منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

بهترین رشته دبیرستان

بهترین رشته دبیرستان

حتما این سوال به ذهن شما رسیده است : بهترین رشته دبیرستان چه رشته ای است؟

افراد پاسخ های متفاوتی به این سوال دارند. برخی معتقدند بهترین رشته دبیرستان برای یک دانش آموز را نمرات کارنامه او مشخص می کند.به عنوان مثال اگر دانش آموزی در درس زیست شناسی و شیمی نمرات خوبی دارد، بهترین رشته تحصیلی برای او را رشته تجربی می دانند.

برخی دیگر بازارکار داشتن را ملاک انتخاب بهترین رشته دبیرستان می دانند. تعدادی هم معتقدند که دانش آموز باید تنها به علاقه خود توجه کرده و بهترین رشته برای او رشته ای است که به آن علاقه دارد.

برای سوال «بهترین رشته دبیرستان کدام است؟» پاسخ های دیگری هم وجود دارد. نکته مهم این است که بهترین جواب آن موردی است که جامع و کامل باشد و عوامل مختلف از جمله علایق، توانایی ها، استعدادها، بازارکار و … در آن در نظر گرفته شود.

در ادامه این مقاله عوامل مختلفی که باید در نظر بگیرید تا بهترین رشته دبیرستان برای خودتان را پیدا کنید آورده شده است:

  • کسب شناخت درست از خود: یکی از مهم ترین و موثرین کارها در انتخاب رشته شناخت شخصیت، علایق، توانمندی ها و مهارت های خود است. از آنجا که انسان موجودی پیچیده است این کار هم حتما راحت و آسان نیست. استفاده از مشاور و ابزارهایی مثل تست شخصیت، تست علاقه، تست سنجش مهارت و … می تواند به شما بسیار کمک کند. با شناخت خود متوجه می شوید چه ویژگی های شخصیتی، علایق، استعداد و توانایی هایی دارید و چطور می توانید به کمک این موارد بهترین رشته و بهترین شغل را برای خود انتخاب کنید.

به عنوان نمونه یکی از دانش آموزان ما در پایه نهم در چندین تست مختلف شناخت شخصیت و علایق شرکت کرد و در نتیجه ها مشخص شد که او از نظر علاقه و نوع شخصیت به مشاغل اجتماعی و آموزشی مانند مشاوره، روانشناس، معلم و مددکار بسیار نزدیک است. برخی از مهارتها و توانایی های او هم مورد بررسی قرار گرفت. او توانایی های خوبی از جمله  برقراری ارتباط مناسب با افراد مختلف، آموزش به دیگران، خود کنترلی خوب و … را نیز دارا بود. بیشتر مشاغلی که با این ویژگی ها همخوانی داشت در شغل های رشته انسانی قرار می گرفتند. همچنین این دانش آموز در دروس اصلی رشته انسانی از جمله ادبیات و عربی بسیارنمرات خوبی داشت. با در نظرگرفتن همه عوامل در نهایت به او پیشنهاد شد که بهترین رشته دبیرستان برای او رشته انسانی است.

  • به دست آوردن شناخت از بازارکار: اینکه «چه رشته ای بازارکار خوبی دارد؟» سوال بسیاری از دانش آموزان پایه نهم و سال آخر دبیرستان از ما است. تعدادی از دانش آموزان به اشتباه معیار اصلی انتخاب بهترین رشته و بهترین شغل خود را بازار کار قرار می دهند. اما همیشه یادتان باشد بازارکار یکی از عواملی است که باید در انتخاب رشته دبیرستان در نظر بگیرید، اگرچه حتما عامل مهم و موثری است. برای اطلاع از وضعیت بازارکار می توانید از اطلاعات و آماری که توسط مراکز مسئول، متخصصان و محققان در رسانه ها اعلام می شود استفاده کنید. همچنین صحبت با دانشجویان و اساتید رشته وافراد شاغل در شغل مورد نظرتان می تواند بسیار کمک کننده باشد زیرا این افراد این مسیر را قبل از شما رفته اند و با خوبی ها و بدی های آن روبرو شده اند پس یکی از بهترین منابع کسب اطلاعات همین است.

به عنوان نمونه به دلیل تغییراتی که در سال های اخیر در کشور و جهان رخ داده است برخی از مشاغل رونق بیشتری پیدا کرده و بازارکار خوبی دارند از جمله برنامه نویسی، طراحی وب سایت، طراح بازی کامپیوتری و …. تغییرات بسیار سریع رخ می دهد شما با کسب اطلاع و صحبت با متخصصان  باید بفهمید در سال های بعد شغل مورد نظر چه وضعی را خواهد داشت آیا بازارکار خوبی پیدا می کند یا جزو مشاغلی است که به مرور کاربردش کمتر شده و از رونق می افتد.

  • در نظرگرفتن شرایط خانوادگی: عامل خانواده در مسیر یافتن بهترین رشته و شغل مناسب بسیار موثر است. خانواده و به خصوص والدین بعد از خود شما، بهترین افرادی هستند که شناخت خوبی از شما دارند زیرا سال هاست که با یکدیگر زندگی می کنید. بنابراین آنها می توانند در انتخاب بهترین رشته دبیرستان به شما کمک کرده و راهنمای تان باشند. اگرچه یادتان باشد نباید اجازه دهید آنها نظرات و علایق خود را به شما دیکته کرده و علایق و رویاهای تان را نادیده گرفته و آنها را به طور کلی تغییر دهند. آنها فقط باید در این مسیر،همراه و راهنمای خوبی باشند.

یکی از دانش آموز که برای مشاوره به ما مراجعه کرده بود بیان می کرد که پدرو مادر و بسیاری از افراد خانواده او در حوزه پزشکی و درمانی فعالیت می کردند. پدر او یک کلینیک پزشکی داشت. با توجه به شرایط خانوادگی، پدر و مادر او تمایل داشتند او وارد رشته تجربی شده و در نهایت پزشک شود. با صحبت ها و مشاوره هایی که انجام شد مشخص شد او علاقه و توانایی بسیار خوبی در حوزه موسیقی دارد. او علاقه ای به رفتن به رشته تجربی و خواندن دروس مختلف از جمله زیست شناسی، شیمی، ریاضی و … نداشت. در مشاوره نهایی جلسه ای با پدر و مادر او گذاشته شد و با توضیح علایق، توانایی و استعداد و نتایج مشاوره های قبلی ، والدین متقاعد شدند که انتخاب فرزندشان مبنی بر رفتن به رشته موسیقی را بپذیرند.

  • شناختن رشته های تحصیلی و شغل های مختلف: اگر رشته های تحصیلی و شغل ها را به خوبی نشناسید، مسلما نمی توانید در انتخاب بهترین رشته دبیرستان و شغل مناسب خود موفق باشید.

برای کسب اطلاعات در مورد رشته های تحصیلی و یافتن بهترین رشته دبیرستان می توانید به اطلاعاتی که در سایت های معتبر اینترنتی است مراجعه کنید. بهترین اطلاعات رشته ها شامل هدف ایجاد رشته، سرفصل دروس، مقاطع تحصیلی مختلف، شغل های آن رشته، دانشگاه های مختلف کشور که رشته مورد نظر را آموزش می دهند می باشند. گاهی نیز شاید لازم باشد به چند دانشگاه مراجعه کنید و یا با تعدادی از دانشجویان و اساتید آن رشته صحبت کنید.

در مورد شغل های مختلف هم اطلاعات لازم را می توانید هم از سایت های اطلاعاتی معتبر و هم از افراد شاغل در شغل مورد نظرتان کسب کنید. از جمله اطلاعات مفیدی که درباره شغل مناسب تان باید کسب کنید شامل وظایف ، ساعت کاری، محل کار، توانایی ها و مهارت های لازم، آموزش های مورد نیاز، بازارکار و میزان درآمد می باشد.

در پایان اگر می خواهید در انتخاب بهترین رشته دبیرستان و شغل مناسب تان موفق باشید، باید همه عوامل را به خوبی بررسی کرده و در نهایت به یک انتخاب درست برسید. برای رسیدن به این انتخاب درست، مشاوران ما بهترین راه و روش انتخاب رشته را در مجموعه ای کامل برای شما تهیه کرده اند. برای دسترسی به این مجموعه اینجا کلیک کنید. 

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. ناشناس

    من یکی از آرزو هام اینه که چشم پزشک بشم اما دیگران با من مخالفت میکنند و میگن که نمیتونی

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی