از آنها در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پذیرفته می شوند.

دروس اختصاصی تجربی که در کنکور مهم هستند و دانش آموزان تجربی باید آنها را مطالعه کنند، دروس ریاضی، زمین شناسی، زیست شناسی، فیزیک و شیمی می باشند.

رشته علوم تجربی دارای ۵ زیر گروه است که ضریب دروس اختصاصی در آنها متفاوت هستند. باید توجه داشته باشید که رشته های دانشگاهی مورد نظر شما در کدام زیر گروه قرار گرفته و ضریب دروس اختصاصی آنها چه تفاوتی با هم دارند.

جدول زیر ضرایب دروس در زیر گروه های رشته تجربی  را نشان می دهد:

رشته های تجربی کدامند؟

با توجه به زیر گروه های جدول بالا می توان رشته های دانشگاهی تجربی را در چند دسته ارائه کرد.

رشته های تجربی زیرگروه ۱ عبارتند از: بیوتکنولوژی، پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، اتاق عمل، بینایی سنجی، دبیری زیست شناسی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، فیزیوتراپی، اعضای مصنوعی،  پرستاری، شنوایی شناسی، علوم و صنایع غذایی، کاردرمانی، گفتار درمانی، مامایی، تکنولوژی پرتوشناسی، هوشبری، زیست شناسی، ساخت پروتزهای دندانی، بهداشت مواد غذایی، بهداشت و بازرسی گوشت، زیست فناوری و برخی از رشته های دیگر

رشته های تجربی زیرگروه ۲ عبارتند از: داروسازی، دبیری شیمی، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت حرفه ای، شیمی، بهداشت عمومی، فناوری اطلاعات سلامت، تکنولوژی پزشکی هسته ای و چند رشته دیگر

رشته های تجربی زیرگروه ۳ عبارتند از: زمین شناسی، اقیانوس شناسی

رشته های تجربی زیرگروه ۴ عبارتند از: حسابداری، مدیریت مالی، مدیریت صنعتی، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت فرهنگی هنری، الهیات، علوم قضایی، اقتصاد اسلامی، علوم اقتصادی، علوم انتظامی و چند رشته دیگر.

رشته های تجربی زیرگروه۵ عبارتند از: اقتصاد کشاورزی، مددکاری اجتماعی، آموزش تربیت بدنی، امنیت اطلاعات، کتابداری در شاخه پزشکی و چند رشته دیگر.

دقت کنید که آینده خود را تنها به رتبه کنکور خود واگذار نکنید.

با کسب آگاهی بیشتر، خودتان می توانید بدون نیاز به مشاور و خیلی بهتر برای آینده خود تصمیم گیری کنید.

پرطرفدارترین رشته های تجربی در بین دانش آموزان کدامند؟

مطابق آمارها پرطرفدارترین رشته های تجربی در بین رتبه های زیر ۱۰۰ کشوری به ترتیب دو رشته ی پزشکی و دندانپزشکی بوده ودربین رتبه های زیر ۱۰۰۰کشوری به ترتیب پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی بوده است.

رشته های پرطرفدار تجربی برای رتبه های ۵۰۰۰تا ۱۰۰۰۰کشوری نیز به ترتیب این موارد بوده اند: پزشکی ،دندانپزشکی،داروسازی،فیزیوتراپی،علوم آزمایشگاهی،دامپزشکی،علوم تغذیه، رادیولوژی،روانشناسی،پرستاری،بینایی سنجی،زیست شناسی،اتاق عمل،شنوایی شناسی،علوم قرآن،علوم قضایی،علوم تربیتی،هوشبری،شیمی،زیست شناسی سلولی مولکولی،دبیری شیمی،کار درمانی،مامایی،مدیریت،اعضای مصنوعی،حسابداری،گفتار درمانی وعلوم قرآن.

رشته های بدون کنکور تجربی کدامند؟

دانش آموزان رشته تجربی می توانند در تعدادی از رشته های تجربی بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی وارد شوند. رشته های بدون کنکور تجربی در گروه های مختلف هستند. اسامی رشته های غیرپزشکی تجربی که صرفا بر مبنای سوابق تحصیلی در برخی از دانشگاه های غیر علوم پزشکی دانشجو می پذیرند عبارتند از (بر اساس دفترچه سال ۹۶):

علوم و مهندسی باغبانی، مهندسی علوم دامی، کاردانی تولید و بهره برداری ازگیاهان دارویی و معطر، مهندسی طبیعت، علوم و مهندسی محیط زیست، اقتصاد کشاورزی، زمین شناسی، علوم و مهندسی جنگل، علوم و مهندسی خاک، مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی، ترویج و آموزش کشاورزی پایدار، گیاه پزشکی، کاردانی تکنولوژی تولیدات دامی، زیست شناسی گیاهی، شیمی محض، مهندسی فضای سبز، علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی)، شیمی کاربردی، علوم و مهندسی شیلات، اقیانوس شناسی، زیست شناسی دریا، زیست شناسی جانوری، زیست شناسی، مهندسی صنایع چوب و فرآورده های سلولزی، مهندسی صنایع مبلمان، کاردانی شیمی آزمایشگاهی، کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیزداری، کاردانی تولید و فرآوری خرما

البته لازم به ذکر است که برخی از این رشته ها در برخی از دانشگاه ها با آزمون پذیرش دارند. برای اطلاع از این موارد می توانید به دفترچه آزمون سراسری مراجعه کنید.

گروه دیگری از رشته های بدون کنکور تجربی، رشته های مربوط به گروه پزشکی هستند که در دانشگاه های علوم پزشکی تدریس می شوند. این رشته ها که در مقطع کاردانی بوده و به صورت نیمه متمرکز پذیرش دارند، عبارتند از:

کاردانی اتاق عمل، کاردانی بهداشت حرفه ای، کاردانی بهداشت عمومی-بهداشت خانواده، کاردانی بهداشت عمومی- مبارزه با بیماری ها، کاردانی بهداشت محیط، کاردانی تکنسین سلامت دهان، کاردانی تکنولوژی رادیولوژی دهان فک و صورت، کاردانی علوم آزمایشگاهی، کاردانی مامایی،  کاردانی هوشبری

تعدادی از رشته های میان رشته ای نیز هستند که دانش آموزان تجربی می توانند بدون کنکور وارد آنها شوند.این رشته ها در دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی و پیام نور عمدتا صرفا بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرند. برخی از این رشته ها شامل موارد زیر می باشد:

حسابداری، روانشناسی، مدیریت امور بانکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، مدیریت جهانگردی، مدیریت بیمه، مدیریت مالی

برای اطلاع از کلیه رشته ها و شرایط دانشگاه ها می توانید  به دفترچه آزمون سراسری مراجعه کنید.

آیا می دانید آینده شغلی کدام رشته بهتر است؟

آیا از درآمد فارغ التحصیلان رشته های تجربی اطلاع دارید؟

آیا می دانید با چه رتبه ای می توانید در کدام یک از این رشته ها قبول شوید؟

بهترین رشته های تجربی چه هستند؟

شاید نتوان یک معیار مشخص کرد که بر اساس آن رشته های تجربی را از بهترین تا بدترین دسته بندی کرد. چرا که نظر و اولویت بندی افراد با هم بسیار متفاوت است. بنابراین زمانی که از بهترین رشته های تجربی سخن می گوییم برخی معیارها را که برای عموم دانش آموزان مورد قبول است ملاک قرار داده ایم.

یکی از معیارهای اصلی تعیین کننده خوب بودن یا نبودن رشته های دانشگاهی، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی شناسایی کنید، بسیار راحت تر می توانید رشته ای را که برای شما مناسب ترین است پیدا کنید. قبل از هر چیز بفهمید واقعا به چه رشته و شغلی علاقه دارید، در چه حوزه هایی استعداد و توانایی دارید و بعد سایر اطلاعات لازم را جمع آوری کنید. (برای شناخت بیشتر خودتان می توانید از تست های شخصیت شناسی کمک بگیرید).

بازار کار یکی دیگر از معیارهایی است که در شناخت شغل های تجربی باید مد نظر قرار گیرد. اگر شما همه موارد به جز بازار کار رشته های علوم تجربی را بررسی کنید، قطعاکافی نیست. بازارکار ، وضعیت فعلی شغل ها در شهرهای مختلف کشور و همچنین جهان را مشخص می کند، نشان می دهد چقدر تقاضا برای این شغل ها در شهرهای مختلف وجود دارد، آیا پس از فارغ التحصیلی می توان به راحتی کار پیدا کرد یا خیر و …. در رشته های تجربی وضعیت بازارکار متفاوت است.

به عنوان مثال بازارکار رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی از رشته هایی از جمله دامپزشکی بهتر است. همچنین از طرف دیگر چون وضعیت تاسیس مطب برای آنها در تهران و برخی از شهرهای بزرگ در حد اشباع است، اگر کسی بتواند در سایر شهرها مطب تاسیس کند، مطمئنا درآمد خوبی کسب خواهد کرد. همچنین به عنوان یک نمونه دیگر می توان گفت بازارکار پرستاری از بسیاری از رشته های پیراپزشکی وضعیت بهتری دارد. برای اطلاع کامل از بازارکار رشته های برتر و پرطرفدار تجربی می توانید به کتاب «آشنایی با ۱۰+۳ رشته برتر دانشگاهی علوم تجربی» که در پایین صفحه آورده شده است، مراجعه کنید.

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی در خصوص بهترین رشته های علوم تجربی در اختیار شما قرار داده شود تا با شناخت بیشتری رشته و شغل آینده خود را انتخاب کنید. اما اگر خواهان اطلاعات کامل مربوط به این بخش و کلی نکات جذاب و کاربردی دیگر هستید، مجموعه ارزشمند زیر را که برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس زیر کلیک کنید: 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

56 نظر

 1. فربد

  سلام. می خواستم بدونم بعد از پزشکی دندانپزشکی و داروسازی پرطرفدارترین رشته های تجربی در سال های قبل چه رشته هایی بودند؟ تشکر از شما

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   با سلام در سال ۹۵ بعد از این سه رشته، به ترتیب رشته های فیزیوتراپی علوم آزمایشگاهی، دامپزشکی، علوم تغذیه، پرستاری، رادیولوژی و بینایی سنجی رشته های پرطرفدار علوم تجربی بوده اند.

   پاسخ
 2. ناشناس

  با عرض سلام وخسته نباشی بابت مطالب گفته شده خیلی سپاسگزارم استفاده کردیم خدا خیرتون بده

  پاسخ
 3. حسن میرزایی

  سلام من امسال انتخاب رشته دارم ب نظرشما رشته تجربی خوبه میخوام جوری باشه ک بتونم درآمددربیارم درآینده. رشته تجربی چ رشته ایش خوبه لطفاراهنماییم کنید ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز همین طور که در مقاله نوشته شده برای رسیدن به بهترین و مناسب ترین رشته برای شما باید به دقت عوامل مختلفی را برررسی کنید از جمله علاقه، استعداد، درآمد، بازارکار و …. فقط نباید درآمد یا بازارکار را در نظر بگیرید. ولی بدانید برخی از رشته های پیراپزشکی در تجربی بازارکار مناسبی دارند. به شما پیشنهاد می کنم که برای اینکه طبق یک روش استاندارد و اصولی به رشته مناسب تان برسید از کتاب انتخاب رشته جادویی استفاده کنید. همچنین برای آشنایی برای رشته های تجربی هم مجموعه ای تهیه شده که در سایت قرار دارد و می توانید تهیه کنید.موفق باشید
   لینک تهیه کتاب انتخاب رشته جادویی
   http://donyayekar.ir/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C/

   پاسخ
 4. زهرا

  من مدیریت مالی دوس دارم برم بنظرتون اگه ی دانشگاه خوب. قبول شم میشه زود کار پیدا کرد؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام
   پیدا کردن کار به اشتیاق، مهارت و دانش شما ارتباط بیشتری دارد تا رشته تحصیلی. چرا که در همه رشته های تحصیلی هم آدم بیکار داریم و افراد موفق. بنابراین توصیه می شود رشته تحصیلی خود را بر اساس علاقه و آگاهی انتخاب کنید که در ادامه بتوانید با انگیزه درس بخوانید و مهارت آموزی کنید و مشتاقانه برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید. اگر رشته تحصیلی شما با علاقه و ویژگی های شخصیتی شما تناسب نداشته باشد شما نمی توانید آنقدر که لازم است تلاش کنید.
   رشته مدیریت مالی هم بازار کار گسترده ای دارد و اگر علاقه مند هستند و نسبت به آن اطلاع دارید رشته خوبیست.
   موفق باشید

   پاسخ
 5. تیزبین

  هر رشته و شغلی در انحصار باشه درامدش نجومیه شما رشته های به ظاهر درجه دوم تجربی رو ببینین بینایی سنجی شنوایی سنجی فیزیوتراپی اعضای مصنوعی کاردرمانی گفتار درمانی دندونسازی و زمین شناسی و گیاهپزشکی و ژنتیک. هیچکدوم از رشته های بالا بیکار نداره چون ظرفیتش محدوده و از همه مهمتر بهشون مجوز کلینیک میدن که در انحصاره.مثلا کلینیک ارتز پروتز رو فقط به فارغ التحصیلان اعضای مصنوعی مجوز میدن و در انحصاره دانشگاه ازاد اصلا این رشته رو نداره . و درامد ماهانه یه کلینیک به پنجاه ملیون درماه میرسه و کاملا گمنامه.همچنین تاسیس کلینیک فیزیوتراپی در انحصاره به ازای هر سی هزار نفر جمعیت مجوز میدن. با دکتری رشته تربیت بدنی میشه کلینیک حرکات اصلاحی زد. با دکتری ژنتیک میشه مشاوره ژنتیک راه اندازی کرد. با فوق لیسانس زمین شناسی میشه ازمایشگاه سنگ های قیمتی راه انداخت .یا لابراتورا دندونسازی . تمام این رشته ها به غیر از چند تاش در انحصاره وزارت بهداشته.اگه شما یه بینایی سنج بیکار پیدا کردینکردم من جایزتون میدم زیر شیش ملیون تومن استخدامش نیست تولید عینک هم فقط در انحصار اینها هست.شنوایی سنج ها که دلال سمعک هم هستن . دارالترجمه در انحصاره. دفتر خونه .کارشناسان رسمی قوه قضاییه .داروخونه در انحصاره.شمار فرزند معلول نداشتین تا گذرتون به گفتار درمانی یا کار درمانی یا حتی اب درمانگر بیوفته. چرا دانشگاه ازاد این رشته ها رو از انحصار در نمیاره .یه نوار گوش صد هزار تومن. یه جلسه فیزیوتراپی پنجاه تومن .درامددار الترجمه ماهی شی ملیون حداقل عینک ساز سی ملیون حداقل کار درمانگر هم همینطور حرف زیاده….

  پاسخ
  1. علیرضا

   سلام ممنون از توضیحات خوبتون
   رشته ی گیاهپزشکی کارش کجا و چطوره؟ درامدش چه حدودیه؟

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، تغذیه، هوشبری، پرستاری، اتاق عمل ، علوم آزمایشگاهی و …

   پاسخ
 6. ziba

  سلام خسته نباشید.میخواستم بدونم رشته ی هوشبری بهتره یا اتاق عمل..دردانشگاه ازاد..ونرخ شهریه ها چطوریه؟ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام به طور کلی رشته هوشبری و اتاق عمل در دانشگاه آزاد تفاوت زیادی با هم ندارند. از نظر بازارکار رشته اتاق عمل کمی وضعیت بهتری نسبت به هوشبری دارد. برای شهریه ها هم تقریبا میزان شهریه دو رشته با هم برابر است یا اختلاف بسیار کمی دارند. برای اطلاع از میزان دقیق شهریه به سایت دانشگاه آزاد سری بزنید.. موفق باشید

   پاسخ
 7. سارا

  با سلام بن مامایی اتاق عمل و هوشبری کدومش از نظر بازار کار بهتره؟و ماما چظوری میتونه مطب بزنه؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   با سلام. هر سه رشته بازارکار مناسبی دارند. البته شاید بتوان گفت تقریبا همه بیمارستان ها و مراکز جراحی به کارشناس اتاق عمل و هوشبری نیاز دارند. ماماها نیز در سال های اخیر وضعیت بهتری پیدا کرده اند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص رشته اتاق عمل و هوشبری می توانید از کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی استفاده کنید برای تهیه آن به لینک زیر بروید:
   https://goo.gl/2bbvQF

   برای اطلاع از جدیدترین شرایط تاسیس مطب مامایی لطفا در گوگل سرچ کنید به راحتی می توانید بخشنامه مربوطه را دریافت کنید. موفق باشید

   پاسخ
 8. سمیه

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  میخواستم بپرسم کار برای رشته پرستاری بیشتر هست یا دامپزشکی؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
 9. فاطمه

  سلام با تشکر از شما.میخواستم ببینم بین رشته های فیزیوتراپی ، رادیولوژی و بینایی سنجی کدوم بازارکار و در نتیجه درامد بیشتری داره؟ ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز به طور کلی بازارکار فیزیوتراپی و بعد بینایی سنجی بهتر است. البته این بستگی به محل زندگی شما هم دارد. به عنوان مثال اگر در شهری غیر از شهرهای بزرگ به خصوص تهران هستید راحت تر می توانید مجوز تاسیس مرکز فیزیوتراپی یا بینایی سنجی دریافت کنید.

   پاسخ
   1. فاطمه

    ممنون از پاسخ و وقتی که به من دادین.من در شیراز زندگی میکنم.ایا این امکان توی شیراز واسه من وجود داره که درامد قابل قبولی داشته باشم؟ از نظر سختی رشته، چه تفاوتی با هم وارند؟ تشکر و سپاس

    پاسخ
    1. رویا مسلمی

     سلام از نظر سحتی نمی شود این رشته ها را دسته بندی کرد. در هر کدام از آنها باید خوب تلاش کنید ارتباط بگیرید، به جدیدترین اطلاعات دسترسی پیدا کنید تا بتوانید موفق شوید. از نظر کار در شهر شما هم باید گفت اگر فرد کاربلدی باشید می توانید سریعا کار پیدا کرده و مشغول شوید بعد از چند سال اگر کلینیک فیزیوتراپی یا مطب بینایی سنجی بزنید و خوب کار کنید می توانید درآمد مناسبی بدست آورید.

 10. ftm

  سلام میخواستم بدونم بین رشته علوم ازمایشگاه وبینایی سنجی کدوم بهتره؟وبازارکارکدوم بیشتره؟ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز اگر منظور شما بازارکار است، رشته بینایی سنجی بازارکار بهتری دارد. اما برای اطلاعات بیشتر و مقایسه بهتر می توانید به لینک زیر بروید:
   https://goo.gl/w1pdoK

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام لطفا به نرم افزارهای تخمین رتبه که در اینترنت رایگان موجود است مراجعه کنید.

   پاسخ
 11. دختر

  سلام بنظر شما بین رشته های علوم ازمایشگاه وهوشبری وبینایی سنجی کدوم بهتره؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز برای اینکه بخواهید رشته های مختلف را مقایسه کنید باید اطلاعات در زمینه های گوناگون داشته باشید و بعد مقایسه کنید . برای این کار می توانید به کتاب آشنایی با ۱۰+۳ رشته برتر تجربی مراجعه کنید که در آن اطلاعات کاملی از این سه رشته با تحقیقات و مصاحبه های زیادی جمع آوری شده است. لینک تهیه کتاب:
   https://goo.gl/w1pdoK

   پاسخ
 12. malihe

  سلام وقت بخیر من با ۱۴۰۰۰ منطقه ۳ میتونم پرستاری روزانه قبول شم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من ساکن مرکزی ام چه شهرایی رو انتخاب کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 13. من

  سلام من می خواستم ببینم در امد یک. دارو ساز مسءول فنی چقدر چند ساعت می تونه وایسه اصلا ؟

  پاسخ
 14. فرناز

  سلام من پرستاری تهران وفیزیوتراپی شمال میارم یه نظرتون کدوم ازنظربازارکاروآینده بهتره؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . هر دو رشته خوبی هستند. شما باید به اولویت های دیگر خودتان هم فکر کنید. اینکه چه شهری می توانید بروید. می توانید از خانواده تان دور باشید یا خیر و … در فیزیوتراپی اگر توانمند باشید و سرمایه داشته باشید، امکان کار به صورت مستقل یعنی تاسیس کلینیک را دارید ولی در پرستاری این شرایط نیست. بستگی به خودتان و ویژگی هایتان دارد. باز هم اگر اطلاعات بیشتری می خواهید می توانید به کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی مراحعه کنید. از طریق لینک:
   https://goo.gl/EZDMWA

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام برای کسب اطلاعات کامل در خصوص این رشته ها می توانید به کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی مراجعه کنید. لینک تهیه کتاب:
   https://goo.gl/Lu2MC7

   پاسخ
 15. نفیسه

  سلام خسته نباشید.بین علوم آزمایشگاهی و رادیولوژی کدوم رشته بهتره؟از لحاظ بازارکار و درآمد

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام برای کسب اطلاعات کامل در خصوص این رشته ها می توانید به کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی مراجعه کنید. لینک تهیه کتاب:
   https://goo.gl/Lu2MC7

   پاسخ
 16. Fateme.p

  سللم وقتتون بخیر
  من ۲۵ سالمه میخام شروع کنم برای ادامه تحصیل رشته پرستاری بخونم
  بنظرتون دیر نیست؟
  و اینکه میخام دانشگاه بدون کنکور بخونم
  بنظرتون اینده شغلیش خوبه ؟ و اینکه حتما استخدام میشم؟
  مرسی از راهنماییتون?

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام روز بخیر. اگر واقعا تصمیم دارید وارد پرستاری شوید و به آن علاقه واقعی دارید، می توانید برای آن اقدام کنید. پرستاری رشته خوبی است و در حال حاضر بازارکار خوبی دارد. اینکه حتما استخدام می شوید یا خیر صددر صد مشخص نیست. چون به عوامل مختلفی بستگی دارد. در شرایط فعلی نیاز به پرستار در بازارکار وجود دارد و آینده شغلی مناسبی دارد. شما باید خوب تلاش کنید تا موفق شوید.

   پاسخ
 17. مرتضی

  درود و تندرستی شما ببخشید میخام دانشگاه آزاد بدون کنکور ثبت نام کنم به نظر شما کدام رشته بهتر و بازارکار بهتری داره موفق باشید

  پاسخ
 18. مهسا

  سلام من کارشناسی بهداشت عمومی علوم پزشکی کرمانشاه قبول شدم بنظرتون رشته خوبیه ؟ بعد از ۴ سال درس خوندن بیکار میمونیم یا آینده شغلی داره؟؟؟

  پاسخ
 19. امیرحسین

  سلام رشته میکروبیولوژی دانشگاه آزاد ارزش خوندن داره یعنی بازار کار و درآمد خوبی داره بعد از دانشگاه میتونم وارد بازار کار بشم ؟
  میتونم موقع کارشناشی ارشد در آزمون مثلا علوم آزمایشگاهی شرکت کنم ؟ تروخدا جواب بدید چند روز دیگه باید تصمیم بگیرم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من در حال حاضر رشته میکروبیولوژی بازارکار مناسبی ندارد. سعی کنید بیشتر روی رشته های دیگر فکر کنید.

   پاسخ
 20. فاطمه

  سلام رشته کارشناس بهداشت عمومی بازار کارش چجوریه؟ درکل رشته خوبی هست؟ لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام بله رشته خوبی است. شاید مثل برخی از رشته ها نباشد که در خیلی از مراکز می توانند مشغول به کار شوند ولی در کل بازارکارش مناسب است البته یادتان باشد شرط موفقیت شما داشتن علاقه و تلاش زیاد است. موفق باشید

   پاسخ
 21. مینا

  سلام من میخوام کنکور تجربی بدم، و به پزشکی علاقه دارم، فقط نمیدونم گرایشاشو ن از چه ترمی. جدا میشه از هم، مثلا یکی میخواد چشم پزشک بشه یا پزشک قلب بشه اینا. یه گرایشی باشه که بیشتر سروکارش با ازمایشگاه باشه کدومه؟ ممنون میشم، با تشکر از سایت خوبتون

  پاسخ
 22. نوید

  سلام. من دارم رو پایان نامه ارشدم در رشته آی تی کار میکنم.من کارشناسی دانشگاه پیام نور بودم و ارشد در دانشگاه آزاد. ولی بعد از دفاع میخوام اقدام به تحصیل در رشته تجربی در دانشگاه دولتی کنم. آیا از لحاظ قانونی مشکلاتی در ثبت نام من خواهد بود؟در حین ثبت نام مدرک ارشدم حاضر نخواهد بود با کدام مدرک (دیپلم ،لیسانس ،ارشد ک البته تا اون موقع نمیتونم دفاع کنم)باید آزمون کنکور بدهم؟

  پاسخ
 23. بتربد

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  میخواستم بدونم باز کار زیست شناسی سلولی مولکولی چطوره؟
  اگه ادامه بدم به مدرک دکتری چه شغل های برام پیش میاد؟

  پاسخ
 24. امیر

  سلام ببخشید شما اصلا هیچ مطلبی برای رشته ی اعضای مصنوعی نزاشتید . من اعضای مصنوعی اصفهان قبول شدم بنظر شما اگه بیام هوشبری زاهدان بهتره یا ن .طبق کارنامه سبز میتونم بیلم ولی خب دو دل هستم اگه میشه ککمک کنید

  پاسخ
 25. قادر

  سلام وقت به خیر من می خوام داروسازی بخونم بازار کارش چطوره خیلی هم بهش عاقله دارم ولی نمی خواهم در داروخانه مشغول کار شوم می خوام در کارخانه ها مشغول کار شوم خواهش می کنم جواب بدهید

  پاسخ
 26. مرتضی

  سلام من لیسانس مدیریت درم میخوام بدونم ارشد واسه رشته های پیراپزشکی میتونم شرکت کنم یا باید از اول شروع کنم؟؟

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رشته های برتر علوم تجربی