منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

آزمون دفتریاری

آزمون دفتریاری

 دفتریار کیست؟

دفتریار به نوعی معاون هر دفترخانه می باشد که بعد از سردفتر نفر دوم به حساب می آید. دفتریار (یا دفتریار اول) با پیشنهاد شخص سردفتر و بموجب ابلاغ سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برابر مقررات منصوب می شود.بنابراین شرط لازم برای دفتریاری معرفی وی توسط سردفتر می باشد که البته چون دفتریار از امتیاز سردفتر استفاده می کند، این روند طبیعی است.  شخص دفتریار می تواند یک دفتریار دوم هم داشته باشد.

 

آزمون دفتریاری چیست؟

آزمون دفتریاری توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به صورت متمرکز معمولا به صورت سالانه و گاهی دوبار در سال برگزار می شود. افرادی که توسط سردفتران جهت پست دفتریاری معرفی می شوند، بایستی در آزمون کتبی دفتریاری شرکت کرده و پس از کسب حدنصاب لازم در این آزمون و انجام مصاحبه و اختبار با ابلاغ سازمان می توانند دفتریار شوند.

 

 

شرایط  شرکت در آزمون دفتریاری چیست؟

افراد دارای مدرک لیسانس بدون گذراندن کارآموزی و افراد دارای مدرک دیپلم با گذراندن یکسال کارآموزی می توانند دفتریار شوند. در ضمن سن دفتریاران نباید کمتر از بیست سال و بیشتر از‌پنجاه سال باشد. ‌
لازم به ذکر است افراد زیر نمی توانند در آزمون دفتریاری شرکت کنند:

  • اتباع بیگانه.
  • کسانی که تحت قیمومت یا ولایت هستند.
  • محکومین بانفصال دائم از خدمات دولتی یا قضائی یا وکالت دادگستری و همچنین محکومین بانفصال موقت از خدمات و مشاغل مزبور‌در مدت انفصال یا تعلیق.
  • محکومین به جنایات عمدی و محکومین بارتکاب جنحه‌های منافی عفت و همچنین محکومین به جنحه‌هائی که مطابق قانون مستلزم ‌محرومیت از بعضی حقوق اجتماعی مذکور در ماده ۱۵ قانون مجازات عمومی است و همچنین اشخاصی که احراز شود باتهامات جنایات عمدی‌تحت محاکمه هستند.
  • اشخاص مشهور بفساد عقیده و معتادین بمواد مخدر و کسانی که فاقد صلاحیت اخلاقی باشند.

منابع آزمون دفتریاری چیست؟

برای آزمون دفتریاری منابع مشخصی به طور رسمی اعلام نشده است. اما با توجه به دروسی که در آزمون دفتریاری وجود دارد، می توان منابع معتبر مرتبط به آنها را تهیه و مطالعه کرد. مواد امتحانی آزمون دفتریاری احکام، ادبیات فارسی، اطلاعات عمومی و هوش، حقوق ثبت و مقررات دفاتر اسناد رسمی می باشد.

 

سوالات آزمون دفتریاری

یکی از منابعی که می تواند آمادگی خوبی برای آزمون دفتریاری دفاتر اسناد رسمی در شما ایجاد کند، نمونه سوالات آزمون دفتریاری است که با کلیک روی لینک زیر می توانید آنها را تهیه و دانلود کنید.

 

 

 

زمان آزمون دفتریاری ۹۷

آزمون دفتریاری سال ۹۶ برگزار شده است. داوطلبان باید منتظر اطلاعیه های بعدی برای آزمون دفتریاری ۹۷ باشند تا زمان آزمون در سال ۹۷ و شرایط آن کاملا مشخص شود.
آخرین اطلاعیه آزمون دفتریاری سال ۹۶ را در ادامه می توانید مشاهده کنید:به گزارش وب‌سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، متن اطلاعیه آزمون دفتریاری ۹۶ به شرح زیر است:

 

با عنایت به اینکه آزمون کتبی دفتریاری در روز جمعه مورخ ۱۳۹۶/۶/۳ برگزار خواهد شد لذا آن عده از دفاتر اسناد رسمی که فاقد دفتریار اول می باشند و تا کنون نسبت به معرفی دفتریار واجد شرایط اقدام ننموده اند و نیز دفاتری که تمایل به داشتن دفتریار دوم دارند، لازم است حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۶/۵/۱۹ فرد واجد شرایط قانونی را جهت شرکت در آزمون دفتریاری از طریق ثبت محل معرفی نمایند. ضمناً تاریخ توزیع کارت ورود به جلسه آزمون و محل امتحان متعاقباً از طریق سایت اینترنتی سازمان اعلام خواهد شد.

 

 

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین رشته تجربی