منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید
بهترین رشته های دانشگاهی علوم انسانی

بهترین رشته های دانشگاهی علوم انسانی

انتخاب رشته یکی از مهمترین و شاید سرنوشت ساز ترین انتخاب های زندگی هر دانش آموزی می باشد زیرا تاثیر بسیار زیادی در آینده او دارد. هر چه انتخاب رشته درست تر و با اطلاعات کافی انجام شود، مطمئنا دانش آموز در آینده موفق تر خواهد بود.

شما به عنوان یک دانش آموز رشته علوم انسانی باید هدف خود را مشخص کرده و با نهایت اراده و پشتکار در جهت آن تلاش کنید. برای اینکه بتوانید هدف های درستی را انتخاب کنید، مطمئنا باید بدانید چه گزینه هایی پیش روی شما خواهد بود. به عنوان مثال اینکه می خواهید برای ورود به یک رشته دانشگاهی هدف گذاری و برنامه ریزی کنید، باید قبل از آن بدانید که بهترین رشته های دانشگاهی علوم انسانی در دانشگاه های کشور چه هستند. دانشگاه های معتبر رشته علوم انسانی کدامند و نحوه پذیرش آنها به چه صورت است.

دروس رشته علوم انسانی در دبیرستان چه هستند؟

دانش آموزان رشته علوم انسانی دبیرستان باید در دروس ادبیات، عربی و مطالعات اجتماعی قوی باشند. برخی از کتاب های علوم انسانی در دوره دوم متوسطه شامل این موارد می باشد: علوم و فنون ادبی، جامعه شناسی، تاریخ ایران و جهان ، ادبیات فارسی، جغرافیای ایران، اقتصاد،  عربی، نگارش، منطق، فلسفه، منطق، ارایه های ادبی، روان شناسی، زبان فارسی، علوم اجتماعی.

 شما دانش آموز علوم انسانی باید هم این درس ها علاقه کافی داشته و هم در آنها قوی باشید تا بتوانید نتیجه خوبی در کنکور سراسری انسانی کسب کنید.

شاخه های رشته علوم انسانی کدامند؟

رشته علوم انسانی یکی از رشته های اصلی در کنکور سراسری است که در سال ۹۵ حدود ۱۶۱،۵۰۰ نفر داوطلب در آن شرکت کرده اند.

دروس اختصاصی انسانی که در کنکور مهم هستند و دانش آموزان انسانی باید آنها را مطالعه کنند، دروس ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی می باشند.

رشته علوم انسانی دارای ۵ زیر گروه است که ضریب دروس اختصاصی در آنها متفاوت هستند. باید توجه داشته باشید که رشته های دانشگاهی مورد نظر شما در کدام زیر گروه قرار گرفته و ضریب دروس اختصاصی آنها چه تفاوتی با هم دارند.

جدول زیر ضرایب دروس در زیر گروه های رشته انسانی  را نشان می دهد:

رشته های دانشگاهی علوم انسانی چه هستند؟

 رشته های دانشگاهی علوم انسانی که شما پس از کسب رتبه لازم در کنکور می توانید انتخاب کنید، در مقاطع مختلف کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته می باشند.

رشته های دانشگاهی انسانی در مقطع کاردانی شامل این رشته ها می باشند: کاردانی باستان شناسی، کاردانی تربیت معلم قرآن مجید، کاردانی علمی – کاربردی اشتغال، کاردانی علمی – کاربردی اقتصاد کار و بهره وری، کاردانی علمی – کاربردی روابط کار، کاردانی مربی کودک، کاردانی امور تربیتی، کاردانی آموزش و پرورش کودکان استثنایی، کاردانی آموزش زبان و ادبیات فارسی، کاردانی آموزش دینی و عربی، کاردانی متصدی امور آموزشی، کاردانی مطالعات اجتماعی، کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی، کاردانی مدیریت صنعت جهانگردی، کاردانی علمی – کاربردی خدمات پرورشی.

رشته های دانشگاهی انسانی در مقطع کارشناسی شامل این رشته ها می باشند: آماد، آموزش ابتدایی، ادیان و مذاهب، باستان شناسی، تاریخ، تاریخ اسلام، حقوق، خبرنگاری، دبیری الهیات و معارف اسلامی، دبیری تاریخ، آموزش تربیت بدنی، جغرافیا، دبیری جغرافیا، دبیری زبان و ادبیات عربی، دبیری علوم اجتماعی، روابط عمومی، روزنامه نگاری، زبان و ادبیات ترکی آذری، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات کردی، علوم ارتباطات اجتماعی، علوم تربیتی، مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات، مطالعات خانواده ، فقه و حقوق امامی، فلسفه، زبان شناسی،  مترجمی زبان عربی، ایران شناسی، فرهنگ و معارف اسلامی، آموزش زبان و ادبیات فارسی، پژوهشگری اجتماعی، تعاون و رفاه اجتماعی، مردم شناسی

رشته های دانشگاهی انسانی در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته، رشته معارف اسلامی و حقوق می باشد.

تعدادی از رشته های دانشگاهی هم هستند که در بین رشته های انسانی، تجربی و ریاضی مشترک اند که دانش آموزان انسانی هم می توانند وارد این رشته ها در دانشگاه شوند.  این رشته ها هم در مقاطع مختلف دانشجو می پذیرند.

رشته های مشترک در مقطع کاردانی شامل این رشته ها می باشند: کاردانی خدمات مسافرتی و جهانگردی، کاردانی امور بانکی، کاردانی امور بیمه، کاردانی امور دولتی، کاردانی امور مالی و مالیاتی، کاردانی تربیت معلم قرآن مجید، کاردانی حسابداری، کاردانی علوم انتظامی، کاردانی علم اطلاعات و دانش شناسی،  کاردانی مدیریت صنعتی، کاردانی مدیریت بازرگانی، کاردانی مدیریت گمرکی.

رشته های مشترک در مقطع کارشناسی شامل این رشته ها می باشند: اقتصاد اسلامی، اقتصاد کشاورزی، حسابداری، روانشناسی، زبان و ادبیات عربی، علم اطلاعات و دانش شناسی، علوم اقتصادی، علوم انتظامی، علوم قضایی، علوم سیاسی، مددکاری اجتماعی، مدیریت امور بانکی، مدیریت امور گمرکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت جهانگردی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت مالی، مدیریت و بازرگانی دریایی، مدیریت هتلداری، فناوری اطلاعات و ارتباطات ، فقه و حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی ، فلسفه و کلام اسلامی ، تاریخ و تمدن ملل اسلامی ، ادیان و عرفان ، شیعه شناسی ، فقه و حقوق مذاهب اسلامی ، معارف اسلامی ، فقه و حقوق حنفی ، فقه و حقوق شافعی ، علوم قرآن و حدیث ، فلسفه و عرفان اسلامی ،  تربیت مربی عقیدتی سیاسی، علوم ورزشی، مربیگری ورزشی، مهندسی ورزش، ضد تروریسم، امنیت نرم، علوم فنی امنیت، پژوهشگری امنیت، حفاظت اطلاعات، امنیت اطلاعات، امنیت اقتصادی، امنیت بین الملل، مطالعات امنیتی.

رشته های مشترک در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته شامل این رشته ها می باشند: کارشناسی ارشد پیوسته الهیات و معارف اسلامی و ارشاد، کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی

 

بهترین رشته انسانی چیست؟

شاید نتوان یک معیار مشخص کرد که بر اساس آن رشته های انسانی را از بهترین تا بدترین دسته بندی کرد. به دلیل اینکه نظر و اولویت بندی افراد با هم بسیار متفاوت است. یکی از معیارهای اصلی تعیین کننده خوب بودن یا نبودن رشته های دانشگاهی، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی شناسایی کنید، بسیار راحت تر می توانید رشته ای را که برای شما مناسب ترین است پیدا کنید.  باید قبل از هر چیز بفهمید واقعا به چه رشته و شغلی علاقه دارید، در چه حوزه هایی استعداد و توانایی دارید و بعد سایر اطلاعات لازم را جمع آوری کنید. (برای شناخت بیشتر خودتان می توانید از تست های شخصیت شناسی کمک بگیرید)

در کنار علاقه، عوامل مهم دیگری از جمله بازارکار، درآمد، شرایط جامعه و … هستند که در انتخاب رشته موثرند. شما باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید.

بازار کار یکی از مهم ترین معیارهایی است که در شناخت شغل های انسانی باید مد نظر قرار گیرد. اینکه بدانید در شهرهای مختلف کشور رشته های انسانی چقدر تقاضای کار دارند، استخدام های دولتی و غیردولتی آنها چه میزان است و …متاسفانه در کشور آمار رسمی در این زمینه ارائه نمی شود. ولی باید بدانید شرایط رشته ها با هم متفاوت است. شما باید توجه کنید که در چه شهری زندگی می کنید، می خواهید در چه شهری مشغول به کار شوید، در شهر شما نیاز به چه شغل هایی بیشتر است و … این موارد در انتخاب رشته و شغل تان بسیار موثر است. به عنوان مثال اگر در رشته حقوق خوب تحصیل کنید و توانایی های دیگر از جمله سخنوری و روابط عمومی خوبی هم داشته باشید، می توانید در بیشتر شهرها برای خود به عنوان وکیل یا قاضی کار پیدا کنید.

به عنوان نمونه رشته های روانشناسی و مشاوره به دلیل افزایش مشکلات روحی افراد، از رشته های مورد نیاز در سال های آینده می باشند. اگر واقعا علاقه داشته باشید و خوب تلاش کنید، حتما بازارکار خوبی پیش روی شما خواهد بود.

در خصوص وضعیت کار رشته ها علاوه بر اطلاعاتی که در فضاهای مجازی موجود است، می توانید با کارشناسان و شاغلان این رشته ها صحبت کنید. اساتید این رشته ها در دانشگاه هم می توانند کمک خوبی به شما کنند.

شغل های رشته علوم انسانی چه شغل هایی هستند؟

 یکی از موارد مهمی که دانش آموزان باید توجه زیادی به آن داشته باشند، شغلی است که در آینده می خواهند وارد آن شوند. شناختن شغل های رشته انسانی (شامل ویژگی های اصلی شغل، وظایف مرتبط، بازارکار، درآمد و …) برای شما دانش آموز این رشته بسیار مهم و حیاتی است. اگر بدون شناخت وارد کاری شوید، به احتمال زیاد در آینده شما نیز جزو گروه زیادی از افرادی می شوید که از شغل خود ناراضی اند و از آن لذت نمی برند.

اینکه شغل های رشته انسانی چه هستند را تا حد زیادی می توانید از رشته های دانشگاهی انسانی که در بالا آورده شد، متوجه شوید. البته در برخی از رشته ها شما می توانید وارد شغل های مختلف بشوید. به عنوان مثال شما وقتی در رشته روانشناسی فارغ التحصیل می شوید می توانید به عنوان روانشناس در یک کلینیک روانشناسی کار کنید، می توانید مشاور سازمان ها و شرکت های مختلف شوید، می توانند به عنوان موسس مراکزی مانند مراکز مشاوره، مهد کودک، مرکز نگهداری سالمندان و … باشید.

فارغ التحصیلان تعدادی از رشته های دانشگاهی انسانی وارد مشاغل آموزشی در سطح مدارس یا دانشگاه ها می شوند مانند دبیری الهیات، زبان و ادبیات عربی، زبان و ادبیات فارسی، معارف اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی، آموزش ابتدایی، دبیری تاریخ، علوم تربیتی و …

اگر بخواهیم تعداد دیگری از شغل های علوم انسانی را نام ببریم می شود به وکیل، قاضی، روزنامه نگار، حسابدار، مشاور، کارشناس مالی، کارشناس جهانگردی، باستان شناس، مربی مهدکودک، مدیر مهدکودک، مربی تربیت بدنی، جامعه شناس، مردم شناس، مددکار اجتماعی، کارشناس بیمه، زبان شناس و … اشاره کرد.برای اطلاع از سایر اطلاعات شغل های رشته انسانی به بخش آشنایی با مشاغل سایت ما مراجعه کنید.

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی در خصوص رشته های انسانی در اختیار شما قرار داده شود تا با شناخت بیشتری رشته و شغل آینده خود را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط

35 نظر

 1. مریم

  سلام. خیلی ممنون. من رشته علوم انسانی دبیرستان می خونم. وقتی با دوستام راجع به بهترین رشته های علوم انسانی توی دانشگاه یا راجع به بهترین شغلهای رشته انسانی صحبت می کنیم اکثرا دنبال درآمد بالا هستند و فقط میپرسن پردرآمدترین شغل رشته انسانی کدومه؟ بعضیا هم دنبال علاقه شون میرن

  پاسخ
 2. آیدا

  سلام. من از رشته تجربی اومدم رشته انسانی و خیلی به انسانی علاقه دارم. الان هم انتخابم رو دوست دارم ولی نمی دونم اصلا بین علاقه، نظر والدین یا بازار کار رشته ها یا درآمد و … کدوم مهمتره؟ لطفا راهنماییم کنید. ممنون

  پاسخ
 3. شیرین ذاکری

  عالی بود ممنونم خانم مسلمی
  من انسانی هستم تو انتخاب شغل خیلی مشکل دارم گیج شدم نمی دونم چه رشته ی انتخاب کنم مطالب شما خیلی کمک کرد هرچی بیشتر اطلاعات بدید بیشتر خوشحال میشم مرسی

  پاسخ
 4. امیر علی

  سلام. ببخشید پردرآمدترین رشته انسانی چه رشته ایه؟ من انسانی ام نمی دونم چه رشته ای بهتره؟ ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. شما برای اینکه بدانید بهترین رشته برای شما کدام است فقط درآمد را در نظر نگیرید. درآمد یکی از عوامل است. علاقه، استعدادها، بازارکار، شرایط خانوادگی شما و … برخی از عواملی است که در هنگام انتخاب رشته باید در نظر بگیرید. در کنار اینها درآمد هر رشته به شرایط مختلفی بستگی دارد اینکه فرد چقدر توانمندی ها و مهارت هایی دارد، اینکه کجا مشغول به کار می شود ، دولتی یا خصوصی و …. البته رشته هایی مانند حقوق، روانشناسیف مدیریت و حسابداری اگر فرد توانمندی در آنها باشید، می توانید درآمد خوبی هم کسب کنید. موفق باشید

   پاسخ
 5. Nazanin

  با سلام و خسته نباشی ببخشید من رشته انسانی را بیش از حد دوست دارم و در آینده در رشته دانشگاهی ام می خوام حقوق را انتخاب کنم رشته حقوق را بسیار دوست دارم می گویند بازار کاراش هم خوب هست به نظر شما رشته حقوق خوب هست؟من هم به دنبال پول هستم و هم می خواهم مشکل مردمانم را حل کنم…

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. بله رشته حقوق یکی از بهترین رشته های دانشگاهی انسانی است. البته مطمئن باشید که به آن علاقه واقعی دارید و حاضرید در آن تلاش زیادی کنید. چون اگر فرد توانمندی در این حوزه نباشید موفق نخواهید شد.

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام مشاغل علوم انسانی بسیار متنوع و بسته به رشته ای که می خوانید متفاوت است برخی از آنها عبارتند از قاضی، وکیل، روانشناس، مددکار اجتماعی، کارشناس علوم سیاسی، حسابدار، مدیر فروش، کارشناس فروش، کارشناس بازرگانی و …

   پاسخ
 6. امیرحسین

  از انسانی میشه قاضی شد وکیل شد توی وزات خارجه یا سفارت کار کرد میشه دفتر اسناد رسمی و ازدواج طلاق زد و خیلی کارهای دیگه به شرطه این که درس خون باشید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام لطفا از نرم افزارهای رایگان موجود در اینترنت استفاده کنید اطلاعات آنها بر اساس قبولی های سال های پیش می باشد. …

   پاسخ
 7. عرفان

  سلام مرسی از سایت خوبتون
  من بین دو رشته روانشناسی و حقوق گیر کردم به نظرت کدوم فرصت شغلی بهتری داره
  یا به نظرت رشته ای هست از این دو بهتر برا کارشناسی علوم انسانی،میخوام انتهاب رشته کنم امسال کنکور دادم الانم وقت انتخاب رشتس رتبم هم پونزده هزار

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . رشته روانشناسی و حقوق جزو رشته های خوب انسانی هستند. لطفا بیشتر در مورد ویژگی های آنها برررسی کنید چون تفاوت های زیادی با هم دارند. ببینید کدام با ویژگی های شخصیتی و علایق شما نزدیک تر است . در هر دو آنها شما باید فرد متخصص و توانمندی باشید تا بتوانید کار پیدا کنید و درآمد کسب کنید. اگر فرد متوسطی باشید در هر دو رشته به مشکل بر خواهید خورد. از دیگر رشته های خوب انسانی می توان به مدیریت و حسابداری هم اشاره کرد. در موردشان بیشتر مطالعه کنید تا به تصمیم درستی برسید.موفق باشید

   پاسخ
 8. علیرضا

  سلام ممنون بابت اطلاعات خوبتون
  من به شدت به رشته جامعه شناسی علاقه دارم و میخوام این رشته رو قبول شم اما چون معدل دبیرستانم پایینه میگن تربیت معلم نمیتونم برم خواستم بپرسم رشته ای مثل جامعه شناسی ققط میشه تربیت معلم رفت؟ اگه نه با این رشته چه کار دیگه ای میشه کرد؟؟ و اگه میشه بجز دبیری چیزای دیگه اش رو رفت کدوم هاش از همه بهترن مخصوصا از نظر بازار کار چی توی رشته جامعه شناسی مناسب تره؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. به طور کلی شرایط بازارکار رشته جامعه شناسی نسبت به برخی رشته های دیگر بسیار محدود است و شاید اگر در مقاطع بالاتر تحصیل کنید، بتوانید در برخی مراکز پژوهشی و آموزشی مشغول به کار شوید. پیشنهاد می کنم با شناخت بهتر علایق تان رشته های دیگر را هم بررسی کنید و با آنها آشنا شوید تا انتخاب درست تری داشته باشید.موفق باشید

   پاسخ
 9. Nazi

  سلام من امسال دهم میرم و تجربی راخیلی دوست میداشتم ولی یک نمره در ریاضی کم داشتم ونتونستم برم باید انسانی برم الان هم انسانی ثبت نام کردم لطفا بگیویید میتوان در انسانی موفق و صاحب شغل شد آخه بعضی میگفتند انسانی آنقدر مرغوب نیست زود کار پیدا نمی کنی

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. دوست عزیز سعی کنید با رشته های دانشگاهی علوم انسانی بیشتر آشنا بشوید. برخی از آنها اگر خوب تلاش کنید می توانید فرد موفقی شوید. از جمله حقوق روانشناسی مدیریت و حسابداری. بنابراین تاحد زیادی به خود شما بستگی داردموفق باشید

   پاسخ
 10. narges

  سلام یه سوال داشتم ….بنظرتون رشته روان شناسی در مقطع کارشناسی ارشد بازار کاربهتری دارد ؟یاا حسابداری یا مدیریت مالی ؟ لطفا جواب بدهید .مرسی.

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. به طور کلی به دلیل نیاز بیشتر شرکت ها به نیروهای مالی می توان گفت بازارکار حسابداری و مدیریت مالی بهتر از روانشناسی است

   پاسخ
 11. Ehsan

  سلام . من یک نوجوان هستم که تازه به کلاس دهم میرم ؛ اونم رشته انسانی که هم توش استعداد دارم هم علاقه زیاد.
  میخوام بپرسم اگه یه جوون که تازه به دانشگاه رفته با رتبه ۴رقمی ۳ رقمی یا اگه هم شد ۲ یا ۱ رقمی ،چقدر باید درس بخونه تا دکترای وکالت رو بگیره؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من . اینکه به رشته مورد علاقه ات وارد می شوید بسیار خوب است. برای دکترای وکالت شما باید ابتدا ۴ سال مدرک لیسانس حقوق بگیرید بعد از آن ۲ سال فوق لیسانس و در نهایت حدود ۵ سال هم برای دکترا باید درس بخوانید. لازم است بدانید برای مقطع ارشد و دکترا باید جداگانه آزمون بدهید.

   پاسخ
 12. فرحان

  سلام من میخوام از الان اینده خودمو پیدا کنم الان ۱۳ سالمه وبه مدیریت مالی و عمران و وکالت علاقه دارم کودومو جدی بگیرم ممنون میشم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من. رشته هایی که شما فرمودید بسیار با هم متفاوت هستند. شما باید اول از هر چیز شناخت خوبی از خودتان، علایق و استعدادهای تان پیدا کرده و بعد از آن با تحقیق در مورد رشته های مورد نظرتان بیشتر اطلاعات جمع آوری کنید و در نهایت ببینید که چه رشته یا رشته هایی برای شما مناسب است. برای این کار می توانید از کتاب انتخاب رشته جادویی که در بالای صفحه سایت بخش محصولات موجود است کمک بگیرید. موفق باشید. موفق باشید

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   با سلام برای کسب اطلاع از رتبه ها به سایر سایت های مرتبط با کنکور سری بزنید

   پاسخ
 13. elnaz

  سلام
  من رشته ی علوم سیاسی قبول شدم ولی به رشته ی حقوق علاقه دارم
  به نظرتون این رشته رو بخونم؟
  بازار کار علوم سیاسی چطوره؟
  میتونم به رشته ی حقوق تغیر رشته بدم؟

  پاسخ
 14. حامد

  سلام من رشته مددکاری اجتماعی قبول شدم،می خواستم بدونم ارزش ادامه تحصیل داره؟

  پاسخ
 15. محمد

  سلام خسته نباشید من رشته زبان و ادبیات عربی قبول شدم اکثرا میگن رشته بدرد نخوری هستش واقعا نمیدونم چیکار کنم میشه کمکم کنید ک برم یا نرم

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رشته های برتر علوم تجربی