منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

بهترین رشته های دانشگاهی علوم انسانی

بهترین رشته های دانشگاهی علوم انسانی

انتخاب رشته یکی از مهمترین و شاید سرنوشت ساز ترین انتخاب های زندگی هر دانش آموزی می باشد زیرا تاثیر بسیار زیادی در آینده او دارد. هر چه انتخاب رشته درست تر و با اطلاعات کافی انجام شود، مطمئنا دانش آموز در آینده موفق تر خواهد بود.

شما به عنوان یک دانش آموز رشته علوم انسانی باید هدف خود را مشخص کرده و با نهایت اراده و پشتکار در جهت آن تلاش کنید. برای اینکه بتوانید هدف های درستی را انتخاب کنید، مطمئنا باید بدانید چه گزینه هایی پیش روی شما خواهد بود. به عنوان مثال اینکه می خواهید برای ورود به یک رشته دانشگاهی هدف گذاری و برنامه ریزی کنید، باید قبل از آن بدانید که بهترین رشته های دانشگاهی علوم انسانی در دانشگاه های کشور چه هستند. دانشگاه های معتبر رشته علوم انسانی کدامند و نحوه پذیرش آنها به چه صورت است.

دروس رشته علوم انسانی در دبیرستان چه هستند؟

دانش آموزان رشته علوم انسانی دبیرستان باید در دروس ادبیات، عربی و مطالعات اجتماعی قوی باشند. برخی از کتاب های علوم انسانی در دوره دوم متوسطه شامل این موارد می باشد: علوم و فنون ادبی، جامعه شناسی، تاریخ ایران و جهان ، ادبیات فارسی، جغرافیای ایران، اقتصاد،  عربی، نگارش، منطق، فلسفه، منطق، ارایه های ادبی، روان شناسی، زبان فارسی، علوم اجتماعی.

 شما دانش آموز علوم انسانی باید هم این درس ها علاقه کافی داشته و هم در آنها قوی باشید تا بتوانید نتیجه خوبی در کنکور سراسری انسانی کسب کنید.

شاخه های رشته علوم انسانی کدامند؟

رشته علوم انسانی یکی از رشته های اصلی در کنکور سراسری است که در سال ۹۵ حدود ۱۶۱،۵۰۰ نفر داوطلب در آن شرکت کرده اند.

دروس اختصاصی انسانی که در کنکور مهم هستند و دانش آموزان انسانی باید آنها را مطالعه کنند، دروس ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی می باشند.

رشته علوم انسانی دارای ۵ زیر گروه است که ضریب دروس اختصاصی در آنها متفاوت هستند. باید توجه داشته باشید که رشته های دانشگاهی مورد نظر شما در کدام زیر گروه قرار گرفته و ضریب دروس اختصاصی آنها چه تفاوتی با هم دارند.

جدول زیر ضرایب دروس در زیر گروه های رشته انسانی  را نشان می دهد:

رشته های دانشگاهی علوم انسانی چه هستند؟

 رشته های دانشگاهی علوم انسانی که شما پس از کسب رتبه لازم در کنکور می توانید انتخاب کنید، در مقاطع مختلف کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته می باشند.

رشته های دانشگاهی انسانی در مقطع کاردانی شامل این رشته ها می باشند: کاردانی باستان شناسی، کاردانی تربیت معلم قرآن مجید، کاردانی علمی – کاربردی اشتغال، کاردانی علمی – کاربردی اقتصاد کار و بهره وری، کاردانی علمی – کاربردی روابط کار، کاردانی مربی کودک، کاردانی امور تربیتی، کاردانی آموزش و پرورش کودکان استثنایی، کاردانی آموزش زبان و ادبیات فارسی، کاردانی آموزش دینی و عربی، کاردانی متصدی امور آموزشی، کاردانی مطالعات اجتماعی، کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی، کاردانی مدیریت صنعت جهانگردی، کاردانی علمی – کاربردی خدمات پرورشی.

رشته های دانشگاهی انسانی در مقطع کارشناسی شامل این رشته ها می باشند: آماد، آموزش ابتدایی، ادیان و مذاهب، باستان شناسی، تاریخ، تاریخ اسلام، حقوق، خبرنگاری، دبیری الهیات و معارف اسلامی، دبیری تاریخ، آموزش تربیت بدنی، جغرافیا، دبیری جغرافیا، دبیری زبان و ادبیات عربی، دبیری علوم اجتماعی، روابط عمومی، روزنامه نگاری، زبان و ادبیات ترکی آذری، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات کردی، علوم ارتباطات اجتماعی، علوم تربیتی، مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات، مطالعات خانواده ، فقه و حقوق امامی، فلسفه، زبان شناسی،  مترجمی زبان عربی، ایران شناسی، فرهنگ و معارف اسلامی، آموزش زبان و ادبیات فارسی، پژوهشگری اجتماعی، تعاون و رفاه اجتماعی، مردم شناسی

رشته های دانشگاهی انسانی در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته، رشته معارف اسلامی و حقوق می باشد.

تعدادی از رشته های دانشگاهی هم هستند که در بین رشته های انسانی، تجربی و ریاضی مشترک اند که دانش آموزان انسانی هم می توانند وارد این رشته ها در دانشگاه شوند.  این رشته ها هم در مقاطع مختلف دانشجو می پذیرند.

رشته های مشترک در مقطع کاردانی شامل این رشته ها می باشند: کاردانی خدمات مسافرتی و جهانگردی، کاردانی امور بانکی، کاردانی امور بیمه، کاردانی امور دولتی، کاردانی امور مالی و مالیاتی، کاردانی تربیت معلم قرآن مجید، کاردانی حسابداری، کاردانی علوم انتظامی، کاردانی علم اطلاعات و دانش شناسی،  کاردانی مدیریت صنعتی، کاردانی مدیریت بازرگانی، کاردانی مدیریت گمرکی.

رشته های مشترک در مقطع کارشناسی شامل این رشته ها می باشند: اقتصاد اسلامی، اقتصاد کشاورزی، حسابداری، روانشناسی، زبان و ادبیات عربی، علم اطلاعات و دانش شناسی، علوم اقتصادی، علوم انتظامی، علوم قضایی، علوم سیاسی، مددکاری اجتماعی، مدیریت امور بانکی، مدیریت امور گمرکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت جهانگردی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت مالی، مدیریت و بازرگانی دریایی، مدیریت هتلداری، فناوری اطلاعات و ارتباطات ، فقه و حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی ، فلسفه و کلام اسلامی ، تاریخ و تمدن ملل اسلامی ، ادیان و عرفان ، شیعه شناسی ، فقه و حقوق مذاهب اسلامی ، معارف اسلامی ، فقه و حقوق حنفی ، فقه و حقوق شافعی ، علوم قرآن و حدیث ، فلسفه و عرفان اسلامی ،  تربیت مربی عقیدتی سیاسی، علوم ورزشی، مربیگری ورزشی، مهندسی ورزش، ضد تروریسم، امنیت نرم، علوم فنی امنیت، پژوهشگری امنیت، حفاظت اطلاعات، امنیت اطلاعات، امنیت اقتصادی، امنیت بین الملل، مطالعات امنیتی.

رشته های مشترک در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته شامل این رشته ها می باشند: کارشناسی ارشد پیوسته الهیات و معارف اسلامی و ارشاد، کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی

 

بهترین رشته انسانی چیست؟

شاید نتوان یک معیار مشخص کرد که بر اساس آن رشته های انسانی را از بهترین تا بدترین دسته بندی کرد. به دلیل اینکه نظر و اولویت بندی افراد با هم بسیار متفاوت است. یکی از معیارهای اصلی تعیین کننده خوب بودن یا نبودن رشته های دانشگاهی، علاقه شماست. شما اگر بتوانید علایق واقعی تان را به درستی شناسایی کنید، بسیار راحت تر می توانید رشته ای را که برای شما مناسب ترین است پیدا کنید.  باید قبل از هر چیز بفهمید واقعا به چه رشته و شغلی علاقه دارید، در چه حوزه هایی استعداد و توانایی دارید و بعد سایر اطلاعات لازم را جمع آوری کنید. (برای شناخت بیشتر خودتان می توانید از تست های شخصیت شناسی کمک بگیرید)

در کنار علاقه، عوامل مهم دیگری از جمله بازارکار، درآمد، شرایط جامعه و … هستند که در انتخاب رشته موثرند. شما باید با کسب اطلاعات کافی و استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید.

بازار کار یکی از مهم ترین معیارهایی است که در شناخت شغل های انسانی باید مد نظر قرار گیرد. اینکه بدانید در شهرهای مختلف کشور رشته های انسانی چقدر تقاضای کار دارند، استخدام های دولتی و غیردولتی آنها چه میزان است و …متاسفانه در کشور آمار رسمی در این زمینه ارائه نمی شود. ولی باید بدانید شرایط رشته ها با هم متفاوت است. شما باید توجه کنید که در چه شهری زندگی می کنید، می خواهید در چه شهری مشغول به کار شوید، در شهر شما نیاز به چه شغل هایی بیشتر است و … این موارد در انتخاب رشته و شغل تان بسیار موثر است. به عنوان مثال اگر در رشته حقوق خوب تحصیل کنید و توانایی های دیگر از جمله سخنوری و روابط عمومی خوبی هم داشته باشید، می توانید در بیشتر شهرها برای خود به عنوان وکیل یا قاضی کار پیدا کنید.

به عنوان نمونه رشته های روانشناسی و مشاوره به دلیل افزایش مشکلات روحی افراد، از رشته های مورد نیاز در سال های آینده می باشند. اگر واقعا علاقه داشته باشید و خوب تلاش کنید، حتما بازارکار خوبی پیش روی شما خواهد بود.

در خصوص وضعیت کار رشته ها علاوه بر اطلاعاتی که در فضاهای مجازی موجود است، می توانید با کارشناسان و شاغلان این رشته ها صحبت کنید. اساتید این رشته ها در دانشگاه هم می توانند کمک خوبی به شما کنند.

شغل های رشته علوم انسانی چه شغل هایی هستند؟

 یکی از موارد مهمی که دانش آموزان باید توجه زیادی به آن داشته باشند، شغلی است که در آینده می خواهند وارد آن شوند. شناختن شغل های رشته انسانی (شامل ویژگی های اصلی شغل، وظایف مرتبط، بازارکار، درآمد و …) برای شما دانش آموز این رشته بسیار مهم و حیاتی است. اگر بدون شناخت وارد کاری شوید، به احتمال زیاد در آینده شما نیز جزو گروه زیادی از افرادی می شوید که از شغل خود ناراضی اند و از آن لذت نمی برند.

اینکه شغل های رشته انسانی چه هستند را تا حد زیادی می توانید از رشته های دانشگاهی انسانی که در بالا آورده شد، متوجه شوید. البته در برخی از رشته ها شما می توانید وارد شغل های مختلف بشوید. به عنوان مثال شما وقتی در رشته روانشناسی فارغ التحصیل می شوید می توانید به عنوان روانشناس در یک کلینیک روانشناسی کار کنید، می توانید مشاور سازمان ها و شرکت های مختلف شوید، می توانند به عنوان موسس مراکزی مانند مراکز مشاوره، مهد کودک، مرکز نگهداری سالمندان و … باشید.

فارغ التحصیلان تعدادی از رشته های دانشگاهی انسانی وارد مشاغل آموزشی در سطح مدارس یا دانشگاه ها می شوند مانند دبیری الهیات، زبان و ادبیات عربی، زبان و ادبیات فارسی، معارف اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی، آموزش ابتدایی، دبیری تاریخ، علوم تربیتی و …

اگر بخواهیم تعداد دیگری از شغل های علوم انسانی را نام ببریم می شود به وکیل، قاضی، روزنامه نگار، حسابدار، مشاور، کارشناس مالی، کارشناس جهانگردی، باستان شناس، مربی مهدکودک، مدیر مهدکودک، مربی تربیت بدنی، جامعه شناس، مردم شناس، مددکار اجتماعی، کارشناس بیمه، زبان شناس و … اشاره کرد.برای اطلاع از سایر اطلاعات شغل های رشته انسانی به بخش آشنایی با مشاغل سایت ما مراجعه کنید.

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی در خصوص رشته های انسانی در اختیار شما قرار داده شود تا با شناخت بیشتری رشته و شغل آینده خود را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط

92 نظر

 1. مریم

  سلام. خیلی ممنون. من رشته علوم انسانی دبیرستان می خونم. وقتی با دوستام راجع به بهترین رشته های علوم انسانی توی دانشگاه یا راجع به بهترین شغلهای رشته انسانی صحبت می کنیم اکثرا دنبال درآمد بالا هستند و فقط میپرسن پردرآمدترین شغل رشته انسانی کدومه؟ بعضیا هم دنبال علاقه شون میرن

  پاسخ
  1. شمه

   سلام-من امسال کلاس نهم هستم وبه رشته ی تجربی علاقه دارم ولی همه میگن تجربی سخته و هرکسی قبول نمیشه و بهتر از من هم وجود داره
   خلاصه دودلم ومیگم برم انسانی شاخه های اصلیش مثل وکالت مدیریت بازرگانی *** وبه درس های عربی ادبیات اجتمایی هیچ علاقه ای ندام
   ومن در کرمانشاه که از نظر شغل های دولتی افتضاحه زندگی میکنم ودر شهر من (کرماشاه)رشته فنی درامد داره ومن بهش علاقه ای ندارم
   وبدر من راننده ماشین سنگین است وازنظرشرایط مالی وضعیت خوبی هستیم ویه دلم میگه راننده بشم وبه ان هم علاقه دارم

   پاسخ
   1. اسماعیلی

    سلام من امسال پایه دهم هستم و در رشته علوم انسانی تحصیل میکنم .من هم مانند شما و خیلی های دیگر رشته علوم تجربی رو خیلی دوست دارم من دو ماه مهر و ابان را در رشته علوم تجربی گذراندم ولی به دلیل سختی زیاد و فشار درسی نتوانستم ادامه دهم و وارد رشته علوم انسانی شدم و الان از عمل خود رضایت کامل دارم

    پاسخ
 2. آیدا

  سلام. من از رشته تجربی اومدم رشته انسانی و خیلی به انسانی علاقه دارم. الان هم انتخابم رو دوست دارم ولی نمی دونم اصلا بین علاقه، نظر والدین یا بازار کار رشته ها یا درآمد و … کدوم مهمتره؟ لطفا راهنماییم کنید. ممنون

  پاسخ
 3. شیرین ذاکری

  عالی بود ممنونم خانم مسلمی
  من انسانی هستم تو انتخاب شغل خیلی مشکل دارم گیج شدم نمی دونم چه رشته ی انتخاب کنم مطالب شما خیلی کمک کرد هرچی بیشتر اطلاعات بدید بیشتر خوشحال میشم مرسی

  پاسخ
 4. امیر علی

  سلام. ببخشید پردرآمدترین رشته انسانی چه رشته ایه؟ من انسانی ام نمی دونم چه رشته ای بهتره؟ ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. شما برای اینکه بدانید بهترین رشته برای شما کدام است فقط درآمد را در نظر نگیرید. درآمد یکی از عوامل است. علاقه، استعدادها، بازارکار، شرایط خانوادگی شما و … برخی از عواملی است که در هنگام انتخاب رشته باید در نظر بگیرید. در کنار اینها درآمد هر رشته به شرایط مختلفی بستگی دارد اینکه فرد چقدر توانمندی ها و مهارت هایی دارد، اینکه کجا مشغول به کار می شود ، دولتی یا خصوصی و …. البته رشته هایی مانند حقوق، روانشناسیف مدیریت و حسابداری اگر فرد توانمندی در آنها باشید، می توانید درآمد خوبی هم کسب کنید. موفق باشید

   پاسخ
 5. Nazanin

  با سلام و خسته نباشی ببخشید من رشته انسانی را بیش از حد دوست دارم و در آینده در رشته دانشگاهی ام می خوام حقوق را انتخاب کنم رشته حقوق را بسیار دوست دارم می گویند بازار کاراش هم خوب هست به نظر شما رشته حقوق خوب هست؟من هم به دنبال پول هستم و هم می خواهم مشکل مردمانم را حل کنم…

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. بله رشته حقوق یکی از بهترین رشته های دانشگاهی انسانی است. البته مطمئن باشید که به آن علاقه واقعی دارید و حاضرید در آن تلاش زیادی کنید. چون اگر فرد توانمندی در این حوزه نباشید موفق نخواهید شد.

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام مشاغل علوم انسانی بسیار متنوع و بسته به رشته ای که می خوانید متفاوت است برخی از آنها عبارتند از قاضی، وکیل، روانشناس، مددکار اجتماعی، کارشناس علوم سیاسی، حسابدار، مدیر فروش، کارشناس فروش، کارشناس بازرگانی و …

   پاسخ
 6. امیرحسین

  از انسانی میشه قاضی شد وکیل شد توی وزات خارجه یا سفارت کار کرد میشه دفتر اسناد رسمی و ازدواج طلاق زد و خیلی کارهای دیگه به شرطه این که درس خون باشید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام لطفا از نرم افزارهای رایگان موجود در اینترنت استفاده کنید اطلاعات آنها بر اساس قبولی های سال های پیش می باشد. …

   پاسخ
 7. عرفان

  سلام مرسی از سایت خوبتون
  من بین دو رشته روانشناسی و حقوق گیر کردم به نظرت کدوم فرصت شغلی بهتری داره
  یا به نظرت رشته ای هست از این دو بهتر برا کارشناسی علوم انسانی،میخوام انتهاب رشته کنم امسال کنکور دادم الانم وقت انتخاب رشتس رتبم هم پونزده هزار

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . رشته روانشناسی و حقوق جزو رشته های خوب انسانی هستند. لطفا بیشتر در مورد ویژگی های آنها برررسی کنید چون تفاوت های زیادی با هم دارند. ببینید کدام با ویژگی های شخصیتی و علایق شما نزدیک تر است . در هر دو آنها شما باید فرد متخصص و توانمندی باشید تا بتوانید کار پیدا کنید و درآمد کسب کنید. اگر فرد متوسطی باشید در هر دو رشته به مشکل بر خواهید خورد. از دیگر رشته های خوب انسانی می توان به مدیریت و حسابداری هم اشاره کرد. در موردشان بیشتر مطالعه کنید تا به تصمیم درستی برسید.موفق باشید

   پاسخ
 8. علیرضا

  سلام ممنون بابت اطلاعات خوبتون
  من به شدت به رشته جامعه شناسی علاقه دارم و میخوام این رشته رو قبول شم اما چون معدل دبیرستانم پایینه میگن تربیت معلم نمیتونم برم خواستم بپرسم رشته ای مثل جامعه شناسی ققط میشه تربیت معلم رفت؟ اگه نه با این رشته چه کار دیگه ای میشه کرد؟؟ و اگه میشه بجز دبیری چیزای دیگه اش رو رفت کدوم هاش از همه بهترن مخصوصا از نظر بازار کار چی توی رشته جامعه شناسی مناسب تره؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. به طور کلی شرایط بازارکار رشته جامعه شناسی نسبت به برخی رشته های دیگر بسیار محدود است و شاید اگر در مقاطع بالاتر تحصیل کنید، بتوانید در برخی مراکز پژوهشی و آموزشی مشغول به کار شوید. پیشنهاد می کنم با شناخت بهتر علایق تان رشته های دیگر را هم بررسی کنید و با آنها آشنا شوید تا انتخاب درست تری داشته باشید.موفق باشید

   پاسخ
 9. Nazi

  سلام من امسال دهم میرم و تجربی راخیلی دوست میداشتم ولی یک نمره در ریاضی کم داشتم ونتونستم برم باید انسانی برم الان هم انسانی ثبت نام کردم لطفا بگیویید میتوان در انسانی موفق و صاحب شغل شد آخه بعضی میگفتند انسانی آنقدر مرغوب نیست زود کار پیدا نمی کنی

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. دوست عزیز سعی کنید با رشته های دانشگاهی علوم انسانی بیشتر آشنا بشوید. برخی از آنها اگر خوب تلاش کنید می توانید فرد موفقی شوید. از جمله حقوق روانشناسی مدیریت و حسابداری. بنابراین تاحد زیادی به خود شما بستگی داردموفق باشید

   پاسخ
 10. narges

  سلام یه سوال داشتم ….بنظرتون رشته روان شناسی در مقطع کارشناسی ارشد بازار کاربهتری دارد ؟یاا حسابداری یا مدیریت مالی ؟ لطفا جواب بدهید .مرسی.

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. به طور کلی به دلیل نیاز بیشتر شرکت ها به نیروهای مالی می توان گفت بازارکار حسابداری و مدیریت مالی بهتر از روانشناسی است

   پاسخ
 11. Ehsan

  سلام . من یک نوجوان هستم که تازه به کلاس دهم میرم ؛ اونم رشته انسانی که هم توش استعداد دارم هم علاقه زیاد.
  میخوام بپرسم اگه یه جوون که تازه به دانشگاه رفته با رتبه ۴رقمی ۳ رقمی یا اگه هم شد ۲ یا ۱ رقمی ،چقدر باید درس بخونه تا دکترای وکالت رو بگیره؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من . اینکه به رشته مورد علاقه ات وارد می شوید بسیار خوب است. برای دکترای وکالت شما باید ابتدا ۴ سال مدرک لیسانس حقوق بگیرید بعد از آن ۲ سال فوق لیسانس و در نهایت حدود ۵ سال هم برای دکترا باید درس بخوانید. لازم است بدانید برای مقطع ارشد و دکترا باید جداگانه آزمون بدهید.

   پاسخ
 12. فرحان

  سلام من میخوام از الان اینده خودمو پیدا کنم الان ۱۳ سالمه وبه مدیریت مالی و عمران و وکالت علاقه دارم کودومو جدی بگیرم ممنون میشم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من. رشته هایی که شما فرمودید بسیار با هم متفاوت هستند. شما باید اول از هر چیز شناخت خوبی از خودتان، علایق و استعدادهای تان پیدا کرده و بعد از آن با تحقیق در مورد رشته های مورد نظرتان بیشتر اطلاعات جمع آوری کنید و در نهایت ببینید که چه رشته یا رشته هایی برای شما مناسب است. برای این کار می توانید از کتاب انتخاب رشته جادویی که در بالای صفحه سایت بخش محصولات موجود است کمک بگیرید. موفق باشید. موفق باشید

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   با سلام برای کسب اطلاع از رتبه ها به سایر سایت های مرتبط با کنکور سری بزنید

   پاسخ
 13. elnaz

  سلام
  من رشته ی علوم سیاسی قبول شدم ولی به رشته ی حقوق علاقه دارم
  به نظرتون این رشته رو بخونم؟
  بازار کار علوم سیاسی چطوره؟
  میتونم به رشته ی حقوق تغیر رشته بدم؟

  پاسخ
  1. محسن

   سلام. بازار کارش معمولیه و حقوق خیلی متنوع تر و بهتره. در مورد تغییر رشته اگه رتبه قبولی رو توی کارنامه اورده باشی بله میشه(طبیعتا باید حقوق رو بعد از علوم سیاسی انتخاب کرده باشی) وگرنه باید دوباره کنکور شرکت کنی

   پاسخ
  2. سینا

   سلام. به نظرم علوم سیاسی بخونین بهتره چون مسلما برای قبول شدن آن خیلی زحمت کشیدین و حقوق هم رشته ی خوبیه بازم انتخاب با خودتونه.

   پاسخ
 14. حامد

  سلام من رشته مددکاری اجتماعی قبول شدم،می خواستم بدونم ارزش ادامه تحصیل داره؟

  پاسخ
  1. حامد

   سلام. اگه عاشق این رشته هستی (چون سختی ها و شرایط خاصی داره) حتما ارزشش رو داره

   پاسخ
 15. محمد

  سلام خسته نباشید من رشته زبان و ادبیات عربی قبول شدم اکثرا میگن رشته بدرد نخوری هستش واقعا نمیدونم چیکار کنم میشه کمکم کنید ک برم یا نرم

  پاسخ
  1. محسن

   سلام دوست عزیز. اگه گزینه های دیگه ای داری و میتونی نری بله نرو چون بازارکارش محدوده و جالب نیست. ولی اگه مجبوری بری توی همین رشته هم میشه یکی از بهترینها بود و شغل و درآمد خوبی داشت

   پاسخ
 16. یکتا جلالی

  سلام از نظر بازارکار و آینده ی شغلی رشته ی مدیریت صنعتی بهتره یا فقه و حقوق؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام هر دو رشته های خوبی هستند. فقه و حقوق اگر در حوزه وکالت وارد شوید و توانایی ها و شرایط لازم را داشته باشید، می توانید در آن موفق شوید. در مورد رشته مدیریت صنعتی هم زمینه های مختلفی وجود دارد که می توانید تخصصی در یکی از آنها تسلط بیشتری پیدا کرده و مشغول به کار شوید.

   پاسخ
 17. ابراهیم

  سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال . من شنیدم که اگه رشته ی حقوق در دانشگاه های دولتی خوب مثل علامه طباطبایی یا تهران یا شهید بهشتی قبول بشی ماهیانه بهت حقوق میدن مثل دانشگاه فرهنگیان . این درسته ؟ مرسی

  پاسخ
 18. ‌f

  باسلام من خودم به رشته ادبیات علاقه دارم و ولی مادر و پدرم راضی نیستن و میگویند اینده شغلی ندارد و الان دارم در رشته کامپیوتر سال دهم تحصیل میکنم و هیچ علاقه ای به این رشته ندارم به نظر شما چ کار باید کنم ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست من . در نظر گرفتن علاقه در انتخاب رشته حتما مهم است. ولی شما اولا باید مطمئن شوید که واقعا علاقه تان را درست شناسایی کرده اید. این را به کمک مشاور وتست های موجود می توانید انجام دهید. (همچنین کتاب انتخاب رشته جادویی می تواند به شما کمک کند که در بخش محصولات سایت می توانید تهیه کنید). ثانیا در انتخاب رشته در کنار علاقه باید موارد دیگر را هم لحاظ کنید و بعد تصمیم بگیرید. یکی از این موارد بازارکار است که شما در آینده با آن سروکار دارید. رشته ادبیات متاسفانه در کشور ما بازارکار مناسبی ندارد. برای کسب راهنمایی جهت یک انتخاب رشته جامع می توانید به کتاب انتخاب رشته جادویی مراجعه کنید. موفق باشید

   پاسخ
 19. پارسا

  ممنون از سایت خوبتون.
  با سلام
  میشه روند شاخه به شاخه تا شغل بانک داری را بنویسید.مثلا:انسانی ـXـبانک داری
  ممنون

  پاسخ
 20. معصومه

  سلام. میشه لطفا در مورد مدیریت یکم اطلاعات بدید اینک بازار کارش چطوره؟ شغل مناسبیه ؟ ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام مدیریت یک رشته میان رشته ای است که دارای گرایش های مختلف است که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد. در کل رشته مدیریت موقعیت های شغلی زیادی را دارا می باشد. شما باید گرایش های مختلف آن را مطالعه کنید و با موقعیت های شغلی هر کدام آشنا شوید. بعد بررسی کنید که به کدام علاقه مندید و کدامیک برای شما مناسب تر است. برای آشنایی با رشته های مختلف دانشگاهی به لینک زیر بروید:

   http://iranianpath.com/%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%88-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87_2115.html

   پاسخ
 21. نازگل

  سلام.من نازگل هستم.امسال می رم دهم.رشته انسانی رو هم خیلی دوست دارم .می خوام روانشناسی بخونم؟بنظرتون روانشناسی خوبه؟از هر نظر چه بازار کار .چه درامد.؟چند درصد ادمایی که رفتن روانشناسی موفق شدن؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. روانشناسی رشته خوبی است و اگر واقعا به آن علاقه داشته باشید و خوب درس بخوانید و تلاش کنید، حتما موفق خواهید شد. زمینه روانشناسی در سال های آتی هم زمینه کاری مناسبی است. موفق باشید

   پاسخ
 22. محمد

  سلام و درود به شما. میخواستم اگه میشه درمورد مدیریت صنعتی و بازرگانی و گمرکی به من بگید.آیا این رشته ها برای خارج از کشور بورسیه میشوند؟آیا در کشور خودمان بازاریابی خوبی دارند؟ درضمن مخواستم بپرسم بازار مترجمی زبان چطوریه ؟

  پاسخ
 23. سینا

  سلام. ببخشین میشه یکم در مورد رشته روابط بین الملل و علوم سیاسی توضیح بدین چون در واقع رشته ی مورد علاقمه و میخوام با آن آشنایی پیدا کنم.

  پاسخ
 24. Maryam

  سلام من مهاجرهستم ونمیدونم کدوم ازاین رشته هامناسب منه و باید کدوم انتخاب کنم تا ب چیزی ک میخوام برسم خودم ب روانشناسی علاقه دارم ولی میگن مناسب مهاجرها نیس

  پاسخ
 25. alii

  سلام من دهم انسانی هستم و میخواستم بدونم رشته مدیریت خدمات اداری یا بانکی برای اینده خوب هست و بازار کار خوبی داره؟؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام. دوست من این رشته اگر واقعا علاقه مند باشید و تلاش کنید مناسب است و می توانید در بخش های اداری یا بانکی مشغول به کار شوید. ولی قبل از هر تصمیم مطمئن شوید که علاقه و استعدادهای شما در این حوزه است و همچنین بررسی بیشتری در خصوص این رشته ها با ایجاد ارتباط با شاغلان آنها انجام دهید.

   پاسخ
 26. زهرا

  سلام ،من رشتم انسانیه و خیلی به ادبیات علاقه دارم ،میخواستم بدونم من اکه ادبیات بخونم راحت تر تو اموزشگاه ها کار میتونم پیدا کنم یا باید حتما تربیت معلم بخونم؟لطفا جواب بدین.

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . اگر منظورتان از آموزشگاه ها مدارس است باید عرض کنم باید تربیت معلم باشید تا بتوانید شانس استخدام داشته باشید. البته برخی مواقع پیش آمده که در مدارس غیر انتفاعی از افراد غیر تربیت معلم هم استفاده شده است.

   پاسخ
 27. صدف

  سلام مرسی از مطالب خوبتون من سال دوم رشته انسانی هستم.میگن روانشناسی بازار خوبی نداره و من شنیدم که وکیل ها یه اتحادیه تشکیل دادن و اعتراض کردن و گفتن کم تر رشته وکالت بپذیرید وضع ما هم خوب نیست آیا اینا صحت داره؟؟؟بدجور گیر کردم خودمم نمیدونم چی میخوام و این خیلی ناراحتم میکنه

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. شما سعی کنید اول علایق و استعدادهای واقعی خودتان را شناسایی کنید. بعد از آن وارد مراحل شناخت رشته ها و شغل ها شوید. اگر واقعا به رشته روانشناسی و وکالت علاقه مند باشید و بتوانید در آنها فردی توانمند شوید، مطمئنا موفق خواهید شد. چون این دو رشته در سال های آتی نیاز بیشتری برایشان وجود دارد. شما برای شناخت بیشتر خودتان می توانید از تستMBTI استفاده کنید . برای تهیه آن به این صفحه بروید؟

   http://hishop.center/product/%D8%AA%D8%B3%D8%AA-%D8%B4%D8%AE%D8%B5%DB%8C%D8%AA-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C-mbti/

   پاسخ
 28. ریحانه

  سلام میخواسم بدونم رشته مدیرت جهانگردی یا مدیریت مسافرتی و جهانگردی پر درامد هست یا نه ؟؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز این رشته در حال حاضر وضعیت متوسطی دارد چون خیلی جدی به حوزه گردشگری در کشور ما پرداخته نمی شود. اگر برنامه ها تغییر کرده و به گردشگری بیشتر بها داده شود، مطمئنا ارزش این رشته بیشتر شده و وضعیت اش بهتر می شود.البته وضعیت آینده هر رشته ای برای همه به یک شکل نیست بستگی به این دارد در چه حوزه ای وارد شوید. برخی با مدرک خود در حوزه کاری ای وارد می شوند که می توانند با علاقه و پشتکار خود به جای خوبی برسند. ولی برخی دیگر…

   پاسخ
 29. ناشناس

  سلام من امسال دهم هستم وبه رشته تجربی خیلی علاقه داشتم ولی یک نمره درریاضی کم داشتم ونتونستم به رشته تجربی برم الان مجبورشدم برم رشته انسانی وهیچ علاقه ای به این رشته ندارم میخواستم ببینم میتونم سال اینده تغییر رشته بدم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام آخرین و جدیدترین قانون در این زمینه را از مشاور مدرسه خود بپرسید

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام شما باید اول علایق و استعدادهایتان را خوب بشناسید بعد به شناخت رشته ها و مشاغل بپردازید. در مجموع همه اینها می توانید بهترین ها را برای خودتان پیدا کنید. کتاب انتخاب رشته جادویی در این راه می تواند کمک خوبی برای شما باشد. این صفحه را مطالعه کنید:

   http://donyayekar.ir/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C/

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام این رشته مانند بسیاری از رشته های علوم پایه متاسفانه در کشور وضعیت بازارکار مناسبی فعلا ندارند. موقعیت های شغلی مختلفی برای آنها وجود ندارد. شما اگر خیلی علاقه مند باشید باید تا مدارج عالی درس بخوانید شابد بتوانید استاد دانشگاه شوید. برای معلم شدن هم معمولا افرادی که در دانشگاه فرهنگیان تحصیل می کنند پذیرفته می شوندو …

   پاسخ
 30. بهار

  سلام اگه میشه توضیح بدین که یه وکیل خوب و خبره چ جوریه و چه مهارت هایی باید داشته باشه؟

  پاسخ
  1. احمد

   مسلط به مواد قانونی ، کاربردی کردن مواد قانونی ، زیرک ، قدرت گویایی و روابط عمومی بالا ، خلاصه گویی کلام و خلاصه نویسی و در نتیجه قانع کردن طرف مقابل ، دانستن راه و روش های رسیدن به اهداف ، مطالعه ی انواع کتاب ها ، امیدواری در یک پرونده ی ناامید کننده و حل آن ، قدرت نفسانی و روانی و بدون ترس و استرس ، و ….
   وکالت مانند چند فرمول ریاضی درهم برهم هست که اول باید فرمول ها رو درست و مرتب کنی بعد یکی پشت سر یکی حلش کنی و نتیجه ی نهایی رو از چند فرمول بگیری.

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام اگر قصد داریدمعلم شوید باید وارد دانشگاه فرهنگیان شوید. آخرین دفترچه کنکور انسانی را از اینترنت دانلود کنید و شرایط کامل دانشگاه فرهنگیان و رشته های آن را مطالعه کنید.

   پاسخ
 31. مهرشاد شجری

  سلام ببخشید میخواستم درباره بازار کار مدیریت بازرگانی برام یکم توضیح بدین
  توضیحات اینرنت رو خوندم اما میخوام نظر شما رو هم بدونم(صادقانه بگین بازار کار خوبی داره یا نه)
  ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . رشته مدیریت بازرگانی از رشته هایی است که زمینه های کاری متنوعی دارد از جمله کارشناس فروش، کارشناس اداری، حسابدار، کارمند بانک و … اگر واقعا به این رشته علاقه مند باشید و خوب تلاش کنید و علاوه بر دروس دانشگاه دوره های تخصصی لازم را بگذرانید می توانید در این رشته موفق شوید. به دلیل تنوع موقعیت های شغلی می توان گفت بازارکار مناسبی نسبت به بسیاری از رشته های دیگر دارد.

   پاسخ
 32. احمد

  با سلام
  من فارغ التحصیل رشته حقوق هستم وبیکار هستم هرجا میرم میگن باید آزمون بدی آزمون میدم وای قبول نمیشم.
  آیا من که رشته انسانی هستم میتونم رشته تجربی در آزمون سراسری ثبت نام کنم ؟
  و تغییر رشته آیا شرایط خاصی میخواد؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام. شما می توانید در آزمون تجربی شرکت کنید. شرایط خاصی ندارد باید دروس آن را خوب مطالعه کنید. ولی قبل از این تصمیم سعی کنید بررسی بیشتری کنید شرایط تان را در نظربگیرید و بعد اقدام کنید تا چند سال بعد پشیمان نشوید

   پاسخ
 33. رضا

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما.بنده همین امسال وارد رشته جذاب انسانی شدم و تقریبا از اون هم راضیم،من علاقه شدید به دانشگاه افسری و نظام دارم،به نظر شما این رشته حقوق و دارمد و موقعیت شغلی مناسبی داره؟و ی سوال دیگه اگه بخوام سال آینده تغییر رشته بدم به فنی ملظومه چه شرایطی هست؟ آیا باید سال دهم رو از نو بخونم؟
  ممنون و سپاس از این که به فکر دانش اموزان انسانی هم هستید💙

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام اگر واقعا علاقه مند دانشگاه افسری هستید و شرایط آن را دارا باشید، شرایط مناسبی دارد. البته مزایا و محدودیت هایی در کنار هم قرار دارد که با مطالعه بیشتر دفترچه کنکور و سایت دانشگاه اطلاعات خوبی کسب می کنید. اگر برای تغییر رشته منظورتان رشته ریاضی یا فنی حرفه ای است که باید امسال که پایه دهم هستید درخواست بدهید و در آزمون تغییر رشته شرکت کنید. باید دروس تخصصی رشته مورد نظرتان را با موفقیت پشت سر بگذارید. برای اطلاعات دقیق تز از جزئیات به مشاور مدرسه مراجعه کنید

   پاسخ
 34. shiva

  سلام خسته نباشین
  نظر شما در مورد رشته ی فلسفه و حکمت اسلامی چیه؟
  ممنون از پاسخ تون

  پاسخ
 35. حسین

  سلام من در کنکور رتبه ۹۰۰ شدم می خواستم بگم که کدوم رشته برم که پشیمان نشوم به همچی ها علاقه دارم بین حقوق.روانشناسی.مدیرمالی کدام برم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. این رشته ها با هم متفاوت هستند و شرایط و ویژگی های خاصی دارند. باید اولا از علاقه و توانایی های خودتان اطلاع پیدا کنید نمی شود که به همه حوزه ها علاقه داشت هر فردی بیشترین علاقه و استعدادش در زمینه یا زمینه های کاری خاصی است. بعد از آن در مورد این سه رشته بیشتر تحقیق کنید دروس آنها را در دانشگاه ببینید، بازارکار و درآمد زایی آنها را بررسی کنید و … در کنار همه اینها شرایط زندگی و خانوادگی تان هم بسیار مهم است. امیدوارم بتوانید به تصمیم درستی برسید. ضمنا کتاب انتخاب رشته جادویی می تواند به شما کمک کند که در بخش محصولات سایت می توانید آن را پیدا کنید.

   پاسخ
    1. رویا مسلمی

     سلام دوست عزیز. شما برای اطلاعات بیشتر می توانید با اساتید و دانشجویان این رشته ارتباط بگیرید و اطلاعات بیشتری کسب کنید

 36. الهه رحمن شناس

  سلام
  من الهه هستم و پونزده سالمه ، علاقه زیادی به ادبیات فارسی و نوشتن رمان و کتاب دارم البته همونقدر که به نوشتن علاقه دارم به خوندن هم علاقه دارم. خداروشکر معدلم عالیه اما نمیدونم چیکار کنم.
  خودم عاشق رشته انسانی و ادبیات فارسیم و میخوام دراینده به استادی دانشکده ادبیات برسم اما بابام چون خودش پزشکه ، خیلی دوست داره منم پزشک شم و درسم رو توی رشته تجربی ادامه بدم.
  به نظرتون من باید چیکار کنم؟
  راستی درامد هم خیلی برام مهمه

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. برای انتخاب کردن بهترین و مناسب ترین رشته برای خودتان باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. مثلا اینکه علایق شما استعداد و توانایی های شما واقعا چه چیزی است بسیار مهم می باشد. تشخیص درست آن به کمک مشاور و تست های معتبر ممکن می شود. و یا اینکه در خصوص بازارکار و درآمد باید خوب دقت کنید. مثلا اینکه پدر شما پزشک است به احتمال زیاد ایشان در آینده می تواند در فرآیند پیدا کردن کار در این حوزه کمک بزرگی کند. در کنار اینها به یاد داشته باشید که قبول شدن در این رشته ها هم شرایط متفاوتی دارد. برای پزشکی به دلیل حجم بالای شرکت کننده قبولی سخت است باید ببینید می توانید رتبه بسیار خوبی کسب کنید. همه این موارد مهم هستند. کتاب انتخاب رشته جادویی که لینک آن در زیر آمده است فرآیند یک انتخاب رشته درست را مرحله مرحله به شما نشان می دهد. می توانید از آن استفاده کنید:

   http://donyayekar.ir/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C/

   پاسخ
 37. پگاه

  سلام لطفا منو راهنمایی کنید
  من بین دو رشته حقوق و روانشناسی میخوام بدونم کدوم بهتره
  همه نظرا رو خوندم لطفا نگید بستگی ب توانایی و علاقه داره
  من فقط میخوام بدونم برای خانومی ک برفرض مثال در هردو حوزه توانایی خوبی داره و باتوجه به جنسیتش کدوم رشته از لحاظ اشتغال و درامد تو ایران واسش بهتره ممنون میشم جواب واضحی بدین

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز خیلی صریح و و اضح نمی شود گفت کدام رشته برای شما بهتر است چون ما شناختی از شما نداریم. مثلا رشته حقوق می تواند برای شما رشته خوبی باشد ولی برای دوست شما خیر. از لحاظ بازارکار و درآمد در هر دو رشته می توان درآمد خوبی کسب کرد به شرط اینکه علاقه داشته باشید، خوب تلاش کنید و درس بخوانید و سعی کنید فرد متخصصی در این زمینه باشید. موفق باشید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی