منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

انتخاب رشته کنکور سراسری

انتخاب رشته کنکور سراسری

شما که امسال کنکور دارید و یا اینکه کنکور خود را به تازگی داده اید و به فکر انتخاب رشته هستید، باید بدانید در مرحله مهمی از زندگی خود قرار گرفته اید! انتخاب رشته آینده شما را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار می دهد. اگر بتوانید رشته مناسبی را برای خود انتخاب کنید، احتمال موفقیت تان در آینده بسیار زیاد خواهد بود و اگر انتخاب درستی نکنید …

در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری موارد زیادی هستند که داوطلبان به آنها باید توجه کنند از جمله انواع دانشگاه ها، روش های پذیرش، انواع دوره های آموزشی، انواع سهمیه ها، شهریه ها، رتبه های لازم و …. حتما داشتن اطلاعات کافی در این زمینه ها لازم و ضروری است. اما بدانید لزوما با دانستن کامل اینها نمی توانید بهترین انتخاب رشته را انجام دهید.

با چه رتبه ای چه رشته ای؟

سوال بسیاری از داوطلبان کنکور در زمان انتخاب رشته این است که «با این رتبه چه رشته ای قبول می شوم؟». این افراد بیشتر به دنبال این هستند که بدانند با چه رتبه ای؟ چه رشته ای؟. این شاید سوال نادرستی نباشد ولی مطمئنا برای داشتن یک انتخاب رشته درست کافی نیست. هر داوطلب باید به دنبال این باشد که بهترین و مناسب ترین رشته برای خودش را پیدا کرده و سپس بر مبنای رتبه ای که آورده، محل تحصیلش را انتخاب کند.

با چه رتبه ای چه دانشگاهی؟

یکی دیگر از سوالات رایج داوطلبان کنکور سراسری این است که :«با این رتبه کجا قبول می شوم؟». اینکه شما فقط به رتبه ای که آورده اید توجه کنید و صرفا به فکر این باشید که با این رتبه چه دانشگاهی قبول می شوید، اصلا روش انتخاب رشته درستی نیست. رشته ای که می خواهید در آن تحصیل کنید مهم تر از دانشگاهی است که می خواهید بروید. مسلم است که تحصیل در دانشگاه های برتر کشور بسیار خوب است، ولی اگر در بهترین دانشگاه باشید و در رشته مورد علاقه تان تحصیل نکنید، مسلما نه در دانشگاه دانشجوی خوب و باانگیزه ای خواهید بود و نه پس از فارغ التحصیلی یک کارشناس مجرب و کاربلد که به سادگی بتوانید کار خوبی پیدا کنید. احتمالا شما هم یکی از بیکاران سال های آینده خواهید بود!!!

شما برای اینکه بفهمید با رتبه ای که کسب کردید، کجا می توانید قبول شوید به راحتی می توانید از نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری که در فضای اینترنت موجود است استفاده کنید.

رشته مورد علاقه من کدام است؟

رشته ای که می خواهید در آن تحصیل کنید و پس از فارغ  التحصیلی قصد دارید سال ها در آن کار کنید، بسیار مهم تر از سایر عوامل موثر در انتخاب رشته کنکور سراسری است. سوال اصلی برای بسیاری از داوطلبان می تواند این باشد: «چه رشته ای را در دانشگاه انتخاب کنم؟». یکی از مهم ترین چیزهایی که باید برای پیدا کردن بهترین و مناسب ترین رشته در نظر بگیرید، علاقه شماست. شما باید رشته مورد علاقه تان را پیدا کنید. اگر در رشته مورد علاقه تان تحصیل کنید، بسیار موفق تر خواهید بود. دانشجوی علاقه مند بسیار باانگیزه تر تلاش می کند و با تمام وجود به دنبال پیشرفت در رشته اش است.

برای رسیدن به رشته مورد علاقه تان می توانید از تست های سنجش علاقه از جمله تست هالند استفاده کنید . اگر می خواهید از روش استانداردی برای کشف علایق تان استفاده کنید اینجا کلیک کنید. 

رشته مناسب من کدام است؟

برای رسیدن به مناسب ترین رشته، علاوه بر علاقه باید توانایی ها، استعدادها و مهارت های خود را نیز در نظر بگیرید. برای هر رشته و هر شغلی مهارت ها و توانمندی های خاصی نیاز است که شما باید آنها را داشته باشید. برخی از این توانایی ها و مهارت ها را در حال حاضر دارید و تعدادی را نیز باید در طول تحصیل و کار کسب کنید.

به هر حال پیدا کردن استعدادها و مهارت های شما می تواند کمک خوبی برای رسیدن به رشته و شغل مناسب تان باشد. روش های استاندارد و اصولی برای کشف مهارت ها وجود  دارند که شما می توانید برای استفاده از آنها اینجا کلیک کنید.

چه رشته هایی بازارکار خوبی دارند؟ پردرآمدترین رشته ها کدامند؟

در کنار شناختی که از خود پیدا می کنید، جمع آوری اطلاعات راجع به رشته ها و شغل های مختلف بسیار لازم است. شما وقتی به کمک روش های استاندارد، علایق ، مهارت ها و استعدادهای خودتان را کشف کنید و بر مبنای آن تعدادی از رشته های مناسب تان را پیدا کردید، باید این رشته ها را بشناسید. بدانید شغل های مرتبط به آنها کدامند، بازارکار کدام رشته بهتر است، درآمد کدام رشته بیشتر است، محیط کار آینده این رشته ها به چه صورت است و …

برای بدست آوردن اطلاعات خوبی از شغل های مختلف می توانید از بخش آشنایی با مشاغل این لینک استفاده کنید. اگر داوطلب رشته تجربی هستید، مجموعه ای ارزشمند شامل اطلاعات کامل در خصوص بهترین رشته های تجربی برای شما گردآوری شده است که می توانید از اینجا تهیه کنید (لینک آن به زودی فعال می شود)

بهترین مشاور انتخاب رشته کنکور سراسری کیست؟

مسلما قبل از هر تصمیمی استفاده از نظرات و راهنمایی های افراد متخصص بسیار موثر و کمک کننده است. در خصوص انتخاب رشته کنکور سراسری هم همین طور است. اگر از مشاوران مجرب کمک بگیرید بسیار خوب است ولی یادتان باشد همان طور که گفتیم مهمترین عواملی که باید در انتخاب رشته در نظر بگیرید، در خود شماست، علایق شما، توانایی های شما، مهارت های شما، شرایط خانوادگی شما و … بنابراین قطعا بهترین فرد برای انجام انتخاب رشته تان، خود شما هستید.

سعی کنید قبل از انتخاب رشته دانش تان در این خصوص را بالا برده و با افراد مختلف مشورت کنید. از ابزارهای موجود استفاده کنید. از روش های مختلف اطلاع حاصل کنید. ولی در نهایت خودتان تصمیم بگیرید. هیچ کس به اندازه خودتان از شما و شرایط تان شناخت ندارد. شما مناسب ترین و شایسته ترین فرد برای انجام یک انتخاب رشته درست هستید!!!

 

لطفا توجه کنید: برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، مجموعه زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است که برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

 

مطالب مرتبط

10 نظر

 1. Mitra

  سلام اگر امسال برم دانشگاه رشته ی زبان انگلیسی حالا یا ادبیاتش یا مترجمی و بخوام دوسال دیگه کنکور تجربی بدم میتونم موفق بشم؟؟ و رشته ای که میخوام رو بیارم؟؟ میدونم ممکنه کتابا عوض بشه و خیلی اتفاقات دیگه بیفته و خودم هم باید دانشجوی انصرافی بشم ولی به اینکه به هدفم برسم می ارزه میشه راهنماییم کنید یا یه نصیحتی بهم بکنید که بیشتر موفق بشم ممنونم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. من نمی دانم شما توی تجربی دنبال چه رشته ای هستید یا الان دیپلم شما چیه؟؟؟؟ ولی حتما رسیدن به هدف اگر هدف درست گذاشته شده باشد، بسیار خوب است. البته اگر شرایط خیلی تا آن زمان تغییر نکند. البته اگر به دنبال رشته پزشکی هستید، می توانید در رشته ای کارشناسی بگیرید (به خصوص رشته های علوم پزشکی) و بعد برای پزشکی آزمون دهید یعنی از آزمون کارشناسی به پزشکی استفاده کنید. البته یادتان باشد اگر همین امسال بتوانید وارد رشته مورد نظرتان شوید بسیار بسیار بهتر است لطفا واقع بین باشید و رشته ای را که به دنبالش هستیدواقع بینانه انتخاب کنید صرفا تحت تاثیر شرایط خانواده یا جامعه نباشید. تمامی عوامل را در نظر بگیرید تا انتخاب رشته درستی داشته باشید. می توانید از یک روش استاندارد که در مجموعه اننخاب رشته جادویی جمع آوری شده استفاده کنید. لینک آن این است::

   http://donyayekar.ir/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%88%DB%8C%DB%8C/

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام لطفا به نرم افزارهای تخمین رتبه که در اینترنت موجود است مراجعه کنید

   پاسخ
 2. محمد

  با سلام.در کنکور انسانی امسال رتبه ۴۹۰ کشور رو کسب کردم.آیا می توانم در دانشگاه علامه مثلا در رشته جامعه شناسی قبول شوم.بازار کار این رشته کدام است؟در رشته های بهتر چطور؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . برای اینکه ببینید با این رتبه چه قبول می شوید از نرم افزارهای رایگان تخمین قبولی بر اساس رتبه که در اینترنت موجود است استفاده کنید (ما اطلاع دقیقی ار سهمیه محل سکونت و … شما نداریم). در گروه انسانی رشته جامعه شناسی بازارکار خیلی مناسبی ندارد. رشته هایی مانند حقوق، مدیریت از جمله مدیریت مالی، حسابداری و حتی روانشناسی اگر علاقه مند باشید و در آن خوب تلاش کنید می توانید شغل مناسبی داشته و درآمد خوبی کسب کنید . لطفا اول ببینید چه رشته هایی می توانید قبول شوید بعد بین آنها بر اساس علاقه تان انتخاب کنید. موفق باشید

   پاسخ
 3. پریسا

  سلام منرشتم تجربیه و دیپلم تجربی دارم ولی برای دانشگاه میخوام کامپیوتربخونم به نظرتون کار درستیه؟؟؟لطفاکمکم کنید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . برای تشخیص درست بودن یا نبودن این تصمیم باید به دقت شرایط خودتان را بررسی کنید. ببینید واقعا علایق و استعدادهایتان چه هستند، شخصیت تان با چه رشته و شغل هایی نزدیک تر است ، شرایط خانوادگی تان چطور است و … در ضمن سعی کنید رشته کامپیوتر را هم خوب بشناسید. اطلاعات در مورد آن کسب کنید با اساتید و دانشجویان و فارغ التحصیلان این رشته صحبت کنید تا از وضعیت واقعی این رشته در کشور آگاه شوید.
   برای شناخت بهتر خود می توانید از تست های خودشناسی استفاده کنید. بعد از کسب شناخت و اطلاعات کافی باید خودتان به تصمیم برسید. موفق باشید

   پاسخ
 4. غلامی

  سلام . پسر من فنی و حرفه ای رشته برق درس می خونه ، برای شرکت در رشته روباتیک یا مگاترونیک دانشگاه باید چطور اقدام کنه؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام برای شرکت در کنکور سراسری و ورود به این رشته ها باید مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی داشته باشند تا بتوانند در کنکور سراسری شرکت کرده و از این طریق وارد رشته های مورد نظر شما در دانشگاه های سراسری شوند.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی