منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

اتاق عمل یا هوشبری؟

اتاق عمل یا هوشبری؟

 انتخاب رشته با وجود اهمیت زیادی که در سرنوشت یک داوطلب کنکور دارد، از پرچالش ترین و مبهم ترین انتخاب های زندگی نیز محسوب می شود. به همین دلیل است که هر قدر در انتخاب رشته دقت بیشتر و در مورد رشته های دانشگاهی شناخت بهتری داشته باشید، آینده درخشان تری پیش رو خواهید داشت.

در این مقاله قصد داریم برای افزایش آگاهی شما دانش آموزان عزیز گروه علوم تجربی درباره رشته اتاق عمل و هوشبری توضیحات بیشتری ارائه کنیم تا کمک خوبی به تصمیم گیری شما شود و ابهامات شما در مورد سوال اتاق عمل یا هوشبری؟ رفع گردد.

چطور با رشته های دانشگاهی تجربی آشنا شوم؟

پس قبل از هر اقدامی برای یک انتخاب رشته صحیح باید اطلاعات خود را افزایش دهید. شما به عنوان یک دانش آموز در قدم اول باید رشته های دانشگاهی تجربی را بهتر بشناسید تا بتوانید بر اساس تفاوتها و شباهتهایی که با هم دارند، صحیح تر تصمیم بگیرید. در واقع، این که رشته ها و دانشگاههای مناسب با رتبه کنکور شما کدامند تنها یکی از فاکتورهای ورود به صحنه انتخاب رشته و دانشگاه است و غیر از آن باید به اطلاعات دیگری هم مجهز باشید.

به عنوان مثال، آشنایی با اسم دروسی که قرار است در رشته دلخواه تان در دانشگاه بخوانید (و به آن واحدهای درسی، سرفصل یا برنامه درسی و یا چارت هم می گویند) مهم است. حتما می پرسید این موضوع چه اهمیتی دارد؟ اهمیتش این است که  شما قرار است طی چندین سال همین دروس را بخوانید و اگر به آنها علاقه نداشته باشید، حتما دچار مشکل خواهید شد. مثلا تصور کنید شما به رشته پزشکی بسیار علاقه مندید و با این تصور که رشته گیاهپزشکی، درمان انسان با کمک گیاهان است وارد این رشته می شوید. پس از این انتخاب اشتباه و در اولین روزهای تحصیل است که درخواهید یافت این رشته هیچ ارتباطی به انسان ندارد و مربوط به درمان بیماریهای گیاهان است.

اما اکنون نگران نباشید! در ادامه در خصوص دروس رشته های اتاق عمل و هوشبری بیشتر خواهیم گفت و نشانی صفحات مربوط به آن ها در سایت مسیر ایرانی را به شما ارایه خواهیم داد تا ضمن کسب اطلاعات بیشتر، اسامی دروس را به راحتی مشاهده کنید.

یکی از قدم های مهم در انتخاب رشته به شکل درست و اصولی، شناخت رشته های دانشگاهی است. اینکه این رشته ها چه واحدهای درسی دارند، دانشگاه های پذیرنده آنها کدام است، شغل های مرتبط با این رشته ها چه هستند، چطور می شود در این رشته ها در ایران و سایر کشورها ادامه تحصیل داد و …

چه رشته ای مناسب من است؟

برای یک انتخاب رشته درست، موارد مختلفی هستند که باید آنها را در نظر بگیرید.باید اطلاعات جمع کنید، خودتان را بیشتر بشناسید، رشته ها را بشناسید و …

یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب رشته، علاقمندی های شماست. شما اگر بتوانید درست خودتان، علایق و توانایی هایتان را بشناسید، رشته و شغل مناسب تان را هم به راحتی پیدا می کنید. برای شناخت بیشتر خود و علایق تان می توانید از تست شخصیت شناسی هالند کمک بگیرید.

مسلم است که فرآیند انتخاب رشته و شغل مناسب در زندگی هر فردی بسیار حیاتی است.بسیاری افراد (از جمله دانشجویان، والدین و شاید حتی پدر یا مادر خود شما) هستند که پس از سال ها متوجه می شوند که از رشته تحصیلی یا شغل شان راضی نیستند، یعنی انتخاب رشته درستی نداشته و چند سال از عمر خود را تلف کرده اند.برای اینکه شما جزو این گروه نباشید باید با استفاده از بهترین روش، مرحله به مرحله پیش بروید تا به بهترین تصمیم برسید. ما سعی کرده ایم بهترین روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان را در اختیار شما قرار دهیم. اگر می خواهید از بهترین روش برای انتخاب رشته و شغل مناسب تان استفاده کنید، از کتاب “انتخاب رشته جادویی” استفاده کنید.(برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه، لطفا  اینجا کلیک کنید.)

اتاق عمل بهتر است یا هوشبری؟

اما در ادامه بیشتر در باره این سوال بحث خواهیم کرد : اتاق عمل یا هوشبری؟ ، کدام یک از این رشته ها می تواند برای شما مناسب تر باشد؟ ممکن است یکی به اتاق عمل علاقه بیشتری داشته باشد و دیگری با ویژگی های شغل و رشته هوشبری انطباق بیشتری داشته باشد. مهم این است که شما با آگاهی رشته خود را انتخاب کنید.

رشته هوشبری در کنکور سراسری در چه مقطعی دانشجو می پذیرد؟ اتاق عمل چطور؟

رشته هوشبری و اتاق عمل هردو در مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرند و چون پذیرش مقطع کاردانی خیلی محدود است ما در اینجا فقط مقطع کارشناسی را بررسی می کنیم. البته صحبتهایی در خصوص توسعه کارشناسی ارشد این رشته ها هست و به احتمال زیاد تا زمانی که شما لیسانس این رشته ها رو بگیرید، امکان ادامه تحصیل در مقطع ارشد هم وجود خواهد داشت.

سرفصل دروس رشته اتاق عمل؟سرفصل دروس رشته هوشبری؟

تعداد واحد درسی هر دو رشته حدود ۱۳۰ واحد است که حدود ۸ ترم تحصیلی طول می کشد. همچنین این دو رشته تفاوتهایی از نظر تعداد و عنوان واحدهای کارآموزی و نیز واحدهای تخصصی دارند واحدهای کارآموزی رشته اتاق عمل حدود ۳۴ واحد ولی واحدهای کارآموزی رشته هوشبری حدود ۳۲ واحد می باشد که می توانید جزئیات را برای رشته هوشبری یا اتاق عمل با کلیک بر روی نام هر کدام از آنها مشاهده کنید.

یک کارشناس هوشبری تا چه مقطعی می تواند ادامه تحصیل دهد؟ تکنسین اتاق عمل چطور؟

در حال حاضر رشته هوشبری در دانشگاه های کشور مقطع ارشد و دکترا ندارد. ولی فارغ التحصیلان کارشناسی هوشبری می توانند در برخی از رشته های دیگر در مقطع ارشد و دکترا ادامه تحصیل دهند.

در مورد رشته اتاق عمل، مقطع ارشد در دانشگاه های کشور وجود دارد و پذیرش دانشجو می کند.ولی این رشته مقطع دکترا در ایران ندارد. شما می توانید برای مقطع دکترا وارد برخی رشته های دیگر شوید.

البته به طور کلی از نظر ارتباط رشته ها تا سطح ارشد ودکترا و تعداد شاخه هایی (گرایشهایی) که بعدا می توانید انتخاب کنید، تفاوت هایی وجود دارد که در کتاب آشنایی با رشته های گروه تجربی توضیح داده ایم.

آیا امکان تحصیل در رشته پزشکی بعد از کارشناسی رشته هوشبری (به صورت کارشناسی به پزشکی) وجود دارد؟ در مورد کارشناسی اتاق عمل به پزشکی چطور؟

برای علاقه مندان رشته پزشکی که به هر دلیلی موفق به قبولی و تحصیل در رشته پزشکی نشده اند و به جای آن در یکی از رشته های کارشناسی گروه پزشکی و علوم ریاضی و فنی تحصیل می کنند، امکان جالبی وجود دارد. این امکان، کارشناسی به پزشکی ( لیسانس به پزشکی ) نام دارد.

در این روش، علاقه مندان رشته پزشکی می توانند پس از پایان تحصیلات کارشناسی و گذراندن طرح (اگر که رشته آنها طرح داشته باشد)، به شرط داشتن شرایط لازم و در صورت قبولی در آزمون کارشناسی به پزشکی، به ادامه تحصیل در رشته پزشکی بپردازند. در حال حاضر این طرح در یکی از بهترین دانشکده های پزشکی (علوم پزشکی تهران) اجرا می شود .

برای رشته هوشبری به پزشکی و رشته اتاق عمل به پزشکی هم این امکان وجود دارد و شما می توانید پس از تحصیلات دوره کارشناسی، شانس خود را برای ورود به رشته پزشکی امتحان کنید. شما می توانید برای آشنایی با جزئیات موضوع و نیز مطالعه ” شرایط پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی ” این مقاله را مطالعه کنید.

ظرفیت پذیرش رشته اتاق عمل چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۳۲۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی، و پردیس ها در رشته اتاق عمل پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی همدان، بیرجند و شهرکرد با ظرفیت پذیرش بیش از ۴۰ نفر بیشترین تعداد دانشجوی اتاق عمل را جذب کرده اند و پردیس های خودگردان دانشگاه های علوم پزشکی مازندران، اصفهان و جندی شاپور با ۵ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

ظرفیت پذیرش رشته هوشبری چقدر است؟

در سال ۹۵ حدود ۱۱۹۰ نفر (مرد یازن) در دانشگاه های دولتی، و پردیس ها در رشته هوشبری پذیرفته شده اند.  از بین دانشگاه های مختلف که در این رشته پذیرش داشته اند، دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، لرستان و بیرجند با ظرفیت پذیرش بیش از ۳۵ نفر بیشترین تعداد دانشجوی هوشبری را جذب کرده اند و پردیس خودگردان دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دانشگاه علوم پزشکی ارتش و دانشگاه علوم پزشکی مشهد با کمتر از ۱۰ نفر دارای کمترین آمار جذب دانشجو در این رشته بوده اند.

اطلاعات تکمیلی در مورد کلیات رشته ها، رتبه لازم در کنکور در مناطق مختلف، انواع دانشگاه های پذیرنده، هزینه های تحصیل و ادامه تحصیل در رشته های کارشناسی اتاق عمل و هوشبری نیز در کتاب “آشنایی با ۳ + ۱۰ رشته دانشگاهی برتر تجربی” با کلیک روی  این لینک در دسترس شماست.

شرح وظایف کارشناس اتاق عمل چیست؟

یک تکنسین اتاق عمل بسته به اینکه در چه سطحی می باشد دارای وظایفی است که در زیر اورده شده است  :

 • آماده کردن اتاق عمل برای جراحی و کنترل آن از نظر نور کافی، سیستم برق رسانی، درجه حرارت ،رطوبت، پاکیزگی، ایمنی و …. .
 • اطمینان یافتن از درستی دستگاه ها و تجهیزات لازم برای جراحی
 • استریل کردن تجهیزات و لوازم و اطمینان یافتن از وجود لوازم و ابزار لازم برای جراحی
 • کنترل پرونده بیمار قبل از جراحی برای اطمینان از کامل بودن مدارک پزشکی مورد نیاز )مانند اجازه عمل و آمادگیهای عمل، داروهای قبل از عمل، عدم داشتن وسایل مصنوعی و زیور آلات و …(
 • آماده کردن بیماران برای جراحی مانند دادن آموزش ها و اطلاعات لازم به بیمار، شستن و ضدعفونی کردن محل های برش روی بدن بیمار و …
 • کمک کردن به پزشکان و پرستاران قبل و در حین جراحی
 • مراقبت از نمونه های آزمایشگاهی برخی از جراحی ها و فرستادن آنها به آزمایشگاه
 • کمک در استریل و پانسمان نهایی
 • انتقال بیماران به اتاق ریکاوری پس از عمل
 • مرتب و استریل کردن اتاق های عمل پس از جراحی
 • تهیه گزارش از فرآیند جراحی

شرح وظایف کارشناس بیهوشی چیست؟

یک کارشناس بیهوشی بسته به اینکه در چه سطحی می باشد دارای وظایفی است که در زیر اورده شده است  :

 • استرلیزه کردن و آماده کردن دستگاه های مربوط به بیهوشی در اتاق عمل
 • آماده کردن داروها و سایر تجهیزات لازم برای بیهوشی
 • آماده کردن اولیه بیمار برای بیهوشی
 • کمک به متخصص بیهوشی در امور مختلف از جمله هوشبری، احیای قلبی و ریوی و …
 • تزریق داروها، خون یا فرآورده های خونی به بیمار مطابق با دستور متخصص بیهوشی
 • انجام برخی از بیهوشی های سطحی زیر نظر متخصص بیهوشی
 • مراقبت قلبی و تنفسی مداوم از بیمار در طول عمل
 • کنترل بیمار پس از عمل در ریکاوری، بیدار کردن و انجام مراقبت های لازم از او
 • انجام مراقبت های ویژه از بیماران بدحال

تکنسین اتاق عمل کجا کار می کند؟ محل کار او چگونه است؟

محل کار تکنسین اتاق عمل در بیمارستان و کلینیک های جراحی و مراکز اورژانس می باشد. بیشتر تکنسین های اتاق عمل در بیمارستان ها و برخی در مراکز عمل های سرپایی مشغول به کار هستند. کار آنها به صورت تمام وقت است و گاهی در شب ها و روزهای تعطیل به صورت شیفتی باید سرکار خود باشند.

وظیفه ی استریل و فراهم کردن ابزار جراحی بر عهده ی تکنسین اتاق عمل است. تکنسین های اتاق عمل در دوحوزه مشغول به کارند. تکنسین های غیر استریل که در طول جراحی , احتیاجات ضروری را برطرف می کند ولی نباید در مجاورت بیمار باشد .به این نوع تکنسین ها, سیرکولر می گویند. تکنسین های استریل که در کنار جراح و همراه با او , جراحی را انجام می دهند که به آن ها اسکراب می گویند. این رشته بازار کار وسیعی دارد به نحوی که میزان بیکاری در این رشته در حد صفر است.

کارشناس هوشبری کجا کار می کند؟ محل کار او چگونه است؟

محل کار کارشناس بیهوشی در بیمارستان و کلینیک های جراحی و مراکز اورژانس می باشد. بیشتر تکنسین های بیهوشی در بیمارستان ها و برخی در مراکز عمل های سرپایی مشغول به کار هستند. کار آنها به صورت تمام وقت است و گاهی در شب ها و روزهای تعطیل به صورت شیفتی باید سرکار خود باشند.

محیط کار هوشبران در واقع همان اتاق عمل است که در آن کار میکنند زیرا هوشبران به عنوان دستیار یک متخصص بیهوشی در بخش هوشبری اتاق عمل مشغول کار هستند.ساعت کار مشخصی ندارند و در صورت لزوم در زمانی که لازم باشد باید در اتاق عمل حاضر شوند. محیط کار هوشبران باید ساکت باشد و آنها کار خود را در سکوت انجام دهند. هم چنین باید با پزشکان در ارتباط باشند.

محیط کار کارشناس بیهوشی نسبت به رشته ی اتاق عمل که بر سر عمل حاضر میشوند ، محیط تمیز تری میباشد ولی در حین کار احتمال پاشیدن خون ، ترشحات و سایر موارد موجود در حین عمل میباشد که باید توجه داشت در صورت آلوده شدن میز کار ، دستگاه بیهوشی ، مانیتور ها یا هر قسمت دیگر سریعا نسبت به برطرف کردن آلودگی و ضد عفونی کردن محل عمل اقدام شود.

کارشناس بیهوشی با نحوه استفاده از دستگاه های مختلف مرتبط با بیهوشی از جمله دستگاه اندازه گیری گاز خون و … آشنا بوده و در طول عمل علائم حیاتی بیمار از جمله ضربان قلب، نوار قلب، فشار خون و تنفس را مرتبا کنترل می کند.. او همچنین توانایی به هوش آوردن بیمار پس از عمل و انجام مراقبت های ویژه از بیماران بدحال را دارد. لازم به ذکر است که در هر مرکز درمانی این کارشناسان حتما باید زیرنظر متخصص بیهوشی فعالیت کنند.

معمولا در هر بیمارستان چندین اتاق عمل وجود دارد. هر اتاق عمل یک کارشناس هوشبری دارد اما متخصص بیهوشی کمتر از تعداد اتاقهاست. در واقع متخصصان بیهوشی به صورت گردشی در اتاقها حضور و فعالیت دارند. بنابراین مسوولیت شغلی هوشبران بالاست؛ چرا که در صورت بروز مشکل، باید قادر باشند تا زمان حضور متخصص بیهوشی اقداماتی را انجام دهند و بحران را کاهش دهند.

شما می توانید اطلاعات بیشتری درباره شغل، شرایط و محیط کار، آینده شغلی و درآمد کارشناس اتاق عمل و هوشبر را که از زبان کارشناسان مختلف در مراکز متفاوت بیان شده است در کتاب یاد شده از طریق کلیک روی  این لینک ملاحظه کنید.

اگر بین رشته اتاق عمل و هوشبری تردید داشتید که کدامیک برای شما بهتر است، امیدوارم اطلاعات این مقاله که به منظور آشنایی بیشتر شما با این رشته ها ارائه شده است، توانسته باشد تردید های شما را رفع کرده و پاسخ سوال اتاق عمل یا هوشبری؟ را پیدا کرده باشید و در نتیجه انتخاب رشته صحیح تر و بهتری انجام دهید.

لطفا توجه کنید: همانطور که قبلا اشاره شد، برای آشنایی کامل با رشته های برتر دانشگاهی علوم تجربی، مجموعه ارزشمند زیر برای نخستین بار تهیه و منتشر شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه آن روی عکس کتاب کلیک کنید: 

همچنین برای اینکه بتوانید رشته مناسب خود را پیدا کنید و با تکیه بر روشی اصولی و علمی انتخاب خود را انجام دهید، مجموعه راهنمایی تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و تهیه این کتاب راهنما روی عکس زیر کلیک کنید:

 

مطالب مرتبط

38 نظر

 1. مهرداد

  با سلام خدمت شما. ببخشید کار اتاق عمل راحت تره یا هوشبری؟ برای خانم ها کدوم بهتره؟

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   سلام . دوست عزیز کار هوشبری کمی راحت تر و سبک تر است. چون کارشناس اتاق عمل از ابتدا تا انتهای عمل درگیر است در صورتی که کارشناس هوشبری این طور نیست بیشتر ابتدا و انتهای عمل کار دارد. نمی شود گفت کدام رشته برای خانم ها بهتر است . هر دو رشته می تواند برای خانم ها مناسب باشد.

   پاسخ
 2. غزل

  با سلام.. بازار کار هوشبری بهتره یا اتاق عمل؟ نمیخوام بعد دانشگاه بیکار باشم

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام بازارکار هر دو رشته خوبه. ولی بازارکار اتاق عمل کمی از هوشبری بهتره چون بیمارستان ها به تعداد کارشناس اتاق عمل بیشتری نیاز دارند.

   پاسخ
 3. Sepid

  سلام و‌خسته نباشید
  خواهش میکنم جواب بدین تکراری نیست

  اگه کسی قبولی سراسری ۹۵ پیراپزشکی(درحال تحصیل) باشه و بخواد باز کنکور بده تا کی محرومه؟
  و اگه پزشکی قبول شه ازش شهریه میگیرن؟!
  و باید قبل کنکور انصراف بده حتما؟!
  لطفا جواب بدین خیلی ضروریه?
  بینهایت ممنون?

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام قوانین انصراف از دانشگاه معمولا تغییراتی هر سال دارد. ولی اگر دانشجوی دوره روزانه دانشگاه دولتی باشید و بخواهید دوباره کنکور بدهید باید تا ۳۰ بهمن ۹۵ انصراف می دادید. (یعنی تا زمان ثبت نام باید انصراف می دادید).باید اتصراف قطعی شما تایید شده باشد. اگر در دوره روزانه باشید و بخواهید دوباره در دوره روزانه دانشگاه دولتی قبول شوید جریمه ندارد. اما در مورد دوره های دیگر شرایط فرق می کند. در ضمن اگر به فکر پزشکی هستید می توانید از طریق آزمون کارشناسی به پزشکی هم اقدام کنید. اطلاعات آن در مقاله زیر موجود است:
   http://donyayekar.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d9%88%d9%86-%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c/

   موفق باشید

   پاسخ
 4. مژگان مسلمی

  با سلام و تشکر از اطلاعاتی که در اختیار کاربران در انتخاب رشته میگذارید .
  میخواستم درباره رشته بهداشت عمومی حرفه ای و محیط و بازار کار این رشته ها هم اطلاعاتی بدهید . اگر امکان دارد تمامی رشته های تجربی را به همین نحو توضیح دهید. باتشکر

  پاسخ
  1. مهدی رسولی

   با سلام و تشکر از شما
   سعی داریم به مرور در خصوص همه رشته ها توضیحات کافی داده شود. خوب طبیعتا رشته هایی که طرفداران بیشتری دارد برای ما در اولویت است.
   موفق باشید

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام خیر کارشناس بیهوشی فردی که دارای لیسانس رشته هوشبری است و هیچگونه مهر پزشکی ندارد چون ارتباطی به رشته پزشکی ندارد. در مقابل متخصص هوشبری فردی است که رشته پزشکی قبول شده و درس خوانده و بعد در هوشبری تخصص گرفته است.

   پاسخ
 5. امیر

  سلام یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدیم
  یه تکنیسین اتاق عمل توی بیمارستان شهرستانها تقریبا چقدر حقوق میگیره ؟
  یه هوشبر چطور ؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز درآمد بستگی به این دارد که کارشناس اتاق عمل در کجا کار کند چند ساعت کار کند، چقدر تجربه و تبحر دارد و … به طور کلی درآمد ثابت از ۱۵۰۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰۰۰ دارند و البته کارانه هم دارند . این کارانه متفاوت است با توجه به نوع مرکز و شهر فرق می کند

   پاسخ
 6. مهدي

  سلام ببخشید من کارمند هستم امسال کنکور شرکت کردم و زیر گروه۱ رتبه ۶۸۰۰ شدم ایا امکان هست در رشته پرستاری یا هوشبری یا اتاق عمل طوری انتخاب واحد کنم که بیشتر کلاسام بعد ازظهر باشه و اینکه کدوم رشته رتبه بهتری میخواد تو این ۳تا

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام . برای تعیین رتبه لازم برای این رشته ها می توانید به نرم افزارهای تعیین رتبه لازم که به صورت رایگان در اینترنت موجود است استفاده کنید. در ضمن در اکثر دوره های دانشگاه های سراسری کلاس ها از صبح برگزار می شودو معمولا نمی شود همه کلاس ها را بعد از ظهر انداخت.

   پاسخ
 7. عارف

  سلام خسته نباشین میخواستم بدونم با درصد جانبازی ٢۵ درصد آیا میتونم توی رشته های پزشکی و پیراپزشکی مثل هوشبری و … دانشگاه آزاد شرکت کنم؟و حدودا با این درصد جانبازی باید برای قبولی چه رتبه رو بیارم برای داشنگاه آزاد این رشته ها؟
  و سوال آخر آیا بنیاد جانبازان هزینه ی کامل تحصیل توی این رشته هارو در دانشگاه آزاد تقبل میکنه؟
  خواهش میکنم جواب ٣ سوالمو بدین ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز کار اصلی ما در حوزه معرفی رشته ها و مشاغل مختلف است و خیلی به مباحث کنکوری وارد نشده ایم. لطفا پاسخ سوالات تان را از منبع دیگری تهیه کنید. موفق باشید

   پاسخ
 8. مهتاب

  سلام رتبه ی من در زیرگروه یک کنکور امسال۵۳۰۰شد(سهمیه ۵ درصد ایثارگری/منطقه ۲)خواستم بپرسم شانسی برای قبولی در هوشبری یا اتاق عمل روزانه ی شیراز دارم؟؟لطفا جواب بدید😢😢

  پاسخ
 9. محمد

  سلام میخواستم بدونم طرح اجباری رشته هوشبری رو میشه همزمان با سربازی گذروند یا خیر؟

  پاسخ
 10. علیرضا

  سلام خسته نباشید
  من هوشبری علوم پزشکی قزوین قبول شدم میخواستم بدونم از ترم چند میشه تو بیمارستان کار کرد؟؟؟؟

  پاسخ
 11. ساحل

  سلام. فوق لیسانس آموزشِ زبان انگلیسی هستم. متولد ۶۵ و الان ۳۱ سال دارم. میخوام بدونم اگه سال آینده کنکور پرستاری رو شرکت کنم و قبول شم، به دلیل شرایط سنیم، استخدام میشم؟

  و اینکه آیا میتونم کاردانیِ اتاق عمل یا هوشبری بگیرم و استخدام شم؟
  لطططططفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. این بستگی به این دارد که شما در چه جایی استخدام می شوید یا کار خواهید کرد. در اکثر مراکز دولتی شرط سنی ۳۵ سال برای استخدام دارند ولی در مراکز خصوصی شرایط متفاوت می باشد. برای اطلاع بیشتر می توانید به آگهی های استخدام های بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی و خصوصی در اینترنت سری بزنید. موفق باشید

   پاسخ
 12. نیلوفر

  سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم ایا امکان داره هوشبر بیکار بمونه و در امد این رشته چقدر هست

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام بله امکان دارد . در هر رشته ای ممکن است فردی بیکار بماند. چون پیدا کردن شغل مناسب فقط به وجود موقعیت شغلی بر نمی گردد. عوامل دیگری مثل خود فرد، ویژگی ها و توانمندی ها و … مهم هستند. اگر علاقه مند به این شغل باشید و خوب تلاش کنید می توانید شغل مناسبی هم پیدا کنید. درآمد آن هم متفاوت است بستگی به این دارد که شما کجا کار کنید، چقدر تحربه دارید و … در بیمارستان دولتی و خصوصی شرایط کمی متفاوت است. ولی معمولا درآمداز ۱۵۰۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰۰ می تواند متغیر باشد. موفق باشید

   پاسخ
 13. fati

  سلام برای قبولی تکنسین اتاق عمل میزان ساعات مطالعه در روز چقده؟چه میزان باید بخونیم؟

  پاسخ
 14. Hanan

  میشه بگین اتاق عمل از نظر درآمد و بازار کار بهتره یا بهداشت خانواده؟؟بین این دوتا خیلی دودلم نمیدونم کدوم رو باید برم؟

  پاسخ
 15. fati

  فقط میخوام بدونم برای قبولی تکنسین اتاق عمل چقد تو روز باید درس بخونیم؟سخت گیریمون چقد باشه؟لطفا جواب بدین

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز. شما در سایت های کنکوری ببنید برای این رشته در شهر و دانشگاهی که می خواهید قبول شوید چه رتبه ای لازم دارید. بعد درصدهای افرادی که این رتبه را کسب کرده اند ببینید. بعد تخمین بزنید برای رسیدن به این رتبه چقدر نیاز است درس بخوانید. علاوه بر این یادتان باشد نمی شود برای همه یک نسخه مشخص داد و گفت مثلا روی ۶ ساعت درس بخوانید. شما باید توانایی و شرایط تان را در نظر بگیرید و به یک برنامه درسی برسید.

   پاسخ
 16. نیما

  با سلام خدمت شما خانم مسلمی . میخواستم بدونم دقیقا حقوق رشته هوشبری در منطقه سه چقدر است لطفا جواب بده با تشکر

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام دوست عزیز حقوق مشاغل در شهرهای مختلف مشخص نبوده و هیچ آمار مشخصی موجود نیست. برای فهمیدن متوسط درآمدهای رشته های برتر تجربی می توانید به کتاب آشنایی با ۱۳ رشته برتر تجربی در بخش محصولات سایت مراجعه کنید. در غیر این صورت باید از شاغلان این رشته در شهر خودتان میزان درآمد را جویا شوید.

   پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام محیط کار هر دو بسیار شبیه است. شما وظایف هر یک را دقیق بخوانید تفاوت های این دو شغل را متوجه خواهید شد. بهتر می توانید تصمیم بگیرید.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی