منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

بهترین رشته های علوم تجربی

بهترین رشته های علوم تجربی

چه رشته ای بهتر است؟ چه شغلی بهتر است؟ کدامیک را انتخاب کنم؟ بهترین رشته دبیرستان چیست و….

اینها سوالاتی است که بسیاری از دانش آموزان تجربی قبل از انتخاب رشته با آنها روبرو هستند. تردیدهای زیادی در ذهن آنها وجود دارد. البته وقتی می خواهید انتخابی درست داشته باشید، این موارد طبیعی است.

بهترین راه برای کاهش شک و تردیدها، افزایش اطلاعات و آگاهی است. در مورد انتخاب رشته هم همین طور است! اگر سعی کنید شناخت و اطلاعات درستی را بدست آورید، کار برایتان بسیار راحت تر خواهد شد. البته یادتان باشد برای انتخاب رشته قبل از کسب اطلاعات، باید از روش درستی استفاده کنید. اگر روش تان درست باشد، رفتن بقیه مسیر بسیار آسان تر می شود. برای اینکه با این روش درست و کامل آشنا شوید  اینجا کلیک کنید. 

حال شما دانش آموز عزیز اگر قصد دارید وارد رشته تجربی شوید، باید قبل از آن بدانید که دروس رشته تجربی چه هستند، رشته های دانشگاهی تجربی در دانشگاه های کشور کدامند، دانشگاه های معتبر رشته تجربی و نحوه پذیرش آنها به چه صورت است، بهترین رشته های علوم تجربی چه هستند و …

دروس رشته علوم تجربی در دبیرستان چه هستند؟

دانش آموزان رشته علوم تجربی دبیرستان باید در دروس زیست شناسی و شیمی قوی باشند. البته یادتان باشد اگر دانش آموزی در درس هایی مثل ریاضی و فیزیک هم وضعیت خوبی داشته باشد، مطمئنا از سایر دوستان و رقیبان خود جلوتر خواهد بود. برخی از کتاب های اصلی علوم تجربی در دوره دوم متوسطه شامل این موارد می باشد: فیزیک، ریاضی، آزمایشگاه، شیمی، زیست شناسی، زمین شناسی، علوم زمین، امار، عربی، انگلیسی، زبان و ادبیات فارسی

 شما دانش آموز علوم تجربی باید هم این درس ها علاقه کافی داشته و هم در آنها قوی باشید تا بتوانید نتیجه خوبی در کنکور سراسری تجربی کسب کنید.

شاخه های رشته علوم تجربی کدامند؟

رشته علوم تجربی یکی از رشته های اصلی در کنکور سراسری است که در سال ۹۶ حدود ۵۸۰.۰۰۰ نفر داوطلب در آن شرکت کرده اند که حدود ۱۵۵۰۰۰ نفر از آنها در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پذیرفته می شوند.

دروس اختصاصی تجربی که در کنکور مهم هستند و دانش آموزان تجربی باید آنها را مطالعه کنند، دروس ریاضی، زمین شناسی، زیست شناسی، فیزیک و شیمی می باشند.

رشته علوم تجربی دارای ۵ زیر گروه است که ضریب دروس اختصاصی در آنها متفاوت هستند. باید توجه داشته باشید که رشته های دانشگاهی مورد نظر شما در کدام زیر گروه قرار گرفته و ضریب دروس اختصاصی آنها چه تفاوتی با هم دارند.

جدول زیر ضرایب دروس در زیر گروه های رشته تجربی  را نشان می دهد:

رشته های تجربی کدامند؟

با توجه به زیر گروه های جدول بالا می توان رشته های دانشگاهی تجربی را در چند دسته ارائه کرد.

رشته های تجربی زیرگروه ۱ عبارتند از: بیوتکنولوژی، پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، اتاق عمل، بینایی سنجی، دبیری زیست شناسی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، فیزیوتراپی، اعضای مصنوعی،  پرستاری، شنوایی شناسی، علوم و صنایع غذایی، کاردرمانی، گفتار درمانی، مامایی، تکنولوژی پرتوشناسی، هوشبری، زیست شناسی، ساخت پروتزهای دندانی، بهداشت مواد غذایی، بهداشت و بازرسی گوشت، زیست فناوری و برخی از رشته های دیگر

رشته های تجربی زیرگروه ۲ عبارتند از: داروسازی، دبیری شیمی، مهندسی بهداشت محیط، مهندسی بهداشت حرفه ای، شیمی، بهداشت عمومی، فناوری اطلاعات سلامت، تکنولوژی پزشکی هسته ای و چند رشته دیگر

رشته های تجربی زیرگروه ۳ عبارتند از: زمین شناسی، اقیانوس شناسی

رشته های تجربی زیرگروه ۴ عبارتند از: حسابداری، مدیریت مالی، مدیریت صنعتی، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت فرهنگی هنری، الهیات، علوم قضایی، اقتصاد اسلامی، علوم اقتصادی، علوم انتظامی و چند رشته دیگر.

رشته های تجربی زیرگروه۵ عبارتند از: اقتصاد کشاورزی، مددکاری اجتماعی، آموزش تربیت بدنی، امنیت اطلاعات، کتابداری در شاخه پزشکی و چند رشته دیگر.

دقت کنید که آینده خود را تنها به رتبه کنکور خود واگذار نکنید.

با کسب آگاهی بیشتر، خودتان می توانید بدون نیاز به مشاور و خیلی بهتر برای آینده خود تصمیم گیری کنید.

پرطرفدارترین رشته های تجربی در بین دانش آموزان کدامند؟

مطابق آمارها پرطرفدارترین رشته های تجربی در بین رتبه های زیر ۱۰۰ کشوری به ترتیب دو رشته ی پزشکی و دندانپزشکی بوده ودربین رتبه های زیر ۱۰۰۰کشوری به ترتیب پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی بوده است.

رشته های پرطرفدار تجربی برای رتبه های ۵۰۰۰تا ۱۰۰۰۰کشوری نیز به ترتیب این موارد بوده اند: پزشکی ،دندانپزشکی،داروسازی،فیزیوتراپی،علوم آزمایشگاهی،دامپزشکی،علوم تغذیه، رادیولوژی،روانشناسی،پرستاری،بینایی سنجی،زیست شناسی،اتاق عمل،شنوایی شناسی،علوم قرآن،علوم قضایی،علوم تربیتی،هوشبری،شیمی،زیست شناسی سلولی مولکولی،دبیری شیمی،کار درمانی،مامایی،مدیریت،اعضای مصنوعی،حسابداری،گفتار درمانی وعلوم قرآن.

رشته های بدون کنکور تجربی کدامند؟

دانش آموزان رشته تجربی می توانند در تعدادی از رشته های تجربی بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی وارد شوند. رشته های بدون کنکور تجربی در گروه های مختلف هستند. اسامی رشته های غیرپزشکی تجربی که صرفا بر مبنای سوابق تحصیلی در برخی از دانشگاه های غیر علوم پزشکی دانشجو می پذیرند عبارتند از (بر اساس دفترچه سال ۹۶):

علوم و مهندسی باغبانی، مهندسی علوم دامی، کاردانی تولید و بهره برداری ازگیاهان دارویی و معطر، مهندسی طبیعت، علوم و مهندسی محیط زیست، اقتصاد کشاورزی، زمین شناسی، علوم و مهندسی جنگل، علوم و مهندسی خاک، مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی، ترویج و آموزش کشاورزی پایدار، گیاه پزشکی، کاردانی تکنولوژی تولیدات دامی، زیست شناسی گیاهی، شیمی محض، مهندسی فضای سبز، علوم و مهندسی صنایع غذایی (کشاورزی)، شیمی کاربردی، علوم و مهندسی شیلات، اقیانوس شناسی، زیست شناسی دریا، زیست شناسی جانوری، زیست شناسی، مهندسی صنایع چوب و فرآورده های سلولزی، مهندسی صنایع مبلمان، کاردانی شیمی آزمایشگاهی، کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیزداری، کاردانی تولید و فرآوری خرما

البته لازم به ذکر است که برخی از این رشته ها در برخی از دانشگاه ها با آزمون پذیرش دارند. برای اطلاع از این موارد می توانید به دفترچه آزمون سراسری مراجعه کنید.

گروه دیگری از رشته های بدون کنکور تجربی، رشته های مربوط به گروه پزشکی هستند که در دانشگاه های علوم پزشکی تدریس می شوند. این رشته ها که در مقطع کاردانی بوده و به صورت نیمه متمرکز پذیرش دارند، عبارتند از:

کاردانی اتاق عمل، کاردانی بهداشت حرفه ای، کاردانی بهداشت عمومی-بهداشت خانواده، کاردانی بهداشت عمومی- مبارزه با بیماری ها، کاردانی بهداشت محیط، کاردانی تکنسین سلامت دهان، کاردانی تکنولوژی رادیولوژی دهان فک و صورت، کاردانی علوم آزمایشگاهی، کاردانی مامایی،  کاردانی هوشبری

تعدادی از رشته های میان رشته ای نیز هستند که دانش آموزان تجربی می توانند بدون کنکور وارد آنها شوند.این رشته ها در دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی و پیام نور عمدتا صرفا بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرند. برخی از این رشته ها شامل موارد زیر می باشد:

حسابداری، روانشناسی، مدیریت امور بانکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، مدیریت جهانگردی، مدیریت بیمه، مدیریت مالی

برای اطلاع از کلیه رشته ها و شرایط دانشگاه ها می توانید  به دفترچه آزمون سراسری مراجعه کنید.

آیا می دانید آینده شغلی کدام رشته بهتر است؟

آیا از درآمد فارغ التحصیلان رشته های تجربی اطلاع دارید؟

آیا می دانید با چه رتبه ای می توانید در کدام یک از این رشته ها قبول شوید؟

بهترین رشته های تجربی چه هستند؟

شاید نتوان یک معیار مشخص کرد که بر اساس آن رشته های تجربی را از بهترین تا بدترین دسته بندی کرد. چرا که نظر و اولویت بندی افراد با هم بسیار متفاوت است. بنابراین زمانی که از بهترین رشته های تجربی سخن می گوییم برخی معیارها را که برای عموم دانش آموزان مورد قبول است ملاک قرار داده ایم.

یکی از معیارهای اصلی تعیین کننده خوب بودن یا نبودن رشته های دانشگاهی، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی شناسایی کنید، بسیار راحت تر می توانید رشته ای را که برای شما مناسب ترین است پیدا کنید. قبل از هر چیز بفهمید واقعا به چه رشته و شغلی علاقه دارید، در چه حوزه هایی استعداد و توانایی دارید و بعد سایر اطلاعات لازم را جمع آوری کنید. (برای شناخت بیشتر خودتان می توانید از تست های شخصیت شناسی کمک بگیرید).

بازار کار یکی دیگر از معیارهایی است که در شناخت شغل های تجربی باید مد نظر قرار گیرد. اگر شما همه موارد به جز بازار کار رشته های علوم تجربی را بررسی کنید، قطعاکافی نیست. بازارکار ، وضعیت فعلی شغل ها در شهرهای مختلف کشور و همچنین جهان را مشخص می کند، نشان می دهد چقدر تقاضا برای این شغل ها در شهرهای مختلف وجود دارد، آیا پس از فارغ التحصیلی می توان به راحتی کار پیدا کرد یا خیر و …. در رشته های تجربی وضعیت بازارکار متفاوت است.

به عنوان مثال بازارکار رشته هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی از رشته هایی از جمله دامپزشکی بهتر است. همچنین از طرف دیگر چون وضعیت تاسیس مطب برای آنها در تهران و برخی از شهرهای بزرگ در حد اشباع است، اگر کسی بتواند در سایر شهرها مطب تاسیس کند، مطمئنا درآمد خوبی کسب خواهد کرد. همچنین به عنوان یک نمونه دیگر می توان گفت بازارکار پرستاری از بسیاری از رشته های پیراپزشکی وضعیت بهتری دارد. برای اطلاع کامل از بازارکار رشته های برتر و پرطرفدار تجربی می توانید به کتاب «آشنایی با ۱۰+۳ رشته برتر دانشگاهی علوم تجربی» که در پایین صفحه آورده شده است، مراجعه کنید.

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی در خصوص بهترین رشته های علوم تجربی در اختیار شما قرار داده شود تا با شناخت بیشتری رشته و شغل آینده خود را انتخاب کنید. اما اگر خواهان اطلاعات کامل مربوط به این بخش و کلی نکات جذاب و کاربردی دیگر هستید، مجموعه ارزشمند زیر را که برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس زیر کلیک کنید: 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

مطالب مرتبط

87 نظر

 1. فربد

  سلام. می خواستم بدونم بعد از پزشکی دندانپزشکی و داروسازی پرطرفدارترین رشته های تجربی در سال های قبل چه رشته هایی بودند؟ تشکر از شما

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   با سلام در سال ۹۵ بعد از این سه رشته، به ترتیب رشته های فیزیوتراپی علوم آزمایشگاهی، دامپزشکی، علوم تغذیه، پرستاری، رادیولوژی و بینایی سنجی رشته های پرطرفدار علوم تجربی بوده اند.

   پاسخ
 2. ناشناس

  با عرض سلام وخسته نباشی بابت مطالب گفته شده خیلی سپاسگزارم استفاده کردیم خدا خیرتون بده

  پاسخ
 3. حسن میرزایی

  سلام من امسال انتخاب رشته دارم ب نظرشما رشته تجربی خوبه میخوام جوری باشه ک بتونم درآمددربیارم درآینده. رشته تجربی چ رشته ایش خوبه لطفاراهنماییم کنید ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز همین طور که در مقاله نوشته شده برای رسیدن به بهترین و مناسب ترین رشته برای شما باید به دقت عوامل مختلفی را برررسی کنید از جمله علاقه، استعداد، درآمد، بازارکار و …. فقط نباید درآمد یا بازارکار را در نظر بگیرید. ولی بدانید برخی از رشته های پیراپزشکی در تجربی بازارکار مناسبی دارند. به شما پیشنهاد می کنم که برای اینکه طبق یک روش استاندارد و اصولی به رشته مناسب تان برسید از کتاب انتخاب رشته جادویی استفاده کنید. همچنین برای آشنایی برای رشته های تجربی هم مجموعه ای تهیه شده که در سایت قرار دارد و می توانید تهیه کنید.موفق باشید
   لینک تهیه کتاب انتخاب رشته جادویی
   http://donyayekar.ir/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C/

   پاسخ
 4. زهرا

  من مدیریت مالی دوس دارم برم بنظرتون اگه ی دانشگاه خوب. قبول شم میشه زود کار پیدا کرد؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام
   پیدا کردن کار به اشتیاق، مهارت و دانش شما ارتباط بیشتری دارد تا رشته تحصیلی. چرا که در همه رشته های تحصیلی هم آدم بیکار داریم و افراد موفق. بنابراین توصیه می شود رشته تحصیلی خود را بر اساس علاقه و آگاهی انتخاب کنید که در ادامه بتوانید با انگیزه درس بخوانید و مهارت آموزی کنید و مشتاقانه برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید. اگر رشته تحصیلی شما با علاقه و ویژگی های شخصیتی شما تناسب نداشته باشد شما نمی توانید آنقدر که لازم است تلاش کنید.
   رشته مدیریت مالی هم بازار کار گسترده ای دارد و اگر علاقه مند هستند و نسبت به آن اطلاع دارید رشته خوبیست.
   موفق باشید

   پاسخ
 5. تیزبین

  هر رشته و شغلی در انحصار باشه درامدش نجومیه شما رشته های به ظاهر درجه دوم تجربی رو ببینین بینایی سنجی شنوایی سنجی فیزیوتراپی اعضای مصنوعی کاردرمانی گفتار درمانی دندونسازی و زمین شناسی و گیاهپزشکی و ژنتیک. هیچکدوم از رشته های بالا بیکار نداره چون ظرفیتش محدوده و از همه مهمتر بهشون مجوز کلینیک میدن که در انحصاره.مثلا کلینیک ارتز پروتز رو فقط به فارغ التحصیلان اعضای مصنوعی مجوز میدن و در انحصاره دانشگاه ازاد اصلا این رشته رو نداره . و درامد ماهانه یه کلینیک به پنجاه ملیون درماه میرسه و کاملا گمنامه.همچنین تاسیس کلینیک فیزیوتراپی در انحصاره به ازای هر سی هزار نفر جمعیت مجوز میدن. با دکتری رشته تربیت بدنی میشه کلینیک حرکات اصلاحی زد. با دکتری ژنتیک میشه مشاوره ژنتیک راه اندازی کرد. با فوق لیسانس زمین شناسی میشه ازمایشگاه سنگ های قیمتی راه انداخت .یا لابراتورا دندونسازی . تمام این رشته ها به غیر از چند تاش در انحصاره وزارت بهداشته.اگه شما یه بینایی سنج بیکار پیدا کردینکردم من جایزتون میدم زیر شیش ملیون تومن استخدامش نیست تولید عینک هم فقط در انحصار اینها هست.شنوایی سنج ها که دلال سمعک هم هستن . دارالترجمه در انحصاره. دفتر خونه .کارشناسان رسمی قوه قضاییه .داروخونه در انحصاره.شمار فرزند معلول نداشتین تا گذرتون به گفتار درمانی یا کار درمانی یا حتی اب درمانگر بیوفته. چرا دانشگاه ازاد این رشته ها رو از انحصار در نمیاره .یه نوار گوش صد هزار تومن. یه جلسه فیزیوتراپی پنجاه تومن .درامددار الترجمه ماهی شی ملیون حداقل عینک ساز سی ملیون حداقل کار درمانگر هم همینطور حرف زیاده….

  پاسخ
  1. علیرضا

   سلام ممنون از توضیحات خوبتون
   رشته ی گیاهپزشکی کارش کجا و چطوره؟ درامدش چه حدودیه؟

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، تغذیه، هوشبری، پرستاری، اتاق عمل ، علوم آزمایشگاهی و …

   پاسخ
 6. ziba

  سلام خسته نباشید.میخواستم بدونم رشته ی هوشبری بهتره یا اتاق عمل..دردانشگاه ازاد..ونرخ شهریه ها چطوریه؟ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام به طور کلی رشته هوشبری و اتاق عمل در دانشگاه آزاد تفاوت زیادی با هم ندارند. از نظر بازارکار رشته اتاق عمل کمی وضعیت بهتری نسبت به هوشبری دارد. برای شهریه ها هم تقریبا میزان شهریه دو رشته با هم برابر است یا اختلاف بسیار کمی دارند. برای اطلاع از میزان دقیق شهریه به سایت دانشگاه آزاد سری بزنید.. موفق باشید

   پاسخ
 7. سارا

  با سلام بن مامایی اتاق عمل و هوشبری کدومش از نظر بازار کار بهتره؟و ماما چظوری میتونه مطب بزنه؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   با سلام. هر سه رشته بازارکار مناسبی دارند. البته شاید بتوان گفت تقریبا همه بیمارستان ها و مراکز جراحی به کارشناس اتاق عمل و هوشبری نیاز دارند. ماماها نیز در سال های اخیر وضعیت بهتری پیدا کرده اند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص رشته اتاق عمل و هوشبری می توانید از کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی استفاده کنید برای تهیه آن به لینک زیر بروید:
   https://goo.gl/2bbvQF

   برای اطلاع از جدیدترین شرایط تاسیس مطب مامایی لطفا در گوگل سرچ کنید به راحتی می توانید بخشنامه مربوطه را دریافت کنید. موفق باشید

   پاسخ
 8. سمیه

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  میخواستم بپرسم کار برای رشته پرستاری بیشتر هست یا دامپزشکی؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
 9. فاطمه

  سلام با تشکر از شما.میخواستم ببینم بین رشته های فیزیوتراپی ، رادیولوژی و بینایی سنجی کدوم بازارکار و در نتیجه درامد بیشتری داره؟ ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز به طور کلی بازارکار فیزیوتراپی و بعد بینایی سنجی بهتر است. البته این بستگی به محل زندگی شما هم دارد. به عنوان مثال اگر در شهری غیر از شهرهای بزرگ به خصوص تهران هستید راحت تر می توانید مجوز تاسیس مرکز فیزیوتراپی یا بینایی سنجی دریافت کنید.

   پاسخ
   1. فاطمه

    ممنون از پاسخ و وقتی که به من دادین.من در شیراز زندگی میکنم.ایا این امکان توی شیراز واسه من وجود داره که درامد قابل قبولی داشته باشم؟ از نظر سختی رشته، چه تفاوتی با هم وارند؟ تشکر و سپاس

    پاسخ
    1. رویا مسلمی

     سلام از نظر سحتی نمی شود این رشته ها را دسته بندی کرد. در هر کدام از آنها باید خوب تلاش کنید ارتباط بگیرید، به جدیدترین اطلاعات دسترسی پیدا کنید تا بتوانید موفق شوید. از نظر کار در شهر شما هم باید گفت اگر فرد کاربلدی باشید می توانید سریعا کار پیدا کرده و مشغول شوید بعد از چند سال اگر کلینیک فیزیوتراپی یا مطب بینایی سنجی بزنید و خوب کار کنید می توانید درآمد مناسبی بدست آورید.

 10. ftm

  سلام میخواستم بدونم بین رشته علوم ازمایشگاه وبینایی سنجی کدوم بهتره؟وبازارکارکدوم بیشتره؟ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز اگر منظور شما بازارکار است، رشته بینایی سنجی بازارکار بهتری دارد. اما برای اطلاعات بیشتر و مقایسه بهتر می توانید به لینک زیر بروید:
   https://goo.gl/w1pdoK

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام لطفا به نرم افزارهای تخمین رتبه که در اینترنت رایگان موجود است مراجعه کنید.

   پاسخ
 11. دختر

  سلام بنظر شما بین رشته های علوم ازمایشگاه وهوشبری وبینایی سنجی کدوم بهتره؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز برای اینکه بخواهید رشته های مختلف را مقایسه کنید باید اطلاعات در زمینه های گوناگون داشته باشید و بعد مقایسه کنید . برای این کار می توانید به کتاب آشنایی با ۱۰+۳ رشته برتر تجربی مراجعه کنید که در آن اطلاعات کاملی از این سه رشته با تحقیقات و مصاحبه های زیادی جمع آوری شده است. لینک تهیه کتاب:
   https://goo.gl/w1pdoK

   پاسخ
 12. malihe

  سلام وقت بخیر من با ۱۴۰۰۰ منطقه ۳ میتونم پرستاری روزانه قبول شم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من ساکن مرکزی ام چه شهرایی رو انتخاب کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 13. من

  سلام من می خواستم ببینم در امد یک. دارو ساز مسءول فنی چقدر چند ساعت می تونه وایسه اصلا ؟

  پاسخ
 14. فرناز

  سلام من پرستاری تهران وفیزیوتراپی شمال میارم یه نظرتون کدوم ازنظربازارکاروآینده بهتره؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . هر دو رشته خوبی هستند. شما باید به اولویت های دیگر خودتان هم فکر کنید. اینکه چه شهری می توانید بروید. می توانید از خانواده تان دور باشید یا خیر و … در فیزیوتراپی اگر توانمند باشید و سرمایه داشته باشید، امکان کار به صورت مستقل یعنی تاسیس کلینیک را دارید ولی در پرستاری این شرایط نیست. بستگی به خودتان و ویژگی هایتان دارد. باز هم اگر اطلاعات بیشتری می خواهید می توانید به کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی مراحعه کنید. از طریق لینک:
   https://goo.gl/EZDMWA

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام برای کسب اطلاعات کامل در خصوص این رشته ها می توانید به کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی مراجعه کنید. لینک تهیه کتاب:
   https://goo.gl/Lu2MC7

   پاسخ
 15. نفیسه

  سلام خسته نباشید.بین علوم آزمایشگاهی و رادیولوژی کدوم رشته بهتره؟از لحاظ بازارکار و درآمد

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام برای کسب اطلاعات کامل در خصوص این رشته ها می توانید به کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی مراجعه کنید. لینک تهیه کتاب:
   https://goo.gl/Lu2MC7

   پاسخ
 16. Fateme.p

  سللم وقتتون بخیر
  من ۲۵ سالمه میخام شروع کنم برای ادامه تحصیل رشته پرستاری بخونم
  بنظرتون دیر نیست؟
  و اینکه میخام دانشگاه بدون کنکور بخونم
  بنظرتون اینده شغلیش خوبه ؟ و اینکه حتما استخدام میشم؟
  مرسی از راهنماییتون?

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام روز بخیر. اگر واقعا تصمیم دارید وارد پرستاری شوید و به آن علاقه واقعی دارید، می توانید برای آن اقدام کنید. پرستاری رشته خوبی است و در حال حاضر بازارکار خوبی دارد. اینکه حتما استخدام می شوید یا خیر صددر صد مشخص نیست. چون به عوامل مختلفی بستگی دارد. در شرایط فعلی نیاز به پرستار در بازارکار وجود دارد و آینده شغلی مناسبی دارد. شما باید خوب تلاش کنید تا موفق شوید.

   پاسخ
 17. مرتضی

  درود و تندرستی شما ببخشید میخام دانشگاه آزاد بدون کنکور ثبت نام کنم به نظر شما کدام رشته بهتر و بازارکار بهتری داره موفق باشید

  پاسخ
 18. مهسا

  سلام من کارشناسی بهداشت عمومی علوم پزشکی کرمانشاه قبول شدم بنظرتون رشته خوبیه ؟ بعد از ۴ سال درس خوندن بیکار میمونیم یا آینده شغلی داره؟؟؟

  پاسخ
 19. امیرحسین

  سلام رشته میکروبیولوژی دانشگاه آزاد ارزش خوندن داره یعنی بازار کار و درآمد خوبی داره بعد از دانشگاه میتونم وارد بازار کار بشم ؟
  میتونم موقع کارشناشی ارشد در آزمون مثلا علوم آزمایشگاهی شرکت کنم ؟ تروخدا جواب بدید چند روز دیگه باید تصمیم بگیرم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من در حال حاضر رشته میکروبیولوژی بازارکار مناسبی ندارد. سعی کنید بیشتر روی رشته های دیگر فکر کنید.

   پاسخ
 20. فاطمه

  سلام رشته کارشناس بهداشت عمومی بازار کارش چجوریه؟ درکل رشته خوبی هست؟ لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام بله رشته خوبی است. شاید مثل برخی از رشته ها نباشد که در خیلی از مراکز می توانند مشغول به کار شوند ولی در کل بازارکارش مناسب است البته یادتان باشد شرط موفقیت شما داشتن علاقه و تلاش زیاد است. موفق باشید

   پاسخ
 21. مینا

  سلام من میخوام کنکور تجربی بدم، و به پزشکی علاقه دارم، فقط نمیدونم گرایشاشو ن از چه ترمی. جدا میشه از هم، مثلا یکی میخواد چشم پزشک بشه یا پزشک قلب بشه اینا. یه گرایشی باشه که بیشتر سروکارش با ازمایشگاه باشه کدومه؟ ممنون میشم، با تشکر از سایت خوبتون

  پاسخ
  1. مریم

   سلام. اینایی که گفتی تخصص های پزشکی هستند و بعد از تموم شدن دوره پزشکی عمومی با شرکت توی آزمون تخصص، هر کدوم رو که علاقه داشتی انتخاب می کنی.

   پاسخ
 22. نوید

  سلام. من دارم رو پایان نامه ارشدم در رشته آی تی کار میکنم.من کارشناسی دانشگاه پیام نور بودم و ارشد در دانشگاه آزاد. ولی بعد از دفاع میخوام اقدام به تحصیل در رشته تجربی در دانشگاه دولتی کنم. آیا از لحاظ قانونی مشکلاتی در ثبت نام من خواهد بود؟در حین ثبت نام مدرک ارشدم حاضر نخواهد بود با کدام مدرک (دیپلم ،لیسانس ،ارشد ک البته تا اون موقع نمیتونم دفاع کنم)باید آزمون کنکور بدهم؟

  پاسخ
  1. مسعود

   سلام. شما هر زمان و با هر مدرکی که داشته باشید در صورت تمایل و به شرط عدم مشکل در سایر ضوابط (مثل خدمت سربازی یا داشتن تعهد و…) می تونید توی کنکور سراسری شرکت کنید. دقت کنید که در زمان کنکور نباید دانشجو باشید.مدرک اعلامی شما همون آخرین مدرک اخذ شده شماست و مشکلی نیست. تنها نکته قابل توجه اینه که ممکنه تحصیل مجدد شما توی مقطع مشابه مقطعی که مدرکش رو دارید با پرداخت شهریه ممکن باشه. این رو زمان کنکور توی دفترچه باید دقت کنید(چون قوانین این قسمت مرتب داره عوض میشه)

   پاسخ
 23. بتربد

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  میخواستم بدونم باز کار زیست شناسی سلولی مولکولی چطوره؟
  اگه ادامه بدم به مدرک دکتری چه شغل های برام پیش میاد؟

  پاسخ
  1. حامد

   سلام. به شرط ادامه تا دکترا خوب و قابل قبوله. نمونه مشاغلش هیات علمی (استاد دانشگاه)، کار توی بخش خصوصی مخصوصا تاسیس آزمایشگاه (تشخیص طبی، ژنتیک و…) هست

   پاسخ
 24. امیر

  سلام ببخشید شما اصلا هیچ مطلبی برای رشته ی اعضای مصنوعی نزاشتید . من اعضای مصنوعی اصفهان قبول شدم بنظر شما اگه بیام هوشبری زاهدان بهتره یا ن .طبق کارنامه سبز میتونم بیلم ولی خب دو دل هستم اگه میشه ککمک کنید

  پاسخ
  1. مهرداد

   سلام اگرچه هوشبری رشته خوبیه ولی به نظر من اعضای مصنوعی بهتره. عوضش نکن (هم استقلال کاری هم بازار کار و هم سطح درآمد)

   پاسخ
 25. قادر

  سلام وقت به خیر من می خوام داروسازی بخونم بازار کارش چطوره خیلی هم بهش عاقله دارم ولی نمی خواهم در داروخانه مشغول کار شوم می خوام در کارخانه ها مشغول کار شوم خواهش می کنم جواب بدهید

  پاسخ
  1. نوید

   سلام اگه واقعا عاشق این رشته باشی و سختیهاش رو تحمل کنی حتما زمینه کار مناسب غیر از داروخانه برات پیش میاد. برای یه آدم کوشا و علاقه مند خیلی رشته خوبیه و تخصصهای متنوعی هم داره البته اگه بخوای ادامه بدی

   پاسخ
 26. مرتضی

  سلام من لیسانس مدیریت درم میخوام بدونم ارشد واسه رشته های پیراپزشکی میتونم شرکت کنم یا باید از اول شروع کنم؟؟

  پاسخ
  1. نوید

   سلام. کلا توی ارشد علوم پزشکی محدودیت رشته برای تطابق وجود داره. یعنی با هر لیسانسی نمیشه هر ارشدی رو بخونی(بر خلاف ارشد وزارت علوم). میتونی رشته های ارشد مجاز برای رشته ات رو توی دفترچه ارشد علوم پزشکی یا صفحات ارشد علوم پزشکی سایت مسیر ایرانی ببینی http://www.iranianpath.com

   پاسخ
 27. Yasamin

  سلام من امسال انتخاب رشتمه میخاستم بدونم اگ برم تجربی میتونم روانشناسی بخونم؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام بله روانشناسی رشته میان رشته ای است و می توانید از تجربی هم وارد روانشناسی شوید.

   پاسخ
 28. نارگل

  سلام من تغذیه قبول شدم به نظ رتون میتونم درامد خوبی داشته باشم یا بشینم پشت کنکور برای پزشکی

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز اگر علاقه مند به این رشته باشید و خوب در آن تلاش کنید حتما می توانید درآمد خوبی هم در آینده کسب کنید. به خصوص اینکه در سالهای آتی اهمیت تغذیه و رژیم بیشتر می شود. موفق باشید

   پاسخ
 29. الیظا

  سلام
  من همین امروز انصراف دادم
  میخوام اتاق عمل بخونم ، تو یه سایت خونده بودم که کارشناس های اتاق عمل میتونن دوره ببینن ، مثلا دوره ی جراحی مغز و اعصاب ، و بیشتر تو همین زمینه وارد شن و کار کنن و حقوقشون اینطوری خیلی بیشتر میشه درسته؟
  سوال دومم اینکه به منی که کار برام مهم ترین موضوعه ، پیشنهاد میکنین تو انتخاب رشته فقط اتاق عمل رو انتخاب کنم؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. دقیقا متوجه منظور شما نشدم. اگر منظور شما این است که با گذراندن دوره کارشناس اتاق عمل در حد پزشک متخصص کاری می کند که این صحت ندارد. کارشناس اتاق عمل کارش مشخص است. در هنگام عمل چون مدام کنار جراح است گاهی برخی از جراح ها برخی کارهای جزئی را به آنها می سپارند و در ازای آن مبلغی به او پرداخت می کنند. از نظر بازارکار داشتن تعدادی از رشته های تجربی هستند که وضعیت کار مناسبی دارند فقط به اتاق عمل ختم نمی شود. می توانید از بخش محصولات کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی را تهیه و مطالعه کنید . موفق باشید

   پاسخ
 30. مریم ف

  با عرض سلام،من میخوام رشته میکروبیولوژی بخونم،آیا کارورزی داره؟میشه بعدش تو آزمایشگاه بیمارستان مشغول به کار شد؟یا این رشته ربطی به آزمایشگاه بیمارستان نداره؟
  با تشکر از شما

  پاسخ
 31. میلاد

  سلام بنده درسم رو در رشته مهندسی به پایان رسوندم
  اما الان میبینم که علاقه ای به رشته مهندسی ندارم و پشیمونم….
  و میخوام از اول رشته تجربی کنکور بدم و دوست دارم در رشته های تغذیه داروسازی ،و یا بینایی ستجی بخونم،لا توجه به این که سن بنده ۲۵ هستش به نظرتون کار درستیه؟،
  اگر میشه لطفا راهنمایی کنید،ممنونم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. این بستگی به این دارد که شما در چه جایی استخدام می شوید یا کار خواهید کرد. در اکثر مراکز دولتی شرط سنی ۳۵ سال برای استخدام دارند ولی در مراکز خصوصی شرایط متفاوت می باشد. برای اطلاع بیشتر می توانید به آگهی های استخدام های بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی و خصوصی در اینترنت سری بزنید.در ضمن برای این تغببر شما باید سایر شرایط خودتان را هم در نظر بگیرید و بعد تصمیم بگیرید. موفق باشید

   پاسخ
 32. سحر

  سلام. بنظرتون از لحاظ بازار کار بهداشت عمومی بهتره یا مامایی؟؟ من به هردو رشته علاقمندم فقط بازار کار برام مهمه و اینکه ۴ سال وقتمو هدر ندم .ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
 33. م.ک

  سلام من دانش آموز پایه نهم هستم و خیلی وقته به رشته پزشکی مخصوصا جراحی و دندان پزشکی علاقه دارم ولی در رابطه با دندان پزشکی شنیدم ارتروز گردن یکی از رایج ترین سختیهای این شغل هست و درباره جراحی هم، من آدم نترسی هستم در رابطه با خون و .. ولی بازم دو دلم که آیا میتونم همینطور بمونم یا اونجا کم میارم ؟چجوری مطمئن بشم؟ و میخواستم بدونم کشورهای دیگه در رابطه با پذیرش جراحان از دیگرکشورها چجوری عمل میکنن ؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من. اینکه این رشته ها سختی های خاص خود را دارد درست است. البته رشته های زیاد دیگری هم هستند که شرایط خاص دارند و فقط مختص این رشته ها نیست. شما اگر واقعا علاقه داشته باشید حاضر هستید که سختی های آن را هم تحمل کنید. هم در درس خواندن و هم در کار . در خصوص وضعیت این رشته ها در کشورهای دیگر می توانید به مقالات مرتبط در این حوزه سری بزنید یا در سایت ها و شبکه های اجتماعی خارجی اطلاعات لازم را پیدا کنید. موفق باشید

   پاسخ
 34. مینا

  سلام و خسته نباشید… رشته مهندسی صنایع غذایی از نظر بازار کار چه وضعیتی داره؟ رشته خوبیه؟

  پاسخ
 35. Zahra_zmz

  :
  سلام‌
  خسته نباشید🌸
  من الان دانش آموز پیش دانشگاهی تجربی ام،منطقه یک،و‌ سال بعد بایدکنکور بدم،
  میخواستم بدونم یه رشته ای که نیاز به رتبه ی خوب مث پرستاری نداشته باشه ،اما درآمدش مث پرستاری باشه،چیه؟
  بعد علاقه به جراحی و اتاق عملم خیلی دارم،میشه ینی یه رشته ای باشه که هم درآمدش تو مایه های پرستاری باشه،هم بازار کار داشته باشه و‌ هم تو اتاق عمل و مربوط به جراحی باشه…؟واینکه دانشگاهش دولتی باشه،اما مکانش مهم نیست

  ممنون میشم ،جواب بدید🙏🏾

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. شما می توانید از کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر دانشگاهی تجربی که در بخش محصولات سایت موجود است استفاده کنید. در آن اطلاعات و مقایسه هایی که انجام شده می تواند به شما بسیار کمک کند تا به جواب سوالات خود برسید

   پاسخ
 36. علی

  سلام من رشته پرستاری قبول شدم میخواستم بپرسم از کارشناسی پرستاری به چه رشته های تخصصی درارشد میتونم ادامه تحصیل بدم؟لطفن هررشته ای که میشه درارشدخوندروبگید . علوم تغذیه هم میشه خوندتوارشد؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . شما لطفا به دفترچه راهنمای ارشد پزشکی امسال سری بزنید . تمام رشته های مجاز در آن ذکر شده است

   پاسخ
 37. سینا حسینی

  با سلام.
  به نظرتون کدوم رشته از رشته ی تجربی داوطلب کم و بازار کار خوبی دارد؟

  مرسی بابت سایت خوبتون :I

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . دوست عزیز به دلیل داوطلبان زیاد رشته تجربی، در رشته های برتر تجربی که بازارکار مناسبی دارند، داوطلب هم زیاد است.

   پاسخ
 38. زهرا

  دوستان هیییچ رشته ای توی ایران به خوبی رشته های توانبخشی نیستن و اصلا قااابل مقایسه با رشته های پیراپزشکی مثل پرستاری و مامایی و علوم از و غیره نیستن من هیییچ فارغ التحصیلی توی رشته های فیزیوتراپی , بینایی سنجی و شنوایی شناسی و کاردرمانی و گفتاردرمانی ندیدم که بیکار باشه و درامدشون بعد از چهار سال درس خوندن خیلیییی خوبه من خودم تازه فارغ التحصیل بینایی سنجی شدم و توی یه شهر کوچیک تازه هنوز مطب هم نزدم اما ماهی چهار تومن در میارم در ازای روزی سه ساعت کار کردن و بقیه ی دوستام هم که رشته های دیگه توانبخشی رو خوندن همه الان خیلیی راضی هستن

  پاسخ
 39. mina bano

  سلام. رشته مهندسی صنایع غذایی از نظر بازارکار خوبه؟ ارزش ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را داره؟

  پاسخ
 40. Hq

  با عرض سلام و ادب
  ببخشید می خواستم بدونم از رشته تجربی هم می شه وارد دانشگاه علوم قضایی شد یا نه؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام درصورتی که کنکور انسانی شرکت کنید می توانید وارد این دانشگاه شوید.

   پاسخ
 41. مسرور

  سلام به نظر شما ایا رشته کتابداری شاخه پزشکی اینده کاری دارد من امسال ترم اول این رشته هستم ایا واقعا بازار کار دارد

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام اگر این رشته را با علاقه انتخاب کرده اید و با انگیزه و تلاش فراوان خوب درس بخوانید و خود را به روز نگه دارید، مطمئنا می توانید کار مناسبی هم پیدا کنید…

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی