منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

آموزش مکالمه زبان انگلیسی

آموزش مکالمه زبان انگلیسی

 

آموزش مکالمه زبان انگلیسی را بدون تردید می توان مهمترین بخش آموزش زبان و به عبارتی میوه نهایی درخت آموزش زبان دانست، اما متاسفانه به دلایلی از جمله استفاده از روشهای قدیمی و ناکارآمد، وجود گرامرهای کسل کننده و پیچیده (که از آن با نام گرامرهای مدرسه ای هم یاد می شود) و کمبود متون و مقالات راهنما، این موضوع به تجربه ای دشوار و ناخوشایند برای بسیاری از زبان آموزان تبدیل شده است.

عدم موفقیت سیستم مدارس در آموزش مکالمه زبان انگلیسی

چرا این پرسش را مطرح کردیم؟ چون دانستن پاسخش در موفقیت شما در یادگیری مکالمه زبان انگلیسی بسیار مهم است.
عدم موفقیت سیستم آموزشی مدارس در مکالمه زبان دلایل متعددی دارد؛ از ضعف معلمان تا اشکالات سیستم آموزش و حتی عدم علاقه و بی انگیزگی دانش آموزان. اما کارشناسان، مهمترین دلیل شکست آموزش مکالمه زبان انگلیسی در مدارس را  سیستم غلط آموزش مکالمه زبان انگلیسی می دانند. سیستمی که درست بر عکس و بر خلاف روند اصولی و صحیح یادگیری زبان حرکت می کند.
اگر دقت کنید می بینید که شما در مدرسه به خواندن گرامر و متن های مشکل و پیچیده می پردازید، با لغات زیادی آشنا می شوید، ترجمه را تا حدی فرا می گیرید و تازه اگر خوش شانس باشید در نهایت به سراغ مکالمه می روید. این همان حرکت در مسیر برعکس و از انتها به ابتداست. این است که ممکن است سال ها در حال خواندن زبان باشید و بتوانید در پایان در مورد مطالب بسیار پیچیده مانند سیاست، ورزش و موضوعات علمی دیگر بنویسید یا حتی کمی صحبت کنید ولی اگر به یک مسافرت خارجی بروید، نتوانید چند جمله محاوره ای ساده را که شروع مکالمه زبان محسوب می شود، به زبان بیاورید.
خوب، اکنون زمان پاسخگویی به این پرسش اساسی است که «  بهترین روش آموزش مکالمه زبان انگلیسی » چیست؟!

بهترین روش آموزش مکالمه زبان انگلیسی

بهترین راه آموزش مکالمه زبان انگلیسی (و هر زبان خارجی دیگر) از دید بسیاری از کارشناسان، همان روش یادگیری زبان مادری است. این روش امروزه به عنوان بهترین روش یادگیری مکالمه زبان انگلیسی پذیرفته شده و در بسیاری از آموزشگاه های معتبر مبنای کار است.
 اگر کمی در مورد یادگیری زبان مادری در زمان نوزادی و کودکی فکر کنید و به خردسالانی که اطرافتان هستند، بیشتر توجه کنید خواهید دید که کودک خردسال تا مدت نسبتا طولانی پس از تولد (حدود یک تا دو سال) فقط در حال گوش کردن به صداها و صحبت های اطراف خود است. او سعی می کند تا مثل یک ضبط صوت این صداها و صحبت ها را در ذهن خود ثبت و ضبط کند و در حد توان عقلی و حسی خود، با تجزیه و تحلیل آنها به معانی شان پی ببرد. در گام بعد او تلاش می کند تا با خلق الگوها و کلیشه هایی برای خود، ارتباط میان کلمات و اصطلاحات را کشف کند. تازه بعد از این مرحله و زمانی که کودک به سن حدود یک تا دو سالگی رسید، شروع به استفاده از کلمه های یاد گرفته شده همراه با حرکات صورت و بدن می کند.
در این مرحله صحبت های کودک ممکن است خیلی از هم گسسته و نامربوط و در بعضی موارد نامفهوم به نظر برسد چرا که هنوز کودک قادر به ساختن جمله نیست و بعضی از صداها را تنها بر اساس تصورات ذهنی خود ایجاد می کند اما به مرور زمان یاد می گیرد که صداهای درست را برای ارائه معانی خاص ایجاد کند . همین روند به صورت دائم ادامه پیدا می کند و کودک روز به روز توانایی بیشتری در شنیدن و درک کردن و صحبت کردن پیدا می کند. تا زمانی که وارد مدرسه می شود و تازه در این مرحله است که با شکل کتبی زبان آشنا می شود و خواندن و سپس نوشتن زبان مادری را یاد می گیرد.
روش ایده آل برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی هم دقیقا همین است و این روش، بهترین روش برای اکثر افراد و حتی آنهایی است که یا وقت کمی برای یادگیری دارند یا حوصله مقدمات و مراحل پیچیده را ندارند. برخی کارشناسان معتقدند که اگر این روش با گام های صحیح و متوالی طی شود می توان ظرف شش ماه یا حتی کمتر از آن به زبان انگلیسی یا هر زبان دوم دیگری صحبت کرد.

راه آموزش مکالمه زبان انگلیسی سریع

حالا که به طور مختصر با بهترین روش آموزش مکالمه زبان انگلیسی آشنا شدید حتما می پرسید که از کجا شروع کنم و مراحل کار چیست؟
واقعیت این است که شاه کلید موفقیت در یادگیری مکالمه زبان همان است که گفته شد! یعنی طی کردن مراحل شنیدن، گوش کردن، تلاش برای الگو سازی و تکرار جملات و عبارات ساده تر و بعد توسعه و پیشرفت که باید به ترتیب و با حوصله و تمرین کافی طی شود.
بقیه مطالب، فرعیات و روش اجراست که بسته به سلیقه و علاقه و شرایط افراد می تواند متنوع و متفاوت باشد. ما در اینجا سعی می کنیم نکاتی را برای بهبود عملکرد شما خاطر نشان کنیم تا نتیجه بهتری حاصل شود.
۱- طبق تحقیقات انجام شده، تقریبا ۱۰۰۰ کلمه در زبان انگلیسی ۸۵ درصد کلیه مکالمات روزمره و ۳۰۰۰ کلمه، حدود ۹۸ درصد کل مکالمات را تشکیل می دهند.
این ۳۰۰۰ کلمه که هسته ی اصلی زبان انگلیسی را شکل می دهد، قبلاً توسط دانشمندان و اساتید دانشگاه و زبان شناسان دیگر جمع آوری شده است. سایت های آموزش مکالمه زبان انگلیسی هستند که فهرست این لغات را به تفکیک ۱۰۰۰ و ۳۰۰۰ لغت در اختیارتان قرار می دهند و با جستجو در گوگل به دست می آیند. آشنایی با این لغات گام اول کار شماست. برای شروع می توانید به مکالمات و فایلهای دیگر که بر مبنای همین کلمات تهیه شده و در سایتهای تخصصی زبان ارایه می شود گوش دهید و یا به شنیدن و گوش دادن هر چیزی که دوست دارید (مکالمات دلخواه، شنیدن اخبار، دیدن فیلم و سریال به زبان اصلی و… ) بپردازید.مهم این است که گوش شما هرچه بیشتر با این لغات آشنا شود و ذهنتان آنها را به عنوان کلمات آشنا و مرتبط بپذیرد .
توجه کنید که این مرحله از یادگیری مکالمه زبان انگلیسی را بدون هیچ تلاش اضافی برای درک مطلب یا توجه خاص به مفهوم جملات انجام دهید. این گوش دادن اولیه صرفا برای آشنایی ذهن شما با لغات پر تکرار، اصطلاحات و جمله بندیهای زبان است. فراموش نکنید که مهم ترین اصل در آموزش مکالمه زبان انگلیسی این است که هر چه بیشتر در محیط انگلیسی زبان قرار گیرید.
۲- به مرور احساس می کنید که برخی از کلمات و عبارات برایتان آشناست و متوجه تکرارشان در جملات می شوید. اینها مصالح اولیه ساختمان مکالمه شما را تشکیل می دهند. در مرحله دوم با ساختن چند جمله ساده با آنچه یاد گرفته اید، کار را ادامه دهید. پس از آن بهترین کار این است که کسی را پیدا کنید که به آرامی با شما شروع به صحبت کردن کند و اجازه دهد که همان چند جمله ای را که یاد گرفته اید در صحبت های خود با او به کار ببرید. اینکه کلمه ها، عبارت ها و جمله هایی که به مرور یاد گرفته اید در ذهن شما جای بگیرند، خیلی مهم است. اگر بیش از حد، ایده آل گرا و کمال گرا باشید و بخواهید صبر کنید تا جمله های زیادی یاد بگیرید و بعد شروع به صحبت کردن کنید، کار شما خیلی مشکل تر خواهد شد.
۳- گامهای بعدی در یادگیری مکالمه را با کمک اعضای خانواده یا دوستان صمیمی تان بردارید. از جملات کوتاه و ساده شروع کنید. مثلا مکالمات ساده با اعضای خانواده، احوالپرسی ها و شوخی های دوستانه می تواند به زبان انگلیسی انجام شود. با کمی خلاقیت می توانید روشهای کمی پیشرفته تر ابداع کنید: مثلا دو یا سه شب مکالمات اعضای خانواده را در هنگام آماده سازی سفره و صرف شام ضبط کنید و بعد از پیاده سازی متن و حذف جملات دشوار و پیچیده ، مکالمه ساده ای با جملات موجود به زبان انگلیسی بسازید. (برای ترجمه هر جا که اشکال دارید می توانید از منابع مختلف کمک بگیرید). در نهایت از برخی اعضای خانواده بخواهید تا برخی عبارات کوتاه و ساده را در وعده شام بعدی به انگلیسی بگویند و در آموزش مکالمه زبان انگلیسی به شما کمک کنند. سپس چند شب همین را تکرار کنید. خواهید دید که بکارگیری جملات تا چه حد برایتان ساده، روان و شیرین خواهد شد.

نکته پایانی 

در این مقاله سعی کردیم تا شما را با کلیات روش استاندارد آموزش مکالمه زبان انگلیسی آشنا کنیم. طبیعتا جزئیات برنامه آموزش باید با توجه به عواملی مثل هدف اصلی از یادگیری مکالمه (برای سفر یا دیدن فیلم یا فعالیتهای تجاری، تحصیل و فعالیتهای علمی و…)، میزان تسلط فعلی شما به زبان انگلیسی، سن شما و میزان حوصله و فرصتی که دارید، تدوین شود. به عنوان مثال کسی که فرصت کافی دارد و می خواهد مکالمه زبان را اصولی بیاموزد، باید مدت بیشتری را نسبت به فردی که فرصت اندکی دارد، صرف گوش دادن به مکالمات انگلیسی کند و می تواند دیرتر وارد مراحل بعدی شود.

مطمئنا چنانچه نکات بالا را به خوبی مرور کنید و بکار ببندید در یادگیری مکالمه زبان پیشرفت خواهید کرد و مهمتر از آن، آموخته های خود را به آسانی از یاد نخواهید برد.

 

مطالب مرتبط

7 نظر

 1. آرش

  سلام مقاله خوبی بود . امروزه آموزش مکالمه زبان انگلیسی سریع به علت مشغله زیاد افراد طرفدارهای زیادی پیدا کرده .
  برای آموزش مکالمه زبان انگلیسی آموزشگاه بهتره یا نرم افزار ؟

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام بستگی به شرایط افراد دارد. برخی شرایط لازم برای رفتن به آموزشگاه را دارند و به این روش بهتر آموزش می بینند. برخی دیگر به دلیل شرایط و محدودیت های موجود تمایل دارند از نرم افزار آموزش زبان استفاده کنند.

   پاسخ
 2. آرزو

  سلام من خودم فرزندم دانش اموز هست و با شما موافقم که سیستم آموزشی مدارس برای آموزش مکالمه زبان انگلیسی متاسفانه خیلی ناموفق هست . باید مسئولین اموزش و پرورش فکری به حال این موضوع کنند . ممنون از سایت خوبتون

  پاسخ
 3. ستایش

  سلام ممنون مطالب خوبی بود . به نظر من علت موفق نبودن مدارس در آموزش مکالمه زبان انگلیسی این است که مدارس بیشتر به دانش آموزان گرامر یاد می دهند و کمتر به آموزش مکالمه می پردازند.

  پاسخ
 4. مریم

  من بین روشهای مختلفی که برای آموزش مکالمه زبان هست همین روشی که گفتید (یادگیری به روش زبان مادری) رو موثرتر می دونم. ولی مشکل من اینه که یه خورده تنبلم و این روش حوصله میخواد که من ندارم

  پاسخ
 5. محسن

  “…مهم این است که گوش شما هرچه بیشتر با این لغات آشنا شود و ذهنتان آنها را به عنوان کلمات آشنا و مرتبط بپذیرد .” کلید یادگیری مکالمه زبان همینه. خیلی باهاش موافقم

  پاسخ
 6. پوریا

  خیلی جالب بود . روش زبان مادری بسیار مهم است با خواندن این مقاله اطلاعات زیادی راجع به روش ـموزش مکالمه زبان آموختم

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی