منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

آموزش حسابداری مالی

آموزش حسابداری مالی

در یک تعریف ساده، حسابداری مالی، گونه‌ای از حسابداری است که اطلاعات مالی را در قالب ترازنامه ها و صورت‌های سود و زیان برای استفاده داخلی سازمان و مدیران و همچنین برای گزارش‌دهی به سهامداران، سازمان های دولتی (وزارت دارایی یا سازمان بیمه تأمین اجتماعی) جمع‌آوری، تحلیل و ارائه می‌کند.

حسابداری مالی آن بخش از حرفه حسابداری است که معمولا در اغلب شرکت های بازرگانی، تجاری و خدماتی مورد استفاده قرار می گیرد و اساس و پایه حسابداری را تشکیل می دهد. بنابراین اصول اولیه حسابداری و مفاهیم پایه ای آن در همین بخش آموزش داده می شود و اغلب حسابداران در این حوزه مشغول به کار می باشند.

به همین دلیل همواره کسانی که علاقه مند هستند در حرفه حسابداری مشغول به کار شوند باید از آموزش حسابداری مالی شروع کنند.

لیست آموزشگاه های حسابداری

تفاوت حسابداری مالی و حسابداری مدیریت

تفاوت کلیدی بین حسابداری مالی و حسابداری مدیریتی این است که هدف حسابداری مالی فراهم کردن اطلاعات برای اشخاص خارج از سازمان است، در حالی که هدف حسابداری مدیریتی کمک به مدیران در درون سازمان برای تصمیم‌گیری است.

در حسابداری مالی نیاز است از تمام اصول و استانداردهای حسابداری برای ثبت اسناد حسابداری و گزارشگری استفاده شود چونکه اغلب گزارش های آن به سازمان های نظارتی و مراجع قانونی ارائه می شود اما در حسابداری مدیریت، گزارش ها برای مدیران و ذینفعان داخلی سازمان آماده می شود و بر اساس نیاز مدیران و نظر آنها ممکن است تغییراتی در ثبت اطلاعات و گزارشگری آنها داده شود.

تفاوت حسابداری مالی و حسابداری صنعتی (بهای تمام شده)

همانطور که در بخش قبلی اشاره شد، حسابداری مالی، اساس و پایه انواع حسابداری است و اغلب فعالیت های حسابداری در این حوزه می باشد ولی حسابداری صنعتی به آن بخش از عملیات مالی گفته می شود که به دنبال محاسبه بهای تمام شده کالا و خدمات تولید شده است و معمولا در واحدهای تولیدی و صنعتی کاربرد دارد.

حسابداری بهای تمام شده مکمل حسابداری مالی است و ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و گزارش های تولید شده بر اساس اطلاعات مشترک حسابداری مالی و صنعتی می باشد.

محتوای دوره آموزش حسابداری مالی

از آنجا که حسابداری مالی شاه کلید ورود به دنیای حسابداری است و اصول و مفاهیم اصلی حسابداری در این حوزه تعریف شده است لذا در اغلب دوره های آموزشی حسابداری مالی به بیان اصول و استانداردها، فرایندهای اصلی و گزارش های مرسوم و قانونی حسابداری پرداخته می شود.

بخش مهمی از سرفصل های آموزشی حسابداری مالی به شرح زیر است:

 • اصول حسابداری و مفاهیم اولیه آن
 • کدینگ حسابها و نحوه طبقه بندی انوع حساب
 • ثبت اسناد حسابداری
 • تهیه گزارش های قانونی از جمله ترازنامه و صورت سود و زیان
 • محاسبه حقوق و دستمزد پرسنل
 • ثبت اسناد حقوق و دستمزد
 • ثبت و نگهداری تنخواه گردان
 • صدور چک و ثبت اسناد دریافت و پرداخت
 • مغایرت گیری با حسابداری بانکی
 • تهیه گزارش های ارزش افزوده
 • تهیه اطلاعات مورد نیاز بیمه و دارایی (اداره مالیات)

البته موسسات آموزشی مختلف ممکن است تمام یا بخشی از این موارد را در سرفصل آموزشی خود قرار دهند. شما با توجه به نیاز خود میتوانید آنها را انتخاب کنید.

اجزای اصلی حسابداری مالی

اگر شما کارمند حسابداری یک شرکت کوچک باشید ممکن است تمام عملیات فوق را به تنهایی انجام دهید. اما در شرکت های بزرگ تر عملیات حسابداری به بخش های مختلف تقسیم می شود و مسئولیت انجام هر بخش از عملیات با یک یا چند نفر می باشد. به عبارت دیگر ممکن است در یک شرکت بزرگ که کار حسابداری زیادی دارد یک یا چند نفر فقط صدور چک و عملیات پرداخت و ارتباط با بانک را انجام دهند و گروهی دیگر مسئول صدور اسناد حسابداری باشند. در چنین شرکتی مطمئنا یک گروه هم کار محاسبه و ثبت و نگهداری اطلاعات حقوق و دستمزد را انجام می دهند.

در شرکت های بزرگ تر ممکن است واحدهای دیگری در بخش حسابداری فعالیت کنند. ممکن است گروهی کار تهیه گزارش های مدیریتی را به عهده بگیرند و گروهی دیگر به عنوان حسابرس داخلی بر کار حسابداران نظارت کنند.

آموزش حسابداری مالی در آموزشگاه های حسابداری

دوره های آموزشی مالی و حسابداری که در اغلب آموزشگاه ها برگزار می شود عمدتا شامل آموزش حسابداری مالی می باشد. زیرا تعداد متقاضیان آموزش حسابداری مالی به نسبت سایر شاخه های حسابداری بسیار بیشتر است. به عبارت دیگر اگر شما تصمیم دارید حسابدار شوید در ابتدا باید حسابداری مالی را یاد بگیرید.

در کل کشور حدود ۵۰۰ آموزشگاه حسابداری فعالیت می کنند که اغلب آنها در شهرهای بزرگ مستقر می باشند. اغلب آنها به صورت محدود فعالیت دارند و عموما دوره های حسابداری مالی مقدماتی و حسابداری ویژه بازار کار را برای کارجویان برگزار می کنند اما در بعضی از آنها که سابقه بیشتر و فعالیت گسترده تری دارند دوره های مختلف تخصصی در زمینه مالی و حسابداری برگزار می شود.

لیست آموزشگاه های حسابداری

آموزش حسابداری مالی در دانشگاه

آنچه که در دوره کاردانی یا کارشناسی رشته حسابداری در دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه دولتی، آزاد، پیام نور یا غیر انتفاعی آموزش داده می شود عموما به مباحث حسابداری مالی می پردازد. یعنی دانشجویان رشته حسابداری بیش از هر مبحث دیگری درخصوص مفاهیم حسابداری مالی آموزش می بینند. البته در کنار آن در حوزه حسابداری صنعتی و مدیریت مالی و قوانین مالیاتی هم دروسی دارند که تعداد آن به نسبت دروس حسابداری مالی خیلی کمتر است.

بنابراین دانشجویان پس از اتمام  تحصیلات و در صورت تمایل می توانند در دورهای تخصصی حسابداری از جمله حسابداری صنعتی ( حسابداری بهای تمام شده ) ، حسابداری مدیریت و سایر شاخه های تخصصی حسابداری آموزش دیده و مهارت کسب کنند.

آموزش حسابداری مالی در دانشگاه علمی کاربردی و فنی و حرفه ای

از آنجا که هدف اصلی دانشگاه جامع عملی کاربردی و دانشگاه فنی و حرفه ای تربیت افرادی است مهارت لازم برای ورود به بازار کار را داشته باشند و بلافاصله پس از اتمام تحصیلات خود بتوانند برای خود کسب و کاری برپا کنند یا به استخدام شرکت و یا سازمانی درآیند، لذا دوره های آموزشی تعریف شده در این دو دانشگاه بیشتر جنبه عملیاتی و کاربردی دارد و رشته ها و گرایش های تعریف شده در آنها دارای تنوع بیشتری می باشد.

به عنوان مثال در دانشگاه فنی و حرفه ای برای رشته حسابداری در مقطع کاردانی در ۵ گرایش مختلف دانشجو جذب می شود که یکی از آن ها حسابداری مالی می باشد. سایر گرایش ها شامل حسابداری صنعتی، حسابداری مالیاتی، حسابداری دولتی و حسابرسی می باشد.

در دانشگاه علمی کاربردی هم به عنوان مثال در مقطع کارشناسی در ۸ رشته و گرایش دانشجوی حسابداری جذب می شود. در این دانشگاه علاوه بر آموزش دانشجویان در رشته حسابداری مالی ، در شاخه ها (رشته های) دیگر حسابداری از جمله حسابداری بانکی، حسابداری پروژه ها، حسابداری خدمات و آثار فرهنگی و هنری، حسابداری خدمات و تولیدات صنعتی، حسابداری خدمات و تولیدات کشاورزی، حسابداری دولتی و حسابداری مالیاتی دانشجو پذیرش می شود.

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. شیرین

  سلام ببخشید دوره آموزش حسابداری مالی در آموزشگاه حدودا چقدر طول میکشه ؟ ممنون

  پاسخ
  1. رویا مسلمی

   سلام بستگی به نوع دوره ای که شرکت می کنید دارد. زمان دوره ها متفاوت است.

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی