منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

انتخاب رشته دانشگاه

انتخاب رشته دانشگاه

در مورد اهمیت انتخاب رشته دانشگاه زیاد شنیده اید. همه از اهمیت انتخاب رشته و ابعاد قابل توجه آن می گویند؛ حال می خواهد انتخاب رشته دانشگاه آزاد باشد یا دانشگاه دولتی، سایت سازمان سنجش باشد یا سایت آزمون دانشگاه آزاد، کارشناسی باشد یا کارشناسی ارشد و…

البته در این میان نکات و مطالب خوبی هم بیان می شود که بسیار هم می تواند مفید باشد اما آنچه مهم است و متاسفانه مورد غفلت واقع می شود توجه به همه گزینه های موثر در یک انتخاب رشته صحیح است.

در این مقاله قصد دارم تا به شکلی متفاوت، شما را با ابعاد مختلف یک انتخاب رشته صحیح برای دانشگاه آشنا کنم و در این مسیر از کتاب ارزشمند “انتخاب رشته جادویی ”  کمک خواهم گرفت و در ضمن آن را به شما معرفی خواهم کرد. کتابی که به اعتقاد من، یکی از بهترین، موثرترین و متفاوت ترین کتابهایی است که برای داشتن نگرش صحیح در موضوع انتخاب رشته نوشته شده است.

اهمیت رسیدن به شغل ایده آل با انتخاب رشته صحیح

حتما می دانید که شغل آینده شما در انتخاب رشته امروزتان نهفته است. از این رو اهمیت انتخاب رشته در تعیین شغل آینده شما روشن است. اما چرا شغل آینده اینقدر مهم است؟ بدون شک بخش مهمی از هویت و شخصیت شما توسط شغلتان تعیین می شود. یک شغل خوب همچنین نیازهای روحی و عاطفی شما برآورده می کند و در کنار اینها، درآمد شما که قرار است معیار رفاه و در عین حال ابزار گذران زندگی و امرار معاشتان باشد، از طریق یک شغل خوب به دست می آید.

از سوی دیگر چنانچه به اطرافیان خود توجه کنید می بینید که بخش عمده ای از وقت آنان به طور مستقیم یا غیر مستقیم صرف شغلشان می شود. بنابراین اهمیت دیگر شغل شما در این است که بخش قابل توجهی از عمرتان صرف آن خواهد شد.

علایق فردی

یکی از مهمترین معیارها در انتخاب رشته، علاقه فردی شما به رشته و شغلی است که می خواهید انتخاب کنید. حتما شنیده اید که عشق به رشته و شغل همه چیز است. این مطلبی است که همه به شما می گویند. اما آنچه معمولا گفته نمی شود این است که علاقه امروز شما به یک رشته یا شغل ممکن است گذرا، ناپایدار و حتی کاذب باشد. در واقع همه ما تجربه تغییر علایق و ترجیحات در گذر زمان را داریم. خوب پس چگونه بفهمیم که علاقه ما به یک رشته، عمیق و ریشه دار است و به مرور زمان دستخوش تغییرات اساسی نخواهد شد؟ این کتاب راه تشخیص این موضوع را به شما می گوید.

مهارتهای فردی

یکی دیگر از موضوعاتی که در کتاب “انتخاب رشته جادویی” مورد توجه قرار گرفته توجه به “مهارت فردی” در انتخاب رشته دانشگاه است. همه ما کارهایی را بهتر از کارهای دیگر انجام می دهیم و اصطلاحا در انجام آنها مهارت داریم. اما آیا تا حالا با خود اندیشیده اید که چرا و چگونه باید به این مهارتها در انتخاب رشته توجه کنیم؟ اصلا ممکن است فردی هیچ مهارتی نداشته باشد؟ او باید چه کند؟ بخشی از این کتاب درباره این موضوع با شما سخن می گوید.

توجه به تیپ شخصیتی

آیا تا کنون به شباهتها و تفاوتهای خود با دیگر افراد خانواده فکر کرده اید؟ دانشمندان سالهاست که پی برده اند انسانها (و حتی اعضای یک خانواده) می توانند در ابعاد مختلف شخصیتی و ترجیحات فردی با هم متفاوت باشند. بر این اساس ۶ تیپ اصلی شخصیتی شناسایی و معرفی شده که امروزه می تواند ابزاری برای اتخاذ تصمیمات اساسی مثل انتخاب رشته دانشگاه باشد. نحوه شناسایی و استفاده از این عامل، یکی دیگر از موضوعات مورد توجه در کتاب است.

شناخت دانشگاهها و دوره های تحصیلی

در کنار توجه به عوامل شغلی، داشتن اطلاعات مربوط به انواع دانشگاهها و دوره ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. امروزه حدود ۸ دوره اصلی تحصیلی دانشگاهی برای دانش آموزان موجود است. شاید شناخت کامل و دقیق همه این دوره ها اعم دوره های روزانه، شبانه (نوبت دوم)، مجازی، …کاری دشوار بوده و اصلا غیر ضروری باشد اما آشنایی با کلیات آنها ضمن بالا بردن اعتماد به نفس شما در انتخاب بهترین گزینه، تمام ظرفیت موجود را بر اساس رتبه کسب شده شما در اختیارتان قرار می دهد. فصل چهارم این کتاب به طور مفصل به معرفی انواع دوره ها و دانشگاهها پرداخته و شما را با مهمترین رشته های دانشگاهی تخصصی و مشترک گروه های آموزشی آشنا می سازد.

شناخت مشاغل

شاید بزرگترین ایراد و نقصی که می توان برای مشاوره های انتخاب رشته رایج در کشور عنوان کرد بی اطلاعی و بی توجهی به مشاغل فعلی و عدم ارایه اطلاعات مربوط به آنها به داوطلبین کنکور است. البته که معرفی اجمالی مشاغل و آشنایی با آنها هم اکنون نیز در بسیاری از همایش ها و مشاوره ها ارایه می شود اما به راستی این معرفی کوتاه و ناقص چقدر می تواند زوایای پنهان مشاغل را برای یک نوجوان باز کند و کمک موثری به او بنماید؟ دقت کنید زمانی که از شناخت مشاغل سخن می گوییم، همه جوانب موضوع از قبیل تفاوت مشاغل کارمندی با کارفرمایی، لزوم توجه به چشم انداز آینده مشاغل در ایران و پیش بینی آن، توجه به مشاغل خلاقانه (نظیر موسیقی، طراحی، نویسندگی،…)، مشاغل بدون نیاز به مدرک دانشگاهی و نظایر آن نیز باید همچون جنبه های معروفتر مشاغل (مثل معرفی مشاغل، درآمد و بازارکار آنها)، مورد توجه قرار گیرد. تنها در این صورت است که مجموعه ای کامل از چشم انداز و اطلاعات شغلی در اختیار داوطلب قرار گرفته است و به بهبود نگرش او کمک شده است. یکی از زیبایی های کتاب “انتخاب رشته جادویی” یادآوری این ابعاد پنهان در مورد مشاغل فعلی است. فصل سوم کتاب به طور کامل به شناخت مشاغل و موضوعات مرتبط با آن می پردازد.

فضای کاری و محیط شغلی

در زمان انتخاب رشته دانشگاه، یکی از مواردی که بسیار مورد توجه است مقایسه دانشگاه ها از نظر سطح علمی، موقعیت جغرافیایی،امکانات، تعداد دانشجو و نظایر آن است. اما متاسفانه کمتر مشاوری در خصوص اهمیت همین عوامل در محیط کاری و شغلی آینده تان با شما سخن می گوید. آیا  تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که با توجه به ارتباط مستقیم میان رشته قبولی شما و نوع شغلی که در آینده واردش خواهید شد، زمان بررسی و توجه به این عوامل چه زمانی است؟ به این فکر کنید که دوست دارید محیط کاریتان چگونه باشد؟ لباس فرم شما چطور؟ آیا اندازه سازمان، تعداد پرسنل و نظایر آن هم می تواند برایتان مهم باشد یا خیر؟ این موضوعات در کتاب با شما در میان گذاشته شده و شما را برای دخالت آنها در تصمیم گیری تان یاری می دهد.

گامهای عملی برای یک انتخاب قدرتمند

عوامل یاد شده بخشی از مهمترین معیارهایی است که درکتاب توضیح داده شده و لازم است توسط شما مورد توجه قرار گیرد. اما خوبست بدانید که گاهی نحوه بکارگیری اطلاعات از به دست آوردن خود اطلاعات سخت تر است. در واقع حتی همه آنهایی که می دانند چه مواردی برای انتخاب رشته مهم است نمی توانند به موفقیت برسند چرا که نحوه بکارگیری اطلاعات در اختیار را نمی دانند.

اما واقعیت این است که امروزه روشهای بکارگیری عوامل موثر مشخصند و پیشنهاداتی برای برداشتن گامهای عملی ارایه می شود. به عنوان مثال در کتاب مورد اشاره ۴ گام عملی با کمک معیارهای مورد اشاره پیشنهاد شده است . کافی است شما گام به گام پیش روید و دستورالعمل ها و جداول را تکمیل کنید تا بسیاری از ابهامات ذهنی تان از بین برود و یک انتخاب قدرتمند داشته باشید.

و گام پایانی

دوستان عزیز! همیشه بهترین جمع بندیها برای رساندن شما به موفقیت نیازمند هدفگذاری و برنامه ریزی است. همانطور که در فصل پایانی کتاب این موضوع موشکافی شده و بهترین انتخاب را برایتان کامل می سازد، خود شما نیز باید متفاوت بیندیشید و از خود بپرسید آیا بهترین رشته ای که همه از آن سخن می گویند برای من هم بهترین است یا این که بهترین انتخاب من ممکن است چیز دیگری باشد؟ آیا بهترین انتخاب ورود به دانشگاه است یا مشاغل جذابی وجود دارد که نیازمند مدرک دانشگاهی نیست و مناسب من است؟

و نکته پایانی این که به خاطر داشته باشید شما با سایرین متفاوتید! بهترین مشاور شما کسی است که بتواند به شما کمک کند تا تفاوتهای فردی تان را (اعم از ترجیحات، علایق، توانمندیها و …) کشف کنید و بدترین مشاور کسی است که توصیه اش به شما و سایرین یکسان و بدون توجه به تفاوتها باشد.

تهیه کتاب انتخاب رشته جادویی را به شما توصیه می کنم.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه کتاب روی عکس زیر کلیک کنید:

 

 

قابل توجه علاقه مندان گروه تجربی: برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، مجموعه ارزشمند زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

منبع نوشته:کتاب انتخاب رشته جادویی

مطالب مرتبط

12 نظر

 1. حسین

  من این کتاب رو خوندم خیلی کمکم کرد اگر از شغلای مختلف بیشتر بنویسید یا فیلمشان رو بزارید خیلی عالی تره مرسی

  پاسخ
 2. احمد

  سلام. من کتاب رو گرفتم خوب بود یه سوال داشتم تست هالند که برای شخصیت هست رو از کجا باید پیدا کنم؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز همانظور که در کتاب توضیح داده شده می توانید تست هالند را از فروشگاه های شاپ به آدرس hishop.center تهیه کنید .. البته تفسیر کامل آن هم موجود است. موفق باشید

   پاسخ
 3. امیرعلی

  سلام. از مقاله تون ممنونم. ولی به نظرم هنوز خیلی مونده تا توی ایران اهمیت برنامه ریزی شغلی و توجه به تفاوتها روشن بشه و همه بفهمن که رشته ای که مثلا برای حسن خوبه الزاما برای حسین خوب نیست!

  پاسخ
 4. آیدا

  سلام/ عالی بود. هر دوتاش… کاش در مورد مشاغل رشته ها بیشتر و بیشتر بنویسید. مطلب بدرد بخور خیلی کم گیر میاد. مرسی

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام در خصوص رشته تجربی و ریاضی دو کتاب تهیه شده که رشته ها و مشاغل آنها توضیح داده شده است. می توانید با تهیه آنها از بخش محصولات از آنها استفاده کنید.

   پاسخ
 5. HOZAN

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون من می خواستم دانشگاه آزاد تهران شرکت کنم ولی بین یه سری رشته گیر کردم و نسبت به همشون علاقه نسبتا یکسانی دارم امیوارم کمکم کنید تا انتخاب معقولی داشته باشم
  مدیریت مالی و مدیریت دولتی
  زیست شناسی عمومی وشیمی دارویی
  علم اطلاعات و دانش شناسی یا همون کتابداری
  زبان و ادبیات فارسی
  مددکاری اجتماعی و علوم اجتماعی و رفاه اجتماعی

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. شما رشته های زیادی را مطرخ کردید که با هم تفاوت هایی دارند. برای انتخاب بین آنها باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید از جمله ویژگی ها، توانمندی ها و علایق خودتان، ویژگی های رشته و شغل مورد نظر، شرایط خانوادگی، بازارکار رشته در کشور و …. این رشته ها تفاوت های زیادی دارند بنابراین نمی شود علاقه شما به آنها یکسان باشد. در نتیجه اینکه بین این رشته ها یکی را به شما معرفی کنم به عنوان بهترین رشته مسلما کار درستی نیست چون شناخت کافی به شما و شرایط شما ندارک. فقط از نظر بازارکار می توانم بگویم که رشته های مدیریت به خصوص مدیریت مالی در حال حاضر وضعیت مناسب تری دارد. موفق باشید

   پاسخ
   1. Hozan

    خیلی ممنون از توجهتون ..؟
    از بین رشته های مدیریت کدومشون بازار کار مناسب تری برای یک خانم دارند ؟
    مدیریت بازرگانی ، مالی یا دولتی ؟
    راستش واقعا گیر کردم 🙁🤔

    پاسخ
    1. رویا مسلمی

     سلام دوست عزیز خیلی تفاوتی بین این رشته ها برای خانمها وجود ندارد. شما سعی کنید در خصوص این سه رشته بیشتر مطالعه کنید و ببینید کدامیک با ویژگی های شما همخوانی بیشتری دارد و علایق و توانمندی های شما با کدامیک سازگارتر است. موفق باشید

 6. ایمان

  سلام من رشته حقوق میخونم ولی علاقه ندارم ۲۹سالمه نمیدونم دقیقا چه رشته ای ادامه بدم لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز شما باید با کمک مشاور و یا تست های شخصیت شناسی موجود شناخت بهتری از خودتان پیدا کنید و دقیقا علایق و توانایی هایتان را بشناسید. در کنار آن باید با رشته ها و مشاغل بیشتر آشنا شوید. همچنین شرایط سنی، خانوادگی و … خود را نیز مدنظر داشته باشید تا در نهایت بتوانید تصمیم درستی بگیرید و بهترین رشته را برای خودتان پیدا کنید. موفق باشید

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی