منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

آزمون ملی دندانپزشکی

آزمون ملی دندانپزشکی

آزمون ملی دندانپزشکی چیست؟

آزمون ملی دانش آموختگان دندانپزشکی خارج از کشور ( یا به اختصار، آزمون ملی دندانپزشکی )، آزمونی است به منظور حصول اطمینان از سطح دانش و اطلاعات علمی دانش آموختگان دندانپزشکی دانشگاههای مورد تایید خارج از کشور.

صرفا افرادی می توانند در این آزمون شرکت کنند که تحصیلات خود را در دانشگاه های معتبر مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خارج از کشور به اتمام رسانده باشند و علاوه بر این در مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت پرونده داشته باشند.
این آزمون علاوه بر کارکردهای مختلفی که دارد، از سال ۹۷ به طور کامل جایگزین آزمون جایابی دندانپزشکی می شود. (آزمون جایابی دندانپزشکی برای ورودی های قبل از آگوست ۲۰۰۹ الزامی بود).
به طور کلی این قبیل آزمونها (همانند آزمون دستیاری , و نیز  آزمون علوم پایه  دندانپزشکی) از آنجا که بر آینده تحصیلی و شغلی داوطلبان بسیار تاثیرگذار است، از اهمیت و حساسیت بالایی برخوردارند.

 

شرایط شرکت در آزمون ملی دندانپزشکی

این آزمون بر اساس دستورالعمل اجرایی آزمون ملی دانش آموختگان خارج از کشور در رشته دندانپزشکی عمومی برگزار می شود. همچنان که گفته شد، برای شرکت در آزمون ملی دندانپزشکی باید دانشگاه محل تحصیل داوطلب در لیست دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت قرار داشته باشد علاوه بر این، .داوطلب باید ورودی بعد از آگوست ۲۰۰۹ باشد، در مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت تشکیل پرونده داده یا آن را تکمیل کرده باشد. بر این اساس، فقط افرادی که توسط مرکز خدمات آموزشی به دبیرخانه ی شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی معرفی شده باشند، مجاز به ثبت نام اینترنتی هستند.

 

مراحل آزمون ملی دندانپزشکی

آزمون در دوبخش نظری و عملی برگزار می شود. بخش نظری (تئوری) خود شامل دو بخش آزمون علوم پایه و آزمون دروس اختصاصی است که آزمون اختصاصی صبح و آزمون علوم پایه بعداز ظهر برگزار می شود.

 

زمان برگزاری آزمون ملی دندانپزشکی

این آزمون دو نوبت در سال (تابستان و زمستان) برگزار می شود.

مکان برگزاری آزمون ملی دندانپزشکی

آزمون صرفا در یکی از دانشگاههای علوم پزشکی مستقر در شهر تهران برگزار می شود.

 

منابع آزمون ملی دندانپزشکی

منابع بخش اختصاصی آزمون ملی دندانپزشکی در سایت مرکز سنجش پزشکی www.sanjeshp.ir پیوند منابع آزمون ها، پیوند منابع آزمون ملی قابل دسترسی است.

 

منابع بخش علوم پایه آزمون ملی دندانپزشکی نیز در سایت مرکز سنجش پزشکی www.sanjeshp.ir پیوند منابع آزمون ها پیوند منابع امتحان جامع علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی قابل مشاهده است.

 

تعداد شرکت کنندگان آزمون ملی دندانپزشکی

تعداد داوطلبان این آزمون به علت حذف تدریجی آزمون جایابی دندانپزشکی و جایگزینی آزمون ملی رو به افزایش است. براساس اعلام مسوولین، هفتمین دوره آزمون ملی دانش آموختگان دندانپزشکی با حضور ۳۵۰ نفر شامل ۱۵۹ نفر زن و ۱۹۱ نفر مرد در پنجشنبه پنجم مردادماه ۹۶ در محل دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

 

مراحل آزمون ملی دندانپزشکی

آزمون ملی دندانپزشکی شامل دو مرحله نظری و عملی است که متقاضیان باید به ترتیب زیر در آنها شرکت کنند، قبولی در مرحله نظری آزمون شرط معرفی به مراحل بعدی خواهد بود.

 

مرحله نظری آزمون:

شامل دو بخش علوم پایه و دروس اختصاصی است که سهم نمره علوم پایه ۲۵ درصد و سهم نمره دروس اختصاصی ۷۵ درصد از نمره کل است.

بخش اول: سؤالات این بخش، منطبق بر محتوای آزمون جامع علوم پایه داخل کشور بوده و در حال حاضر شامل دروس آسیب شناسی، بیوشیمی، فیزیک پزشکی، روانشناسی و مهارت های ارتباطی، انگل شناسی، قارچ شناسی، باکتری شناسی، ویروس شناسی، علوم تشریحی، فیزیولوژی، ژنتیک، ایمنی شناسی، انقلاب اسلامی ایران و اندیشه اسلامی، آناتومی و مرفولوژی دندان، بافت شناسی دهان و دندان، جنین شناسی دهان و دندان است.

داوطلبانی که پیش از این در آزمون جامع علوم پایه شرکت کرده و قبول شده اند، با ارائه درخواست کتبی به مرکز خدمات آموزشی، می توانند از نتیجه قبولی قبلی استفاده و در بخش علوم پایه آزمون شرکت نکنند.بخش دوم: این بخش شامل کلیه دروس اختصاصی رشته دندانپزشکی عمومی است.
تبصره: نتیجه قبولی مرحله نظری آزمون ملی دندانپزشکی جهت ورود به مرحله عملی، به مدت یکسال معتبر باقی می ماند.

 

مرحله عملی آزمون:

شامل بخش های پره کلینیک، کلینیک و درمان جامع (ارائه خدمات در فیلد) است.

مرحله پره کلینیک: این آزمون به صورت ساختارمند و بر اساس چک لیست استاندارد و معیارهای تدوین شده توسط کمیته آزمون ملی دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی و با ذکر دقیق Requirement در چهار رشته ترمیمی، اندودانتیکس، ارتودانتیکس و پروتزهای ثابت و متحرک برگزار می شود. زمان برگزاری این آزمون در دو نوبت است که در هر سال تحصیلی مشخص و اعلام می شود. حدنصاب قبولی در این آزمون کسب نمره حداقل ۱۲ از ۲۰ است.

تبصره: داوطلبانی که در این مرحله (پره کلینیک) موفق به کسب معدل ۱۷ و یا بالاتر شوند از امتحانات کلینیکی حداکثر ۳ بخش با تشخیص کمیته آزمون ملی معاف خواهند شد و هزینه این ۳ امتحان را نیز پرداخت نخواهند کرد. این قبیل افراد با نظر کمیته آزمون ملی امکان ورود به مرحله بعدی را در همان ترم تحصیلی خواهند داشت.

مرحله کلینیک: در این مرحله متقاضی در تمامی بخش های آموزشی (شامل دندانپزشکی ترمیمی، اندودانتیکس، پریودانتیکس، پروتزهای دندانی، جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی کودکان، ارتودانتیکس، بیماریهای دهان و تشخیص و رادیولوژی دهان و دندان) به درمان بیماران پرداخته و مسئولیت تامین بیمار در هر بخش به عهده داوطلب است.

معرفی جهت این مرحله در دو نوبت در هر سال تحصیلی است و متقاضی موظف است پس از قبولی در مرحله پره کلینیک در آزمون این مرحله شرکت کند. کمیته آزمون ملی زمان، ضوابط و معیارهای این آزمون را مشخص و اعلام می کند. حدنصاب قبولی در این آزمون (بر اساس کیفیت درمان انجام شده، مشاهده و مصاحبه توسط اساتید در حین و پایان این مرحله) ۱۲ از ۲۰ است.

مرحله درمان جامع بیماران (ارائه خدمات در فیلد): در این مرحله متقاضی حداقل به مدت ۶ ماه در کلینیک های دندانپزشکی دانشکده های دندانپزشکی یا کلینیک های منتخب زیر مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی (منتخب دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی) به منظور ارتقای مهارت های ضروری و آشنایی با نظام سلامت کشور زیرنظر هیات علمی مشخص شده به فعالیت می پردازد و ارزیابی متقاضی در این دوره طی دستورالعمل تنظیمی کمیته آزمون ملی انجام خواهد شد.

تبصره: داوطلبانی که در این مرحله (کلینیک) موفق به کسب معدل ۱۷ و یا بالاتر شوند با نظر کمیته آزمون ملی از گذراندن بخشی از این مرحله (درمان جامع بیماران) معاف می شوند.
در پایان به اطلاع می رساند، محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در آزمون وجود ندارد اما در صورت عدم موفقیت داوطلب در امتحانات نظری و عملی مدرک وی قابل ارزشیابی یا معادل سازی نبود و جهت این افراد هیچگونه دوره تکمیلی در نظر گرفته نخواهد شد.

 

دانلود سوالات آزمون ملی دندانپزشکی

 

 اگرچه نمونه سوالاتی با عنوان آزمون ملی دندانپزشکی به صورت پراکنده در اینترنت موجود است اما سایت مسیر ایرانی برای اولین بار امکان دانلود سوالات آزمون ملی دندانپزشکی خارج از کشور (اصل دفترچه سوالات چند دوره اخیر آزمون) را برای علاقه مندان مهیا ساخته است. این مجموعه شامل اصل دفترچه سوالات و کلید رسمی به شرح زیر است:
دانلود سوالات آزمون ملی دندانپزشکی دانش آموختگان خارج از کشور دوره چهارم – دی ۹۴
دانلود سوالات آزمون ملی دندانپزشکی دانش آموختگان خارج از کشور دوره ششم- دی ۹۵
دانلود سوالات آزمون ملی دندانپزشکی دانش آموختگان خارج از کشور دوره هفتم – مرداد ۹۶

 

برای دانلود سوالات آزمون ملی دندانپزشکی روی لینک زیر کلیک کنید.

 

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی