منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

آموزش حسابداری

آموزش حسابداری

وقتی در میان سایت های کاریابی یا بخش استخدام رزونامه ها  جستجو می کنیم یکی از نام هایی که خیلی به چشم می آید ، استخدام حسابدار است با عباراتی نظیر استخدام کمک حسابدار، حسابدار مالی، حسابدار خانم، رئیس حسابداری و واژه هایی شبیه به اینها .

از سوی دیگر وقتی به لیست رشته های دانشگاهی که نگاه می کنیم، رشته حسابداری تقریبا در اکثر دانشگاه ها ارائه می شود و در مجموع تعداد ورودهای این رشته نسبت به خیلی از رشته های دیگر خیلی بیشتر است.

علت این موضوع در کاربرد گسترده فن حسابداری در شرکت ها، کارخانجات، فروشگاه ها و موسسات مختلف است. چون که هر کسب و کاری اعم از یک مغازه یا فروشگاه تا شرکت های بزرگ چندصدنفری و شرکت ها و سازمان های بزرگ دولتی به حسابداران و کارشناسان مالی نیاز ضروری دارند. هر کسب و کاری به حسابدار یا یک تیم حسابداری نیاز دارد تا دخل و خرج خود را کنترل کند، امکان برنامه ریزی و مدیریت داشته باشد و اینکه بتواند پاسخگوی ادارات و نهادهای قاونی مثل ادارات مالیات یا بیمه باشد.

روش های آموزش حسابداری

بر اساس مطالب فوق ، آموزش حسابداری از پیش نیازهای اصلی برای آماده سازی نیروی مالی و حسابداری برای تأمین نیاز شرکت ها ، مؤسسات و سازمان های کشور است. آموزش حسابداری در حال حاضر از روش های مختلف در کشور انجام می شود.

آموزش حسابداری از طریق ورود به رشته حسابداری در دانشگاه ، آموزش حسابداری از طریق ورود به رشته حسابداری در دانشگاه فنی و حرفه ای (برای کسانی که دیپلم حسابداری هنرستان دارند) ، آموزش حسابداری از طریق دوره های مجازی و اینترنتی، آموزش حسابداری از طریق شرکت در دوره های موسسات آموزشی آزاد و فنی و حرفه ای، آموزش حسابداری از طریق نرم افزارهای آموزشی و نهایتا از طریق کارآموزی در شرکت های مختلف و معمولا شرکت های ارائه دهنده خدمات مالی و حسابداری قابل انجام است. در ادامه به تفکیک ویژگی هر یک از این موارد را بررسی می کنیم.

آموزش حسابداری در دانشگاه

هم اکنون رشته حسابداری در مقاطع کاردانی، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های مختلف کشور ارائه می شود. دانشگاه های دولتی، آزاد، فنی و حرفه ای، جامع علمی کاربردی و بسیاری از دانشگاه های غیر انتفاعی این رشته را در مقاطع مختلف برای علاقه مندان ارائه می دهند. برای اطلاع بیشتر از جزئیات این رشته در مقطع کارشناسی و بالاتر در دانشگا های دولتی می توانید اینجا را کلیک کنید.

برای ورود به رشته حسابداری در دانشگاه از تمامی شاخه های متوسطه می توانید وارد شوید و این رشته به عنوان رشته عمومی در گروه های ریاضی، تجربی و انسانی ارائه می شود.

آموزش حسابداری از طریق مؤسسات آزاد آموزشی

شما ممکن است فارغ التحصیل رشته حسابداری باشید اما به منظور توسعه مهارت های خود احساس نیاز به شرکت در دروه های خاص آموزش حسابداری داشته باشید. یا اینکه رشته دانشگاهی شما غیر حسابداری باشد اما بنابر دلایلی تصمیم به یادگیری حسابداری و کار در این زمینه دارید و یا اینکه شرکت محل کار شما ، تصمیم به توسعه مهارتهای حسابداران خود دارد و فرصت آموزشی خاصی برای شما در نظر گرفته است.

 به هرحال بنا بر هر دلیلی که باشد ، شما می توانید از دوره های آموزشی مختلفی که مؤسسات آموزشی آزاد یا آموزشکده های فنی و حرفه ای در شهرهای مختلف ارائه می دهند استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره های آموزشی فنی و حرفه ای اینجا را کلیک کنید.

آموزش حسابداری از طریق نرم افزارهای مولتی مدیا و یا دوره های مجازی

امروزه با گسترش خدمات فناوری اطلاعات، معادل خیلی از کلاس های آموزشی، دوره های آموزشی مجازی ارائه شده است که از طریق اینترنت یا نرم افزارهای مولتی مدیا شما می توانید آموزش ببینید و حتی آزمون داده و مدرک دریافت کنید.

حضور در کلاس های آموزشی مجازی نه محدودیت زمانی دارد و نه مکانی. به این معنا که حتی شما می توانید در دوره های آموزشی خارجی نیز شرکت کنید و پس از اتمام دوره و قبولی در آزمون مجازی آن ، از مؤسسات غیر ایرانی مدارک بین المللی دریافت کنید.

همچنین شما می توانید برای یادگیری مباحث مختلف مالی و حسابداری از نرم افزارهای مولتی مدیا که در بازار موجود است و توسط شرکت های مختلف ارائه شده استفاده کنید و بخشی از آموزش های مورد نظر خود را از این طریق انجام دهید.

 

لیست آموزشگاه های حسابداری

بهترین روش آموزش حسابداری کدام است ؟

اینکه کدام یک از این نوع آموزش ها می تواند به شما کمک کند و مناسب حال شماست، بستگی به سن، مدرک تحصیلی، موقعیت مکانی و سایر شرایط شما دارد و شما می توانید مناسب ترین روش را از میان روش های مذکور انتخاب نمایید. ولی آنچه که مهم است این است که در حال حاضر این رشته دارای بازار کار بهتری نسبت به خیلی از رشته های دانشگاهی دیگر است.

آموزش حسابداری برای غیر حسابداران

اگر شما مدرک دیپلم غیر حسابداری دارید یا اینکه در رشته ای غیر از حسابداری، مدیریت، حسابرسی یا رشته های مرتبط با حسابداری تحصیل کرده اید و هیچ تخصص و آشنایی با این رشته ندارید ولی علاقه مند به کار در این حرفه هستید پس چند انتخاب پیش روی شماست.

شما می توانید در دروه های آموزشی موسسات آزاد آموزشی یا موسسات آموزشی فنی و حرفه ای شرکت کنید. همچنین بعضی از انجمن ها مثل انجمن حسابداران خبره که تشکلی تخصصی در رشته حسابداری است به صورت مرتب دوره های آموزشی مختلفی برای آموزش کسانی که علاقه مند به حسابداری هستند برگزار می کنند.

البته برای شروع می توانید از نرم افزارهای آموزشی یا دوره های آنلاین آموزش حسابداری هم استفاده کنید ولی توصیه می شود اگر هیچ تجربه ای در این رشته (حرفه) ندارید، برای اینکه به این رشته علاقه مند شوید و بتوانید هرچه سریعتر آموزش های ابتدایی را فرا بگیرید و بتوانید ادامه دهید و وارد بازار کار شوید، آموزش خود را از طریق شرکت در دوره های حضوری آغاز کنید.

بعضی از شرکت های نرم افزاری که محصولات مختلفی در حوزه مالی و حسابداری دارند نیز اقدام به برگزاری دوره های آموزشی حسابداری می کنند.

آموزش حسابداری برای مدیران

بدون شک هر مدیری در هر سطحی نیاز به دانش و مهارت مالی و حسابداری دارد برای اینکه بتواند تصمیمات صحیحی اتخاذ کند. حالا بسته به اینکه شما مدیر کدام بخش هستید؛ مدیر بخش دولتی یا خصوصی می باشید و چقدر با پول، درآمد و هزینه سر و کار دارید میزان نیاز شما به دانش مالی و حسابداری متفاوت است ولی حتما به مقدار کمی از آن نیاز خواهید داشت.

به همین منظور موسسات مختلف آموزشی اقدام به طراحی و برگزاری دوره های مختلف آموزشی با عناوین مختلف برای مدیران غیر مالی کرده اند. مدیریت مالی برای مدیران غیر مالی، آموزش حسابداری برای مدیران غیر مالی و عناوینی شبیه این برای برگزاری چنین دوره هایی استفاده می شود.

آموزش حسابداری ویژه بازار کار

در سال های اخیر به دلیل کسادی بازار کار در رشته های مختلف دانشگاهی و از طرف دیگر رشد بازار کار حسابداری، موسسات مختلف اقدام به برگزاری دوره های آموزشی حسابداری با رویکرد بازار کار برای کسانی نموده اند که تخصصی در این رشته ندارند ولی می خواند به واسطه حضور و شرکت در این دوره ها و با مدرک و مهارتی که کسب می کنند بتوانند وارد بازار کار شوند و درآمد کسب نمایند.

در این دوره ها معمولا اصول و مهارت های حسابداری به صورت عملیاتی و بسیار کاربردی به دانشجویان آموزش داده می شود به طوری که آنها بتوانند بلافاصله پس از اتمام دوره آموزشی وارد بازار کار شوند. حتی بسیاری از این دوره ها توسط موسسات خدمات مالی و حسابداری انجام می شود یعنی همان شرکت هایی که خودشان کار حسابداری انجام می دهند و دانشجویان ضمن درس خواندن می توانند در کارهای اجرایی حسابداری هم به صورت کاملا عملیاتی و در محیط واقعی آموزش ببینند ضمن اینکه کارهای این شرکت ها هم پیش می رود و نفع دو سویه در این نوع آموزش وجود دارد.

 

لیست آموزشگاه های حسابداری

 

آموزش حسابداری در مدرسه (هنرستان)

اگر شما هنوز در سن پایین هستید و وارد دبیرستان نشده اید، فرصت دارید برای یادگیری حرفه حسابداری وارد این رشته در هنرستان شوید. برای ورود به این رشته، قبولی در پایه اول متوسطه و گذراندن ۳۲ واحد در دروس عمومی، کسب نمره  ریاضی بالای ۱۱ ، داشتن شرایط شاخه فنی حرفه ای در فرم هدایت تحصیلی و داشتن علاقه و استعداد ضروری است. 
دروس تخصصی رشته تحصیلی حسابداری شامل موارد زیر است :

اقتصاد ، اصول حسابداری ۱، اصول حسابداری۲ ، مفاهیم و روش های اماری ۱و۲ ، امور عمومی بازرگانی، مبانی و کاربرد رایانه، حسابدار ی عملی، حسابداری صنعتی، حسابداری شرکت ها، سازمان و مدیریت، کاربرد رایانه در حسابداری، ریاضیات امور مالی، مکاتبات اداری، کارآموزی

به گفته مربیان هنرستان ها  شما پس از ورود به این رشته مهارت های متنوعی کسب خواهید کرد که در بازار کار به شما کمک می کند. برخی از مهمترین آنها به شرح زیر است : 

توانایی انجام امور رسیدگی به اسناد و صدور اسناد ، توانایی تنظیم دفاتر مالی شرکت ها موسسات وادارات ، توانایی انجام امور بانکی، توانایی ثبت اسناد و دفاتر مالی و تنظیم کاربرگ و حساب های مالی تجزیه تحلیل ان ها، توانایی انجام امور حسابداری موسسات و سازمان ها، توانایی انجام امور مالیاتی امور بیمه و امور گمرکی  و آشنایی مختصر با انجام مراحل مختلف تجارت داخلی و خارجی

دانش آموزانی که علاقه مند به ادامه تحصیلی در رشته حسابداری در دانشگاه باشند می توانند از طریق یکی از روش های زیر اقدام کنند :

از طریق شرکت در آزمون سراسری کاردانی پیوسته دانشکده های فنی حرفه ای یا شرکت در ازمون ورودی دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشگاه آزاد اسلامی با تغییر رشته در یکی از دوره های پیش دانشگاهی و شرکت در ازمون سراسری دانشگاهها

 

 

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. آیدا

    سلام ممنون از مطالب مفیدتون. من دانشجوی حسابداری هستم و خیلی این رشته رو دوست دارم

    پاسخ
  2. مریم

    سلام واقعا بازار کار حسابداری از خیلی از رشته های اسم و رسم دار بهتره. من که خیلی بهش علاقه دارم

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی